Surse: Rodicai Culcer i-a fost reziliat mandatul pentru conducerea Stirilor TVR

de Costin Ionescu     HotNews.ro
Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:05 Economie | Media & Publicitate

Membrii CA al Televiziunii publice au votat, miercuri, rezilierea mandatului pe care Rodica Culcer il are la conducerea Stirilor TVR, dar pentru a intra in vigoare decizia trebuie validata de departamentul juridic al institutiei, potrivit surselor HotNews.ro. Despre decizia de azi a CA TVR a scris, initial, Jurnalul National.

Potrivit informatiilor HotNews.ro, decizia CA a fost luata cu numar minim necesar de voturi - 7 din 12.

Pe de alta parte, Antena 3 o citeaza pe Ada Mesesan, membru al CA al TVR, potrivit careia "s-a cerut rezilierea contractului de director la stiri al Rodicai Culcer. Am atras atentia ca acest vot este ilegal, conform legii, pentru ca CA nu are voie sa demita nici un jurnalist sau angajat".

Tot Ada Mesesan este citata de Mediafax spunand ca "astazi s-a fortat un vot care, juridic si legal, este nul de drept, in consecinta votul politic fortat de catre reprezentantii PSD in CA al TVR nu poat fi aplicat. Atributiile CA nu cuprind dreptul de a rezilia contractul niciunui jurnalist si fac apel la legea 41/ 94 (articolul 27). Acest aspect a fost sustinut atat de noi, cat si de juristul Consiliului de Administratie, dar reprezentantii PSD din sedinta au sustinut in mod isteric executarea ilegala a Rodicai Culcer". Potrivit declaratiei Adei Mesesan pentru Mediafax, Alexandru Lazescu, presedinte-director general al TVR, a votat impotriva "acestei propuneri a PSD".

Din vara, cand a ajuns la varsta pensionarii, Rodica Culcer indeplineste atributiile de director al Stirilor prin delegare. La sfarsitul anului trecut, postul a fost scos la concurs, insa pana la aceasta data nu a fost anuntat niciun rezultat in cazul acestei proceduri.

Potrivit informatiilor HotNews.ro, comisia de evaluare in concursul respectiv ar trebui sa se reuneasca pentru decizia finala joi, 19 ianuarie, insa e putin probabil ca acest lucru sa se intample si nu ar fi exclusa reluarea intregului proces, avand in vedere situatia creata.

UPDATE Potrivit unei informari TVR, votul pentru "incetarea delegarii mandatului Rodicai Culcer pe postul de director interimar al Directiei Emisiuni Informative si Sport" va fi analizat din punct de vedere juridic "in raport cu atributiile CA", rezultatul urmand sa fie comunicat in urmatoarea sedinta a Consiliului, din 26 ianuarie.

Informarea TVR:

Consiliul de Administratie (CA) al TVR a hotarat astazi, 18 ianuarie 2012, cu sapte voturi "pentru": "incetarea delegarii mandatului Rodicai Culcer pe postul de director interimar al Directiei Emisiuni Informative si Sport".

Avand in vedere ca aprobarea "angajarii si concedierii personalului societatii", potrivit art. 28 lit d) din Legea nr. 41/1994, este atributia exclusiva a directorului general al TVR, Alexandru Lazescu a informat Consiliul de Administratie ca votul dat pe aceasta hotarare va fi supus unei analize privind temeiul juridic, in raport cu atributiile Consiliului de Administratie, prevazute la [rectificare TVR - n.red.] art. 27 din Legea nr. 41 - 1994.

Rezultatul analizei va fi comunicat Consiliului de Administratie in urmatoarea sa sedinta, din 26.01.2012.

UPDATE 2 Rodica Culcer, pentru HotNews.ro:
  • "Cred ca este o presiune politica inacceptabila pentru mine. Nu se poate ca din presiune politica sa se ignore legea. Eu nu sunt numita de CA. Daca se accepta acest precedent, CA va putea sa dea afara pe cine doreste el, iar CA este numit politic. Potrivit articolelor 27 si 28 din Legea 41/1994, CA nu are nicio atributie de angajare. Presedintele-director general este cel care hotaraste. Este o imixtiune politica pe care Legea 41 nu o permite, ceea ce creeaza un precedent periculos."


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

2311 vizualizari

  • -1 (15 voturi)    
    prea bine (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:09)

    srpc [utilizator]

    tovarasa Culcer (si nu intamplator ii spun tovarasa) este o sursa continua de tensiune si venin partizan in orice institutie s-ar afla; la fel a fost si la BBC si la Europa FM; ideal e sa ne pase in pace.
    • 0 (10 voturi)    
      Pe cine "sa va lase in pace"? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:51)

      Metec [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      In numele cui vorbesti dta? Al pesedistilor care au decis o asemenea enormitate? De ce nu va place dna Culcer: pentru ca are coloana verticala, este profesionista si detesta non-valoarea?! Voua nu va trebuie decat ziaristi supusi, nu-i asa, cum erau Emanuel Valeriu, Gheorghe Marinescu sau Cornelius Rosianu, pe vremuri? Oameni care, cu un zambet mieros, sa manipuleze oamenii in scopurile dorite de voi. Iar daca au independenta, inseamna ca automat sunt de partea cealalta, nu-i asa? Mai puneti-va pofta in cui, comunistilor, epoca voastra s-a terminat demult! Valea!
      • +4 (4 voturi)    
        usurel (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:16)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Metec

        propunerea a venit din partea UDMR, adica a Puterii, prin Sebesi Karen, nu cum minte clorofila aia de mesesan:)))
      • +1 (3 voturi)    
        independenta? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:18)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Metec

        cine-l injura pe Basescu e vandut, iar cine-l linge undeva e independent? sa-ti traiasca obrazul, la cat e de gros va fi gasit intact si dupa 1000 de ani :)))
      • +1 (3 voturi)    
        apropo (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:20)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Metec

        tu macar ai citit ce am scris, tovarase fesenist portocaliu (ca aia rosii sunt la pesede, fireste)?
      • +1 (3 voturi)    
        Culcer (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:55)

        Valladolid [utilizator] i-a raspuns lui Metec

        O fosta comunista nu poate fi sustinuta atat de transant decat de un fost si actual comunist asa cum esti tu,stimabile!Ce-ti spun eu,este valabil,chiar daca ai carnet portocaliu,asa cum au multi dintre fostii detinatori ai carnetului rosu.
      • +2 (2 voturi)    
        CULCER (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 18:42)

        nicolae [anonim] i-a raspuns lui Metec

        ERASM-ule! Ti se pare "deontologic"-corect ca d-na colonel de securitate sau SRI(ACOPERIT )sa fie si pensionar cu pensie nesimtita de peste 75 milioane(vechi) si director la stiri TVR ,cu cel putin aceasi suma,deci asa ,un "nimic "de peste 150 de milioane,din banii publici,deci si ai tai,slujind credincios o"fiinta extraordinara",pe care o tara intreaga o vrea"JOS" sau "afara"?
    • +3 (5 voturi)    
      trecut maret cu epolet (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:52)

      anaerobik [anonim] i-a raspuns lui srpc

      Asa era si la Ambasada SUA de la Bucuresti inainte de 89?
    • -2 (4 voturi)    
      Si Iliescu a vrut liniste (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:03)

      enter [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Si chiar am avut-o. O liniste dubioasa, IMO.
  • -2 (6 voturi)    
    Asa-i la noi (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:22)

    enter [utilizator]

    Daca TVR-ul nu si-a cumparat vuvuzele cat altii, asa se intampla.
  • -4 (8 voturi)    
    catre Ada (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 16:28)

    oda [anonim]

    draga mea,

    sunt disperati

    ei vor sa fie la guvernare mereu, s-au saturat de desertul opozitiei, cum bine zicea un clasic in viata

    ataca pe toate partile si din toate partile

    ehei, stai asa ca ma razgandesc si nu ii mai votez

    nu inteleg, nu au rabdare pana in toamna ?
    • -1 (7 voturi)    
      de ce? (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 17:17)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui oda

      sper ca nu pretinzi ca aceasta scorpie (stiu ce spun) ar fi buna de sefa? inainte de 90 a fost securista cu patalama, apoi a inveninat totul pe la BBC, la Europa FM si la TVR! de ce ar plange vreun om onest dupa asemenea panarama de muiere?
      • +1 (3 voturi)    
        EU PERSONAL (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 19:24)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        nu stiam nimic despre trecutul securistic al individei. DAR am fotografiat-o: mitza blinda care nu raneste pe nimeni, se preface mare intelectuala insa stirile TVR nu sint nici pe departe ce ar trebui sa fie. Desigur comparativ cu antenele si realitatile PAR mai bune fiindca nu-s gretoase. Daca insa faci abstractie de mizeriile alea observi un mish-mash de acelasi soi, un amestec de stiri tabloide cu chestii asa-zise serioase care ma enerveaza cumplit fiindca le platesc DIRECT. TVR nu contrabalanseaza mogulismul ci alearga pe o piste paralela. "Daca cistigi o cursa de sobolani, tot sobolan ramai". Iar madam Culcer, ca persoana, are o misie clara: sa tina scena ocupata nu cumva sa apara altii mai buni. La fel ca dragii nostri filosofi ai natiei care o apara (oare de ce ?)
  • +3 (3 voturi)    
    Un amanunt (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 20:44)

    alex [anonim]

    Cred ca este trecuta cu vederea fraza "Din vara, cand a ajuns la varsta pensionarii (...)".
    Deci doamna Culcer este pensionara.
    Cred ca oamenii, daca au ajuns la o anumita virsta, trebuie sa lase locul si la altii mai tineri.
  • +1 (1 vot)    
    buna poanta! (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:33)

    srpc [utilizator]

    CA este numit politic, pe cand presedintele TVR e numit prin concurs de competente, bag sama! de aia i-o fi prelungit contractul matracucei! mare e gradina Domnului, totusi :)))
  • +1 (1 vot)    
    mersi de reconfirmare (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:34)

    srpc [utilizator]

    tocmai aveam o disputa cu un amic pe facebook in privinta celor mai nerusinati postaci! eu ziceam ca sunt aia pedelisti, el zicea ca si altii; mi-ai dat un argument imbatabil, thanx a lot :)))
  • 0 (0 voturi)    
    a, sa nu uit :) (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:36)

    srpc [utilizator]

    cand l-a lins culcerita pe base? incontinuu.
  • +1 (1 vot)    
    e timpul (Miercuri, 18 ianuarie 2012, 21:48)

    cui.ii.pasa [utilizator]

    Lasand la o parte jocurile politice care ne fac sa fim de o parte sau alta a baricadei, raman adept al faptului ca bunul simt exista in fiecare si trebuie apelat, cum e cazul de fata! Cred ca a sosit timpul, d-na Culcer, sa va retrageti din prim plan si sa gustati si placerile pensionarii..Mai sunt si altii care asteapta!