Seful Asociatiei de Comunicatii prin Cablu: Pretul cerut RCS de catre Antene e de cateva ori mai mare decat cele mai scumpe posturi

de V.O.     HotNews.ro
Luni, 23 aprilie 2012, 14:08 Economie | Media & Publicitate

Pretul pe care Antenele il cer RCS, de sapte milioane de euro, este de cateva ori mai mare decat cele mai scumpe posturi, a declarat pentru Paginademedia.ro Radu Petric, presedintele Asociatiei de Comunicatii prin Cablu. Acesta apreciaza ca "toate datele par sa arate ca, intre cele doua parti, nu este vorba de un conflict cu mize comerciale, ci de alta natura, care imi scapa."

"Niciun operator nu a platit vreodata, de cand exista cablu in Romania, o asemenea suma pentru a retransmite un post de televiziune", afirma Radu Petric.

Seful Asociatiei de Comunicatii prin Cablu, pentru Paginademedia.ro:
  • Antena 1 este prima televiziune free tot air (care se poate prinde cu o antena clasica) care cere bani pentru difuzare. Sunt zone in care Antena 1 se poate prinde si cu o antena normala, cu furculita, cum se spune. Cat este de corect ca unii sa receptioneze gratuit, iar altora sa li se ceara bani pentru asta?
  • despre cum se negociaza pretul cu posturile TV: "Este o negociere libera. Problema aici este ca Antena 1 este o televiziune libera la retransmisie. De ce trebuie sa plateasca cei abonati la DTH un post care pe cablu sau in eter este liber la retransmisie? (...) De altfel, discutii asmanatoare au fost si cu cablistii. Desi legea impunea cablistior sa puna in grila Antena 1 si Antena 3 (altfel incalcau legea!), Intact forta vanzarea la pachet numai impreuna cu Euforia si Antena 2. (...) Chiar daca posturile sunt libere la retransmisie, cablistii aveau nevoie de un acord de la Intact pentru a le pune in grila. Ei intarziau sa trimita acest acord. Totul s-a rezolvat dupa un conflict deschis, in fata CNA: Printr-o decizie a CNA, s-a stabilit ca, daca acordul nu este trimis intr-un anumit termen, se considera aprobat tacit, iar cablistii pot pune posturile in grila."


Citeste mai multe despre   






















10012 vizualizari

  • +22 (30 voturi)    
    ce este asa de greu ? joaca felix la 2 capete .. (Luni, 23 aprilie 2012, 14:23)

    dorel [anonim]

    fie ca RDS ii da banii ... el castiga, iar daca RDS nu da banii ... e de partea lu' Basescu si il prigoneste pe saracu turnator
    • +14 (18 voturi)    
      Voiculescu cere bani pe ce se prinde gratuit?? (Luni, 23 aprilie 2012, 15:36)

      wet [anonim] i-a raspuns lui dorel

      Mi-e frica ca individul asta o sa ajunga sa-si numeasca ministri.
      • -5 (9 voturi)    
        nu vad legatura (Luni, 23 aprilie 2012, 17:46)

        Rahan [anonim] i-a raspuns lui wet

        inre un contract care trebuie respectat de rds si voiculescu.
        • +4 (6 voturi)    
          inseamna ca nu vezi bine! (Luni, 23 aprilie 2012, 19:13)

          mitica [anonim] i-a raspuns lui Rahan

          desi eu cred ca vezi, dar nu intelegi.
          sau daca intelegi, faci pe prostu' ;)
      • -12 (14 voturi)    
        m-am saturat de tarharii de la RCS & RDS (Luni, 23 aprilie 2012, 19:19)

        aslan [anonim] i-a raspuns lui wet

        Caini nenorociti basisti ! Eu din acest motiv am renuntat la talharii astia ordinari si mi-am luat focus sat !
        Este un abuz inimaginabil de a priva telespectatorii de informatiile extrem de deranjante la adresa puterii furnizate de Antena 3.
        • -6 (8 voturi)    
          RCS s-a obisnuit sa abuzeze (Luni, 23 aprilie 2012, 20:58)

          Roua [utilizator] i-a raspuns lui aslan

          nu e prima decizie arbitrara luata de companie. Sanctiunile de pana acum au fost pe masura, iar in cazul asta n-ar trebui sa fie vreo exceptie.
        • +6 (8 voturi)    
          . (Luni, 23 aprilie 2012, 21:07)

          Marian [anonim] i-a raspuns lui aslan

          Aha! Si cand ai renuntat la RDS&RCS? Si aia de la Focus Sat cand au venit sa te cableze? Ce promptitudine pe ambii operatori de cablu: intr-o zi jumate unul ti-a reziliat contractul, altul ti-a facut si contract si te-a si cablat. Senzational!
          • -3 (3 voturi)    
            bataia de joc Rcs (Marţi, 24 aprilie 2012, 0:35)

            potasiu [anonim] i-a raspuns lui Marian

            RCS & RDS isi permite sa-si bata joc de clienti deoarece in ultimii ani nu au avut o concurenta reala.
        • +5 (7 voturi)    
          ??? (Luni, 23 aprilie 2012, 22:01)

          anoanim [anonim] i-a raspuns lui aslan

          Legea e clara, pentru DTH nu sunt obligati sa transmita.

          E dreptul lor sa nu transmita.

          Restul sunt speculatii.
          • -6 (6 voturi)    
            aroganta firmei Rcs & Rds (Marţi, 24 aprilie 2012, 0:39)

            testoasa [anonim] i-a raspuns lui anoanim

            Aroganta si superficialitatea cu care sunt tratari clientii de angajatele de la caseria RCS-RDS este extrem de ridicata. Ar trebui desfiintata aceasta firma.
      • -5 (7 voturi)    
        ce se teme Basescu (Luni, 23 aprilie 2012, 20:55)

        Roua [utilizator] i-a raspuns lui wet

        ii e frica de Voiculescu
    • -5 (7 voturi)    
      doar portocaliii castiga (Luni, 23 aprilie 2012, 20:54)

      Roua [utilizator] i-a raspuns lui dorel

      nu Voiculescu, Intact, USL, clientii; teoretic, nici RCS RDS n-ar castiga.
  • +27 (35 voturi)    
    Socant (Luni, 23 aprilie 2012, 14:26)

    ion [anonim]

    Sunt socat. Adica nu este o conspiratie portocalie? Adica RDS are dreptate cand zice ca nu vrea sa dea banii aia? Nu imi vine sa cred...
    • -10 (14 voturi)    
      o firma de cablu neserioasa (Luni, 23 aprilie 2012, 19:39)

      potasiu [anonim] i-a raspuns lui ion

      Intr-o zi nu am mai avut net ; mi-am zis ca e ceva temporar - lasa ca se remediaza; oricum era weekend si eu trebuia sa plec din localitate. Cand m-am intors duminica seara...tot nimic. Luni am dat telefon la RCS si am primit, ca si in cazul celorlalti clienti, tampenia aia de raspuns: ca cererea a fost inregistrata si o echipa va ajunge....bla bla bla. Degeaba facem reclamatii la RCS pentru ca nu primim nici un raspuns, iar cei de la Oficiul Pentru Protectia Consumatorilor ii protejeaza.
      • +7 (9 voturi)    
        Postac (Luni, 23 aprilie 2012, 21:22)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui potasiu

        Acelasi comentariu a mai aparut pana acum pe vreo 4 site-uri la stirea asta... mai schimbati textele, baieti, e prea evident
        • +2 (2 voturi)    
          Da klarr (Marţi, 24 aprilie 2012, 9:28)

          vladf [anonim] i-a raspuns lui Adrian

          Au doar anumite texte aprobate de conducere.
          Daca schimba textul trebuie sa ceara o noua aprobare si este cam greu.
          Brusc toti telespectatorii antenelor au inceput sa posteze aici, hotnews nu poate decat sa se bucure pt. numarul mare de vizitatori.
          Spre deosebire de antene, aici nu este obligat nimeni sa intre.
          Din pacate unii sunt obligati sau stimulati sa posteze.
  • +27 (33 voturi)    
    motanu lefter (Luni, 23 aprilie 2012, 14:41)

    gogu pintenogu [anonim]

    Motanu a saracit...si pt ca vin alegerile trebuie sa cotizeze la usl......iar rds ar trebui sa fie nebun sa dea 7 milioane de euro pt rahaturile alea de programe ale lui felix.....

    Cel care pierde oricum e felix....bani= 0 audienta -30% ....:))))
    • -12 (14 voturi)    
      audienta (Luni, 23 aprilie 2012, 17:59)

      Rahan [anonim] i-a raspuns lui gogu pintenogu

      pe satelit e de vreo 15 procente, dar nu aici e buba, ci in neinformarea publicului siinteryicerea accesului la informatie alternativa de catre rds.
      • +9 (11 voturi)    
        Off (Luni, 23 aprilie 2012, 21:11)

        Marian [anonim] i-a raspuns lui Rahan

        Pai nu auzi bre ca nu RDS nu vrea sa transmita, ci Intact le-a interzis transmiterea celor 4 canale tv daca nu le achita suma de 7 mil euro?
        Asa indobitocit esti, incat esti incapabil sa verifici informatia din mai multe surse? Consideri veridic doar ce auzi de la Antena 3? Mila mi-e de tine...
        • +2 (2 voturi)    
          lol (Marţi, 24 aprilie 2012, 9:29)

          vladf [anonim] i-a raspuns lui Marian

          Si genul asta de oameni au dreptul la vot, vai de tara noastra.
  • +24 (28 voturi)    
    hotul striga hotul (Luni, 23 aprilie 2012, 14:56)

    mistydo [utilizator]

    Era de asteptat ca Antenutele sa se dea iar in petic... Fara nici o rusine, toti smecherele si smecheriinde prezentatori se dau de ziduri pentru binele telespectatorilor... au reclamatii peste reclamatii... pe ei nu ii reclama nimeni...
  • 0 (6 voturi)    
    este invers (Luni, 23 aprilie 2012, 15:39)

    adi radulescu [anonim]

    Dragii mei sper ca v-ati prins cum este cu antena. Eu de cate ori vreau sa vad situatia altfel de cum este in realitate ma uit la antena 3.Tot ce sper este sa nu-i bage lumea in seama. As vrea sa-i vad dupa ce castiga usl alegerile ce o sa mai zica? Grav este ca dupa aceea nu stiu ce post de stiri va mai prezenta adevarul. Plecati romani cat mai repede afara , aici nu se mai poate trai.
  • +5 (7 voturi)    
    pacat (Luni, 23 aprilie 2012, 15:49)

    hanscecantalamitraliera [anonim]

    ca autoritatile intimidate de felix nu vor sa voteze ca pachetul must carry sa fie si el..liber..la indemana consumatorului de teve furajat..atunci il vedeam pe felix cu miloaga.http://www.petitieonline.ro/petitie/02529049
  • +10 (14 voturi)    
    Narcisim (Luni, 23 aprilie 2012, 15:56)

    hatru [anonim]

    Latrinutele s-ar putea privi singure...in oglinda!
    Sau poate ar mai reflecta putin la principiile deontologiei profesionale....
    • -13 (17 voturi)    
      bine zis (Luni, 23 aprilie 2012, 16:02)

      DanHorea1307693823041 [anonim] i-a raspuns lui hatru

      sa ia lectii de la posturile probasescu, la care deontologia bubuie si duduie :)))
      • +12 (14 voturi)    
        generatia Antena3 (Luni, 23 aprilie 2012, 16:30)

        bogdan [anonim] i-a raspuns lui DanHorea1307693823041

        Uita-te pe la monitorizarile facute in ultima vreme cite stiri pro/contra si citi invitati din fiecare tabara sunt la teveurile de stiri. Si daca labe1 tv raportul e de 55-45%, la RTV si A3 raportul e de 10-90%. Da' lasa horica, mult a fost si putin a ramas. mai e nitel si vin la putere uselistii. Si abia dupa aia va veti da seama ce voiculesti si voici ati votat. Da' asta e, cum am avut nevoie de 10 ani de Iliesc ca sa ne dam seama cit de rau e, asha ne vom prinde si ce inseamna sa votezi pe voiculescu stapin la oi.
        • +2 (4 voturi)    
          Da, tot zece ani :( (Luni, 23 aprilie 2012, 19:29)

          mitica [anonim] i-a raspuns lui bogdan

          Desi sunt multi care inca au doua icoane in casa, din care una e cu portretul lui iliescu. Stiu caz concret.

          Se intoarce iliescu, se intorc maidanezii, minerii... parca nu ne ajungea criza asta pe cap.
          Propul sa il numim presedintele etern si sa inceapa constructia la mausoleul lui. Fenomene inexplicabile se vor intampla: natura va plange, fondul agrar al Romaniei se va dubla astfel incat fiecare roman sa primeasca pamant, si ne vom bucura la niste peste congelat!

          Votati USL, votati mizeria.

          * Am scris "iliescu", cu litera mica INTENTIONAT.
      • +1 (3 voturi)    
        Manipulati (Luni, 23 aprilie 2012, 19:34)

        hatru [anonim] i-a raspuns lui DanHorea1307693823041

        Dupa exprimare esti consumator de manipulari antenesti. Altfel, nu pot intelege de ce la o parere a mea nu poti raspunde cu o simpla parere de a ta, o reflectie proprie despre subiectul discutat si nu despre capra vecinului. Nu divaga de la subiectul "latrinute'.
    • +1 (1 vot)    
      nu e un conflict comercial? (Luni, 23 aprilie 2012, 17:49)

      violet [anonim] i-a raspuns lui hatru

      ar fi trebuit ca petric sa spuna de ce natura e conflictul
  • -7 (17 voturi)    
    Un mare abuz! (Luni, 23 aprilie 2012, 16:01)

    voicu [anonim]

    Trustul Intact ofera Calitate shi Profesionalism. Sunt devotatii Jurnalisti. Va iubim!!

    Este normal sa ceara o recompensa financiara pentru Eforturilor Lor!

    Vrem Antenele inapoi! Jos Basescu!
    • +7 (11 voturi)    
      raspuns (Luni, 23 aprilie 2012, 16:12)

      Nicu [anonim] i-a raspuns lui voicu

      Draga Voicu,

      Trezestete la realitate esti indoctrinat de Antene, aici nu e vorba de Basescu, e vorba de bani, cat despre efortul lor, sincer nu cred ca merita, mai intai sa invete de afara jurnalism si dupa sa ceara bani, ei au gasit o nisa tip de telespectatori pe care ii manipuleaza cu mare usurinta.
      • +5 (7 voturi)    
        alt raspuns (Luni, 23 aprilie 2012, 16:22)

        msrp [anonim] i-a raspuns lui Nicu

        Trecand peste ortografia gresita si peste faptul ca "manipuleaza cu mare usurinta" este o chestiune destul de subiectiva parerea mea este ca omul era ironic.
    • +9 (9 voturi)    
      Si esti gata sa platesti recompensa aia? (Luni, 23 aprilie 2012, 16:33)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui voicu

      Sper ca urmatorul pas al RCS sa fie mutarea canalelor antena intr-un pachet separat contra cost, Voiculescu sa spuna cit sa coste pachetul, RCS sa-si ia inapoi banii de costuri functionale, si resul sa intre direct in buzunarul antenelor. Sa vedem atunci cit de convins e tovarasu voicu de devotamentul pentru jurnalistii antenelor. Ce zici gicule, cam cit esti dispus sa platesti pentru a viziona Antenele?
  • +10 (10 voturi)    
    Ciudat (Luni, 23 aprilie 2012, 16:07)

    SKBjull [utilizator]

    Fraza cheie: "toate datele par sa arate ca, intre cele doua parti, nu este vorba de un conflict cu mize comerciale, ci de alta natura, care imi scapa."

    Nici eu nu inteleg ce e in capul Motanului. Isi bate singur cuie in talpa, fiindca targetul sau de baza e cel mai afectat iar acuzatia de "cenzura" va fi uitata repede.
    • +8 (8 voturi)    
      Deloc! (Luni, 23 aprilie 2012, 21:25)

      Marian [anonim] i-a raspuns lui SKBjull

      Pai mi e nimic ciudat.
      In cel mai pur stil comunist, Grupul Intact prezinta situatia astfel incat sa para ca Basescu conduce RDS&RCS si interzice preluarea celor 4 posturi tv in grila de programe.
      Din pacate, (dupa cum se observa si aici), sunt o groaza de gaste, care nici macar nu au stat sa se intrebe ce treaba ar avea Basescu sau PDL cu RDS, sau ce a dus la oprirea brusca a transmiterii acestor posturi TV (evident, cauza fiind somatia Intact de a nu mai transmite Antenele daca nu se achita 7 mil euro), ci au sarit repede sa laude profesionalismul (!?) jurnalistilor de la Antene.
      Si, auzi grozavie, culmea tupeului si dovada clara de comunism: pana miercuri RDS trebuie sa faca publice sumele pe care le achita celorlalte grupuri media din grila de programe. Nu vorbim despre un contract care implica o institutie a statului! Niciodata, in niciun stat democratic termenii unui contract intre doua societati private, nu poate fi facut public la cererea (aberanta) a unui tert.
    • +2 (2 voturi)    
      Las ca ii spala repede pe creier (Marţi, 24 aprilie 2012, 9:34)

      vladf [anonim] i-a raspuns lui SKBjull

      Poate se mai trezesc la realitat o parte din antenisti, poate incep sa-si puna intrebari si sa foloseasca si alte surse de informare, poate-si dau seama cat de penibili sunt cei la care au privit timp de ....., poate invata sa-si foloseasca logica proprie.
  • +14 (14 voturi)    
    Voiculescu si-ar vinde si mama pt niste maruntis!! (Luni, 23 aprilie 2012, 16:20)

    PathossTM [utilizator]

    E o dovada clara ca Antenele sunt in cadere libera, pt ca nu mai scot bani din audienta sau reclame si acum , securistu de voiculescu s-a gandit ca aia de la rcs sunt fraieri si ii da cat cere el.S-a inselat, pt ca sunt niste latrine must carry de tembeliziuni pt care nu se plateste nimic, exact asta si valoreaza ... NIMIK :))) Felicit RDS&RCS pt ca nu s-au intimidat in fata mogulului securist si le-a scot antenutzele din grila :)
  • +6 (8 voturi)    
    must carry? (Luni, 23 aprilie 2012, 16:33)

    thebblack [utilizator]

    eu as renunta cu totul la sistemul actual, mai ales ca in "epoca digitala" se pot multe.

    in locul "cablistilor", pur si simplu as oferi pachete personalizate. fiecare post costa x lei pe luna, unde x este calculat pentru fiecare post in parte. si fiecare abonat alege exact ce posturi vrea.

    asta pentru ca acum am in grila vreo 80, 90 de posturi, din care urmaresc maxim 5. deci restul e platesc degeaba.

    atunci s-ar vedea exact cine si ce audienta are, cati bani merita, daca merita, si o grama de alte statistici foarte utile.
  • +10 (10 voturi)    
    Nu-mi lipsesc antenele (Luni, 23 aprilie 2012, 16:38)

    travis [anonim]

    Cu antene sau fara,acelasi bullshit.O vad pe panarama aia de simona gherghe cum aduce toate neamurile proaste pe ecran,cintaretide muzica populara/manelisti/pepe/neamuri proaste.Nici cu protv nu mi-e rusine,aceleasi panarame,la tv si in platou.
    N-am inteles de ce trebuie noi sa privim obligatoriu toate tembeliziunile de garsoniera,facute de toti papagalii!prefer sa negociez un nr de canale,si sa platesc ptr ele.Ma liposesc bucuros de etno,antene,taraf,minele,otv,etc,etc.Cine le vrea,sa si le plateasca!
  • +2 (2 voturi)    
    Felix Limbutu' (Luni, 23 aprilie 2012, 19:14)

    Diktatoru [anonim]

    Sa intelegem ca motanu bosorog a saracit decand nu mai primeste publicitate de stat din banutiii boborului pentru care se miauna prin Gadele fara cap?
  • +4 (4 voturi)    
    Cine se mai uita la Antene... (Luni, 23 aprilie 2012, 20:47)

    Basescu [anonim]

    In afara de Observator nu ai ce sa vezi pe nici un program al Antenelor(G/Intact). Imi placea Badea ...nu-mi mai place, e penibil una doua Base. Imi placea Lucian Mandruta, si-a dat demisia ...e curvar. Imi placea Gadea ..MRU l-a facut de kk0 cu tot cu DEX-ul in mana. Capatos saracu a terminat toate pitzipoancele din Romania, urmeaza sa treaca ori pe Rep. Moldova sau Bulgaria, Ukraina ca alte cancan-uri nu se prea gasesc in Romania. Iar Felix ...un turnator ordinar ..i se mai spune si dom` profesor Dan Voiculescu. Hmm auzi ..profesor.
  • +2 (2 voturi)    
    Astia sunt batuti in cap? (Luni, 23 aprilie 2012, 21:44)

    CristianTurturescu [anonim]

    Eu cred ca comunicatele antena group sunt scrise de mirela bugetara! Cum Dumnezeule sa ceri ca cablistul sa comunice sumele pe care le plateste pentru retrasmisia postului? Contractele sunt lege intre parti. Sumele sunt confidentiale ! Numai cu acordul celeilalte parti poate fi comunicata suma!!!! In plus, RCS-RDS fiind o firma privata, nu poate fii obligata de un tert, si el o firma privata, sa comunice sumele din contracte!
  • +3 (3 voturi)    
    Un teatru si scandal (Marţi, 24 aprilie 2012, 9:42)

    vladf [anonim]

    Si tot acest teatru este instrumentat de Voiculescu.
    Singur si-a interzis transmisia posturilor si tot singur se plange ca a fost scos din grila.
    Hai sa fim seriosi acum ...
  • +1 (1 vot)    
    De ce avem nevoie de Antene?? (Marţi, 24 aprilie 2012, 11:57)

    Dan [anonim]

    De ce trebuie sa avem musai Antenele prin cablu?
    Chiar trebuie sa vedem toti proxenetii si panaramele promovate de aceste posturi??
    Daca da atunci ne meritam nivelul.
  • 0 (0 voturi)    
    rds-rcs (Marţi, 24 aprilie 2012, 12:20)

    ioan [anonim]

    sa plece monopolisti din tara
  • 0 (0 voturi)    
    Romanii sunt super inteligenti (Marţi, 24 aprilie 2012, 17:04)

    Cinefilul [anonim]

    Le da chiar mintea pe afara de atata inteligenta.Trebuie sa fii prost ca sa stii ca scoaterea antenelor e o simpla manevra pregatita in comun de gasca de la putere. Adica Felix motanul, Basescu si patronul RCS.Majoritatea localitatilor din mediul rural nu au cablu, au antene de Digi. Pai daca vine campania, nu e mai bine sa nu stie romanul de la tara, adica stupid people nimic?!Dupa data de 10 iunie, vor fi iar in grila posturile de la Intact.Facem pariu ca in septembrie se vor scoate iar de pe DTH antenele si orice post TV ce nu este aliniat, de la RCS,Boom si Akta, ca romanul din strainatate sa voteze in "cunostinta de cauza"?! Incurca-i drace, ca bizonul roman sa si-o faca cu mana lui, sa-l vad la anul la cantina sociala.
    • 0 (0 voturi)    
      nu se poate (Miercuri, 25 aprilie 2012, 16:04)

      roxana [anonim] i-a raspuns lui Cinefilul

      tu chiar atat ai inteles din acest scandal ?
      te rog , te rog mai informeaza-te ...si sa stii ca romanii sunt chiar foarte destepti