Mircea Cartarescu: "De astazi, voi parasi orice preocupare politica, orice implicare, prin scris sau chiar si numai prin citit in orice tine de acest domeniu"

de V.O.     HotNews.ro
Vineri, 3 februarie 2012, 15:35 Economie | Media & Publicitate

Mircea Cartarescu anunta, vineri, intr-un editorial publicat in Evenimentul Zilei ca renunta la orice preocupare politica si nu va mai scrie pe teme legate de acest domeniu.

"De astazi voi parasi orice preocupare politica, orice implicare, prin scris sau chiar si numai prin citit, in orice tine de acest domeniu pe care il cunosc acum ca pe propriile mele buzunare. Mai mult, il cunosc pe propria piele, asemenea condamnatului din colonia penitenciara a lui Kafka. Am facut jurnalistica, in mare parte politica, timp de vreo opt-noua ani. Cred ca e destul pentru cineva al carui sens in viata e cu totul altul", scrie Cartarescu in editorial.

"Traian Basescu, Ion Iliescu, Victor Ponta, Crin Antonescu, Dan Diaconescu, Dan Voiculescu, Viorel Hrebenciuc, Roberta Anastase, Vasile Blaga si oricine mai vreti dumneavoastra dintre actorii circului nostru politic cotidian au disparut cu circ cu tot si pentru totdeauna (...) Ei vor continua sa existe si sa se agite, dar ca niste tipi din Australia pe care nu i-am intalnit si nu-i voi intalni niciodata (...) Voi scrie aici, de-acum inainte, despre orice in afara de acidul sulfuric in care-am inotat timp de noua ani, prins in mod absurd intr-un razboi care n-a fost niciodata al meu", afirma autorul in articolul "Adio, dar raman cu tine".


Citeste mai multe despre   






















4553 vizualizari

  • +5 (21 voturi)    
    Vezi (Vineri, 3 februarie 2012, 15:46)

    CezarN [utilizator]

    De-aia nu avem noi un Havel.
    Intelectualul roman este obisnuit sa pupe in sinecuri pe vreun maimare al zilei. Daca nu gaseste unul mai spalat, se lasa pagubas, in nici un caz nu se IMPLICA.

    Mircea, fa-te ca te implici!
  • -7 (15 voturi)    
    o singura intrebare (Vineri, 3 februarie 2012, 15:48)

    toro [anonim]

    la cine ii pasa?
    • +2 (4 voturi)    
      .... (Vineri, 3 februarie 2012, 16:04)

      calin [anonim] i-a raspuns lui toro

      celor carora le pasa de gramatica, tu, evident, nefacand parte din acest grup!!!
    • +2 (4 voturi)    
      Mă scuzaţi (Vineri, 3 februarie 2012, 16:22)

      Cosmin [anonim] i-a raspuns lui toro

      ...dar aveţi o mică greşeală, cauzată probabil de lungimea textului şi profunzimea ideii exprimate.
      Să mă scuzaţi aşadar că-ndrăznesc să vă corectez, dar se spune: "la cui îi pasă?"

      O zi bună.
      • -3 (5 voturi)    
        o zi buna (Vineri, 3 februarie 2012, 17:16)

        toro [anonim] i-a raspuns lui Cosmin

        care e legatura dintre cartarescu shi gresheala?
        • -1 (3 voturi)    
          De la cer la pamant (Vineri, 3 februarie 2012, 17:39)

          Observatorul [anonim] i-a raspuns lui toro

          Cartarescu scrie excelent, dar in primul rand roman si poezie. Este unul din marii autori ai culturii romane contemporane si din toate timpurile.

          Editorialistica sa este, insa, catastrofal de proasta. I-am citit majoritatea articolelor si sunt in continuare siderat de faptul ca persista si nimeni nu l-a facut sa inteleaga ca nu este facut pentru "pastilele" de presa. Editoriale prost scrise, fara idei, penibile in argumentare, in ultima instanta fara sare si piper.

          Sper sa isi dea frau imaginatiei si in editoriale, daca acum nu mai vrea sa faca politica. Si in general sa trateze editorialele drept eseuri foarte scurte, daca nu e o idee prea indrazneata.
      • -2 (4 voturi)    
        unu (Vineri, 3 februarie 2012, 17:27)

        unu [anonim] i-a raspuns lui Cosmin

        daca taceai, filozof ramaneai. dar cui ii pasa?
      • -5 (5 voturi)    
        te scuzam (Vineri, 3 februarie 2012, 18:38)

        un [anonim] i-a raspuns lui Cosmin

        Imi pare rau Cosminel, dar corect este
        "Cui ii pasa", asa ca nota 1 luata de la un ungur, care oricand si in orice moment castiga un concurs de gramatica limbii romane, cu tine si cu inca o suta de comentatori de etnie rrom... , pardon, romana.
        Nu intru in detalii, dar "la cui ii pasa" poti sa-i zici cuiului din capul tau destept.

        Cat despre Cartarescu si altii, numai de bine, se scufunda corabia, scapa cine poate.
        Asta denota "barbatia" sustinatorilor basescieni.
        Sunt curios, hotnews cat mai rezista?
        • +4 (4 voturi)    
          Hmmm (Vineri, 3 februarie 2012, 19:22)

          Cosmin [anonim] i-a raspuns lui un

          Nu toată lumea înţelege sarcasmul, huh?
    • +1 (5 voturi)    
      la mine (Vineri, 3 februarie 2012, 16:29)

      a-gramaticus [anonim] i-a raspuns lui toro

      la care mai citeste. Ca doar no sa te uiti mereu dupa peisagii. Este ?
  • +3 (13 voturi)    
    bravii romani (Vineri, 3 februarie 2012, 15:49)

    mnl [anonim]

    intelectualii romanicii nu rezista la urcus
    • -1 (5 voturi)    
      Buna (Vineri, 3 februarie 2012, 16:01)

      Gabriel [anonim] i-a raspuns lui mnl

      Tu esti, EBA ?
      • -1 (5 voturi)    
        Buna, (Vineri, 3 februarie 2012, 18:28)

        mnl [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

        nu, sunt Crinut
    • 0 (2 voturi)    
      Un posibil motiv? (Vineri, 3 februarie 2012, 16:12)

      Ovidiu D [anonim] i-a raspuns lui mnl

      Sa fie gestul lui Mircea Cartarescu determinat de articolul din Observator cultural, contra “Plutei Meduzei“, publicat în Evenimentul Zilei din 27 ianuarie de catre MC?? vezi aici: http://goo.gl/CCS6I (link scurt catre articolul de azi din Obs c).

      "Dar vai de democraţia în care înjurătura devine unitate de măsură a libertăţii de exprimare! Nu, domnule Cărtărescu, românii nu înjură pentru că sînt, ci pentru că nu sînt liberi să se exprime."
    • -1 (3 voturi)    
      Tarziu! (Vineri, 3 februarie 2012, 16:20)

      Mitrasca [anonim] i-a raspuns lui mnl

      Acum e prea tarziu!! Cum justifica M Cartarescu atitudinea lui de cativa ani??? Sau e in situatia:" maurul si-a facut datoria; maurul poate sa plece"!!???
    • -2 (2 voturi)    
      Coboras (Vineri, 3 februarie 2012, 16:47)

      Sun Tzu [utilizator] i-a raspuns lui mnl

      Ba mai degraba nu rezista la coboras......se scufunda corabia,de aia fuge!!!
  • +1 (1 vot)    
    Da (Vineri, 3 februarie 2012, 16:18)

    ap [anonim]

    Si acum asteptam ca Mircea badea sa-si bata joc de acest articol. C-asa face el.
    Cartarescu trebuia sa faca asta de 5 ani.
  • +5 (5 voturi)    
    hehehe ! (Vineri, 3 februarie 2012, 16:24)

    golgoaja [anonim]

    iete-asa cu telektoalii.
    can' se supara, e de tot !

    asa, bre, dece sa fii nevoit sa critici.
    mai bine nu te implici.
    am mai vazut asta, rezistenta prin cultura, literatura de sertar, etc.
    le e frica de base ! LOL !
  • -2 (8 voturi)    
    Iar romanul (Vineri, 3 februarie 2012, 16:31)

    cris [anonim]

    Iar romanul nu stie sa isi aprecieze valorile. Daca un om are in viata niste realizari, este o valoare, trebuie respectat. Mircea Cartarescu este o valoare a literaturii romane.

    Restul e barfa ieftina, invidie. Sportul preferat al romanilor este aruncatul cu rahat. Poate Mircea Cartarescu a avut opinii cu care unii nu sunt de acord. Poate a facut afirmatii hazardate. Asta nu trebuie sa ii stirbeasca din respectul cuvenit pentru valoarea sa.

    Dar romanul arunca cu rahat. Pentru ca in general este fricos, lenes, fara coloana verticala. Pentru ca nu stie sa gandeasca cu creierul sau si mai ales nu este educat.

    Este foarte greu pentru un om de cultura sa suporte atata mizerie morala si atata rahat cat este in tara asta.
    Intelectualii romani nu sunt respectati punct.
  • +1 (5 voturi)    
    Nu-i o pierdere! (Vineri, 3 februarie 2012, 16:32)

    Mih. [utilizator]

    Sincer, mie nu mi se pare o pierdere.
    D-ul Cartarescu chiar nu le are cu analiza politica:
    prea multa poezie, prea multa emotie, prea mult subiectivism, prea imatur. Chiar era bine sa renunte mai demult. Si putea s-o faca mai elegant si mai discret...
  • +1 (1 vot)    
    Inca o batalie castigata de clasa politica (Vineri, 3 februarie 2012, 16:35)

    Sam [anonim]

    Pai asta e adevaratul succes al clasei politice. Determinarea intelectualilor sa se retraga. Sa priveasca dezgustati din inaltimea turnului de fildes la mizeria politica de jos. Politicienii ar fi fericiti daca toata lumea ar proceda la fel.
    Pe cat punem pariu ca in urmatoarea perioada Dl. Cartarescu va deveni un personaj agreat, gadilat, elogiat samd ?
  • +2 (2 voturi)    
    Un Havel roman (Vineri, 3 februarie 2012, 16:55)

    agamemnon [anonim]

    Havel a apartinut altui popor.
    Noi mai avem de asteptat!
    Ce bine ar fi daca ne-am gandi mai mult la munca de zi cu zi si nu am da mereu vina pe altii !
  • +1 (3 voturi)    
    pacat (Vineri, 3 februarie 2012, 17:03)

    Dan [anonim]

    Imi pare rau ca abdicati in felul acesta, dar pe de o parte va inteleg. Vreau sa cred ca faceti asta din lipsa de speranta, nu din slabiciune. Si mai vreau sa cred ca daca, cine stie, apare o alta generatie de politicieni, care sa faca un alt fel de politica, veti reveni asupra deciziei.
  • +2 (2 voturi)    
    pacat (Vineri, 3 februarie 2012, 17:26)

    mino [anonim]

    cred ca reactia lui mircea cartarescu e una luata la furie; dupa un timp o sa revina. asa sa faci domnule Cartarescu! Da?
  • 0 (4 voturi)    
    unu (Vineri, 3 februarie 2012, 17:34)

    unu [anonim]

    nu-i nimic. se apuca de scris poezii gen

    http://www.scritube.com/literatura-romana/poezii/O-motocicleta-parcata-sub-stel2431412814.php

    cititi ca merita. ii plac si lui base. mai putin copiilior de clasa a 8-a carora le-a trantit-o in manual.
    • 0 (4 voturi)    
      pentru unu (Vineri, 3 februarie 2012, 19:10)

      alta [anonim] i-a raspuns lui unu

      Poezia e superba, multumesc pentru link !
  • 0 (0 voturi)    
    bravo cărtărescule!!! (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 0:10)

    corvus_coraX [utilizator]

    poate ai vrut să îl egalezi pe eminescu, eminent și ca jurnalist. n-a fost să fie, marea majoritate a articolelor tale erau jenante. leșioase, lipsite de vână, chiar dacă doreai să pari contondent, rezultatul a fost cel mai adesea ridicol. fandacsie dâmbovițeană și cam atât. mai bine visează la nobel în liniște...
  • +1 (1 vot)    
    Mare pacat ! (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 12:26)

    martin [anonim]

    Mircea Cartarescu este un scriitor roman foarte important,dar pe care cand am incercat sa-l citesc,am fost oprit de opozitia dintre detaliul de bijutier si ansamblul abscons. Desigur ca e vina mea ,nefiind pregatit si amator pentru o astfel de literatura.
    Regret insa nespus intentia de a parasi domeniul scriiturii politice, unde are o claritate si bogatie extrema ,nemaifiind egalat de nimeni. Cartarescu isi asuma ideile clar si decent si fara a jigni pe nimeni. Probabil insa ca a deranjat pe pseudointelectualii din ONG-uri, care au o singura dorinta, dar foarte puternica, ca toti sa cante ca ei pe ritmul jegos jos basescu !