Pe scurt: Mai multe posturi TV, amendate de CNA cu 300.000 de lei pentru prea multa publicitate. Amenda pentru Romania TV in cazul Emil Boc dezbracat si somatie pentru Realitatea pentru o emisiune despre Rosia Montana

de V.O.     HotNews.ro
Marţi, 21 februarie 2012, 20:14 Economie | Media & Publicitate

CNA a aplicat, marti, amenzi totale de 300.000 de lei mai multor posturi TV pentru depasirea limitelor de timp impuse pentru difuzarea de publicitate. Postul Romania TV a fost amendat cu 50.000 de lei pentru doua editii de stiri difuzate in 14 februarie, in care era abordat subiectul inregistrarii cu Emil Boc dezbracat la o sala de sport. Iar Realitatea TV a fost sanctionata cu somatie publica pentru o emisiune pe tema proiectului Rosia Montana.

  • Membrii CNA au amendat, marti, postul Kanal D cu 130.000 de lei, Pro TV - cu 100.000 de lei, Prima TV - cu 50.000 de lei si TVR 1 - cu 20.000 de lei si au somat public postul OTV pentru incalcarea reglementarilor referitoare la durata publicitatii inserate in interval de o ora. O monitorizare CNA desfasurata in noiembrie-decembrie 2011 a aratat ca aceste posturi au depasit considerabil, in perioada monitorizata, limitele de 12 minute/ora (televiziuni comerciale), respectiv 8 minute/ora (televiziuni publice) in care posturile pot difuza publicitate.
  • Postul Romania TV a primit o amenda de 50.000 de lei pentru ca, in doua editii de stiri difuzate in data de 14 februarie, au fost prezentate, fara respectarea legii, informatii legate de inregistrarea cu Emil Boc dezbracat la o sala de sport, inregistrare difuzata cu o seara inainte de Antena 1 in emisiunea "Un show pacatos". Pentru respectiva emisiune, Antena 1 a fost sanctionata, saptamana trecuta, cu intreruperea programului timp de zece minute.
  • Tot marti, CNA a sanctionat postul Realitatea TV cu somatie publica pentru emisiunea "Patrimoniul nimanului", moderata de Mihai Tatulici si difuzata in data de 5 februarie, avand ca tema proiectul Rosia Montana. Potrivit CNA, emisiunea a prezentat cazul in mod dezechilibrat.


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

1002 vizualizari

  • -2 (2 voturi)    
    Da ..... (Marţi, 21 februarie 2012, 21:50)

    SHEAPA [utilizator]

    Deci, un mare Fasssssss ................ voi aveti macar o vaga idee cat costa un TVC de 30 de secunde pe posturile mai sus mentionate?

    Hotnews, ce-ar fi sa va dati o firma de covrigi care vrea sa-si faca reclama, si cereti tarifele ......

    Apoi o sa intelegeti cati "s" are fasssss-ul de mai sus .....
  • +2 (2 voturi)    
    minerii (Marţi, 21 februarie 2012, 22:29)

    Paul [anonim]

    Total inutila acea reclamatie la cna cu privire la emisiunea lui Tatulici cu dezbateri legate de proiectul de la Rosia Montana.Cum sa reactioneze un om care cere un loc de munca , de 12 ani nimeni nu s-a ocupat de Rosia Montana iar disperarea localnicilor nu mai are limite mai ales cand ong-urile si altii vin mereu si vorbesc in locul lor !
    • +1 (1 vot)    
      de acord (Miercuri, 22 februarie 2012, 9:35)

      Mihnea [anonim] i-a raspuns lui Paul

      asa e, cred ca localnicii s-au saturat sa ii tot auda pe asa zisii "salvatori" ca le pun cuvinte in gura cand ei de fapt vor sa se deschida proiectul minier. Totusi ma bucur ca acest lucru incepe sa fie din ce in ce mai auzit.
      • +1 (1 vot)    
        asa e (Miercuri, 22 februarie 2012, 11:11)

        Dan [anonim] i-a raspuns lui Mihnea

        Da localnici au aratat ca sunt satuli deja de niste "salvatori" care nu salveaza nimic si ma ivorbesc si in numele lor. cu siguranta de asta au si huiduit putin cand au vorbit
        • +1 (1 vot)    
          sa le fie si rosienilor mai bine (Miercuri, 22 februarie 2012, 12:22)

          andinny [utilizator] i-a raspuns lui Dan

          Dane, mi se pare ca nu aveau cum sa nu huiduie cand auzeau niste argumente care nu stateau in picioare, dar care atentau la posibilitatea de a le fi si lor mai bine. Oricine ar trai in RM, ar fi de acord cu proiectul minier.
          • +1 (1 vot)    
            ... (Miercuri, 22 februarie 2012, 13:29)

            Daiana [anonim] i-a raspuns lui andinny

            de acord, de ani de zile rosienii ii asculta pe cei care se opun proiectului miner cum arunca minciuna dupa minciuna, macar acum se face auzita si adevarata voce a oamenilor din Rosia Montana, care spun ca vor minerit!
  • +2 (2 voturi)    
    nu e corect (Marţi, 21 februarie 2012, 23:43)

    Radu [anonim]

    Nu mi se pare corecta decizia celor de la cna. emisiunea lui tatulici a fost destu lde echilibrata, mai ales daca stam sa ne uitam la ate argumente a adus fiecare parte pe masa
    • +1 (1 vot)    
      CNA deranjat (Miercuri, 22 februarie 2012, 12:19)

      andinny [utilizator] i-a raspuns lui Radu

      Nici mie nu mi se pare corecta decizia, dar se pare ca si CNA-ul e deranjat de realitatea din Rosia Montana. Pacat. Patrimoniul trebuie salvat, iar daca refuzam investitia rmgcului in acest sens, s-ar putea sa nu mai avem patrimoniu.
      • 0 (0 voturi)    
        Mono Computer RMGC (Joi, 23 februarie 2012, 15:38)

        Mihai [anonim] i-a raspuns lui andinny

        Fratilor voi ati devenit atat de stravezii ca apa plata, pentru a camufla mai bine actiunea, de ce nu mutati gasca voastra de aprobatori si pe alte stiri numai la cele legate de RMGC? De cum iese o stire noua apareti vo,i mandarinii destepti ai aurului cianurat, si dati din capsor afirmativ unul la comentariul celuilalt. Am sa va reclam la cei care va platesc ca va faceti treaba prost si lumea s-a prins ca voi de fapt sunteti unu si comentati de la aceeasi adresa de e-mail.
  • +1 (1 vot)    
    cna (Miercuri, 22 februarie 2012, 12:53)

    Marian [anonim]

    Asta este rezultatul in care o emisiune nu face altceva decat sa ofere sansa minerilor sa vorbeasca odata ajunsi disperarti pentru ca singurul loc veinit, mina este contestata de ong-uri? MI se pare penibil faptul ca cna chiar ar trebui sa ii bage in seama pe cei care au reclamat emisiunea
    • +1 (1 vot)    
      amenda aberanta (Miercuri, 22 februarie 2012, 14:58)

      Andrei Florea [anonim] i-a raspuns lui Marian

      Marian,emisiunea de la Realitatea nu a fost facuta cu scopul de a-si spune minerii pasul, ci pentru a discuta problema patrimoniului. s-a vorbit de investitia de 70 mil $ a RMGC-ului, de zonele care vor fi protejate, chiar daca se incepe exploatarea, de cercetarile care s-au facut. Oricum, amenda CNA e aberanta.
  • +1 (1 vot)    
    prezentare dezechilibrata (Miercuri, 22 februarie 2012, 15:13)

    Vladutzan [anonim]

    Da, a fost dezechilibrata prezentarea de la Realitatea TV. Prea multi opozanti au vorbit si nu i-au lasat si pe cei care-s pro sa-si spuna cuvantul. Asa trebuia sa se puna problema! Nu e normal ca doar opozantii sa discute, doar parerea lor sa fie auzita! asta nu e democratie!
  • +1 (1 vot)    
    Tatulici impartial (Miercuri, 22 februarie 2012, 15:59)

    Liliana Marin [anonim]

    Tatulici chiar a fost impartial, dar opozantii vor sa monopolizeze orice emisiune! Asta e parerea mea.
  • +1 (1 vot)    
    dezbatere (Miercuri, 22 februarie 2012, 18:29)

    Catalin [anonim]

    Pentru asta se numesc dezbateri pentru ca lumea incerca din fiecare tabara sa isi exemplifice punctul de vedere , iar cei de la Rosia Montana sunt deja la capataul puteriilor cu rabdarea lor.Ma bucur ca totusi cna a dat decat o somatie si a realizat ca nu este nevoie de o amenda pentru asa ceva.
    • +1 (1 vot)    
      nici nu aveau cum (Joi, 23 februarie 2012, 7:27)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Daca ar fi dat amenda trebuiau sa o argumenteze si ei mai bine si se loveau de problema ong-urilor, nu exista o argumentare calumea pentru ce se cerea. Emisiunea a fost putin dezechilibrata din cauza lipsei de argumente a unei parti nu din alta cauza
  • +1 (1 vot)    
    mda (Miercuri, 22 februarie 2012, 23:31)

    Dan [anonim]

    pana la urma de asta se numeste dezbatere ca sa se dezbata ceva, acolo era vorba de patrimoniu, mi se pare si normal ca oamenii care ua inceput reabilitarea lui si care au un plan pentru asa ceva sa vorbeasca mai mult.
    • 0 (0 voturi)    
      cea mai mare cercetare (Joi, 23 februarie 2012, 14:15)

      andinny [utilizator] i-a raspuns lui Dan

      Dan, aia care au inceput reabilitarea si s-au ocupat cu cea mai mare cercetare arheologica intreprinsa in Romania nici nu au prea apucat sa vorbeasca din cauza opozantilor, care nu au venit NICIODATA la Rosia Montana sa cerceteze patrimoniul. Asa ca eu nici nu inteleg sensul amenzii.
  • 0 (0 voturi)    
    patrimoniu 70 mil (Joi, 23 februarie 2012, 15:15)

    Kristi [anonim]

    statul a lasat de izbeliste si acum vrea sa arate ca ii pasa, nebagand niciun ban, dar afiliandu-se investitiei in patrimoniu, de 70 mil $ a rmgcului. asta e, tot e ok, dar hai sa se faca odata! sa nu mai amanam proiectul inutil!