Radu Moraru: Incep sa ma gindesc ca sint presiuni politice la baza deciziei lui Zoltan Teszari de a distruge 10 TV

de Cristian Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 5 octombrie 2011, 18:36 Economie | Media & Publicitate

Radu Moraru
Foto: AGERPRES
Radu Moraru, managerul postul 10 TV detinut de RCS&RDS, a declarat miercuri pentru HotNews.ro ca ia in calcul inclusiv "ipoteza presiunilor politice" in ceea ce priveste situatia postului. "Au dat oamenii afara, chiria sediului e neplatita, nu se mai intimpla nimic acolo. Iar eu nu reusesc sa-l gasesc pe marele miliardar Teszari la sediul lui din Budapesta, unde ma aflu acum. E acelasi om care a venit la mine acasa, a mincat mincare facuta de mama mea, si acum nu pot sa stau de vorba cu el", a spus Moraru.

Ziaristul a mai spus ca incearca in zadar sa obtina explicatii de la Zoltan Teszari, actionarul majoritar RCS, despre concedierea angajatilor de la 10 TV care a avut loc la inceputul acestei saptamini.

"Aici, in Budapesta, nu se poate purta asa cu angajatii. In Romania insa isi permite sa-i trateze ca pe sclavi, i-a dat afara, desi aveam un contract pe cinci ani. Iar 10 TV avea, dupa doar citeva saptamini de emisie, o audienta mai mare decit DigiSport 1 si 2, posturi in care a investit 150 de milioane de euro", a mai declarat Radu Moraru, care a realizat si emisiunea Nasul la postul controlat de RCS&RDS.

Moraru si-a anuntat intentia de a lansa blogul nasul.tv pentru a relata relatia cu conducerea companiei din telecom.

Reprezentantii RCS&RDS contactati de HotNews.ro au refuzat sa comenteze afirmatiile lui Radu Moraru.

Reamintim ca postul 10 TV a fost lansat pe 10 decembrie 2010, Radu Moraru si emisiunea Nasul fiind imaginea noii televiziuni din portofoliul RCS&RDS. Moraru a plecat impreuna cu echipa sa de la B1 TV, post unde a realizat emisiunea timp de zece ani.​


Citeste mai multe despre   






















11294 vizualizari

  • -7 (23 voturi)    
    sau.. (Miercuri, 5 octombrie 2011, 18:48)

    mem [anonim]

    sau poate ca "programele" de 2 bani au trantit audienta atat de mult incat n-are rost sa mai piarda bani cu postul tv.

    in afara de Nasul, mai au vreo emisiune?

    sau poate se face o unire cu noua televiziune de stiri :))
    ca sa mai toace si aia niste bani un an de zile
    • +11 (19 voturi)    
      ... (Miercuri, 5 octombrie 2011, 19:44)

      Aph [anonim] i-a raspuns lui mem

      Mergi atunci cu rationamentul mai departe si explica-ne de ce nu ii raspunde respectivul la telefon. Sau crezi ca unui om de talia lui Teszari i-ar fi rusine sa-i spuna lui Moraru ca il costa prea multi bani? Ca asa cred unii si despre Nokia, ca ar fi avut vreo jena sa spuna daca i s-a promis ceva si nu a primit.
      • -1 (9 voturi)    
        pentru ca (Miercuri, 5 octombrie 2011, 22:21)

        mem [anonim] i-a raspuns lui Aph

        Nu-i raspunde la telefon pentru ca-i toaca banii si s-a plictisit de asta?
        Pune-te in locul patronului si-ai sa vezi :)

        Sau poate e prea ocupat iar Radu Moraru se gandeste la ce-i mai rau.

        Desigur, doar speculez.
        • 0 (4 voturi)    
          Nu-i raspunde la telefon... (Joi, 6 octombrie 2011, 16:55)

          bgd [utilizator] i-a raspuns lui mem

          Pt ca Moraru e un simplu angajat, iar un om care are in spate o companie cu mii de angajati nu cred ca e dator sa dea explicatii cuiva despre felul in care isi administreaza afacerile.
          Sa fim seriosi....

          Asta e dle Moraru... s-a dat prietenul dvs ca sa veniti cu emisiunea la televiziunea lui, acum gata. Parca v-ati fi nascut ieri....

          Presiuni politice? Se poate...insa pe digi 1,2 vad permanent fotbal, tenis, handbal, baschet, etc...Pe 10TV era doar emisiunea dvs, deci nu cred ca audienta postului o depasea pe cea a celor amintite mai sus.

          Concluzia e ca postul nu facea bani....deci trebuia inchis.
      • -1 (1 vot)    
        // (Vineri, 7 octombrie 2011, 16:27)

        RATIONALU [anonim] i-a raspuns lui Aph

        iti dai seama cati bani da pe el patronul, daca nici nu vrea sa-l anunte ca l-a concediat! respectul pe care il inspira moraru este vizibil! nu mai cautati explicatii! rusine ca se duce ca milogul sa ceara orice de la patronul care l-a umilit! nici n-am mai auzit ca cineva sa fie tratat asa! si pe un portar il informezi ca e concediat...(editat de HotNews.ro)
  • +13 (33 voturi)    
    nasul (Miercuri, 5 octombrie 2011, 18:55)

    valentin [anonim]

    Nu renuntati domnule Radu Moraru, aveti inca multe de facut in aceasta tara! Felicitari pentru cate ati reusit pana acum si succese in continuare va doresc.
    • -1 (1 vot)    
      // (Vineri, 7 octombrie 2011, 16:23)

      MONA [anonim] i-a raspuns lui valentin

      si noi ii dorim succese la fel ca pana acum, adica rating minuscul, linguseli scarboase pentru ca linge unde a scuipat. de pilda, cristoiu, pe care l-a bestelit in cateva emisiuni, la scuipat facandu-l securist, apoi l-a pupat in bot sau in.... ca pe base!(editat de HotNews.ro)
    • 0 (0 voturi)    
      nasul (Vineri, 7 octombrie 2011, 17:04)

      dan [anonim] i-a raspuns lui valentin

      exista posibilitatea politica.exista o posibilitate economica.nici una nu scuza modul.
  • +13 (31 voturi)    
    Fruntea sus, Nasule! (Miercuri, 5 octombrie 2011, 19:09)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Oriunde ai fi, ii vom birui!
    Suna a vers, dar nu am de ales!
    Esti singurulcare vede dincolo de realitate!
    Realitatea aiai poate fi distorsionata, tu nu!
    Atentie!
    Nu fac apologia lui Radu Moraru!
    Poate s agreseasca, dar...
    Este singurul care nu a crezut in mitul vandut foarte bine.... mircea groala!
    A pariat riscant si a castigat!
    Bravo tie!
    • -1 (13 voturi)    
      Pe net este voie sub influenta alcoolului ? (Miercuri, 5 octombrie 2011, 22:42)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

      Amice, dupa ce bei mai mult decat duci, nu te pune la calculator...mai bine culca-te.
      • 0 (4 voturi)    
        Pe net poate este voie, asa cum zici tu (Joi, 6 octombrie 2011, 14:31)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        nu este insa voie sa fii asa cum esti TU mereu!
        Wizzard of gaoz!
        E inutil sa ma justific tie in vreun fel sau altul!
        • +1 (1 vot)    
          Mesaj tp. radu Moraru (Duminică, 9 octombrie 2011, 18:37)

          Muza [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

          Nu te da batut, Nasule! Te sustinem indiferent la ce televiziune vei merge! Ai tot respectul nostru pentru atitudinea obiectiva si principiala din timpul emisiunilor tale.
  • +31 (39 voturi)    
    Traiasca National Geographic! (Miercuri, 5 octombrie 2011, 19:12)

    Trojan.H [utilizator]

    Dupa ce oamenii lui Voiculescu au cumparat B1TV numai pentru a-l termina pe Nasul si implicit singura emisiune tv anti-mafia, am pus pariu cu nevasta-mea ca pina la sfirsitul anului o sa fie terminat si de la RDS. Din pacate am avut dreptate. In schimb RDS-ul s-a "primenit" cu 2 mercenari de la Realitatea. O sa-i scot si p-astia din lista de programe.
    Traiasca Discovery! Traiasca National Geographic!
    • +10 (18 voturi)    
      si ... (Miercuri, 5 octombrie 2011, 19:17)

      unul [anonim] i-a raspuns lui Trojan.H

      Traiasca Discovery! Traiasca National Geographic! si Traiasca Minimax, Traiasca Cartoon Network!
      • +12 (18 voturi)    
        boomerang (Miercuri, 5 octombrie 2011, 19:38)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui unul

        Traiasca Boomerang. restul s'au tampit. ;)
    • -10 (20 voturi)    
      cand asta? (Miercuri, 5 octombrie 2011, 19:38)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      a cumparat Elan 5 % din B1tv si acuma asta inseamna ca au cumparat tot? ce va place voua sa dezinformati.
      ati facut scoala de propaganda cumva?
  • 0 (18 voturi)    
    Esti fraier (Miercuri, 5 octombrie 2011, 19:15)

    CezarN [utilizator]

    Esti fraier precum a fost si Teo sau calinescu. Sper, totusi, ca tu sa ai un IQ ceva mai mare.

    Vi s-a urcat, si tie, si lui Teo, si lui Calinescu vedetismul la cap si, in infatuarea voastra, ati crezut ca posturile care va gazduiau si promovau nu au vreun merit in cariera voastra de "staruri" TV. Tu ai si mai putine circumstante atenuante, caci aveai deja exemplele lor de luzari pe care trebuia doar sa le intelegi si sa nu le repeti.

    Mai putin daca tu, la randul tau, nu ai primit ordin sa faci ceea ce ai facut, insa, in acest caz, ati luat tzeapa si tu si cei care ti-au impus sa pleci la 10TV, care in cazul vostru s-ar traduce in 1-0 TV ( Teszari si ai lui contra tu si ai tai).

    Iti urez, totusi, succes si sper sa mai prinzi ce ai avut. Nu de alta, insa ideile celor care te promoveaza si te imping in fata sunt, in mare, pe placul meu.
    • -1 (13 voturi)    
      e impins in fata? (Miercuri, 5 octombrie 2011, 19:40)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      misto.. nu stiam asta. in schimb intotdeauna ma intrebam cum de a facut bani atatia... ca orice ai zice dintr'o emisiune nu iti cumperi un hotel...
  • +22 (30 voturi)    
    Radu Moraru a patit ceea ce italienii numesc (Miercuri, 5 octombrie 2011, 19:15)

    f [anonim]

    -daca vrei sa scapi de cineva incomod,promoveaza-l-.Era singura emisiune la b1 unde chiar aflam de mizeriile si faptele de coruptie din tara asta,restul numa de posete de cancanuri vorbesc,erau chiar subiecte unicate,generatoare de discutii la b1 cand era dumnealui.Au adus in loc unii incolori,si de pe la antene am vazut,miscari de cadre suspecte,s-a transformat b1 ala in can can tv.Asa prefera unii,netransparenta sa poata fura in liniste.
  • +10 (20 voturi)    
    si acum imi amintesc cum am tre sarit cand l-a (Miercuri, 5 octombrie 2011, 19:17)

    a [anonim]

    intrebat pe basescu/dar nu ati pus dvs,cu oamenii mai inteligenti din tara asta,servicii,pe unii pe la televiziunile astea(RTV si Antena 3),sa para asa prosti,nu ne pacaliti ,nu?/Intrebari incomode,restul tv sunt zro, un noian de informatii inutile,nu-ti ramane nimic si daca rezista o ora,doua la ele.Sa te faca sa nu te uiti la tv,sa nu afli de coruptia politica.
  • +14 (14 voturi)    
    acum nu mai avem doar tvr ca inainte de 89 (Miercuri, 5 octombrie 2011, 19:20)

    hg [anonim]

    dar lipsa de transparenta e aceeasi,cantitate de info esentiala e aceeasi ca atunci,90% din ce dau astia e despre vedete,m-au scarbit cu toate jegurile pe ecran,tvr 1 cu 4 ore program ,sau zece posturi cu informatie repetata sau nerelevanta tot aia,dictatura sub aparenta transparentei,ca in zeitgeist.
    • -2 (10 voturi)    
      NUMAI SI NUMAI PENTRU ZEITGEIST (Miercuri, 5 octombrie 2011, 20:08)

      pointless man [utilizator] i-a raspuns lui hg

      am votat contra - restul era acceptabil.
  • 0 (12 voturi)    
    vai de mine .. (Miercuri, 5 octombrie 2011, 19:34)

    Slevin [anonim]

    Ideea unui post generalist, ce emite exclusivist doar la un provider de televiziune, e o prostie din start.
    Digi Sport 1, 2 si 3 nu traiesc din audienta, ci sunt ancore pentru noi clienti sau pentru mentinerea celor actuali (eu sunt client venit la RDS de la UPC, pentru Premier League si Liga din Romania, serviciile sunt mai proaste decat la UPC, dar fac compromisuri pentru sport).
    Nasul trebuie sa inteleaga ca audienta lui era infima, microscopica si din motive economice a falimentat proiectul.
    Numai oamenii bolnavi de scenarite politice vad mai mult decat un faliment economic.
  • -8 (14 voturi)    
    postul lui Nasu (Miercuri, 5 octombrie 2011, 19:35)

    liora [anonim]

    Nasule cam ce presiuni politice se pot face asupra ta doar de cand a venit Basescu la putere ai tinut mereu cu el, desi de multe ori citeam pe fata ta ca gandeai altfel, mai ales cand au inceput mizeriile care ne-au adus la sapa de lemn
    Mai bine ramaneai la B1 tv acolo te vedeam aproape toti, acum nu te mai vad ca nu am cum, sunt la upc si postul tau nu e in schema Nimeni nu mai vorbeste despre tine aproape ca am uitat ca existi Pacat !.
    • +13 (15 voturi)    
      Teszari face post cu oameni de la RTV si ANTENE (Miercuri, 5 octombrie 2011, 20:04)

      marius [anonim] i-a raspuns lui liora

      Chiar credeti ca dusmanii lui Basescu nu ar vrea sa-l inchida pe Nasul? Nu uitati ca Teszari e mana in mana cu BOLOJAN (PNL) , fost secretar general al guvernului Tariceanu...si asta e doar varful icebergului.
  • +14 (16 voturi)    
    Nasu' online (Miercuri, 5 octombrie 2011, 19:53)

    George [anonim]

    Singura optiune pentru Nasu' e sa-si faca emisiunea online,eventual pe hotnews :)
  • +14 (16 voturi)    
    Presiuni Politice (Miercuri, 5 octombrie 2011, 20:07)

    Razvan [anonim]

    Sunt convins ca au fost presiuni politice. Uitati-va ce se intampla in ultima vreme in tabara puterii. UDMR este la guvernare, dar de fapt joaca la doua capete. Refuza orice innoire a acestui stat, iar liderii din Parlament ai UDMR-ului s-au imbogatit pe vremea PSD-ului. Nu stim ce intelegeri subterane sunt intre UDMR si PSD. Dezvaluirile facute la 10tv de catre Moraru in legatura cu caracatita sindicala de la vami, in frunte cu Marica, cele legate de Dan Radu Rusanu, de mafia din portul Constanta, si faptul ca CNA-ul este plin de oameni ai PSD-ului si PNL-ului, ma fac sa cred ca Moraru a fost atras intr-o capcana, oferindu-i-se mai mult decat ar fi sperat, sa-l faca sa plece de la B1TV, pentru ca apoi sa-i traga presul de sub picioare, acum in preajma alegerilor din 2012.
  • -10 (14 voturi)    
    Ce presiuni ? (Miercuri, 5 octombrie 2011, 20:22)

    rocker [anonim]

    Radu Moraru este un moderator care explica si justifica actele actualei puteri si ale lui Basescu , atunci ce presiuni politice pot fi credibile ? El are rolul lui ca si Badea numai ca Badea este mai spontan si are charisma . De ce sa te superi acum ca nu a mers , la B1TV totul era in regula ...In alta ordine de idei RCS ar trebui sabotat ....
    • +6 (6 voturi)    
      Adevărat (Miercuri, 5 octombrie 2011, 22:22)

      aac [utilizator] i-a raspuns lui rocker

      RCS filtrează adresele de net. Pot da exemple. Serviciul este din ce în ce mai slab la capitolul calitate. Astea-s motivele pentru care merită să dispară.

      Subfinanțarea (citește ce spune Radu Moraru) ar distruge orice emisiune nu numai pe Nașu.

      Concluzie finală: RM a fost scos din priză. Presiunile politice nu vin întotdeauna numai din partea puterii. Să ne amintim de mitingurile de susținere ale PSD pentru eliberarea baronului din Argeș.
  • -4 (4 voturi)    
    o simpla unealta (Miercuri, 5 octombrie 2011, 20:39)

    corzo [utilizator]

    Asa se intimpla cu orice unealta: cind nu mai ai nevoie de ea, o arunci.
    Daca nasul avea orice al lui, nu patea asa. evenimentul dovedeste ca a fost doar o unealta.....
  • 0 (0 voturi)    
    Maghiarii? (Miercuri, 5 octombrie 2011, 20:56)

    Mihai G [anonim]

    Ungurii nu vor accepta emisiuni in care sa nu fie ei alfa si omega. Daca UDMRul a facut presiuni?
    • +7 (7 voturi)    
      Penibilii (Joi, 6 octombrie 2011, 8:59)

      Relu [anonim] i-a raspuns lui Mihai G

      Ma uitam aseara cum radea toata menajeria de la Antena 1 cand Badea zicea ca Nasul acuza presiuni politice si ma gandeam cat de tarati sunt baietii asti. In mintea lor in tara asta numai Basescu poate pune presiune. Adrian Nastase nu exista, Dan Radu Rusanu, Fenechiu, Dragnea, Iliescu, Frunda, toata sleahta de securisti infiltrata in partide, astia nu mai exista in mintile acestor mascarici orbiti de ura.
  • +5 (7 voturi)    
    radu moraru (Miercuri, 5 octombrie 2011, 21:27)

    obs. [utilizator]

    Este loc sub soare pentru toti,desii cei mai multi prefera umbra.Sunt sigur ca radu moraru isi v-a gasii locul cuvenit.
  • +3 (3 voturi)    
    in sfarsit,,, (Miercuri, 5 octombrie 2011, 21:42)

    hot news [utilizator]

    s-a lamurit si el cum sta treaba cu miliardarii din Romania. te folosesc iar daca nu le mai convine ceva o sa descoperi ca pentru el nu ai fost decat o carpa
  • +1 (1 vot)    
    mhohooh (Miercuri, 5 octombrie 2011, 21:51)

    Stefan [anonim]

    Despre miliardarul asta nu se stie nimic.
    Nu vreau detalii despre el cum stiu despre Becali and co, dar ceva informatii ar trebui sa ajunga si la public, pana la urma cei mai multi dintre noi cumparam servicii de la el.
    • +3 (3 voturi)    
      Miliardarul carnatar (Miercuri, 5 octombrie 2011, 23:21)

      Attila [anonim] i-a raspuns lui Stefan

      Vorba lui Cristoiu: nu se poate face presa cu carnatarii! Ar trebui votata o lege in Parlament care sa nu mai permita acestor neaveniti sa faca ordine in media romaneasca. Pana si in America nu se tine cont de faptul ca reteaua de cablu e proprietatea cablistilor si au obligatii legate de ce transmit pe cablu ( must carry adevarat nu cu sanctiune amenda, sanctunea trebuie sa fie ridicarea licentei). E de rasul lumii ...
  • -8 (10 voturi)    
    DREPTATE (Miercuri, 5 octombrie 2011, 23:32)

    decebal [anonim]

    Morarule s-a facut dreptate! Adu-ti aminte de cati oameni ti-i batut tu joc. Bunul Dumnezeu nu doarme! Meriti ce e mai rau!
  • +6 (6 voturi)    
    Radu Moraru (Joi, 6 octombrie 2011, 8:16)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    Trebuie sa intri in politica, dar pe picioarele tale.

    Daca esti furios si vrei sa omori ceva, omoara sistemul .

    La B1 aveai mesaje puternice. Foloseste-le.
  • +4 (4 voturi)    
    vrajeala (Joi, 6 octombrie 2011, 8:49)

    cosmin [anonim]

    in primul rand trebuia sa te astepti la asa ceva din partea RCS. Asta e stilul lor in general... Trag de cate un om sau o echipa cat au nevoie iar apoi ii dau cu shutul... nu esti nici primul.. nici ultimul.. isi permit.. au o armata de juristi, avocati, etc... sise ascund in spatele lor in timp ce tu iti cauti dreptatea prin instante cu anii. Chiar crezi ca le pasa ca au facut vreo promisiune? Sau chiar crezi ca sunt caractere deosebite daca conduc o astfel de companie? Bine ai venit in lumea celor care au luat "tzeapa" de la RCS.
  • -8 (8 voturi)    
    e simplu (Joi, 6 octombrie 2011, 10:18)

    popaa [anonim]

    rationamentul e simplu: basescu si-a facut o noua televiziune, 10tv, in speranta ca va avea inca un canal de propaganda, dupa ziarele evz, curentul, romania libera, televiziunile b1tv si tvr, dar rezultatele au fost nesatisfacatoare asa ca nu a mai decontat. prin urmare, logic, rcs a renuntat la acest post artificial si ineficient economic, ci doar propagandistic. sa ne spuna mai bine nasul, cine il plateste si de unde are atatia bani, nu sa se intrebe de ce nu-i raspunde teszari, el vorbea direct cu stapanul lui moraru.
  • -5 (5 voturi)    
    Codu' muncii (Joi, 6 octombrie 2011, 12:42)

    Gigel [anonim]

    Nashu' ar trebui in cazul asta sa ii multumeasca lui MiniBoc pentru facilitarea concedierii angajatilor 10TV prin intermediul legislatiei impuse de el prin asumari de raspundere. :D
    Chiar ma bucur ca in cazul asta printre primii care o iau in freza in baza noii legislatii a muncii, care face concedierile mult mai facile, sunt tocmai laudatorii politrucilor portocalii. :) La mai mare!! :D Sper ca in curand sa auzim noutati similare si in ce ii priveste pe cei de la B1TV.
  • -5 (5 voturi)    
    Ilogic! (Joi, 6 octombrie 2011, 12:54)

    Alexa [anonim]

    Nasule, presiuni politice din care directie? Nu e multumit Basescu de serviciile tale? Sau au ajuns brusc Ponta si Antonescu in pozitia care sa le permita sa faca presiuni politice? Esti ilogic! Explicatia pentru care nu ai succes e simpla: oamenii nu vor sa-l auda pe unul care ii lauda pe alde Base, Boc si Udrea si ii injura pe cei din opozitie. Dupa Turcitu era normal sa iti vina randul.
  • +1 (1 vot)    
    Stimate Domn Radu Moraru (Joi, 6 octombrie 2011, 21:32)

    edgar [anonim]

    acesti golani iesiti din groapa nu pot dovedi patriotismul omului ROMAN. sant sigur ca veti fi deasupra situatiei si chiar mai sus decat ati fost vreodata. Cand o haita de televiziuni golanesti ale criminalilor securisti credeau ca au invins Romania ati avut acel mare avant care i-a aruncat pe ei in iad si ROMANIA a Reinviat. Si ati fost singur impotriva HAITEI bolnave boala si blestemul Romanilor. Asta nu se va uita nciodata. Cand golanii ca cei din PNL isi vindeau sufletele lui patriciu si TRADAU un popor ati fost omul care a dat totul sa salveze un POPOR. Doamne Ajuta.
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 8 octombrie 2011, 18:53)

    Cristian [anonim]

    Cand vine vorba de baietii de la rds absolut nimic nu mai mira. Oamenii isi vad nevoile si se folosesc de tine atat timp cat au ei nevoie, dupa se dezic de tine in cel mai ordinar stil. Pornind de la oamenii cu care colaboreaza si terminand cu abonatii. Ultimii din urma sunt considerati slugiile lor, sau cel putin asta e comportamentul celor de la rds in raport cu ei. Marea problema o sa vina daca acesti "baieti destepti" de la rds vor reusi sa cumpere upc-ul. Sa vezi atunci dictatura pe fata. Cat despre Radu Morar, fara suparare, dar audientele pe care le avea spuneau tot ce era nevoie...
  • 0 (0 voturi)