​Top 300 Capital: Frank Timis este cel mai bogat roman, cu o avere de 1,65 miliarde euro; Dinu Patriciu, o avere estimata de 1,1 miliarde euro

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 15:20 Economie | Media & Publicitate

Omul de afaceri Frank Timis este cel mai bogat roman, cu o avere estimata la 1,65 miliarde euro, potrivit Top 300 Capital, care urmeaza sa apara pe piata luni. In comparatie cu clasamentul Forbes Romania 500 Miliardari, unde Dinu Patriciu ocupa locul intai cu o avere de 2,2 miliarde de euro, in topul Capital acesta ocupa abia locul 5, cu o avere de 1-1,1 miliarde de euro, jumatate din estimarea Forbes.

Frank Timis este investitor in extractia petroliera si minereuri, in domeniul farmaceutic si in cercetare. Timis a fost alaturi de Dinu Patriciu singurul miliardar roman prezent in topul Forbes 2011.

Ioan Niculae, ocupantul locului doi, are investitii in agricultura, comert, imobiliare, turism.

Top 10 cei mai bogati romani, potrivit Capital
:

1. Frank Timis - 1,65 miliarde euro (Forbes: 1,2-1,3 miliarde euro)

2. Ioan Niculae - 1,6 miliarde euro (Forbes: 0,9-1 miliarde euro)

3. Familia Adamescu - 1,2-1,3 miliarde euro (Forbes: Dan Grigorescu Adamescu: 900 - 950 milioane de euro)

4. Familia Tiriac - 1,1 - 1,2 miliarde euro (Forbes: Ion Tiriac - 700-750 milioane euro)

5. Dinu Patriciu - 1-1,1 miliarde euro (Forbes: 2,2 miliarde euro)

6. Gabriel Comanescu - 900-1.000 milioane euro

7. Camelia si Corina Voiculescu - 800-900 milioane euro

8. Zoltan Teszari - 700-800 milioane euro

9. Veronica Dragan - 650 - 800 milioane euro

10. Ovidiu Tender - 440-450 milioane euro

Revista Capital nu precizeaza, deocamdata, metodologia estimarilor sale pentru editia din acest an a Top 300, dar, de obicei, evalueaza averile pe baza rezultatelor financiare aferente anului anterior publicarii clasamentului. Pe de alta parte, Forbes combina aceste date cu evaluari financiare si imobiliare si cu date obtinute direct de la persoanele incluse in top 500.

In
editia din 2010 a Top 300 Capital, cel mai bogat roman era declarat Ion Tiriac, urmat de Dinu Patriciu, Ioan Niculae, familia Adamescu si Camelia si Corina Voiculescu.

Informatii oferite de Capital:
  • Desi multi s-au confruntat cu reale probleme financiare, unii au inregistrat si cresteri semnificative. Motivul? Au investit in energie, constructii-infrastructura, agricultura sau productie, sectoare care au performat bine in ultimul an.
  • Cei mai bogati 300 de romani au o avere cumulata de 29,5 miliarde de euro, in usoara scadere fata de editia precedenta.
  • Dintre cei 300 de milionari, 14 au resedinta in strainatate, iar 121 au domiciliul in Capitala.
Miliardarul roman Frank Timis, stabilit in Marea Britanie, in varsta de 46 de ani, a ajuns cunoscut in Romania prin faptul ca are o avere estimata la 1 miliard de euro, ca detine jumatate din statul african Sierra Leone, prin companiile sale de minerit sau ca a fondat compania Gabriel Resources, care acum se lupta sa inceapa exploatarea aurului de la Rosia Montana, scrie Mediafax. Timis s-a retras din actionariatul Gabriel Resources in 2003.

Frank Timis detine 15% din compania African Minerals; compania listata pe Bursa de la Londra a descoperit cel mai mare zacamant de minereuri de fier, de 10,5 miliarde tone. Potrivit London Stock Exchange, African Minerals avea la mijlocul lunii septembrie 2010 o capitalizare bursiera de 1,28 miliarde euro, potrivit Forbes.ro.

Aceasta este, de altfel, cea mai importanta din portofoliul lui Timis, din care mai fac parte alte doua companii, International Petroleum si African Petroleum, (ambele listate pe bursa australiana NSX), din care Frank Timis detine aproximativ 50% din fiecare, iar acestea aveau la jumatatea lunii septembrie a.c. o capitalizare de 143,8 milioane euro, respectiv 774,7 milioane euro. Din Grupul Timis mai fac parte si alte societati, dar nelistate. Una care activeaza in domeniul energie verde - Green Power Corporation Limited, iar cealalta in cercetare - London Pharma Limited.

In topul celor mai avuti politicieni, publicat luni de Capital, Dinu Patriciu este urmat de Razvan Paunescu si Gigi Becali. Ambii figureaza in clasamentul Capital cu averi de doua ori mai mari decat cele mentionate de Forbes.

Cei mai bogati politicieni romani, potrivit Capital:
1. Dinu Patriciu - 1-1,1 miliarde euro (Forbes: 2,1-2,2 miliarde euro)
2. Razvan Paunescu - 410-435 milioane euro (Forbes - Bobby si Razvan Paunescu: 200-220 milioane euro)
3. Gigi Becali - 250-300 milioane euro (Forbes: 145-150 milioane euro)
4. Viorel Catarama - 120-125 milioane euro (Forbes: 175-178 milioane euro)
5. Culita Tarata - 115-125 milioane euro (Forbes - Culita Tarata si familia: 45-47 milioane euro)
6. Silviu Prigoana - 95-100 milioane euro (Forbes: 27-29 milioane euro)
7. Atilla Verestoy - 70-75 milioane euro (Forbes: 60 milioane euro)
8. Adriean Videanu - 60-70 milioane euro (Forbes: 37-38 milioane euro)
9. Florin Anghel - 27 milioane euro (N/A)
10. Dan Diaconescu - 26 milioane euro (Forbes: 8-9 milioane euro)



Citeste mai multe despre   






















13282 vizualizari

  • +17 (23 voturi)    
    dragi antenisti (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 16:00)

    lkjhljh [anonim]

    va invit sa privit locul 7, familia Voiculescu, poate pricepeti si voi ce faceti atunci cand va uitat in disperare la latrinele tv, care prezinta "analize politice echilibrate", "evenimente si personaje mondene demne de atentia publicululi larg" si alte gogomanii din astea.
    Si nu uitati niciodata cu ce bani a plecat voiculescu in 90, anume o buna parte din banii pe exporturile romaniei.
    PRICEPETI?
    • +9 (11 voturi)    
      draci antenisti (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 18:59)

      jdaslkhda [anonim] i-a raspuns lui lkjhljh

      Eu va invit sa vedeti locul 1, Frank Timis (oil and Mining guru) cautati-l pe wikipedia si cititi tot ce este de citit despre el.
      Rosia Montana si ce are el de castigat de acolo. :D
      • +5 (5 voturi)    
        Hoho (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 23:23)

        Richard [anonim] i-a raspuns lui jdaslkhda

        Stii bine ce zici, din pacate, indirect, il ataci pe favoritul hotnews-ului (care il ajuta/sustine) pe Frankye... Asa ca ma astept la "thumbs down" :)
        • +2 (2 voturi)    
          oricum castiga... (Duminică, 23 octombrie 2011, 11:55)

          Lola [anonim] i-a raspuns lui Richard

          hotnews s-au facut si ei, ca si presedintele dumnealor, ca urasc de moarte o anumita parte a politicii, in timp ce respectivii - vezi nastase, patriciu, vantu - faceau afaceri de miliarde. injuraturile noastre nu sunt decat o supapa - cam cum erau bancurile anti-ceausescu lansate de Securitate inainte de '89.
          de 20 de ani ne injuram politicienii si coruptia, iar aceasta "atitudine" se pare ca a fost extrem de "daunatoare" hotiei - astazi nici unul, din nici o tabara, nu-i in inchisoare, ci-si vad netulburati de afaceri. oamenii din alte tari demonstreaza pentru mult mai putin, ameninta, pot chiar sa sperie nitelus puterea. americanii au blestematul ala de drept de a purta arma, care le aduce o groaza de belele, tocmai pentru ca cei din conducere sa stie intotdeauna ca au pistolul populatiei la tampla. nu-i minunat nici in SUA, nici pe departe, dar sunt la ani lumina de "democratia" romaneasca.
          iar pe noi ne-au impartit in doua turme disciplinate care si-au pierdut energia in a urla una contra celeilalte, in timp ce "liderilor" le adreseaza behaituri idolatre. traim cu foarte, foarte putin: firimituri de vorbe goale despre stanga si dreapta, marionete care debiteaza "idei" de mucava si un strop de ura pentru cei care ne-ar putea deschide ochii.

          apropo, de ce nu-i conu' Nastase in topul asta? - ca sa ne inchipuim in continuare ca imbecilii ca psd-istul "sufera" in opozitie. atat de tare sufera incat suferinta lui trage sforile in jumatate de tara.
      • 0 (0 voturi)    
        bagi in oala gresita (Luni, 24 octombrie 2011, 15:27)

        danut [anonim] i-a raspuns lui jdaslkhda

        eu zic mai intai sa cauti niste informatii suplimentare. ca frank timis nu mai face parte din actionarii rosia montana. s-a plictisit si el saracu de cand asteapta sa faca niste bani din rosia. se vad oamenii cu adevarat perseverenti si fara interese, daca asteapta atat de mult si inca nu si-au pierdut speranta ca pot face ceva la rosia montana. si cu atat mai bine pt noi, ca ne asteapta sa ne deschidem si noi ochii, sa profitam de ce avem
  • +9 (13 voturi)    
    Topul.... (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 16:20)

    Cetentereseaza [anonim]

    ...escrocilor si-al infractorilor......
  • +11 (15 voturi)    
    sugestie nume :D (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 16:58)

    hot news [utilizator]

    Denumirea complet a acestei aparitii ar trebui sa fie
    "TOP 300 cei mai bogati INFRACTORI romani"
  • +13 (15 voturi)    
    Nastase unde e? (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 16:59)

    Dan123 [utilizator]

    Ca doar l-a imprumutat pe patriciu cu 600 mil euro.
  • +9 (11 voturi)    
    Traficanti (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 17:11)

    Vasile Zarnescu [anonim]

    Cum de- ajuns asta “cel mai bogat roman”, cand, nu cu mult imp in urma era urmarit in Australia pentru trafic de droguri?
    • 0 (0 voturi)    
      pai ce.. (Duminică, 23 octombrie 2011, 21:05)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui Vasile Zarnescu

      si aia sint banii, pt aia care fac topul nu conteaza cum sint bani ci cit de multi ai, cum crezi ca are ce are daca nu a facut ceva ilegal , drogurile au fost poate platforma de lansare sa aiba o avere care acum este considerata legala, mai ales cum zice ca detine jumate din siera leone, sa nu uitam ca de acolo provin o gramada de diamante, sa nu imi spuna nimeni ca excrocul ala nu a bagat mina si acolo
      • +1 (1 vot)    
        Traficanti (Duminică, 23 octombrie 2011, 22:59)

        Vasile Zarnescu [anonim] i-a raspuns lui gopo111

        Pai cum? Aceasta era intrebarea.
        Cum a ajuns sa fie primul in Romania la avere, cind, pina la topurile stabilite anterior, nu a figurat la nivele macar mai mici? Si a aparut, asa, dintr-o data, ca fiind "cel mai bogat roman"?!
        Apoi, a doua mirare: de cind a ajuns asta "roman"?!
        Dupa tiganizarea Romaniei va urma si jidovirea Romaniei? Sau s-a produs, deja, si nu am aflat noi?! Ca, parca, Tesu Solomovici scria, deja, despre "Romania iudaica", nici mai muolt, nici mai putin. Vezi si: http://ro.altermedia.info/mass-mediacenzura/tesu-solomovici-dezinformatoru%E2%80%99_20811.html.
  • +14 (14 voturi)    
    Dupa doua zeci de ani (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 17:56)

    sabertooth [anonim]

    Averile fostilor mari securisti sunt preluate de copiii lor (vezi locul 2 si nu numai).

    Timpul albeste banii negri obtinuti prin frauda, prin relatii construite in timpul "serviciului". Peste inca doua zeci de ani prea putini dintre noi vom mai sti cum au fost puse bazele marilor "averi" din Romania.

    Incet, incet se asterne uitarea peste modul absolut macabru in care au fost construite "imperiile" magnatilor de sorginte comunisto-securista ai Romaniei.

    Timpul, justitia securista si tacerea noastra, a tuturor, vor prescrie imoralitatea actiunilor care au dus la constituirea acestor averi ce au transformat banul si bunurile publice in avere privata.

    O Romanie "democrata" condusa de comunisti si securisti.
    • 0 (0 voturi)    
      top 300 bogatii romaniei 2011 (Duminică, 8 aprilie 2012, 9:54)

      drasovean [anonim] i-a raspuns lui sabertooth

      adevarat tot ce se scrie aici , TOT impreuna cu americanii vin schimbarile adevarate. vom redevenii cei din normalitatea pe care am piedut-o de 22 ani. sa fim sanatosi sa mai traim acele zile... !!!!!!??????????
  • +13 (15 voturi)    
    iar mafiotul de timis?!? (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 18:21)

    qwe [anonim]

    pentru presa romana, timis este "om de afaceri". pentru presa straina este "controversial resources investor" intr-un articol unde se vorbeste de evaluari frauduloase de active - cu ce seamana oare?!? a, cu "investitiile" gabriel resources la rosia montana(http://www.telegraph.co.uk/finance/newsbysector/industry/mining/7888348/Frank-Timis-sells-25pc-of-African-Minerals.html); "Timis was convicted of heroin possession in his 20s... in 2002 he was banned from becoming a director of companies listed on the Toronto exchange" - asta apropo de reputatia sa de afaceri "made in canada" (http://www.smartcompany.com.au/wealth/20110510-controversial-miner-frank-timis-joins-billionaire-club-on-british-rich-list.html); sau poate va intereseaza ce zic jurnalisti cu coloana vertebrala din sierra leone despre cum a pus mana timis pe exploatare ? (http://www.sierraherald.com/african-minerals-parliament.htm) uite un citat ca sa va inttrebati si voi daca sunteti in europa sau in africa: "Put together a government whose functionaries are hell-bent on making money for self and associates at all costs, add a minister who is ready to sell his own soul to the devil for money from whatever quarter, add a President who sees nothing wrong in being unable to separate his private and government coffers and into this mix put a Parliament made up of bleating goats ready to sing any song that lines their pockets and finally coat the mixture with a nest of vipers passing off as journalists whose pockets have ever-yawning chasms. And presto, you have the right combination. Corruption that beggars belief!!!!". timis, la rosia montana, nu ar face altceva decat sa spele bani negri si sa traga o teapa imensa poporului roman. cautati pe net sa vedeti ce reputatie de "mare" om de afaceri are.
    despre celelalte baragladine hoate... aceeasi sila.
    • +6 (6 voturi)    
      mafiotul de Timis a facut afacerea vietii noastre (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 19:01)

      Lola [anonim] i-a raspuns lui qwe

      inca o data se vede ca personajele "publice" si succesul in "politica" romaneasca sunt doar aparenţe - in Romania banii se fac PE ASCUNS.

      ce nu înţeleg e de ce în acest top nu apare şi nea Nastase - care, deşi, chipurile, suferă în opoziţie, o duce mai bine ca niciodata sub oblăduirea pdl-istă.

      pe de altă parte, am şi eu o întrebare: cât din afacerea colosala RMGC mai aparţine domnului Timiş? pentru ca un tun atât de mare a fost sau va fi cumparat cu bani grei de catre canadieni (prieteni foarte buni, la rândul lor, cu fratii israelieni). pe lângă ce se va extrage de la Roşia, rezervele de aur ale Romaniei sunt bani de buzunar.

      si uite asa, prin diverse "controverse", ne vom trezi noi insine, cu salupa Romania cu tot, parte din bunurile imobile ale cine stie cui.
      • +6 (6 voturi)    
        Aur ? (Duminică, 23 octombrie 2011, 0:08)

        Husky [anonim] i-a raspuns lui Lola

        Am vrea noi, sau poate nu. Insa de la Rosia Montana se va extrage URANIU my friends ... Aurul este numai pepsi in fata opiniei publice si a presei ....
        • +4 (4 voturi)    
          se prea poate (Duminică, 23 octombrie 2011, 9:25)

          Lola [anonim] i-a raspuns lui Husky

          tot in Apuseni, da' mai hacana, stiu ca au incercat sa scoata uraniu inainte de revolutie si n-au gasit mare lucru. dar in zona stiu ca este. in fine, de la Ştei l-au luat rusii, e timpul sa fim "darnici" si cu altii :(
          oricum, si de aur mi-i jele. iar cine a vazut o data Zlatna nu mai are chef de exploatare de aur in veci.
      • +3 (3 voturi)    
        :))) (Duminică, 23 octombrie 2011, 0:11)

        zx [anonim] i-a raspuns lui Lola

        stii chestia aia cu corb la corb nu-si scoate ochii... cat despre cat de "inamici" sunt marii corupti, incepand cu "oficialii" nastase, hrebe, mitrea, etc si terminand cu udrea, videanu, basescu etc (si, intermediar, multi din topul de mai sus precum timis, voiculescu etc): imi aduc aminte de o povestioara haioasa, foarte veche, in care o secretara aflata la pescuit in weekend il surprinde pe directorul ei discutand cu cel mai aprig dusman al sau din firma. ambii radea de prostiile pe care le lansau unul despre altul, scopul fiind sa manipuleze si sa controleze subalternii la serviciu. nu mai stiu cum se termina, parca cei doi o vad si luni, cand se intoarcela serviciu, o dau afara. oricum, exact o astfel de diversiune e si la noi, fura nu numai presul de sub tine ci si viata din tine si pe urma se joaca de-a acuzele si procesele cu miza de un leu despagubire dar beau impreuna si rad de noi. in loc sa ne vedem interesul si sa terminam cu ei, sa-i bagam in spatele gratiilor, facem discutii partizane interminabile, actionam cum ne manipuleaza ei.
  • +5 (5 voturi)    
    Frank Timis... (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 19:40)

    helium [anonim]

    Un evreu, fara nicio urma de rasism, doar o referire. Evreii veniti in Romania sau "repartizati" in Romania isi luau numele localitatilor in care aterizau.
    Nu mai e o fabula ca ei conduc lumea...
  • +3 (3 voturi)    
    de carton (Sâmbătă, 22 octombrie 2011, 22:37)

    milardar [anonim]

    PE CAND UN TOP A CELOR MAI SARACI ROMANI ??? PT CE SE FACE ACEST TOP ?NU NE AJUTA CU NIMIC .
    • 0 (0 voturi)    
      orice top ajuta, dumnezeule mare esti ! (Duminică, 8 aprilie 2012, 10:01)

      drasovean [anonim] i-a raspuns lui milardar

      sa fii destept si sa inveti sint 2 lucruri care se fac cu efort intelectual mare si de durata , toata viata sa fii destept e un LUCRU MARE...