Furie in Tadjikistan dupa ce un joc video lansat in Europa are ca subiect invazia tarii de catre americani si chinezi

de Vlad Barza     HotNews.ro
Vineri, 17 iunie 2011, 15:47 Economie | IT

​Un joc video in care subiectul este o invazie americano-chineza a Tadjikistanului a infuriat politicienii din micul stat aflat in centrul Asiei, noteaza AFP, citand un parlamentar din capitala Dushanbe. In jocul Operation Flashpoint - Red River lansat in aprilie in Europa, americanii si chinezii invadeaza Tadjikistanul in 2013 pentru a-i impiedica pe islamisti sa ia puterea.

Davlatali Davlatzoda, parlamenmtar al Partidului Popular Democrat aflat la putere in Tadjikistan spune ca jocul este rodul unei fantezii bolnave si ca este foarte dureros sa vezi cum in joc sunt distruse orase din tara ca parte a unei fictive invazii americano - chineza.

In jocul lansat acum doua luni in Europa, actiunea se petrece in Afghanistan iar apoi armatele americane si chineze trec si in Tadjikistan pentru a-i impiedica pe islamisti sa ia puterea in 2013, an in care se vor tine alegeri si in realitate.

Acum doua decenii un razboi intre cei aflati la putere si combatantii islamisti a facut 150.000 de morti, astfel ca subiectul este foarte sensibil.

Parlamentarul citat cere ca jocul sa fie interzis.


Citeste mai multe despre   












Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

1449 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    wow.... (Vineri, 17 iunie 2011, 16:15)

    un oarecare [utilizator]

    dramatic.
    plecand de la subiecte sensibile similare...ma intreb ce ar spune Germania daca s-ar face vreodata macar un joc video in care nemtii sunt baietii rai cu care trebuie sa te bati sa salvezi....lumea europa sau ceva... intr-un decor mai mult sau mai putin fictic de prin WW2 ....

    lasand gluma la o parte....asa am auzit si eu de jocul asta... noroc cu reclama gratuita facuta de guvernantii unei tari care nus tiu exact unde este...
  • +3 (3 voturi)    
    Iti dai seama (Vineri, 17 iunie 2011, 16:29)

    Cristi [anonim]

    O sa fie interzis, intr-o tara unde lumea se inghesuie sa cumpere jocuri video si reprezinta cel putin 80% din vanzarile globale.
    Unii parlamentari nu stiu cum sa-si mai faca publicitate.
  • -3 (3 voturi)    
    Sa nu radem... :)) (Vineri, 17 iunie 2011, 16:49)

    AlinN [utilizator]

    Noi cum am trata un joc in care Romania este atacata de trupe franceze pentru a elibera Tinutul Secuiesc si a-l alipi la tara-muma-Ungaria???
    • +2 (4 voturi)    
      ba sa radem (Vineri, 17 iunie 2011, 17:51)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui AlinN

      ca m-ar umfla rasul daca ar scoate un joc cu o 'intriga' atat de imbecila. as intelege sa ne invadeze rusii... si tot ar fi un joc
      • 0 (2 voturi)    
        Raspunsul tau confirma ce-am spus. (Vineri, 17 iunie 2011, 20:17)

        AlinN [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Inflamarea, invectivele. Doar am enuntat ceva in spirit de gluma si tu esti in stare vecina cu comotia cerebrala. Cam asta si spuneam. :))
    • +1 (1 vot)    
      L-as juca (Vineri, 17 iunie 2011, 22:04)

      Gamma [anonim] i-a raspuns lui AlinN

      Cu romanii , si as castiga , chit ca ar trebui sa reincarc pozitia de 50 de ori :)
  • +3 (3 voturi)    
    Jocul se pare ca are un sambure de adevar (Vineri, 17 iunie 2011, 16:58)

    V.R. [utilizator]

    Reactia tadjicilor e un semn ca de fapt jocul are un sambure de adevar, fiindca primul impuls al unui fanatic este acela de a cenzura toate lucrurile cu care nu este de-acord.
  • +3 (3 voturi)    
    Da (Vineri, 17 iunie 2011, 18:56)

    Babilou [utilizator]

    Am o colega din acesta tara si intr-adevar mi-a povestit lucruri teribile, inclusiv foametea ce a fost acolo dupa 90.
    Oricum, inlocuirea unui regim post-comunist cu unul islamist se poate face f usor pe fondul unui sentiment nationalist exacerbat.
  • +2 (2 voturi)    
    Interdictii (Vineri, 17 iunie 2011, 20:11)

    Daniels22026 [utilizator]

    Anumite popoare vor intelege foarte greu de ce guvernantilor din tarile democratice le este imposibil sa interzica productiile culturale de orice tip.
  • 0 (0 voturi)    
    joc realist (Luni, 20 iunie 2011, 11:07)

    mrdrmc [anonim]

    evolueaza tehnologia, le fac astia din ce in ce mai realiste