UPDATE VIDEO Elan Schwarzenberg despre situatia de la Realitatea TV: "Exista un grup extrem de puternic financiar din strainatate in spatele meu, in special din Israel"

de C. Ionescu     HotNews.ro
Luni, 24 octombrie 2011, 11:57 Economie | Media & Publicitate

Elan Schwartzenberg, Sorin Enache si Sergiu Toader
Foto: Hotnews
Elan Schwarzenberg, actionarul majoritar al Realitatea Media, a facut luni declaratii despre situatia de la Realitatea TV. Schwarzenberg a spus ca "are in spate" un grup financiar puternic din Israel, si i-a cerut lui Sebastian Ghita "sa faca un pas in lateral" si sa permita echipei Sergiu Toader-Sorin Enache accesul la echipamentele din sediul de la Casa Presei.

Elan Schwartzenberg - Conferinta de presa Realitatea (1):



Elan Schwartzenberg - Conferinta de presa Realitatea (2):



Elan Schwartzenberg - Conferinta de presa Realitatea (3):



Cele mai importante declaratii ale lui Elan Schwarzenberg:
  • Realitatea TV e una singura, exista de 10 ani de zile
  • Cea mai mare dorinta pe care o am este ca aceasta conferinta sa fie ultima pe care o tin personal despre Realitatea, pana cand voi anunta, peste zece ani, ca am vandut-o
  • Multiumesc personal acestor oameni care au muncit 10 ani de zile, multumesc lui Sergiu Toader, care a venit special din Noua Zeelanda pentru acest proiect, si lui Sorin Enache
  • Pentru verticalitate si pentru capacitatea de a sta in fata mitei, coruptiei, presiunilor, multumesc celor de la Rovigo. Aura Deleanu a primit oferta de un milion de euro sa faca cum vor altii si a stiut sa stea demna in fata
  • Multumesc Irinei Chirica. De la a se bate la propriu cu bodyguarzii pana la a sta drept in fata oamenilor, a stiut intotdeauna sa dea dovada loialitatii. Nu va interveni niciodata in editorial.
  • Din acest moment avem doua obiective. Primul: ne vom indeplini toate obligatiile fata de clienti, agentii de publicitate, parteneri si angajati. Alaturi de cei de la Rovigo doresc sa iesim cat mai repede, cat mai neatinsi din aceasta procedura de reorganizare judiciara
  • Doi: Pana de Craciun sper sa finalizam toate detaliile in aceste platouri, in redactie (la Willbrook - n.r.)
  • Cu finalizarea sediului, mai avem echipamente de recuperat din vechiul loc, din Casa Presei
  • Daca nu reusim sa recuperam totul de acolo, suntem pregatiti cu alte echipamente, pe care cu costuri, cu eforturi le vom avea aici in doua saptamani. Le promit tuturor, din orice sistem si institutie, ca ma voi ocupa ani de zile de ei pentru ca nu isi vor indeplini functiile. Daca in Romania, cu justitia in mana, nu iti poti lua ce este al tau - si noi am demonstrat ca am luat ce este al nostru, suntem proprietari pe sigla, pe brand si transmitem de aici - daca vom avea probleme in a recupara va promit ca oricine sunt acei oameni care vor participa in a ne pune piedici ii vom urmari in justitie, penal si civil, toata viata
  • O respect pe dna (Corina) Dragotescu, insa deocamdata nu ne-am aratat chilotii unul altuia niciodata.
  • Nu am nici un credit la nici o banca si nici nu am avut vreodata.
  • Exista un grup extrem de puternic financiar din strainatate in spatele meu, in special din Israel, care poate sa-mi asigure, ca si in alte proiecte, oricand doresc parteneri si finantari
  • Cred foarte tare ca prizonierii nu se impusca in cap. Ii ofer aici lui Sebastian Ghita sansa de a se reabilita: daca este capabil sa vina sa-si ceara scuze fiecarui membru al acestei echipe, si ei il iarta, cine sint eu sa spun ca el nu este in regula?
  • Ghita as vrea sa aiba curajul sa vina in fata presei si sa spuna ca s-a uitat in ochii mei si mi-a spus ca nu mai poate face fata sa plateasca luna de luna. Nu a platit satelitul, care e vital.
  • Ghita poate face un pas lateral incepind de azi, si controlul echipamentului poate reveni lui Sergiu Toader si Sorin Enache
  • Celor de la Evenimentul Zilei le doresc sa nu descopere peste citeva zile ca sint proprietar si la ei, cum au descoperit cei de la B1
  • Au fost toate presiunile posibile asupra mea, asupra echipei si asupra Rovigo pentru a face altceva decit ceea ce este in spiritul legii
  • Cred cu mai putin 5 milioane euro vom reusi sa rezolvam toate datoriile. Si pot sa va garantez ca am acesti bani
  • O data terminata aceasta actiune normala de intrare in posesie a ceva ce-mi apartine, vom trece la restructurarea a ce mai avem in grup: Radio Guerilla, Realitatea FM, Money Channel, Monopoly etc
  • Referitor la informatiile ca de la birourile Realitatea Media din Casa Presei au fost luate documente, lucru certetat de Politie: Daca voi puteti sa-mi explicati cum se poate da o spargere intr-o cladire care e statului, sa pleci cu doua dube, incep sa-mi pun semna de intrebare

Reamintim ca Realitatea TV emite de duminica seara, de la ora 18.00, din noile studiouri improvizate din Willbrook. Lovitura de teatru de duminica a fost ultima miscare dintr-o lunga serie de confruntari intre actionariatul Realitatea (ca s-a numit Vintu sau Schwarzenberg) si Sebastian Ghita/Asesoft, care a asigurat managementul postului TV in urma unui contract semnat cu Vintu.

Vezi aici mai multe amanunte despre ce s-a intamplat duminica seara cu emisia Realitatea TV





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

17160 vizualizari

  • +11 (27 voturi)    
    Nu transmiteti, va rog... (Luni, 24 octombrie 2011, 12:21)

    alex [anonim]

    Pe cine intereseaza o lupta dintre hiene?
    • +7 (25 voturi)    
      si pe tine (Luni, 24 octombrie 2011, 12:49)

      Io [anonim] i-a raspuns lui alex

      din moment ce ai dat click pe articol.
      • +11 (13 voturi)    
        Bravo (Luni, 24 octombrie 2011, 13:34)

        Publicus [utilizator] i-a raspuns lui Io

        Foarte corecta observatia ta.
        Am vazut ca "nu ma intereseaza Realitatea TV" era laitmotivul comentariilor legate de aceasta lupta si de mult ce nu ii intereseaza, erau peste 100 de comentarii.
        • +15 (17 voturi)    
          Acum se arata pricina (Luni, 24 octombrie 2011, 16:19)

          Ochiul si timpanul [anonim] i-a raspuns lui Publicus

          Grup puternic "in spatele meu" in special din Israel . Acum ne aducem aminte ca Ioana Maria Vlas ,mama FNI, da chiar FNI-ul lui Vantul a fugit si a locuit vreme de 3 ani in ...Israel . De ce a fugit Mama FNI in Israel ? Pentru ca acolo i-a aranjat SOVantul sa fuga.De ce acolo ?are Vantul relatii si poate adaposti un fugar care a dat un "tun' financiar ?Cum asa ? Ca Israelul este un stat super securizat si imigrantii nu pot intra si sta acolo cum vor ei ?Asta ne arata ca banii FNI sunt de fapt in ...Israel si ca Vantu inca face jocuri prin Emilian care Elan este un baiat cu trecut foarte misterios avand servici la niste servicii .Si acum face pe investitorul in malluri la Constanta cu Mazare pe cheul Dambovitei cu Videanu si in media cu Vantul.Om bun la toate care rezolva treburi.Nu are bani insa .el este trimis sa faca bani aici .Sa isi aduca contributia sa plateasca niste state de plata la servici la el.
      • +18 (24 voturi)    
        Realitatea SRI-ului si Realitatea magnatilor evrei (Luni, 24 octombrie 2011, 13:34)

        mario [anonim] i-a raspuns lui Io

        Ar trebui sa ne intereseze pe toti pentru ca mass media controleaza mintile romanilor mai mult de cat orice acum.

        Daca e sa ne luam dupa spusele lui Vantu, Realitatea lui Ghita era controlata de SRI.

        Elan sustine ca Realitatea lui este controlata de magnati evrei.

        Nu stiu ce-i mai rau. Cred ca ambele.
        • +11 (11 voturi)    
          Elan crede ca e de bine (Luni, 24 octombrie 2011, 14:29)

          Lica [anonim] i-a raspuns lui mario

          ...ca ne anunta ca evreii controleaza Realitatea :))
          Dar e adevarat, nici nu stim care e raul cel mai mic, Ghitza a inceput cu Rosia Montana de cum a venit...
          • +4 (8 voturi)    
            sa crezi tu (Luni, 24 octombrie 2011, 14:52)

            mim [anonim] i-a raspuns lui Lica

            banii lui elan sunt bani romanesti care s-au intors in tara putin mai spalati.
        • +6 (6 voturi)    
          oricum e de rau! (Luni, 24 octombrie 2011, 18:14)

          naiv [anonim] i-a raspuns lui mario

          DACA in spatele lui Elan e un grup puternic din Israel, acest grup face POLITICA in RO, adica decide cine va guverna???? E de rau! Daca Elan minte, atunci politica pe care o face iRTV este politica lui Elan fata de RO, adica cine va guverna?? E de rau!
    • +10 (14 voturi)    
      Rar vezi o lupta intre pradatori! (Luni, 24 octombrie 2011, 13:19)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui alex

      Viata e dominata de lupta dintre pradatori si ierbivore unde se stie dinainte castigatorul.
      • +12 (12 voturi)    
        :) (Luni, 24 octombrie 2011, 13:52)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Constantin

        o singura obiectie, nu exista lupta intre pradatori si ierbivore.. :)
        • +8 (10 voturi)    
          Exista, exista! (Luni, 24 octombrie 2011, 14:14)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui gigi

          Mai sunt unii pradatori care cred ca se pot pune cu intreaga turma insa sfarsesc prin a fi luati in coarne.
          Ce este fascinant este faptul ca natura mentine un echilibru intre pradatori si ierbivori in ciuda faptului ca majoritatea e constienta de statului ei de ierbivor. Cei mai multi prefera sa rumege la munca decat sa-si ascuta coltii si ghearele in carnea semenilor.
    • +5 (7 voturi)    
      Exista un grup..... (Luni, 24 octombrie 2011, 14:56)

      Banul Vorbeste [anonim] i-a raspuns lui alex

      Extrem de puternic.....in sptele meu......."din Israel" .Pai legea audiovizualului nu cere tocmai transparenta cine este "in spatele" audiovizualului ???Cine este in spatele cui .Sa fie clar.Sa nu se manipuleze.Mesajul este pentru angajati ca sa nu mai fuga.Daca era un grup "extrem de puternic" in spatele lui Emilian nu mai intra in faliment IRealitatea TV. Si cum principalul creditor este Ghita cum o scoate la capat daca ii cere falimentul? Este un bluf de-a lui Emilian ca sa mai momeasca angajatii.Da nu le dau ub ban .De ce nu le-a dat nici un ban pana acum ????????
    • +1 (1 vot)    
      Ma intereseaza (Marţi, 25 octombrie 2011, 0:55)

      AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui alex

      cand hienele se sfasie intre ele, da' sa se sfasie mortal.
  • -1 (13 voturi)    
    Organele statului (Luni, 24 octombrie 2011, 12:33)

    Alex [anonim]

    Domnule Schwarzenberg, mai exista Politie in Romania ? Executorii judecatoresti mai exista ? Daca credeti ca da, credeti ca isi fac si treba pentru care sunt platiti ? Sau sunt doar niste marionete la comanda politica ?
    • +1 (11 voturi)    
      none (Luni, 24 octombrie 2011, 13:34)

      one more loser [anonim] i-a raspuns lui Alex

      Cred ca "dl. Schwarz..." nu-si pierde timpul urmarind aberatiile postate de loseri prin subsoluri de articole aparute pe net.
      Si da, fac parte din categorie, din moment ce postez.
  • +10 (18 voturi)    
    inca o dovada a zestrei genetice.... (Luni, 24 octombrie 2011, 13:30)

    capatu` satului [anonim]

    citam din clasicii in viata, astazi din cerbu` elam: "Nu am nici un credit la nici o banca si nici nu am avut niciodata";
    io zic ca un om asa de intelighent nu s`a mai nascut in ultimii 500 de ani, traieste si se dezvolta fara credite, in timp ce grosu` omenirii se zbate intr`o criza majora, el n`are nevoie de nici un leu de la nici o banca, are cati bani vrea,

    iata intr`adevar noul Edison al finantelor mondiale, banii ii ies direct din cavitatea bucala, fiecare cuvant al sau valoareaza sume colosale;

    tot io zic ca angajatii irealitatea tv trebuie sa`si faca repede temele si sa inveti pe de rost toate cuvintele rostite de nou patron, cine sta mai prost cu memoratu` poate incepe prin scrierea discursului intr`un caiet de 100 de ori;

    va informam totodata ca grupu` de investitori isaraelieni este format din famiglia vantu` si alti prieteni ai fostului kgb;

    dormiti linistiti vantu` & cerbu` elam vegheaza pt. voi.
    • +4 (4 voturi)    
      "capatu` satului", concentreaza-te! (Luni, 24 octombrie 2011, 13:48)

      dodu [anonim] i-a raspuns lui capatu` satului

      "Elam" nu ia, ci da!
  • +12 (14 voturi)    
    Metoda Vantu..... (Luni, 24 octombrie 2011, 13:41)

    Ronin [utilizator]

    SOV s-a laudat ca are bani tocma` ca sa para mai puternic si mai influent (a declarat-o el)....iar Schwartzenberg asta se lauda ca e sustinut de nus` ce grup de evrei..... s-ar putea sa nu-i iasa.....din cate stiu io` evreii astia nu-s cei mai iubiti pamanteni.....sau sa fie vorba de vre-o amenintare subtila??? Cat despre faptu` ca il sustine cineva, nu ma mir deloc....in Romania toti penalii au sustinere......astia au exclusivitate la asa ceva.....
  • +7 (7 voturi)    
    B1+ Realitatea = love? (Luni, 24 octombrie 2011, 13:41)

    Publicus [utilizator]

    Schwarzenberg are 10% din B1, vorbeste despre faptul ca detine o parte din B1 chiar in aceasta declaratie. Acum are si controlul Realitatii, nu mai este doar patron pe hartie.
    E interesant sa urmarim ce se va intampla dpdv editorial la Realitatea.
  • +11 (11 voturi)    
    DNA (Luni, 24 octombrie 2011, 13:43)

    Gigel [anonim]

    Dl. Schwarzenberg, daca aveti informatii despre un caz presupus de coruptie sau tentativa in acest sens, speram ca ati notificat autoritatile competente.
  • -1 (7 voturi)    
    gura pacatosuului (Luni, 24 octombrie 2011, 13:49)

    achile peleianul [anonim]

    sa fie oare, lupta titanilor ?! :-)

    cum zice latrina 3, ghitza ar fi baiatul baietzilor cu ochii albastri-portocalii.

    daca schwartzeneger, asta, are in spate istaelul...

    wow !

    sa'i ia gaia pe totzi !
    niste mincinosi !

    ce e rau si ce e bine, te intreaba si socoate..
    nu spera si nu ai teama, ce e val, ca valul trece..

    sa traiti bine, mai draga !
  • 0 (6 voturi)    
    iar evreii? (Luni, 24 octombrie 2011, 14:09)

    Sorin [anonim]

    E clar un lucru, in spatele interselor iRealitatea sunt aceiasi evrei care stapanesc lumea prin metode de dezinformare, de manipulare. Ei detin banci, televiziuni, resurse, etc. a te mai uiti la Relitatea? Ce sa vezi? vorbaraie lunga spre interesele lor? Bleah...!
  • +3 (5 voturi)    
    Restructurarea Radio Guerilla (Luni, 24 octombrie 2011, 14:13)

    hot news [utilizator]

    Sper sa nu isi bata joc de postul asta de radio.
    • -1 (1 vot)    
      ba normal (Luni, 24 octombrie 2011, 14:55)

      moldovan [anonim] i-a raspuns lui hot news

      il pune pe buzdugan sef :)
  • -2 (4 voturi)    
    antihristu (Luni, 24 octombrie 2011, 14:32)

    M&M [anonim]

    Mogulii se vor intelege cu Masonii ? Editorial vorbind ...........Dl Emilian cred ca se lauda putin , sa vedem daca dl. Sebi are sange in instalatie ( vorba lui mazare ) .
  • +9 (9 voturi)    
    Neam de sclavi (Luni, 24 octombrie 2011, 14:37)

    Strainul [anonim]

    In ce tara este masmedia de vinzare oricui doreste ?
    Gloatei nu-i pasa cine o minte !
    Important este "Jos Basescu"
  • +2 (2 voturi)    
    E clar (Luni, 24 octombrie 2011, 14:39)

    Pop [anonim]

    Mda...e clar...nu ma mai uit la posturi manipulate clar de establishement...urmează spălarea creierelor romanilor.
  • +1 (1 vot)    
    !!! (Luni, 24 octombrie 2011, 15:36)

    cris [anonim]

    Poi daca e asa, de ce ai mai cerut falimentul?
  • +1 (1 vot)    
    am (Luni, 24 octombrie 2011, 17:44)

    sir [anonim]

    parcurs presa online de multe ori si am si postat la anumite articole si n-am fost cenzurat cum sunt cenzurat pe A3 ,iRTV,cotidianul,JN,si altele care scuipa venin cat e ziua de lunga.iaca-ta dictatura!daca nu comentezi in acord cu dorinta lor de adevar esti cenzurat.toti agitatii de la a3 si irtv stiu asta dar se plang de ...dictatura.trebuie sa spun ca am facut comenturi civilizate ,fara vorbele care le foloseste usl.iar oamenii lor pot posta unde vor fara teama de cenzura.e corect?
  • +4 (4 voturi)    
    Discurs halucinant (Luni, 24 octombrie 2011, 17:44)

    Bastos [anonim]

    Sincer, acest discurs este delirant si halucinant. Amenintari violente, nedisimulate, la adresa celor care vor indrazni sa aiba alta opinie, elucubratii despre cat de corecta a fost si este televiziunea Realitatea Tv..., omagii aduse salariatilor prin care induce ideea ca-i stie de 10 ani etc. Acest discurs mi se pare incredibil.Cred ca domnul Emilian este obiosit si nervos.Cred ca normal ar fi sa stim cat a costat Realitatea TV, cine sunt actionarii si daca contractul de vanzare cumparare este finalizat. E adevarat ca Ghita joaca dur dar asta nu insemna ca si tu D-l Emilian trebuie sa te transformi in fiara salbatica.
  • -1 (1 vot)    
    E grupul ala cu cladiroiul de langa Sf. Iosif (Luni, 24 octombrie 2011, 18:44)

    Bula Romanul [anonim]

    Daca nu o stie inca, o sa fie demolat cladiroiu' ala de sticla si otel.
    Orice s-ar spune, influenta Papei e mult mai mare decat grupul ala puternic financiar din Israel.
    O sa ramana fara noul sediu de emisie.
    lol
    Uneori, chiar si ei iau tzeapa.
    Nu ca-mi pare rau.
  • +2 (2 voturi)    
    da” licuriciu, doamna, cat e licuriciu? (Marţi, 25 octombrie 2011, 0:01)

    beller l. [anonim]

    tara saraca; vai de steaua ei si de biata populatie umanoida, dar batalia e dura si la vedere si are ca miza nu prezentul nasol, cu infrastructura lipsa si afaceri impotmolite, nu bugetul crizat, nici (in)oportunitatile de business, autoritatile impotente sau justitia diluata a natiei. targhetul real e viitorul, bai fratilor, cazutii aia de la bac care vor vota pe un set de casti de iphone piratat si care vor casca gura la rtv-showuri de rahat. plastilina de modelat iobagi! vrem, nu vrem suntem bagati. dilema e: care dintre goriloii astia e mai licurici, ca de papagali sunt buni amandoi??
    • +1 (1 vot)    
      hehe tare! (Marţi, 25 octombrie 2011, 8:55)

      cici [anonim] i-a raspuns lui beller l.

      acum pot iesi la o tigara relaxat dupa ce am citit restul de scrasneli din dinti ...am terminat cu bine:D