Pe scurt: RCS&RDS, amendat cu 100.000 de lei pentru ca a scos din grila National 24 Plus. CNA interzice reclamele la tigari electronice. Licenta pentru postul regional Realitatea TV Iasi

de V.O.     HotNews.ro
Marţi, 31 ianuarie 2012, 15:17 Economie | Media & Publicitate

CNA a decis, marti, sa amendeze compania RCS&RDS cu 100.000 de lei pentru ca a scos din grila postul National 24 Plus. Tot in sedinta de marti, Consiliul a acordat licenta audiovizuala prin satelit pentru postul regional Realitatea TV Iasi. Totodata, CNA a decis sa interzica spoturile de promovare a tigarilor electronice difuzate in programele de teleshopping.

  • CNA a amendat operatorul RCS&RDS cu 100.000 de lei pentru ca a scos din grila sa postul National 24 Plus in multe localitati. Potrivit unui anunt al Consiliului, amenda a fost data pentru incalcarea prevederilor din Legea audiovizualului conform carora distribuitorii de servicii pot sa-si modifice oferta de programe doar cu acordul CNA si a dispozitiilor din lege referitoare la principiul "must carry". Decizia a fost luata pe baza unei inspectii cu privire la retransmisia programului National 24 Plus, in sistem digital si analogic, de catre RCS&RDS.
  • Tot in sedinta de marti, CNA a aprobat cererea de licenta audiovizuala prin satelit pentru postul regional Realitatea TV Iasi. Paginademedia.ro scrie ca statia va acoperi zona Moldovei si ii citeaza pe reprezentantii Realitatea Media, potrivit carora "statia va fi un experiment", iar "daca va functiona bine, vor fi deschise mai multe statii regionale". Sursa citata precizeaza ca noul post va avea cinci ore de program regional, in restul timpului urmand sa retransmita programele postului central Realitatea TV.
  • CNA a decis, totodata, sa interzica spoturile de promovare a tigarilor electronice, difuzate de televiziuni in programele de teleshopping. Membrii CNA apreciaza ca, asa cum sunt realizate, aceste reclame incalca reglementarile potrivit carora "comunicarile comerciale audiovizuale difuzate de furnizorii de servicii media audiovizuale trebuie sa respecte urmatoarele conditii: (...) f) sa nu stimuleze comportamente daunatoare sanatatii sau sigurantei populatiei".


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1918 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    Coruptie (Marţi, 31 ianuarie 2012, 15:35)

    Daniels22026 [utilizator]

    Tigarile electronice sint varianta inofensiva a tigarilor clasice. Pretul total al fumatului electronic este redus la jumatate.

    Am banuieli ca decizia CNA fata de tigarile electronice este una bazata pe coruptie.
    • +1 (3 voturi)    
      Inofensive pe naiba (Marţi, 31 ianuarie 2012, 18:23)

      Sorin [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

      Sunt intr-adevar mai putin toxice decat tigarile normale, insa de la asta pana la a fi inofensive e cale lunga.
      • -1 (1 vot)    
        Inofensive (Marţi, 31 ianuarie 2012, 18:42)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Sorin

        Chiar inofensive sint tigarile electronice. Iar eu nu sint distribuitor sau interesat cumva in publicitate.

        Producatorii de tigari au insa motive sa se teama.
  • -2 (6 voturi)    
    cred ca rcs (Marţi, 31 ianuarie 2012, 16:04)

    un domn [anonim]

    au vrut sa scoata postul nationala..ma scuzati latrina nationala 1 si latrina 3..in acel caz chiar ca era bine daca se intampla..oare cum putem scapa de posturile teve nedoirte ?
    Redactia HN va rog intrebati la CNA cum putem scapa de postrile teve nedorite..dreptul meu in calitate de consumator mi ar permite sa scap s amai platesc abonament ptr Aantena 1 si 3 ?
    • 0 (6 voturi)    
      ? (Marţi, 31 ianuarie 2012, 16:26)

      .ro [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nu va inteleg! Daca nu imi place un post atunci il pun pe la jumatatea grilei unde oricum nu ajung niciodata. Pe voi va forteaza cineva sa le urmariti?
      • 0 (4 voturi)    
        de ce (Marţi, 31 ianuarie 2012, 16:51)

        un domn [anonim] i-a raspuns lui .ro

        trebuie sa platesc abonament la rcs pe ceva care stiu ca nu imi trebuie ?
        • 0 (0 voturi)    
          simplu (Marţi, 31 ianuarie 2012, 22:25)

          bors cu miere [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          fiindca ai semnat un contract cu rcs...daca nu-ti convine, rupe-l !
    • -1 (3 voturi)    
      dreptul la informatie (Marţi, 31 ianuarie 2012, 16:52)

      VIERMELE INZAPEZIT [anonim] i-a raspuns lui un domn

      Eu unul aranjez pe grila posturile in ordinea in care ma intereseaza . Care nu ma intereseaza le pun de la canalul 50 in sus . Asa aleg eu sa scap de posturile tv . Pot fi nedorite de unii , pot fi dorite de altii , gusturile nu se discuta .
      Nu cred ca ai platit vreodata sau ca platesti abonament pentru vre-un alt post romanesc , cu exceptia TVR .
      DA , aici sint de acord cu tine , nu vreau sa platesc abonament la RADIO ROMANIA si TVR pentru ca :
      1. nu le urmaresc programele ;
      2. nu ma intereseaza peste 95 % din emisiunile pe care le promoveaza - de restul de 5 % ma debarasez eu ;
      Mai platesti abonament ( insa ala este optional , nu te obliga nimeni sa platesti ) la HBO , CINEMAX , posturi erotice , pachete suplimentare fata de pachetul BASIC .
      In pachetul BASIC sint incluse posturile MUST CARRY - printre care si TVR deci ar trebui si acesta sa fie cu acces gratuit si nu cu abonament .
      Ce platesti , este ori abonamentul la firma de cablu ori la firma de DTH , abonament ce acopera costurile cu amortizarea , intretinerea retelelor , acces la sateliti , salarii , curent , etc.
      • -2 (2 voturi)    
        Poate ți-au făcut ție o ofertă specială... (Marţi, 31 ianuarie 2012, 17:09)

        meioza [utilizator] i-a raspuns lui VIERMELE INZAPEZIT

        Dar mie ăia de la RCS îmi iau bani... ei spun pe contract că eu sînt „abonat”... Oare oi plăti abonament sau nu?

        Mi se pare o idee absolut idioată cu „MUST CARRY”... Nu văd de ce trebuie să obligi o firmă de cablu să transmită un anume program. E firmă privată și face comerț cu ce vrea... E ca și cum ai obliga supermarketurile să comercializeze pîine, zahăr și ulei. Dacă e bine pentru afacere o vor face, dacă nu nu... Punct.

        Pentru TVR înclin să îți dau dreptate, dar nu este singura televiziune publică care face asta... Uite la BBC: http://www.bbc.co.uk/aboutthebbc/insidethebbc/whoweare/licencefee/ ... 150 lire sterline pe an per TV (color).
  • 0 (0 voturi)    
    PROBLEMA (Joi, 23 februarie 2012, 17:48)

    anonym [anonim]

    Va rog frumos si insistent sa reintroduceti in grila RCS postul N24PLUS