Antena 1 a suspendat Super Bingo Metropolis. Phoenix Games: Difuzarea emisiunii nu a fost posibila din cauza obstructionarii de catre ANAF. Vom recurge la caile legale

de Corina Ionel     HotNews.ro
Duminică, 19 februarie 2012, 20:05 Economie | Media & Publicitate

Antena 1 a suspendat difuzarea Super Bingo Metropolis astfel incat duminica, la ora 16:00, postul de televiziune a ales sa transmita un film. Intr-un comunicat transmis HotNews.ro, S.C. PHOENIX GAMES SRL (organizatorii jocului) declara ca difuzarea emisiunii nu a fost posibila din cauza obstructionarii de catre reprezentantii Agentiei Nationale de Administrare Fiscala (ANAF) si ca, in decursul saptamanii viitoare, societatea va recurge la caile legale. Organizatorii mai precizeaza ca, in cazul unui rezultat nefavorabil, participantilor la editia anulata li se va restitui integral contravaloarea cartoanelor de bingo achizitionate.

Organizatorii jocului precizeaza, in comunicatul transmis, ca emisiunea din data de 19.02.2012 ar putea fi reprogramata la o data ulterioara in cazul unui rezultat favorabil obtinut in urma demersului.

Comunicatul Phoenix Games:

"S.C. PHOENIX GAMES SRL Bistrita, in calitate de organizator al jocului de bingo transmis prin retele de televiziune Super Bingo Metropolis, isi exprima regretul ca nu a putut transmite emisiunea sa saptamanala conform programului, in data de 19 februarie 2012, incepand cu ora 16.30 pe postul tv Antena 1. Motivul obiectiv pentru care difuzarea emisiunii nu a fost posibila il reprezinta obstructionarea desfasurarii emisiunii de catre reprezentantii ANAF.

In cursul saptamanii viitoare, S.C. PHOENIX GAMES SRL va recurge la caile legale, urmand sa reprogramam emisiunea de azi, la o data ulterioara, in functie de rezultatul demersului obtinut de organizator. S.C. PHOENIX GAMES SRL Bistrita, va comunica imediat ce va obtine o solutionare din partea institutiilor abilitate, cu transparenta si responsabilitate.

In cazul unui rezultat nefavorabil, participantilor la editia din data de 19.02.2012, li se va restitui integral contravaloarea cartoanelor de bingo achizitionate."

Contactati pentru informatii, reprezentantii Antena 1 au refuzat sa comenteze. Ulterior, postul de televiziunea a anuntat pe site ca "Antena TV Group a fost instiintata de Ministerul Finantelor Publice cu privire la faptul ca MFP - Comisia de autorizare a jocurilor de noroc a dispus masura revocarii licentei societatii SC PHOENIX GAMES SRL, organizatoarea jocului SUPER BINGO METROPOLIS , pentru inregistrarea de catre aceasta societate de obligatii restante fata de bugetul de stat mai vechi de 30 de zile." Postul mai precizeaza ca "in vederea asigurarii respectarii cerintelor legale, Antena TV Group ca entitate neutra, neimplicata in organizarea jocului bingo, este nevoita sa suspende difuzarea emisiunii SUPER BINGO METROPOLIS pana la solutionarea tuturor diferendelor dintre autoritatea fiscala si organizatorul jocului bingo".

Surse din cadrul ANAF au declarat pentru Evenimentul Zilei ca postul Antena 1 si firma ce organizeaza jocul intentionau sa difuzeze emisiune. "Cu zece minute inainte de inceperea emisiunii, reprezentantii Antenei 1 si cei ai firmei organizatoare, SC Phoenix Games SRL, voiau sa dea drumul la joc. Inspectorii de la ANAF si cei de la Garda Financiara le-au aratat decizia Comisiei de avizare a jocurilor de noroc si le-au atras atentia organizatorilor ca daca dau drumul la joc e infractiune. Bodyguarzii de la intrare s-au contrat cu inspectorii si nu le-au dat voie sa intre. O sa depunem plangere impotriva bodyguarzilor pentru obstructionarea inspectorilor", au precizat sursele din cadrul ANAF.
Amintim ca presedintele ANAF, Sorin Blejnar, a declarat joi pentru HotNews.ro ca a retras licenta de functionare a societatii care organizeaza Bingo Metropolis. "Am retras licenta de functionare societatii organizatoare a jocului Bingo Metropolis, dupa ce aceasta firma a inregistrat debite neachitate la bugetul de stat. Masura intra in vigoare dupa ce Secretariatul Comisiei de autorizare a jocurilor de noroc o va transmite contribuabilului" a precizat presedintele ANAF.

Intr-un comunicat de presa transmis HotNews.ro, Compania Phoenix Games SRL declara ca nu a primit nicio instiintare oficiala din partea Finantelor si ca datoriile de 1,2 milioane euro la bugetul statului sunt garantate de o ipoteca mobiliara in valoare de peste 1,7 milioane euro.

Reprezentantii Antena 1 au declarat joi pentru HotNews.ro ca televiziunea "va continua difuzarea jocului atat timp cat acesta va detine toate autorizatiile legale necesare. In acest moment, Antena 1 nu detine niciun fel de informatii oficiale cu privire la revocarea licentei de joc a firmei Phoenix Games".


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

13109 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    Dupa ce ca prostesc oamenii nu platesc nici taxe (Duminică, 19 februarie 2012, 20:10)

    dan [anonim]

    Ma gandesc cat de mult a tras inapoi Romania, acest turnator Voiculescu. Faptul ca difuza un concurs care incasa bani fara sa plateasca taxe pare un rau foarte mic, pe langa ce manipulari si porcarii difuzeaza pentru cei lipsiti de orice urma de discernamant sau moralitate.
    • -15 (15 voturi)    
      O mizerie pur politica (Luni, 20 februarie 2012, 8:34)

      gogean [anonim] i-a raspuns lui dan

      Smecherii tarii, Patriciu, Vantu, etc, au sute de milioane datorie, fiecare iar pe astia ii suspenda pt 1,2 mil? Ochestie pur politica.
      Taxe se platesc. Am castigat 120,000 ron si am luat efectiv putin peste 90,000 diferenta constand in taxe si impozite pe venit ale statului roman. Cine e talhar la faza asta? R: Statul.
      Apropos, in bingo lucrau 3500 oameni, acum PDL practic i-a concediat. Corect?
      • +7 (7 voturi)    
        Raspuns (Luni, 20 februarie 2012, 9:15)

        Dciasi [anonim] i-a raspuns lui gogean

        Si eu am castigat anul trecut 120.000 lei si am primit doar 90.000 lei, restul oprindu-se la sursa, reprezentand impozit pe venit din jocuri de noroc. Dar daca tot mi l-a oprit de ce nu l-a virat la stat ?
        • +1 (1 vot)    
          Impozit (Marţi, 21 februarie 2012, 10:29)

          Staniloiu [anonim] i-a raspuns lui Dciasi

          Stai linistit - ca acel tip de impozit s-a dus direct la Trezoreria Statului !

          Faptul ca i-a inchis pe astia este o chestiune politica - de ce nu inchid si firmele lui Blejnar care fac contrabanda cu tigari la vami ?

          Pe mine m-au urmarit ca nu au gasit niste acte la sediul ANAF - pentru asta a stat o fufa platita de statul roman (adica din banii nostri) sa faca un dosar pe care l-a dat la Procuratura. AM castigat in instanta (ca nu aveam nici o vina) - si am ramas si cu cheltuiala de a plati avocatul ...
        • 0 (0 voturi)    
          desteptule (Marţi, 21 februarie 2012, 16:52)

          florin [anonim] i-a raspuns lui Dciasi

          sa stii ca banii aia (30.000) statul ti ia tras ca taxa de impozit pe profit la jocurile de noroc care e 25 % Asa ca huleste statul asta si guvernantii care ne baga pe cap sute de taxe aiurea
      • +5 (7 voturi)    
        Vai ce tafnos esti? (Luni, 20 februarie 2012, 9:37)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui gogean

        Asemenea bazaconii care fura banii oamenilor credului trebuie desfiintate.Nici-o excrocherie gen caritas,bingo,etc nu trebuie lasata sa fure banii oamenilor.Zici ca erau 3500 salariati.Sa-i vedem cati vin sa se inscrie la somaj si spun ca sunt de la superbingo.Iti spun eu ,niciunul.Toti lucrau la negru.In privinta lui Vantu si Patriciu,poate nu stii,dar sunt cu un picior in groapa.Vantu 6 luni puscrie cu executare,Patriciu in faliment si nu cred ca scapa de puscarie,dar va lua mai mult decat Vantu.Si la Bingo urmeaza puscaria pentru initiatorii excrocherie.Nu a cerut Voiculescu dublarea pedepselor pentru cei care fac evaziune fiscala?Gura pacatosului adevar graieste.Cum trag chiulul in parlament,legea se voteaza de pe o zi pe alta.Asa ca succes in continuare.
        • 0 (0 voturi)    
          mai mircea (Marţi, 21 februarie 2012, 16:34)

          florin [anonim] i-a raspuns lui mircea

          daca nu stii mai bine taci ,,Toti lucrau la negru,, Este o prostie de un om care nu are cunostinta de cauza.Mai bine taci
      • +1 (3 voturi)    
        ... (Luni, 20 februarie 2012, 9:42)

        Carlos [anonim] i-a raspuns lui gogean

        Zi-le, domnu' Geo! Zi-le, domnu' Geo!!!
      • +4 (4 voturi)    
        Fraier sau Interesat (Luni, 20 februarie 2012, 10:43)

        tyty [anonim] i-a raspuns lui gogean

        Taxele au fost retinute dar nu si virate la buget. Abureala cu castigul si locurile de munca (majoritatea la negru) pastreaz-o pentru A3. Cam la ce limita incepe hotia in mintea ta (10-20 milioane) daca 1 milion e nimica toata. Povestea cu "sa va luati de mine cand vor fi toti hotii arestati" e buna iar pentru fraieri. Cum e gasit un hot e pedepsit. Nu in ordine executarii furturilor. Cam cat plateste Felix pentru astfel de postari agramate. Vreau si eu mai ales ca am si 4 clase incat stiu sa scriu.
      • +3 (3 voturi)    
        care e mizeria? (Luni, 20 februarie 2012, 10:46)

        cetateanul_scama [utilizator] i-a raspuns lui gogean

        n-au decat sa-i dea in judecata pe cei de la antena, nu crezi? adica ar fi trebuit sa platesc eu taxele antenelor? sau taxele angajatilor care lucrau la "bingo"?
    • 0 (0 voturi)    
      @Dan (Luni, 20 februarie 2012, 21:41)

      anca vasile [anonim] i-a raspuns lui dan

      @ Dan - ce pretentii sa avem de la tine...Orice om intreg la minte sesizeaza faptul ca nu cei de la Antena 1 sunt de vina, ci firma SC Phoenix Games SRL, cea care detine licenta pt acest joc.
    • 0 (0 voturi)    
      tu probabil ai fost un curat si uscat ! (Marţi, 21 februarie 2012, 10:35)

      MPS [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Taxele se opresc la sursa - asa cum iti opreste si tie din salariul pe care il primesti de la stat.

      Sau te plateste cumva PDL-ul la negru sa vorbesti aiurea pe net ???
  • +12 (16 voturi)    
    lovitura, (Duminică, 19 februarie 2012, 20:31)

    iulian-bz [utilizator]

    dupa lovitura,trebuia mai de mult sa actioneze impotriva acestor evazionisti,profitori de naivitatea oamenilor simpli,oare cat timp o sa mai treaca pana cand acesti naivi o sa priceapa faptul ca,nimic nu pica din cer fara munca,s-a mai incheiat un episod marca Felix the cat!!!!
  • +14 (16 voturi)    
    F bine! (Duminică, 19 februarie 2012, 20:50)

    Gogu [anonim]

    Bine ca s-a terminat cu porcaria aia sinistra in care amaratii aia doi urlau ca doi urangutani in calduri.
  • +14 (16 voturi)    
    First strike ....... (Duminică, 19 februarie 2012, 21:05)

    Costin [anonim]

    and so it begins .......

    La a treia lovitura va bate gongul pentru USL.

    Am zis.
  • +12 (16 voturi)    
    in sfarsit... (Duminică, 19 februarie 2012, 21:21)

    gustav [anonim]

    a crapat si ultima megaexcrocherie de tip telebingo. Incepand de la Mitoseriu si domnul Geo, multe milioane de romani, dintre care majoritatea amarati si vai de capul lor, si-au cheltuit si ultimii banuti cumparand cartonasele colorate si mincinoase. S-au ales cu praful de pe toba dar cel putin s-au mangaiat cu scalambaielile lui Tociu si Palade.
    Organizatorul bistritean ne crede cel putin cretini cand isi motiveaza neplata taxelor catre buget. Jocul era falimentar de mult timp, au fost alte interese pentru care functiona inca. Unde-ai pomenit nene sa garantezi plata datoriiilor catre buget cu active? Legea jocurilor de noroc e foarte clara in aceasta privinta. In felul acesta am ajunge sa platim bugetarii in apartamente si terenuri.
    Sper sa fie ultima teapa blagoslovita prin lege speciala trasa fraierilor si credulilor.
  • +14 (18 voturi)    
    bingo (Duminică, 19 februarie 2012, 21:46)

    jucator [anonim]

    Voiculescu & Co. nu platesc taxe????
    de ce nu ma mira
  • +13 (15 voturi)    
    Se vor da banii inapoi? (Duminică, 19 februarie 2012, 21:48)

    Nume [anonim]

    Haida-de! de unde vor lua oamenii inapoi banii de bilete? De la zgribulitii vanzatori de Bingo volanti de pe strazi? Dar care volant prost va mai sta in frigul asta, numai ca sa dea inapoi niste bani, stiind ca s-ar putea sa nu fie, la randul lor, platiti pentru aceasta prestatie. Pen'ca, ca daca jocul a fost deja suspendat...Organizatorii, Phoenix Games si Antenele, stiau din timp ca le va fi suspendata licenta (de vreme ce nu platisera la termen) dar au tacut ! Au tacut, tragand, cu multa sete, o ultima teapa tuturor naivilor! Asa organizatori, asa comportament!
  • -12 (16 voturi)    
    ciudat (Duminică, 19 februarie 2012, 21:54)

    Hiksos [anonim]

    Nu am jucat niciodata la astfel de jocuri, dar mi se pare suspect sa le suspende activitatea numai pentru "obligatii restante fata de bugetul de stat mai vechi de 30 de zile". Statul cand nu restituie TVA-ul cu lunile cum e? Ar trebui sa il suspendam si noi?

    Cred ca aici sunt alte interese la mijloc...
    • +6 (12 voturi)    
      Da ai dreptate (Luni, 20 februarie 2012, 7:32)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Hiksos

      daca era dupa mine acest program pe un post national Tv. nu avea ce cauta! Da sunt alte interese dar interese finaciare Voiculescu & Company .
      • +1 (1 vot)    
        RoKeno (Luni, 20 februarie 2012, 11:41)

        dan [anonim] i-a raspuns lui banateanul.

        se numea jocul transmis de ProTv acum cativa ani buni, vindeam cartoane in Barlad si brusc au dat si aia faliment... atunci nu s-a legat nimeni de ProTV si nici nu mi-au dat garantia platita pentru echipamentul electronic cu care emiteam taloanele. Ce treaba are Antena1 daca ia bani sa difuzeze o emisiune? E ca si cum ar difuza o reclama. De ce nu injurati posturile tv ca difuzeaza emisiuni tip Teleshopping si produsele respective sunt niste rahaturi de 1 cent facute in China? Imediat, Voiculescu & Co. Nu le iau apararea, sunt exact cum s-a zis mai sus ca sunt, dar mi se pare aiurea sa dai vina pe televiziune. La fel de bine putea sa fie ProTv si atunci nu se mai zicea nimic.
    • +3 (3 voturi)    
      Nu-i suspect deloc. (Luni, 20 februarie 2012, 9:45)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Hiksos

      La jocuri de noroc,cand nu platesti,a doua zi nu mai faci afacerea.Aici nu-i vorba de facturi,termene de plata,termene de incasare.Nu incurca borcanele.Aici ei banul,dai ceva prostilor cu ochii beliti in tembelizor,imparti ghiseftul,dar nu trebuie sa fentezi statul.Cat despre angajatii care raman someri,minciuni .Nu sunt angajati,lucrau la negru.Toata era o super excrocherie marca Felix,care cere in schimb cu nonsalanta dublarea pedepselor pentru evaziune fiscala.Nu tine nici chestia ca mai sunt si altii.Nu vor mai fi.toti vor fi scuturati si lichidati ,daca este cazul.O afacere care nu plateste taxele,nu-i afacere si trebuie eliminata pentru igienizarea spatiului economic.
  • -7 (9 voturi)    
    astia ca (Duminică, 19 februarie 2012, 22:00)

    kin3zu78 [utilizator]

    dau de munca la peste 3500 de oameni ( practic ii ia din carca statului ) pentru 1,2 mil datorii li se ridica licenta, baietii destepti pentru datorii de zeci sau sute de milioane de euro numai patesc nimica si nici nu au garantie imobiliara depusa. Dar de interese multe sau nu au cotizat unde trebuie.
    • +4 (6 voturi)    
      Ciocoii vechi si noi (Luni, 20 februarie 2012, 6:53)

      bob din lan [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      De la ultimul buticar pana la Grivcar, toti traiesc cu impresia ca fac sacrificii impresionante cand "dau de munca" si "practic ii ia din carca statului" pe niste sub-oameni, care ar trebui sa le sarute picioarele si sa le cante ode. Bineinteles, statul ar trebui sa-i scuteasca de taxe pentru aceasta imensa contributie sociala. De aceea se face evaziune intr-o veselie, fara pic de remuscare. Profitul se cuvine in totalitate patronului, angajatii si statul IL FURA.
      Hai faceti un efort si lasati-i pe bietii oameni sa moara de foame, sa vedem de unde mai cresc profiturile.

      Si mai pedalati cu asistatii-pensionarii din carca voastra, ca daca ati plati taxele proportional, Romania si-ar permite pensii si ajutoare sociale de 500Eur. (Nu ca le-ar si plati, ar avea grija alesii neamului sa-i distribuie cui trebuie, din tara si din strainatate)
  • -9 (11 voturi)    
    Subiectivi (Luni, 20 februarie 2012, 4:04)

    Cris07 [utilizator]

    Toate comentariile impotriva Bingo sunt subiective. Este o afacere ca oricare alta. Nu e Caritas si nici FNI. Nu sunt sisteme piramidale si nici nu te fura.
    Uitati partea legala si va axati numai pe cea morala. Organizatorii au platit taxe la stat de zeci de milioane, acelasi stat care acum ii "executa" cu public. Ia spuneti voi, cum o sa isi recupereze statul prejudiciul acum? Au facut o sedinta si... la revedere. Nu asa se proceda destept, baieti!

    1.2 mil. nu este o suma uriasa la nivelul bugetului de stat si nici la nivelul afacerii Bingo, motiv pentru care cred ca noi nu vedem decat coaja de la nuca si miezul sta bine mersi in cine stie ce vila sau in vreun scaun de politician dezinvolt!
    • +4 (6 voturi)    
      mult mai simplu (Luni, 20 februarie 2012, 8:15)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Cris07

      de ce nu au platit suma aia? sunt de acord ca nu e o suma mare, cu atat mai mult, de ce nu au platit-o?
    • 0 (2 voturi)    
      E joc de noroc (Luni, 20 februarie 2012, 10:48)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui Cris07

      Si in orice tara din lume daca nu sunt interzise sunt strict supravegheate si orioce greseala atrage ridicarea licentei. Pentru ca jocurile de noroc nu sunt o afacere obisnuita ci o modalitate de a culege bani din viciile oamenilor, o cale de evaziune fiscala si spalare de bani
  • 0 (2 voturi)    
    demagogie (Luni, 20 februarie 2012, 10:23)

    Moft [anonim]

    "[...]datoriile de 1,2 milioane euro la bugetul statului sunt garantate de o ipoteca mobiliara in valoare de peste 1,7 milioane euro. " spun reprezentantii Bingo. Mare minciuna. Datoriile la stat se platesc, nu e un credit pe care pui ipoteca. Se platesc, atat. Daca nu ai bani, atunci executare silita. Toti oamenii simpli isi platesc impozitele, dar marii imbogatiti nu.
    • 0 (0 voturi)    
      politic (Marţi, 21 februarie 2012, 16:45)

      florin [anonim] i-a raspuns lui Moft

      uitam cu totii ce datorie are CFR-ul la statul asta de rahat.Si ce facem cu el? Il inchidem? Nuuuu.Pur si simplu il iertam de datorii.Care depasesc cu mult 1.2 milioane
  • -1 (1 vot)    
    datorii (Luni, 20 februarie 2012, 13:48)

    elis [anonim]

    care cai legale? daca va placeau legile nu le incalcati.Unde mai este situatia asta sa castigi si sa nu platesti taxe? Sunt unii smecheri care dau niste tunuri din astea si dispar iar taxe si impozitele pt ce au realizat ei le uita.De la bugetul tarii s au achitat in trecut f multi bani pt prostiile altora prin scutiri, stergerea datoriilor etc.Nu este normal ca un om care castiga f putin sa platesca imp.si taxe iar cei cu ochi albastri sa fie mereu pasuiti.F.Bine ANAF executati smecherii.
  • 0 (0 voturi)    
    Contractul secret facut de Basescu/Boc cu Nokia (Marţi, 21 februarie 2012, 10:45)

    MPS [utilizator]

    Dar contractul complet dezavantajos facut de Boc/Basescu cu Nokia ? Acest contract este secretizat si Nokia ne-a tras-o . Pana una alta cei de la Bingo au un loc de munca ... pe care Blejnar li l-a blocat !!!

    Va rog sustineti desecretizarea contractului cu Nokia - votati pe link-ul de mai jos:

    http://www.wall-street.ro/articol/IT-C-Tehnologie/110128/Desecretizati-contractul-cu-Nokia.html
  • 0 (0 voturi)    
    Vrem Super Bingo (Vineri, 2 martie 2012, 21:16)

    WAYNEN [anonim]

    Vrem inapoi Super Bingo Metropolis pentru a ne distra cu mascaricii aia de Tociu si Palade