CNA va analiza joi emisiunea in care au fost difuzate imagini cu Emil Boc nud

de V.O.     HotNews.ro
Miercuri, 15 februarie 2012, 13:00 Economie | Media & Publicitate

Consiliul National al Audiovizualului (CNA) va lua joi in discutie difuzarea imaginilor nud cu ex-premierul Emil Boc in emisiunea "Un show pacatos" de la Antena 1, anunta un comunicat al institutiei remis redactiei.

CNA a primit 110 reclamatii in legatura cu difuzarea inregistrarii cu Boc.

Reamintim ca in editia de luni seara a emisiunii "Un show pacatos" de la Antena 1 a fost difuzata o inregistrare in care fostul premier Emil Boc apare nud, in timp ce pare ca se pregateste sa se imbrace intr-un vestiar. In respectiva inregistrare, fostul premier apare filmat din spate.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

7304 vizualizari

  • +42 (46 voturi)    
    Astept si o sanctiune pe masura mizeriei ... (Miercuri, 15 februarie 2012, 13:10)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Si cred ca emisiunea merita si o actiune in Justitie, dar asta e optiunea d-lui Boc.
    • +23 (27 voturi)    
      pt A1 (Miercuri, 15 februarie 2012, 13:41)

      methylique [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      vreo 2-300.000 de lei amenda si intreruperea emisiei timp de vreo 6 ore, intre care 2 in prime time.
      • +20 (20 voturi)    
        CNA este cauza mizeriei de la tembeliziuni (Miercuri, 15 februarie 2012, 14:02)

        mda [anonim] i-a raspuns lui methylique

        Cum poate CNA sa dea o sanctiune gen inchiderea emisiei sau amenda de sute de mii de euro, cand ei patroneaza destrabalarea tembeliziunilor din Romania.

        Si asta de multi ani de zile, inca de la infiintare. CNA nu exista, este presul pe care Voiculescu se sterge cand are chef!
      • +3 (5 voturi)    
        In locul CNA-ului as da amenda 2 RON (Miercuri, 15 februarie 2012, 14:24)

        Schopenhauer [anonim] i-a raspuns lui methylique

        ... cu specificatia: "O amenda de 2 lei pentru o televiziune de 2 bani"

        Exista niste lucruri care nu se fac. Punct.
    • -16 (20 voturi)    
      Lui Boc ii e frica sa nu (Miercuri, 15 februarie 2012, 14:33)

      patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Boc nu o sa ii dea in judecata. Lui ii e frica sa nu ii dea si pozele din fata sa se vada cat de mica ii e.
      • +5 (5 voturi)    
        stai linistit ca nu se vede (Miercuri, 15 februarie 2012, 16:37)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui patrunjel

        de patrunjelul din fata
    • +9 (9 voturi)    
      Nesimtirea CNA (Miercuri, 15 februarie 2012, 15:29)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Daca era prins Mircea Badea gol, atunci CNA se autosesiza imediat, asa fiind vorba de Boc...
  • +36 (40 voturi)    
    Oare se va da (Miercuri, 15 februarie 2012, 13:14)

    Audit [utilizator]

    mai mult de o simpla amenda? Ma indoiesc.

    Oricum ceea ce au facut a fost degradant pentru o natiune.

    Pana unde veti lasa sa mearga umilirea unei natiuni? Voi cei din CNA nu aveti copiii, nu va intrebatipana unde veti lasa sa se rascoleasca haznaua?
  • +25 (29 voturi)    
    pai? (Miercuri, 15 februarie 2012, 13:14)

    NL [anonim]

    Pai pina joi ce face, are alta treaba CNA-ul asa? Se vede ca lucreaza la stat.
    • +24 (26 voturi)    
      păi _ sunt pe dinafară CNA_liştii (Miercuri, 15 februarie 2012, 13:27)

      Alt Revoltat [anonim] i-a raspuns lui NL

      Ar trebui să fie trimişi să păzească gâştele...
    • +3 (3 voturi)    
      pai poate uitam (Miercuri, 15 februarie 2012, 16:38)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui NL

      intre timp si trece
  • +28 (32 voturi)    
    CNA (Miercuri, 15 februarie 2012, 13:24)

    Mih. [utilizator]

    A "excelat" si pana acum prin "promptitudine" si "profesionalism". :(
    CNA ar fi trebuit sa intervina in seara cu pricina, sau macar in dimineata urmatoare.
    CNA ar trebui sa se auto-sanctioneze. Si nu doar pt ultimul scandal tv.
  • -22 (26 voturi)    
    sanctiune severa (Miercuri, 15 februarie 2012, 13:27)

    spectator [anonim]

    mustrare scrisa, cu avertismnent !

    nici macar nu l'au aratat din fata.
  • +25 (29 voturi)    
    Daca v-ati simtiti ofensati... (Miercuri, 15 februarie 2012, 13:27)

    Haralamb Jianu [anonim]

    daca vreti sa se dea un exemplu, daca vreti sa incepeti sa facem curat in morala noastra, atunci puteti sa faceti plangere la adresa:

    http://cna.ro/Formular-de-sesizare-Radio-TV.html#form3

    Eu am facut-o si le-am pus in vedere celor de la CNA ca in lipsa unei actiuni hotarate ma voi adresa avocatului poporului pentru apararea unui cetatean (eu, ofensat; domnul Boc - victima) in fata CNA...

    Cereti si voi alaturi de mine CNAului sa ceara suspendarea licentei de emisie a postului.
    • +11 (13 voturi)    
      Un ofensat (Miercuri, 15 februarie 2012, 14:36)

      Doran [utilizator] i-a raspuns lui Haralamb Jianu

      Tocmai am completat formularul sugerat. Cred ca o avalansa de asemenea petitii ar trezi din amorteala CNA-ul, care lucreaza cu manusi albe in loc sa dea cu barda.
      Spatiul public este invadat de cativa ani de pseudojurnalisti care se hlizesc cu satisfactie intr-o mocirla gretoasa, aruncand cu laturi in rivalii politici. Otevizarea Romaniei este o evidenta trecuta cu vederea din interese obscure.
      Oare, in fata CNA este interzisa greva? Cateva oua in geamuri ar fi un mesaj binevenit.
    • +10 (12 voturi)    
      Done! (Miercuri, 15 februarie 2012, 14:51)

      abur [anonim] i-a raspuns lui Haralamb Jianu

      am luat exemplul tau, sper ca niste voci putin mai rationale sa faca diferenta intr-o tara in care debandada antenistica a atins cote ale prostiei si batjocurii inimaginabile...
      • +10 (10 voturi)    
        reclamatie (Miercuri, 15 februarie 2012, 14:58)

        Nicu [anonim] i-a raspuns lui abur

        Reclamatie am facut si eu, chiar daca in grila am sters toate antenele si irealitatea.

        Cele 110 reclamatii, mentionate in stire, sunt mult prea putine. Trebuie facute cu miile.
  • +25 (29 voturi)    
    Analiza CNA (Miercuri, 15 februarie 2012, 13:32)

    Tarabostes [anonim]

    Daca am avea cu adevarat parte de democratie, in afara de o amenda usturatoare, CNA ar ttrebui sa anuleze licenta de emisie pentru postul de televiziune care se preteaza la acest fel de emisiuni lipsite de orice urma de bun simt. Ar tebui sa tina cont de impactul pe care un post de televiziune il are asupra populatiei. Realizatorul si patronul ar trebui sa faca vreo 6 luni de puscarie cu interzicerea de a mai aparea pe vreun post TV pentru cel putin 5 ani. Numai asa se poate curati gunoiul care abunda pe unele televiziuni.
    O lege a presei ar fi salutara pentru protejarea cetatenilor de excesele dezaxatilor.
    • +11 (13 voturi)    
      bravo! (Miercuri, 15 februarie 2012, 13:54)

      puilina [anonim] i-a raspuns lui Tarabostes

      si eu am sesizat cna ul, e inadmisibil ce se intampla in massmedia
    • +8 (10 voturi)    
      CNA? (Miercuri, 15 februarie 2012, 14:24)

      postman [anonim] i-a raspuns lui Tarabostes

      Cred ca asteptati prea mult de la o institutie care are membri numiti politic si care nu face nimic din ce trebuie sa faca.

      Antena 1 face parte din posturile obigatorii la retransmisie. In aceste conditii CNA trebuia sa se autosesize de marti dimineata. Marti au avut sedinta. Au asteptat pana Joi sa ce?

      Repet... concluzia CNA va fi apa de ploaie.
      Emil BOC trebuie sa faca plangere penala impotriva trustului de presa si impotriva realizatorului
  • +25 (31 voturi)    
    Hazanua 3 (Miercuri, 15 februarie 2012, 13:33)

    mark55 [anonim]

    Postul ar trebui inchis ........
    • +3 (3 voturi)    
      si sediul transformat in toaleta publica (Miercuri, 15 februarie 2012, 16:56)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui mark55

      ca sa isi arate lumea interesul pentru ei
  • -22 (26 voturi)    
    Este de interes public? (Miercuri, 15 februarie 2012, 13:35)

    Gasitorul [anonim]

    Cred ca suntem in fata unei chestiuni de interes public. Oricat ne-am feri sa recunoastem, bucile rotofeie ale fostului premier si sef al principalului partid de guvernamant reprezinta o chestiune de interes national. Faptul ca Domnia Sa are o viata extrem de activa (coseste, lopateste, taie busteni si isi “lucreaza” musculatura la sala) implica forme de invidiat ale trupului, in total contrast cu cele pe care am avut onoarea sa nu le admiram. In aceste conditii, nu putem ajunge decat la o singura concluzie : d-l Boc sufera de bulimie de stres, iar aceasta este o problema de interes national care se impune a fi solutionata grabnic.
    • +9 (11 voturi)    
      Da, (Miercuri, 15 februarie 2012, 14:20)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui Gasitorul

      este de interes public!
      Fara A1 nu puteam vedea josnicia caracterului unor oameni ca tine,Antonescu etc.
  • +17 (21 voturi)    
    pedeapsa (Miercuri, 15 februarie 2012, 13:39)

    Calin [anonim]

    sper sa nu fie asa blanda ca si cea data huliganului care l-a lovit pe Galamaz.
  • +13 (15 voturi)    
    CNA ar trebui desfiintat este inutil ! (Miercuri, 15 februarie 2012, 13:59)

    corina [anonim]

    Aceasta institutie este inutila, nu are nici opozitie de luat fata de multe alte emisiuni unde la Antenele 123 se practica manipularea minciuna, denigrarea persoanelor publice.
  • +8 (10 voturi)    
    la alegere... (Miercuri, 15 februarie 2012, 14:00)

    doar online [anonim]

    de f multa vreme nu am mai accesat antenele...
    au avut odata un standard ridicat, demult...

    ...si totusi, CNA are rolul de protectie reala a telespectatorilor platitori, sau doar de militian ofuscat ?

    ar putea, de exemplu, sa inchida temporar o emisiune cu asemenea ''standard'' ??
    ma intreb...

    amenda nu rezolva problema : expunerea unor imagini cu caracter privat fara acordul persoanei...
    ahaa..era spatiu public...ok, maine asteptam sa-l vedem pe Felix facandu-si ''meseria'' de gurist, (si) intr-o cabina de wc - orice pentru audienta !
  • +15 (17 voturi)    
    OK (Miercuri, 15 februarie 2012, 14:01)

    Ana Armanca Ardeleanu [anonim]

    Deci CNA "va analiza", adică ce mai este de analizat?!
    Se vor certa între ei reprezentanţii diferitelor partide pentru sancţiune, ca şi cum lucrurile nu ar trebui să fie foarte clare.
  • -4 (8 voturi)    
    Toti.. (Miercuri, 15 februarie 2012, 14:15)

    catalin_mattei [utilizator]

    Toti o iau razna.. de la magaria fara seaman a difuzarii acelor imagini de catre Antena1 am ajuns ca subiectul sa fie dezbatut si in publicatii ( sau site-uri) care se doresc serioase. Incetati cu acest subiect care este penibil. Sa vorbim daca doriti de dreptul la intimitate, de limitele actului de presa ( alta decat cea de scandal)... Speram ca hotnews.ro sa nu faca un subiect de tipul otv-ist "elodia".. acum o sa stam sa vedem ce si cum se petrec lucrurile cu dosul premierilor romani.
  • -8 (10 voturi)    
    cata perversiune (Miercuri, 15 februarie 2012, 14:15)

    Marcu [anonim]

    CNA va analiza popoul lui Boc?
    • +5 (7 voturi)    
      amice, esti de la CNA ?!? (Miercuri, 15 februarie 2012, 15:25)

      kansas [anonim] i-a raspuns lui Marcu

      ...CNA va analiza daca Boc a fost de acord ca noi sa-i urmarim popoul, si daca nu, cine e cel care a aprobat difuzarea lui...
      orice om neinstruit dar cu minim bunsimt isi da seama ca nu e vorba doar de o injuratura, e ceva mult prea grav, care trebuie sanctionat pe masura

      vezi mai jos referire la Codul Civil...
  • +3 (5 voturi)    
    este rusinos si penibil! (Miercuri, 15 februarie 2012, 14:35)

    elena [anonim]

    Desi era evident si pana acum ca emisiunea lui Capatos este o mizerie ce promoveaza numai prostie si vulgaritate, marturisesc ca nu ma asteptam sa mearga atat de departe nu nesimtirea. Nu sunt fan Emil Boc si sustin ca a fost cel mai slab premier pe care l-a avut Romania vreodata, insa asa ceva nu se face. Rusine Intact ca permite asemenea emisiuni.
  • +6 (8 voturi)    
    care CNA? (Miercuri, 15 februarie 2012, 14:40)

    jurnalistu [anonim]

    ce mai analizeaza? Articolele din Codul civil sunt disponible pe net, dureaza 1 min pana cand orice maimutoi dotat de un creier si un calculator le gaseste. Dar poate nu e cazul primatelor de la CNA??

    Art. 72

    Dreptul la demnitate

    (1) Orice persoană are dreptul la respectarea demnităţii sale.

    (2) Este interzisă orice atingere adusă onoarei şi reputaţiei unei persoane, fără consimţământul acesteia ori fără respectarea limitelor prevăzute la art. 75.

    Respectul vieţii private şi al demnităţii persoanei umane
    Art. 74

    Atingeri aduse vieţii private

    c) captarea ori utilizarea imaginii sau a vocii unei persoane aflate într-un SPATIU PRIVAT, fără acordul acesteia;

    d) difuzarea de imagini care prezintă interioare ale unui spaţiu privat, fără acordul celui care îl ocupă în mod legal;
    • -9 (11 voturi)    
      ce demnitate (Miercuri, 15 februarie 2012, 15:08)

      unu [anonim] i-a raspuns lui jurnalistu

      piticania nu are dreptul la demnitate. el nu le-a oferit acest drept romanilor. ma bucur ca a fost umilit. poate nu e legal sau moral ce au facut dar e drept.
  • +8 (10 voturi)    
    Fapta lui Capatos... (Miercuri, 15 februarie 2012, 14:50)

    prompt [utilizator]

    ...este incalificabila. Trebuie drastic sanctionati toti cei responsabili din redactie si pana la cel care a dat aprobarea! De suspendat o televiziune cred ca e ceva mai greu... dar oamenii responsabili...DA!
  • -4 (8 voturi)    
    Asa ii trebuie (Miercuri, 15 februarie 2012, 15:07)

    ploiesteanu [utilizator]

    unui caine care a vandut sanatatea romanilor. Romania este prima tara care si-a dat acordul intr-un timp record sa implementeze "Codex Alimentarius". Au fost surprinsi si nemtii de la Bayern care fac fungicidul pe baza de initium, produs cancerigen, de promptitudinea premierului (oare pe degeaba?). Un pungas care a lasat banditii sa fure cat si cum au putut, in continuarea altor premieri pungasi de frunte, Nastase si Tariceanu.
  • +6 (6 voturi)    
    a fost BOC ...urmeaza MRU (Miercuri, 15 februarie 2012, 15:50)

    margine [anonim]

    Ce este interesant este ca imaginile cu fostul premier au aparut pe trustul lui Felix si, la o zi distanta, pe publicatii si siteuri apropiate rau de Felix, avem de a face cu un nou atac, la adresa actualului premier. Bravo Turnatorule, doi premieri in doua zile! Voiculescu vrea sa-l timoreze pe MRU inca din primele zile! A incercat prin toate hahalerele sa il faca praf mediatic. Nu i-a reusit si atunci o da serpeste, sa nu-si murdareasca labutele, prin altii, facind aluzii de natura sexuala! Curat metoda securistica! E clar, Felix vrea ceva, poate energie ieftina, poate ascunderea unor dosare, dar e incalificabil sa folosesti presa fara chiloti in scopul santajarii unui om! Sint curios daca CTP va reactiona “dur”, asa cum a facut la fundul lui Boc?!
    • 0 (0 voturi)    
      Numai ca... (Joi, 16 februarie 2012, 0:54)

      .Marius. [utilizator] i-a raspuns lui margine

      Numai ca problema cu MRU este ca Felix si-a gasit Nasul de data asta.
  • +5 (7 voturi)    
    Show toiletesc (Miercuri, 15 februarie 2012, 16:07)

    mihalcean [anonim]

    CNA ar trebui sa amendeze antena 1 iar show-ul de kkt interzis.
  • +7 (7 voturi)    
    ajutor!!!!!! (Miercuri, 15 februarie 2012, 16:29)

    aschie [anonim]

    nu exista un for european unde ne putem adresa? CNA este muci in fata mafiei, face parte din ea. Trebuie sa fie un for european unde sa facem plangere sa fim protejati de o asa televiziune. Mergeti in Europa si vedeti daca isi permite cineva sa faca ce fac cei de la mogulizatoare. NU EXISTA intr-o tara civilizata, europeana o televziune ca Antena sau Realitatea/RomaniaTV, OTV. AJUTOR !!!!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    SACALII DE LA CNA (Miercuri, 15 februarie 2012, 18:09)

    cartarescu [anonim]

    Chiar nu ma astept ca membrii CNA sa sanctioneze antena sa-i usture la fiCATI.....voiculescu i-a cumparat pe toti.. CNA sunt marionete !!!
  • +3 (3 voturi)    
    S U S P E N D A R E (Miercuri, 15 februarie 2012, 18:10)

    TELESPECTATOR SCARBIT [anonim]

    Normal ar fi ca sa se suspende licenta tuturor Latrinelor lui Felix. De ani de zile calomniaza si fac linsaj mediatic porcesc fara ca "dinstinsul" CNA sa-i deranjeze vreun pic. Zilnic la Latrina3, oameni care NU sunt prezenti in platou sa se poata apara, sunt terfeliti la modul cel mai jegos, demn de mahalalele de Rahova si Salajan, de unde provin multi dintre latraii respectivei spelunci
  • +1 (1 vot)