Spotul Realitatea TV "Romania este a romanilor" - reclamat la CNA de vicepresedintele Consiliului National al Maghiarilor din Transilvania, pentru discriminare

de V.O.     HotNews.ro
Luni, 6 februarie 2012, 11:33 Economie | Media & Publicitate

Un spot promotional difuzat de Realitatea TV, in care se afirma ca "Romania este a romanilor", este reclamat la CNA pentru discriminare. Vicepresedintele Consiliului National al Maghiarilor din Transilvania (CNMT), Boros Zoltan, a sesizat Consiliul Audiovizualului in legatura cu sloganul folosit in acel spot, considerandu-l "discriminativ impotriva unui numar important din locuitorii Romaniei, cei care nu sunt de nationalitate romana".

Spotul video al Realitatea TV este insotit de urmatorul text:
  • "Romania este a romanilor, a celor care muncesc, a celor care nu fura, a celor care isi cresc copii cu greu, dar cu dragoste, a celor care rad, au prieteni, se iubesc, a oamenilor frumosi la chip si suflet, a oamenilor destepti, a celor care se sacrifica pentru binele celor multi, a celor care construiesc, creeaza, foreaza in adanc sau se inalta in fiecare zi la nori. Romania e a noastra, nu este a lor. Romania e a romanilor"

Un comunicat de presa al CNMT arata ca, potrivit lui Boros Zoltan, "independent de o eventuala intentie acceptabila a redactorilor, conform acestui text in Romania numai romanii nu fura, numai romanii muncesc, numai romanii cresc copii cu greu, dar cu dragoste, numai romanii rad, au prieteni, se iubesc, numai romanii sunt oameni frumosi la chip si suflet, destepti, numai romanii se sacrifica pentru binele celor multi, numai ei creeaza, construiesc, foreaza in adanc sau se inalta in fiecare zi la nori. Conform textului, locuitorii care nu sunt de nationalitate romana (vezi recensamantul), nu fac parte din aceste categorii."


Citeste mai multe despre   






















3383 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    nascut in romania.... (Luni, 6 februarie 2012, 11:52)

    RazvanA [anonim]

    Stimate domnule Boros Zoltan, cand te-ai uitat ultima ora in buletin, la cetatenie, ce scria?
    • 0 (4 voturi)    
      discriminare!!! (Luni, 6 februarie 2012, 12:32)

      ceferistul [anonim] i-a raspuns lui RazvanA

      "Romania este a romanilor, a celor care muncesc, a celor care nu fura..."

      chiar nu sesizeaza nimeni contradictia flagranta din acest enunt?
      sa excluzi romanii de pe lista proprietarilor romaniei din start doar din cauza unor mici "defectiuni", este cea mai mare discriminare.
      rusine sa va fie bey!
  • +8 (12 voturi)    
    Kedves Zoli, (Luni, 6 februarie 2012, 12:03)

    Andrei [anonim]

    In Romania traiesc mai multe nationalitati. Dar chiar daca nu sunt de nationalitate romana, cetatenii nascuti pe teritoiul Romaniei sau in afara lui, din cetateni romani sunt CETATENI ROMANI. Deci nu te mai umfla in pene degeaba ca si daca esti de nationalitate maghiara pe pasaportul tau tot cetatean roman scrie.
    Un romano-maghiar (adica fele-fele)
    Doamne ajuta!
    • -2 (4 voturi)    
      Nu-i chiar asa (Luni, 6 februarie 2012, 20:16)

      elefantulroz [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Daca spunea ca este Romania 'cetatenilor romani' era altceva. E destul de interpretabil 'roman' - cetatenie sau etnie, iar aici era cazul sa se precizeze despre ce era vorba sau sa schimbe sloganul.
  • +8 (12 voturi)    
    Oameni ca astia intretin ura interetnica (Luni, 6 februarie 2012, 12:08)

    Andrei [anonim]

    Ca sa ma intelegeti bine! Jumatate din prietenii mei sunt etnici maghiari.
    Pentru asta, cu greu reusesc sa nu insult acest personaj fara minte. Pentru 3 voturi ale unor extremisti domnia sa uita ce ii scrie in buletin! Esti roman, domnu' Zoltan, ca ai intrat la numaratoare la POPULATIA ROMANIEI! Nu la populatia Ungariei! Esti la fel de roman ca mine, ca etnicii romani si si romi si ca si toate celelalte minoritati pentru ca ai buletin de Romania.
    Spotul acela de care vorbiti spune exact ce vreti sa contraziceti: ca Romania nu este unor minoritati culturale, etnice, infractionale sau de orice alt fel, ci este a majoritatii care traieste si munceste in tara asta!
  • +6 (8 voturi)    
    toti suntem romani (Luni, 6 februarie 2012, 12:10)

    gore [anonim]

    indiferent de nationalitate, cetatenia este romana (cine nu e sigur sa-si verifice buletinul) iar clipul are cred intentia de mobilizare catre valori fundamentale ce ar trebui sa fie proprii oricarei culturi sau natii. Cine vrea sa rastalmaceasca mesajul face politica ieftina ca sa puna paie pe focul nationalist pentru a-si atrage voturi la scrutin.
    Oamenii cu capul pe umeri ar trebui sa elimine prin vot astfel de personaje.
  • +5 (7 voturi)    
    CE DIVERSIUNE ! (Luni, 6 februarie 2012, 12:19)

    pointless man [utilizator]

    Parca avem multiple alte subiecte de lamurit.
  • +5 (9 voturi)    
    demers absurd (Luni, 6 februarie 2012, 12:20)

    mircea [anonim]

    Complet absurda aceasta sesizare a CNA pentru motive puerile. Pai ce, maghiarii si ceilati cu cetatenie romana nu sunt si ei si romani. "Cetateni romani de origine maghiara, germana, etc", asa se spune in constitutie. Deci cand se spune ca "este a romanilor" e clar ca se refera la cetatenii romani ai acestei tari, si nu la originea lor.
    Daca se ia in considerare acest demers, ar insemna ca ori de cate ori se va folosi termenul de roman va trebui sa se adauge OBLIGATORIU si originea. Ceea ce este complet absurd.
  • -1 (7 voturi)    
    mi se pare normal... (Luni, 6 februarie 2012, 12:21)

    costica [anonim]

    maghiarii nu sunt romani, ei sunt maghiari!!
    Am spus asta nu o data, li se falfaie lor de statul roman... important pentru UDMR e sa fie la guvernare si incet-incet sa-si puna la punct autonomia teritoariala... maine poiaine va fi si aia....
  • +6 (10 voturi)    
    Roman (Luni, 6 februarie 2012, 12:23)

    Un stelist [anonim]

    Cred ca trebuie discutat cu domnul Boros Zoltan ce intelege dansul prin "Roman". Poate pentru domnul Zoltan "Roman" este doar cel care se considera Roman si nu si cei care, desi au nationalitate Romana in actele de identitate, se considera unguri. In situatia aceasta eu cred ca domnul Boros Zoltan poate fi acuzat de discriminare. Si atunci il invitam pe domnul Boros Zoltan sa isi schimbe cetatenia si sa mearga in tara in care poporul ii accepta aceste marlanii!
  • -1 (5 voturi)    
    xenofobie (Luni, 6 februarie 2012, 12:29)

    cetateanu [anonim]

    Da, clipul este xenofob, incita la ura si merita reclamat la CNA. Dar nu din cauza ca exclude celelalte nationalitati ci a faptului ca sugereaza ca cersetorii, hotii, prostituatele, coruptii si incompetentii (dintre care cu (dez)onor fac parte si jurnalistii Realitatii TV) nu sunt ... romani. Dar ce sunt? Birmanezi aflati ilegal pe teritoriul Romaniei? Si daca "nu sunt romani" ce facem cu ei, ii deportam ? Ii trimitem la camerele de gazare sau in Baragan sa-si faca acolo colibe?
    E un clip rusinos pentru secolul 21, ne place sau nu, Romania e a tuturor celor cu pasaport romanesc, si a hotilor si a coruptilor si a incompetentilor asa cum e si a celor cinstiti. Cand o sa inteleaga asta si jurnalistii incompetenti de la Realitatea se va schimba ceva si in Romania.
  • +3 (5 voturi)    
    Sa schimbam si imnul ... (Luni, 6 februarie 2012, 12:33)

    eu [anonim]

    Sa zicem Desteapta-te cetăţene....ca daca zici romane...o fi discriminatoriu!
    • 0 (2 voturi)    
      :) (Luni, 6 februarie 2012, 13:30)

      ady624 [utilizator] i-a raspuns lui eu

      "Deșteaptă-te băi nene" ar fi mai fluent dpdv al melodiei și mai aproape de nivelul cultural al celor pe care Realitatea TV vrea să-i excludă :D Împăcăm și capra și varza.

      Adrian

      PS: Pamflet.
  • +2 (4 voturi)    
    Romania este si a ungurilor (Luni, 6 februarie 2012, 12:43)

    V.R. [utilizator]

    Dar cred ca Consiliul anti-discriminare ar trebui sa dispara, alaturi de CNA. Asemenea institutii de cenzura contravin Constitutiei Romaniei.
  • +2 (6 voturi)    
    unii se nasc cu barda-n brau (Luni, 6 februarie 2012, 12:44)

    andreea [anonim]

    da, Romania este a romanilor, iar limba romana nu trebuie sa fie limba straina pentru cetatenii romani de alta nationalitate; li s-a dat prea mult nas; sunt supusi unei discriminari pozitive; vom ajunge sa ne cerem ieratare pentru ca nu le stim limba si pentru ca existam; nu doresc sa schimbam si numele tarii, ca sa nu se simta discriminati?!
    daca nu sunt cetateni romani, ca asta se intelege din afirmatiile onorabilului, cum pot pretinde ca Romania sa fie a lor?!
  • +1 (5 voturi)    
    .. (Luni, 6 februarie 2012, 14:38)

    motanu_ranjila [utilizator]

    Am citit cateva stiri astazi, mai mult sau mai putin plictisitoare.

    Stirea asta insa, chiar si cand o recitesc dupa cateva zeci de minute, imi provoaca aceeasi stupefactie..

    Adica, ce-ar vrea agitatorii unguri? Sa le dam tara cu totul? Pai si-n situatia asta, tot romanii ar fi majoritari!!!

    Probabil ar trebui sa ne auto-exterminam, ca sa le inchidem agenda politica..
  • +1 (3 voturi)    
    Romania nu e doar a unora (Luni, 6 februarie 2012, 14:53)

    ovidiu [anonim]

    Textul este intr-adevar discrimnator si nu numai fata de populatia maghiara.Romania este a "oamenilor destepti".ce ar trebui sa facem cu cei care s-au nascut mai putin destepti?ei nu mai sunt romani?Romania este a celor "frumosi la chip".cei care nu sunt frumosi ce facem cu ei?Romania nu e si a lor?
  • -1 (5 voturi)    
    Zoly fugi acasa (Luni, 6 februarie 2012, 15:41)

    roman de pretutindeni [anonim]

    Zoly daca ti se pare ca esti discriminat in Romania poti sa mergi in Ungaria. Acolo ai scoli, spitale si alte institutii unde se vorbeste doar maghiara. Nu o sa ne fie dor de tine iti promitem.
    Nu va tine nimeni cu forta in Romania!!! Sunteti in tara noastra si a voastra( daca aveti buletin de Romania) si va supuneti legilor si regulilor.
  • -2 (2 voturi)    
    din realitate (Luni, 6 februarie 2012, 23:38)

    garone vidican [anonim]

    cred ca ungurii nu o citit constitutia romaniei,unde spune ca romania este a romanilor ,eu nu inteleg de ce nu vorbesc si alte nationalitati ca re locuiesc in romania,nemti,sarbi,turci,etc.
  • +1 (1 vot)    
    FN (Joi, 9 februarie 2012, 17:06)

    mahta [utilizator]

    constat cu consternare ca Marine LePen ar face scor mare in Romania