Sorin Alexandrescu pleaca de la conducerea Antenelor

de C.I.     HotNews.ro
Miercuri, 14 septembrie 2011, 10:16 Economie | Media & Publicitate

Sorin Alexandrescu, numit in octombrie 2009 director executiv al Antena 1, iar din decembrie 2010 director general al Antena Group, pleaca de la conducerea Antenelor, anunta trustul Intact intr-un comunicat de presa. Acesta precizeaza ca in perioada urmatoare Antena Group va fi coordonata financiar de directorul financiar Aura Zaharia, iar la nivel de continut - de managerii fiecarei statii TV.

Intact Media Group explica plecarea lui Sorin Alexandrescu prin "finalizarea proiectului si a contractului agreat" cu acesta. Cum descrie Intact proiectul:

  • "In perioada de timp petrecuta la Intact, Sorin Alexandrescu a coordonat si implementat  integrarea operationala a celor patru statii TV ale grupului, precum si crearea unui nou sistem de management dedicat noii entitati.  Acest proiect a inclus si relocarea operatiunilor tv din grup in noua cladire Intact Media Center."
  • "Tot acest proces a fost initiat odata cu reorganizarea, rebranding-ul si reconfigurarea grilei de programe A1, schimbari care au generat platforma consolidarii celorlalte statii TV in noua entitate, cat si o dinamica a audientelor situate la cel mai inalt nivel din ultimii 4 ani."
  • "Incepand cu decembrie 2010, odata cu implementarea ultimei faze a proiectului, a preluat conducerea Antena Group, entitate care a reunit toate operatiunile companiilor Antena 1, Antena 2, Euforia si GSP."

Comunicatul o citeaza pe Camelia Voiculescu, potrivit careia:
  • "Sorin Alexandrescu a reusit sa dea o alta dimensiune business-ului tv din grup, implementand o structura proaspata si functionala in  zona operationala, in timp record. Implicarea, profesionalismul si seriozitatea sunt atributele sale definitorii pe care le-am apreciat la justa lor valoare. Ii multumesc pentru felul in care a inteles sa duca la capat acest proiect important".


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

6263 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    dar (Miercuri, 14 septembrie 2011, 10:20)

    ryne [anonim]

    de ce pleaca?
    • +10 (10 voturi)    
      e satul (Miercuri, 14 septembrie 2011, 11:01)

      Tom Macaragiu [anonim] i-a raspuns lui ryne

      e satul de toate dejectiile si defecatii ce se scurg prin halene TV.
      • -2 (2 voturi)    
        @tom...nu mai abera... (Miercuri, 14 septembrie 2011, 16:37)

        antalya [anonim] i-a raspuns lui Tom Macaragiu

        Vorbesti aiurea, fara argumente...partile si-au indeplinit obligatiile, colaborarea a fost una de succes dar s-a incheiat. Care e problema?
      • -2 (2 voturi)    
        de ce pleaca.... (Miercuri, 14 septembrie 2011, 17:20)

        demarcat [anonim] i-a raspuns lui Tom Macaragiu

        ....pleaca pt ca si-a atins obiectivele asumate contractual. Fiecare are pana la urma prioritatile lui in viata. Indiferent cat de apreciat si de bine platit esti, uneori este bine sa mai iei si o mica pauza.
    • -5 (7 voturi)    
      raspuns la radio erevan (Miercuri, 14 septembrie 2011, 11:05)

      akabond007 [utilizator] i-a raspuns lui ryne

      de trefla!
    • -1 (1 vot)    
      Pleaca deoarece... (Miercuri, 14 septembrie 2011, 13:49)

      stefan [anonim] i-a raspuns lui ryne

      De la Kandia de ce a plecat :)? Si-a atins obiectivele pentru care a fost angajat si contractul i s-a terminat, ma gandesc eu... Pleaca pentru ca lumea nu sta in loc, pentru ca punctual el chiar n-ar mai avea ce face acolo si pentru ca poate chiar ii plac provocarile! A achizitionat cele mai tari formate, a unit platforma antenelor, gata, omul isi vede de job in alta parte, unde isi poate aduce aportul.
  • +9 (9 voturi)    
    Cum de ce? (Miercuri, 14 septembrie 2011, 10:51)

    Stelia [anonim]

    ...pentru ca dupa comunicatul dat de Camelia Voiculescu pare sa-si fi facut asa de bine treaba incat nu mai au nevoie de el.Baliverne!
  • +10 (10 voturi)    
    FYI (Miercuri, 14 septembrie 2011, 10:52)

    gigel [anonim]

    ca orice carpa oricat de bine ar sterge praful vine o vreme in care mai trebuie si aruncata
    • -2 (2 voturi)    
      Intact - niste profesionisti (Miercuri, 14 septembrie 2011, 16:33)

      antic [anonim] i-a raspuns lui gigel

      Daca s-a incheiat colaborarea conform contractului, nu vad de ce croncaniti aiurea....partile si-au indeplinit obligatiile, colaborarea fiind de bun augur pt toata lumea....
    • -2 (2 voturi)    
      Intact (Miercuri, 14 septembrie 2011, 17:22)

      demostene [anonim] i-a raspuns lui gigel

      Trustul Intact chiar stie sa isi aprecieze angajati care sunt competenti si fac performanta. Majoritatea angajatilor lucreaza inca de la inceput in Antene.
  • +8 (8 voturi)    
    parerea mea (Miercuri, 14 septembrie 2011, 11:15)

    zoro [anonim]

    ...dupa stilul foarte subtirel de comunicare si dupa ce s-a tot intimplat in antene, e clar ca i s-a facut vant.
    De la facut ciocolata la facut televiziune e distanta mare si e clar ca omul a fost depasit.
  • +9 (9 voturi)    
    am auzit (Miercuri, 14 septembrie 2011, 11:24)

    ady [anonim]

    ca pe d-l Sorin l-ar fi deranjat declaratia lui Huidu aceea ca angajatii de la antene put rau...
    • +6 (6 voturi)    
      Bingo! (Miercuri, 14 septembrie 2011, 11:53)

      Felix [anonim] i-a raspuns lui ady

      In urma declaratiei lui Huidu despre mirosul celor de la antene s-a decis inlocuirea lui Sorin Alexandrescu cu Monica Tatoiu (ex manager Oriflame Romania), incercand patetic sa se acopere duhoarea emanata din studiouri cu mirosurile de alifie chinezeasca ale babaciunii impaiate.
    • +1 (1 vot)    
      un nimeni huidu asta (Miercuri, 14 septembrie 2011, 17:25)

      devreme [anonim] i-a raspuns lui ady

      "Domnul" Huidu este un nimeni, care atunci cand nu ajunge la struguri spune ca sunt acri. Mai bine si-ar vedea lungul nasului..
  • +9 (9 voturi)    
    Daca pleaca la Prima sau altele... (Miercuri, 14 septembrie 2011, 11:39)

    calinsab [utilizator]

    Daca pleaca la Prima sau altele... pe care le-a cumparat recent familia Voiculescu, ... inseamna ca e doar o repozitionare a intereselor trustului. Poate ca isi maresc capacitatea de a minti populatia si atunci e de rau... Daca l-au dat afara ca nu mai incapeau de el.. inseamna ca e putreda activitattea la antene, mai mult decat ne putem imagina noi, inca nu se spune public dar ma tem ca antenele sunt mai putrede decat Realitatea tv, si v-a fi surpriza cand v-a crapa si ea.
  • +3 (3 voturi)    
    E timpul de primeneala.... (Miercuri, 14 septembrie 2011, 11:52)

    Lucky [anonim]

    Cred ca ar fi timpul sa dispara si acest ultim bastion iliescian de pe scena tarii.
    Sunt convins ca au mari probleme financiare dar, pe de alta parte, fara aceste antene voiculescu si apendicul pc/usl sunt ZERO.
    Oricum, mai devreme sau mai tarziu, finalul tot asta va fi, vor disparea odata cu negura din care s-au intrupat....
  • +1 (1 vot)    
    mda (Miercuri, 14 septembrie 2011, 12:22)

    eu [anonim]

    jobul de manager nu e asa usor precum zic unii

    mai ales cand nu esti tu managerul cel mare si tare, ci manager sub alti manageri care te freaca la melodie 24/24 7/7

    banii vin, un manager poate sa faca si 10.000 euro lunar in functie de ce reponsabilitati ai

    dar la un moment dat sanatatea te ajunge din urma, si ajungi pe la 30-40 ani sa ai tot felul de boli profesionale din cauza stresului continuu in care traiesti

    combinat cu faptul ca la antenele securite totul se face in sistem "conducatorul nostru preamarit" nu rezisti mult si iti bagi picioarele in el job, si iti cauti unul mai putin solicitant, ca doar o viata ai, si nu merita sa nu poti fi langa copii, sau sa dai coltul la 50 ani
    • 0 (2 voturi)    
      sau.. (Miercuri, 14 septembrie 2011, 13:43)

      Cornel [anonim] i-a raspuns lui eu

      Sau, mai simplu, te dau aia afara pentru ca ai facut deja ce aveau ei nevoie sa faci. ti-ai indeplinit sarcina deci s-a incheiat contractul. Ah dar am uitat, e mai frumos sa facem teoria conspiratiei. Clar.
  • 0 (2 voturi)    
    Eu zic ca-i tare (Miercuri, 14 septembrie 2011, 13:40)

    Cornel [anonim]

    Omu pleaca de la Kandia si se apuca de TV. Aduna 4 televiziuni si le rebranduieste, le creste audienta si formeaza Antena Group. Dupa asta, aduce si X Factor in Romania. Si voi ziceti ca omu nu e bun. E clar cata inteligenta se aduna aici. Si mai ales cata logica la un loc. Bravo ma romanasi hai sa muscam tot ce apucam, ce conteaza ca merita sau nu. Tipic.
  • +1 (1 vot)    
    Pacat.. (Miercuri, 14 septembrie 2011, 13:45)

    Crista [anonim]

    a avut o functie foarte importanta, cu atributii f importante si nu am citit decat lucruri bune despre investitiile facute de el. pacat ca pleaca, cred ca oamenilor le pare rau...
    • 0 (2 voturi)    
      Oamenii chiar plang (Miercuri, 14 septembrie 2011, 13:56)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Crista

      Sunt toti disperati, se vede si din tonul stirilor de pe antene. Nu stim cum vom mai putea trai fara acest geniu indrumator.
  • 0 (0 voturi)    
    sa fim seriosi! (Miercuri, 14 septembrie 2011, 14:09)

    zizou [anonim]

    noi romanii suntem obisnuiti cu balacareala, ca oamenii trebuie musai sa se scuipe cand se despart etc. ori nu e neaparat asa, mai exista si oameni civilizati! tipul e profesionist, iar profesionistii nu stau niciodata prea mult intr-un loc. faptele vorbesc de la sine, ce a realizat el la antene n-a fost de ici de colea. daca are oferte mai bune, a facut tot ce a promis ca face si i s-a terminat contractul, nu vad care e problema ca pleaca.
    la fel si in cazul trustului... daca alexandrescu si-a dus la bun sfarsit proiectul pentru care a fost angajat pe o perioada de 2 ani, iarasi nu vad de ce nu l-ar lasa sa plece.
  • 0 (2 voturi)    
    !!! (Miercuri, 14 septembrie 2011, 17:14)

    andrei [anonim]

    Dovada vie ca si la noi in tara se poate. Omul asta a reusit in doi ani ce altii cred ca nu au reusit in toata cariera lor. Omu asta a adunat antenele pe aceasi platforma, si a facut-o cu succes. Este un profesionalist si un adevarat conducator. Antena a crescut mult in ultimii doi ani de la venirea lui.
  • -1 (1 vot)    
    Copy-paste (Miercuri, 14 septembrie 2011, 19:22)

    Axu [anonim]

    Eu cred ca unele din comentariile de mai sus sint scrise dupa reteta si postate pe baza de planificare.
    Exprimarile miros tare de tot a PR de tip corporatist.

    Nu am date suficiente sa apreciez performanta profesionala a omului in cauza; dar valul asta de texte de-a gata imi creeaza semne de intrebare serioase.

    Pun aici doua comentarii din aceeasi scoala, aparute pe Pagina de media.

    "De la Kandia sau nu, omul asta are niste merite incontestabile, macar si pentru faptul ca a reusit sa faca o platforma comuna pentru toate televiziunile. Nu stiu cati s-ar fi inhamat la asa ceva. Despre audiente, el spune ca sunt cele mai mari in ultimii patru ani, probabil referindu-se la targetul Antenei sau Antenelor. N-ar zice-o daca n-ar fi asa. si, pana la urma, ce conteaza daca a fost sau nu la kandia? si-a facut job-ul, putea sa fi lucrat si la salubritate inainte."

    "Omul si-a facut treaba asa cum trebuie, asta e clar! A adunat antenele pe aceasi platforma, si asta e o reusita importanta. El chiar a facut ceva si este un adevarat CEO. Cum a spus si cineva mai sus “pe vremea lui” au fost aduse cateva show-uri care cu siguranta au adus cateva puncte de rating postului Antena 1. Una peste alta omul este un profesinalist si sunt sigur ca sunt destui care il regreta."

    Curat "profesinalism".
  • 0 (0 voturi)    
    e bun ! (Joi, 15 septembrie 2011, 12:05)

    zaza [anonim]

    e un bun profesionist, punct ! pe unde a fost a facut treaba buna ... dar e mai usor sa vorbesti de rau decat de bine...tipic romanesc, nu-i asa, "tovarasi si pretini" ?