Romii din Germania cer interzicerea revistei elevetiene Die Weltwoche, pentru publicarea unui articol "rasist" despre tigani

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 12 aprilie 2012, 19:02 Economie | Media & Publicitate

Prima pagina Die Weltwoche
Foto: captura weltwoche.ch
Un consiliu al tiganilor din Germania cere in justitie interzicerea in aceasta tara a revistei elvetiene Die Weltwoche, dupa ce publicatia a prezentat pe prima pagina fotografia unui copil rom care indreapta o arma catre camera, imaginea insotind un articol cu titlul "Vin tiganii: jafuri in Elvetia", pe tema infractiunilor comise de acestia, relateaza BBC.

Potrivit Consiliul Central al populatiei Rome si Sinti din Germania, materialul publicat de Die Weltwoche reprezinta incitare la ura rasiala.

Mai mult, agentia care a furnizat fotografia spune ca semnificatia acesteia a fost distorsionata.

De cealalta parte, redactorul-sef adjunct de la Die Weltwoche sustine ca articolul a fost justificat. El a admis ca materialul a provocat indignare, dar a insistat ca acesta evidentiaza "turismul infractional" in crestere din Elvetia.

Articolul, care a fost titrat "Vin, fura si pleaca", sugereaza ca "familiile de tigani din Europa de Est sunt in mare parte vinovate de cresterea turismului infractional".

Materialul mentioneaza infractiuni precum prostitutia si folosirea copiilor pentru cersit si furturi, precizand totodata ca "nu toti tiganii sunt implicati".

Cu toate acestea, articolul a starnit reactii negative, in special in Germania, unde jumatate de milion de tigani au fost ucisi de nazisti in timpul Holocaustului.

Consiliul Central al tiganilor a anuntat ca a intentat proces la un tribunal din Heidelberg, pentru a incerca blocarea difuzarii publicatiei elvetiene in Germania, si ca a facut plangere penala pentru instigare la ura rasiala si defaimare.

Actiuni similare in instanta au fost deschise in Austria si Elvetia, potrivit agentiei Associated Press.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2595 vizualizari

  • -22 (22 voturi)    
    ce sa ceri de la hotnews... (Joi, 12 aprilie 2012, 20:07)

    moceanu [anonim]

    imi place ca ati pus in ghilimele "rasist" dar in rest scrie numa "tigani"
    • +16 (16 voturi)    
      Vigilentza, tovarasi! (Joi, 12 aprilie 2012, 21:06)

      Iulian [anonim] i-a raspuns lui moceanu

      Ati reusit sa scoateti cuvantul "tigan" din DEX? Nu inca? Nu va lasati! Totul e posibil! Si nu uitati: cand mai lucrati la lista cu lucruri de interzis, treceti si "orice adevar deranjant". Asa, pentru linistea voastra...
      • +2 (2 voturi)    
        Tigani (Joi, 12 aprilie 2012, 23:56)

        Irinel [anonim] i-a raspuns lui Iulian

        Se pare ca nu toti au sesizat ironia.
    • +19 (19 voturi)    
      stii in alte limbi cum se cheama neamul lor? (Joi, 12 aprilie 2012, 21:14)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui moceanu

      tiganii sunt tigani in toate limbile...
      uite aici:

      croata: cigan
      ceha: cikánský
      spaniola: cíngaro, gitano
      italiana: zingaro
      portugheza: cigano

      mergem si spre nord..

      suedeza: zigenaren
      germana: Zigeuner
      olandeza: zigeuner

      turca: çingene
      poloneza: cygański
      islandeza: sígaunar


      Eu zic sa te intoarci inapoi pe antene si realitatea ca internetul nu este pentru toata lumea....
      • 0 (0 voturi)    
        @Daniel (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 18:44)

        adib [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        Felicitari! Poate acum vor intelege mai multi ca nu exista cuvintul rom sau rrom care sa defineasca o rasa. Sunt TIGANI. In rest cu antenele si realitatea ai cam dat-o in bara. Nu-ti place, nu te uiti ;). Le ai pe cele oficiale!
    • +7 (7 voturi)    
      asa si ? (Joi, 12 aprilie 2012, 21:16)

      asad [anonim] i-a raspuns lui moceanu

      care e problema ?
    • +5 (5 voturi)    
      si care e problema? (Joi, 12 aprilie 2012, 21:16)

      Adina [anonim] i-a raspuns lui moceanu

      Termenul de "tigan" nu-i caracterizeaza?
    • +4 (4 voturi)    
      Räspuns (Joi, 12 aprilie 2012, 21:24)

      Emil [anonim] i-a raspuns lui moceanu

      Si ce-i gresit ? Nu-i bine tigani ?
  • +8 (8 voturi)    
    dar tiganii (Joi, 12 aprilie 2012, 20:30)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cind vor fi interzisi, abia atunci ar disparea rasismul, ''ura rasiala si defaimarea''.
    • -3 (5 voturi)    
      uau ... pe hotnews a ramas bec (Joi, 12 aprilie 2012, 21:54)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      si vidul ce-l voteaza.

      intru pe articolele astea numa' sa vad cum va agitati voi astia perfecti cand vedeti ceva de tigani si anti-rasism, spuma poporului autodeclarat cel mai tolerant dintre popoare.

      haha. suntem toti niste maimute, doar ca unele au pretentii de superioritate.
  • +11 (11 voturi)    
    pt. moceanu (Joi, 12 aprilie 2012, 20:33)

    tiganu [anonim]

    si cum ai vrea sa le zica, suedezi?
    • +4 (4 voturi)    
      nu se poate (Joi, 12 aprilie 2012, 21:50)

      efz [utilizator] i-a raspuns lui tiganu

      ca pe la1600 era o lege care permitea vinarea lor. oare de ce?
  • +13 (13 voturi)    
    ??? (Joi, 12 aprilie 2012, 20:37)

    clujean [anonim]

    nu inteleg legatura dintre tiganii omorati de nazisti acum 70 de ani si ideea de a le permite acte antisociale tiganilor de astazi!
    • -2 (2 voturi)    
      !!! (Joi, 12 aprilie 2012, 23:35)

      vasile [anonim] i-a raspuns lui clujean

      "tigan" nu e sinonim cu "hot", asa cum incearca sa sugereze articolul respectiv.
      • +1 (1 vot)    
        = (Vineri, 13 aprilie 2012, 11:19)

        alina [anonim] i-a raspuns lui vasile

        din experienta mea tigan=hot
        • 0 (0 voturi)    
          atentie (Vineri, 13 aprilie 2012, 13:10)

          mieluseaua creata [anonim] i-a raspuns lui alina

          Atentie te rog!
          In foarte multe tari din Vestul Europei acest gen de articole sunt in felul urmator:
          Vin Romanii !
          Intelegi?

          Si cum foarte multa lume are experiente neplacute (cu romani sau tigani) tendinta este este sa concludeze exact ca si dumneavoastra: "din experienta mea roman=hotz" , "roman=tigan deci roman=neom" .

          Iti trebuie o anumita experienta de viata sa poti sesiza faptul ca poti sa nu negi niste probleme existente intr-o anumita comunitate dar totusi asta nu trebuie sa te impiedice la ati pastra o anumita retinere, o anumita obiectivitate in judecata si mai ales sa nu te arunci sa aplauzi astfel de atitudini ca si cele ale nemtilor pentru ca asa gandesc si de TINE fii pe pace , nu numai despre tigani.
          Nu tot ce straluceste este aur, sub blink blinkul stralucitor al acestor germani (munca, solidaritate, harnicie, bogatie, seriozitate) se ascund si lucruri infricosatoare, fapte de o irationalitate uluitoare, crime oribile duse mai departe de orice demnitate UMANA.Deci vezi tu...nu numai ....tiganii.

          Si pune-ti te rog intrebare, acesti germani....care au facut ce au facut si acum abia 70 de ani mureau de foame ! Germania asta ...care a "pierdut" razboiul ...cum iti explici ca este acum printre cele mai bogate si puternice natii (dupa crimele ce le-au facut) ? Oare chiar au pierdut acel razboi?
          :-)

          Elvetia, tara in care s-au scurs banii furati de nazi, fiecare cercel, fiecare verigheta sau lingura de argint a celui deportat , smulse din urechiile fetitelor, nevestelor...milioanelor celor ucisi in Holocaust s-au scurs in Elvetia.

          Este o vorba : Cand nu mai este de furat cel mai mare hotz devine o persoana cinstita.

          Si tiganii sunt oameni ca si tine, ca si mine.
          Este intradevar o problema legata de un patron bazat pe : traditie si obiceiuri, dar ia aminte: invata: fiecare om are ceva bun, nu judeca omul dupa grup ci particular, fiecare om poate recunoaste in altul pr. slabiciuni.
          • -1 (1 vot)    
            continuare (Vineri, 13 aprilie 2012, 14:01)

            mielutza [anonim] i-a raspuns lui mieluseaua creata

            Continuare:
            Sa nu uitam, doar acum 70 de ani:
            un top ideoloog al partidului fascist:
            "Polonezii, o patura subtire germanica in care se ascunde un material fertil.Evreii, cel mai infricosator lucru pe care ti-l poti imagina.Orasele stau tepene de mizerie"
            Hitler: "Problema evreiasca va fii o problema enorm de greu de rezolvat.Acesti evrei nu mai sunt deloc oameni.Sunt ,cu un intelect rece animale de prada tihnite care trebuie eliminate."
            Fiica lui Gauleiter van de Warhegau:
            "stii ceva? pentru acesti oameni chiar nu poti avea nici o mila, eu cred ca ei au cu totul alte sentimente decat noi si de aceea eu nu cred ca ei se simt jigniti, umiliti"
  • +8 (8 voturi)    
    Elvetienii (Joi, 12 aprilie 2012, 20:41)

    anonim [anonim]

    au dreptate,altceva tzigoinerii oricum nu stiu sa faca,iar Hotnews utilizeaza in mod corect termenul de tzigan,asa ca nu vad care este problema...
  • +12 (12 voturi)    
    nomazi si sedentari (Joi, 12 aprilie 2012, 21:02)

    capingura srl [anonim]

    Tiganii sunt o etnie nomada, cu tot ce inplica asta. Boemi si lipsiti de griji si de responsabilitate pentru actiunile lor, vin, iau ce pot, ghicesc, cersesc, vand bucatica si merg mai departe. Principiile lor sunt diferite de ale sedentarilor "gadziilor" (termen peiorativ pentru non tigani, by the way). Ei nu fac nimic pentru a-si schimba modul ancestral de viata. Le place asa. Rad si isi bat joc de gadzii care, mustrati de corectitudine politica, sau de vre-o alta frustrare ii ajuta dezinteresat. Abuzeaza de buna credinta a sedentarilor si isi povestesc cum i-au pacalit si i-au mai si batut pentru mai multa fala. Am intalnit tigani si in Finlanda, naturalizati acolo. Aveau aceiasi aroganta agresiva si lingusitor-dispretuitoare, ca peste tot. Schimbarea trebuie sa inceapa de la tigani. Tribul trebuie sa se transforme in societate.
    • +2 (2 voturi)    
      Ca sa se transforme (Joi, 12 aprilie 2012, 21:55)

      PoneiulTroian [utilizator] i-a raspuns lui capingura srl

      in societate, le trebuie o tara a lor. Ceea ce nu prea se potriveste conceptiei lor despre viata (vezi teritoriul indienilor Nord-Americani). Lor le trebuie deci un continent al lor, pe care sa alergam noi, bizonii europeni.
      • +1 (1 vot)    
        nomazi si sedentari (Vineri, 13 aprilie 2012, 14:27)

        misa [anonim] i-a raspuns lui PoneiulTroian

        numai incerca sa ne explici ce viata duc tiganii..imi pare rau ca nu s-a mai nascut un Antonescu, care sa reuseasca sa ii invete sa traiasca civizilat oriunde se duc.
        nu crezi ca ajung cate crime, cate vieti au furat si au dus la produs, cate vieti au distrus acest neam de tigani si ce imagine ne-au facut tututror romaniilor? sau esti de-ai lor si de-aia vorbesti cu vorbe de duh despre ei.
        modernismul il primesc in casa cand e vorba de telefon, televizor, laptop, internet, dar munca si scoala, le e rusine sa o promoveze.
        din partea mea mai bine i-ar interzice ca natie..sa nu le mai dea voie sa se mai inmulteasca, sa le limiteze tot, ca poate asa isi vor dori sa fie primiti cum se cuvine oriunde s-ar duce si se vor stradui sa aiba un comportament decent.
    • +1 (1 vot)    
      Elvetia vs. tigani (Joi, 12 aprilie 2012, 22:09)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui capingura srl

      La cum ii stiu pe elvetieni, stricti si precisi precum ceasurile lor, nici nu apuca bine sa se usuce cerneala care a fost folosita la articolul in cauza, ca au si gasit solutia la aceasta problema, cea a unui conflict intre o natie si o populatie ce nu poate fi o natie. Ma intreb oare pana cand va fi tolerata aceasta problema si tinuta cat de cat in frau, ca mai toata Europa se loveste de ea...
  • +2 (2 voturi)    
    Turismul infractional (Joi, 12 aprilie 2012, 21:49)

    dragos234 [utilizator]

    E foarte adevarat. Nu are rost sa ne ascundem dupa deget.
  • +3 (3 voturi)    
    Au dreptate (Joi, 12 aprilie 2012, 22:09)

    Cel [anonim]

    Saptamana trecuta un prieten de al meu a fost jefuit de tigani, au vneit la el in casa cu toata satra ziua in amiaza mare. Politia ia cerut sa demonstreze ca avea banii si ca nu inventeaza.
  • -2 (4 voturi)    
    multe (Joi, 12 aprilie 2012, 22:53)

    mielutza [anonim]

    Multe pacate mai au tiganii astia dar parca mai multe poporul german.
    Sa nu uitam irationalitatea care a cuprins nazistii , acea irationalitate inspaimantatoare care a dus la shoah(holocaust) si la distrugerea unei intregi civilizatii evreiesti europene.

    In privinta acelei poze cu acel copil de tigan cu pistol ce sa zic...nu este bine, nu asa se face, cate rele or avea tiganii...sunt si ei oameni si traiesc printre oameni aici in ....Europa.
    Nu asta este solutia.
    Nu exista padure fara uscaciuni, nu degeaba traiesc si tiganii astia asa oameni buni, totul are un motiv.

    Noi suntem Romani! si sa nu uitam, bucatreasa Medelenilor, aia care-i facea Olgutei si lui Danutz cataif si alte bunataturi la "mosie" ...TOT TIGANCA ERA!
  • +5 (5 voturi)    
    Hei! (Joi, 12 aprilie 2012, 22:58)

    nano2k [utilizator]

    Acuma nici nu le mai ziceti rrrrromi, ci romi?
    Ce naiba-i cu voi?
  • +2 (4 voturi)    
    trucajul cu poza (Joi, 12 aprilie 2012, 23:01)

    dani [anonim]

    Nemtii ziceau la TV ca poza e veche, din timpul razboiului din Bosnia.
  • +7 (7 voturi)    
    Vreau sa felicit Hotnews (Joi, 12 aprilie 2012, 23:02)

    Cornel [anonim]

    Pentru folosirea termenului corect tigani. Asta vazand curvasareala restului presei.
  • +6 (6 voturi)    
    NOTA INFORMATIVA (Joi, 12 aprilie 2012, 23:05)

    LEC [anonim]

    Nr 001/004/2012

    Catre

    Toti tiganii care vor sa mearga in Elvetia

    Va informam ca , in ELVETIA ,TOTI CETATENII SUNT INARMATI;
    Au la domiciliu arme , gloante , pistoale , cate vor.
    Va recomandam sa evitati, pe cat posibil deplasarea in acea tara, pentru a nu avea probleme
    In plus , elvetienii se antreneaza permanent
    si nu dorim ca dintre ai nostri sa fie utilizati in loc de tinte

    Recomandam , sa mergeti in ANGLIA , unde , nici macar politistii nu au arme , si in plus , sunt
    mai fraieri
  • +1 (1 vot)    
    re luci30 (Vineri, 13 aprilie 2012, 0:01)

    luci30 [anonim]

    si nu religia va ajuta acestei ,,etnii ,,ci legea ,legea fiecarei tari pt. fapte imorale ...aplicati legea domnilor ,pt. cersetorie -politica ,intelectuala,materiala,...sau daca nu aveti faceti legi , dar mai ales aplicatile pe cele existente
  • +7 (7 voturi)    
    Felicitari Hotnews! (Vineri, 13 aprilie 2012, 0:19)

    24alex24 [utilizator]

    Ati folosit termenul corect pentru aceasta etnie: tigani.

    Cu ce drept sa se numeasca romi? Sunt urmasii vechilor romani de acum 2 milenii, sunt locuitori actuali ai Romei sau sunt romani?

    Aceasta denumire inventata aiurea-n tramvai in ultimul sfert al secolului trecut ne aduce foarte multe prejudicii, pentru ca europenii din Vest nu stiu care este diferenta dintre cuvantul "rom" si "roman".

    Cuvantul "rom" este un abuz si un atac de imagine la adresa etnicilor romani. Nu sunt romanii printre cei mai bine vazuti din Europa, dar nici n-au nevoie sa li se arunce in carca proastele obiceiuri ale tiganilor.

    Am fost intrebat in Germania cum de sunt alb, dat fiind ca sunt roman. Ei stiu ca romanii sunt mai negriciosi... A trebuit sa explic ca se face o confuzie, romanii sunt albi, iar cei negriciosi sunt tigani sau "romi", cum li se zice in mod neavenit de cativa ani incoace.

    Daca tiganii vor un nume bun, nu vor rezolva nimic prin furtul de nume, ci prin schimbarea comportamentului. Si daca s-ar numi de maine sueddezi (in loc de rromi), atata timp cat se ocupa cu furtul si talhariile nu au cum sa scape de imaginea proasta.