Fara bani de la RCS, Antena risca sa nu primeasca nimic nici de la ceilalti cablisti

de Alex Mihaileanu     HotNews.ro
Marţi, 24 aprilie 2012, 20:20 Economie | Media & Publicitate

Am rezumat declaratiile din articolul de pe Hotnews, despre intilnirea dintre cele doua parti, de la CNA. Am luat exact declaratiile cele mai importante. Cind sa ajung la coada, mi-a picat fisa: n-are nici o legatura cu orgoliile sau cu politica, totul se rezuma strict la milioanele de euro. Fara un contract cu RCS, prin care Teszari sa-si dea acordul sa plateasca 7 milioane de euro pe an, Intact nu are pe ce sa bata moneda in negocierile cu ceilalti operatori cu servicii de DTH, scrie Alex Mihaileanu, pe blogul lui.

E atit de simplu si, daca n-ar fi fost intilnirea de la CNA, s-o spuna, printre rinduri, chiar Sorin Alexadrescu, CEO-ul Antena Group, ne-am fi batut capul, ca prostii, comentind cu totul alte aspecte, inclusiv santajul, in toate formele lui. Daca n-aveti rabdare sa cititi declaratiile (desi sint foarte importante in context), mergeti direct la ultimele paragrafe, pentru explicatii.

La intilnirea in cauza, din partea Intact, a fost Sorin Alexandrescu, CEO. Din partea RCS-RDS, Lucian Mihai (nu se precizeaza functia; cel mai probabil, jurist). Povestea o stiti: a fost un acord de distributie, a expirat la 31.12.2011, s-au intilnit de trei ori sa negocieze, RCS a zis ca ￯Antena a declarat posturile libere la retransmisie, deci inclusiv pe DTH￯, Intact a trimis notificare, pe 19 aprilie, ca nu le mai da voie sa difuzeze daca pina pe 20 aprilie, adica a doua zi, nu semneaza ca vor primi 7 milioane de euro anual (vezi datele din PDF).

Daca nu-i scotea din grila, RCS risca sa se desfiinteze

"Declaratia Antena privind libera retransmisie a posturilor ridica problema ca exista un drept, nu obligatie a distribuitorului de a le prelua pe satelit" - Lucian Mihai

De retinut un aspect important:

    "Teoretic, un cablist, cind schimba structura de programe, trebuie sa primeasca acordul CNA. Pusi in fata faptului ca nu mai puteau peste noapte sa continue transmiterea posturilor, daca ar fi facut-o, atunci RCS ar fi primit o sanctiune mult mai grava, retragerea avizului de retransmisie. Riscau sa nu mai aiba dreptul sa retransmita niciun alt post" - Ioan Onisei, membru CNA

Deci, ca sa lamurim acuzele, inca o data, ce abuz a comis RCS? Cine abuza, de fapt? Bun. Acum, ca am aflat de ce-au disparut din grila (ca sa nu-si piarda RCS licenta, oare?), si ca tot RCS sint aia care santajeaza, fiind ca n-au aprobat 7 milioane de euro de azi pe miine, luati aminte aici:

   "RCS vrea sa obtina un acord gratuit de la Intact, sa foloseasca sutele de milioane de euro pe care le incaseaza in fiecare an si sa le plateasca acestor statii, din care marea majoritate nici nu au vreun angajat in Romania. RCS doreste ca acesti oameni (de la Intact ￯ n.r.) sa munceasca pe gratis. [...] De unde aceasta atitudine ultimativa si de santaj a RCS impotriva Antena Group si de ce in acest moment?" - Sorin Alexandrescu

RCS-RDS nu plateste preluarea pe DTH pentru nici o televiziune 'must carry'

Ca sa lamurim si situatia banilor platiti de RCS catre celelalte televiziuni, iata citi bani incaseaza concurentul direct ProTV, din posturile 'must carry' bagate si pe DTH: ZERO.

    "Radiodifuzorii care sint contra cost nu au facut nici o declaratie ca sint liberi la retransmisie pe teritoriul Romaniei, asa cum au facut Antenele (...) Nu stiu ce relevanta are interesul Antena pentru relatiile noastre cu alti furnizori. (...) Nu exista posturi din Romania care intra in 'must carry' si carora le platim pentru DTH." - Lucian Mihai

Ca sa intelegeti si mai bine contextul, il mai citam cu ceva pe seful antenistilor:

    "RCS ne-a platit noua atit pentru abonati de pe cablu, cit si pentru abonati de pe satelit [...] pentru posturile care nu erau in must-carry. Aceste posturi (Antena 2, Euforia si GSP ￯ n.r.) au fost, apoi, declarate libere la retransmisie. La 31 decembrie, a expirat acordul comercial, nu si acordurile de retransmisie.
    Sorin Alexandrescu

Cum si-au luat singuri teapa cei de la Intact

Pe romaneste, asta inseamna ca RCS si-a facut treaba, a respectat contractele. Problema Intact a fost ca nu toti cablistii au vrut sa le preia posturile fara audienta, asa ca au facut scandal pe la CNA. Daca mai tineti minte, s-au tiganit pina le-au facut pe toate 'must carry', le-au bagat pe git cablistilor, le-au facut reclama pe posturile cu audienta, ca sa poata produce din publicitate, ca acolo era banul serios.

Eh, cind au devenit 'must carry, n-au mai luat bani pe cap de abonat. Prin urmare, au negociat acolo unde puteau primi, adica pe DTH. Doar ca DTH, comparativ cu cablul traditional, e o piata mult mai mica si care n-a contat la fel de mult pina anul asta, cind s-au strins citeva milioane de abonati de la care pot stringe ceva. Mai ales ca piata de publicitate nu e chiar in perioada de glorie, iar advertiserii vor discounturi serioase. Deci, e foame mare.

Fara bani de la RCS, Antenele nu pupa bani nici de la UPC sau Romtelecom

Ce e mai nasol pentru Intact e ca le expira contractele si cu ceilalti cablisti importanti. In momentul de fata, exista negocieri cu Romtelecom si, in curind, le expira contractele cu UPC, deci trebuie sa inceapa alte negocieri. Spune asta chiar CEO-ul Antena Group:

    "UPC are un contract cu Antena Group pentru distributia canalelor. Distributia canalelor noastre pe platforma UPC expira la doua date ￯ patru statii la sfirsitul acestei saptamini, una ￯ luna viitoare. Avem discutii. (...) Scrisorile noastre au fost pentru toti cei trei mai operatori DTH.", Sorin Alexandrescu

Brusc, odata cu declaratia asta, s-a luminat totul. Scandalul cu RCS-RDS este doar o moneda de negociere cu ceilalti operatori. Daca Intact ii convinge pe RCS-RDS sa le dea bani, pot cere cit vor ei de la UPC si de la Romtelecom. Daca nu, concurentii RCS pot cere sa fie distribuiti gratuit, mai ales ca, in anii anterior, ei au platit pentru DTH, ceea ce nu se poate spune despre RCS.

In momentul asta, daca as fi RCS, as tine cu dintii de gratuitate. O sa vedeti, in zilele urmatoare, graba mare la Protectia Consumatorului si la ANCOM, pentru a-i obliga pe cei de la RCS sa le preia pe bani, pe DTH, posturile. Intact, va sa zica, e in groapa, si fara un acord cu RCS, risca sa nu primeasca nimic nici de la ceilalti. Or, in atare conditii, daca as fi in locul celorlalti operatori, as proceda exact cum a procedat RCS-RDS.
Cine si ce pierde

E vorba, pina la urma, despre bani, vorbim de afaceri cu incasari de sute de milioane de euro, iar Intact risca foarte mult. In primul rind, daca ceilalti operatori se hotarasc sa nu mai preia pe DTH posturile Intact, Antena Group pierde citeva milioane de telespectatori, care ar trebui scosi din contorizarile de audienta, ceea ce le distruge incasarile din publicitate. Nu ma mai mir, acum, ca au iesit Mihai Gidea si Alessandra Stoicescu pe sticla, tunind si fulgerind. Ei chiar sint la un pas de a fi ingropati de RCS.

Mai mult, daca RCS risca sa ramina fara citeva sute de mii de abonati, o face cu scopul de a si-i recupera ulterior. Daca se ajunge la Protectia Consumatorului, nu se intimpla nimic. Contractul nu garanteaza Antenele, ci garanteaza un numar minim de programe. La ANCOM, cel mai probabil, daca nu vedeti, cit de curind, niste investigatii, pe Antene, de tip ￯Ziua￯, cu informatii despre afacerile celor din conducerea Autoritatii, si cu alte discutii pe la CNA, ￯must carry￯ de cablu s-ar putea sa devina ￯must carry￯ si pe DTH. RCS cistiga si pentru simplul fapt ca sint cei mai ieftini, iar multi utilizatori se vor intoarce.

In concluzie, eu as recomanda tuturor operatorilor de DTH sa nu mai negocieze nimic.

Comenteaza pe Subiectiv.ro

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

6741 vizualizari

  • -18 (20 voturi)    
    manolea (Marţi, 24 aprilie 2012, 20:31)

    Mazeta [utilizator]

    cand o sa vrea USL sa inchida Hotnews, sa nu plangeti pe aici reclamand dreptul la libera exprimare...
    • +6 (10 voturi)    
      Dar vai! (Marţi, 24 aprilie 2012, 21:16)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      E o urare sau o promisiune? O fi un punct in platforma-program a PP-ului si/sau USL-ului?

      Oricum, no worries, n-om plange atat de tare... ne gasim noi alte foi internetiste unde sa vorbim tampenii... Ne-a facut deci placere prezenta ta, ca ai mai elevat forumul...
      • -9 (11 voturi)    
        abuzurile trebuie sa fie sanctionate (Miercuri, 25 aprilie 2012, 7:51)

        Roua [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        nu traim intr-o tara fara legi, traim intr-o tara in care dicteaza Traian.
        • -10 (10 voturi)    
          lipsa reactie (Miercuri, 25 aprilie 2012, 9:59)

          testoasa [anonim] i-a raspuns lui Roua

          Cine sa reactioneze ? CNA ? Pai nu se stie cine este in spatele acestei institutii ? Este chiar piratul de la Cotroceni. Sa reactioneze OPC ? Si aceasta institutie este controlata tot de acest pirat turnator infect.
        • +8 (8 voturi)    
          serios? (Miercuri, 25 aprilie 2012, 10:26)

          Mos Claudiu [anonim] i-a raspuns lui Roua

          Imi spui un singur lucru: ce a facut varanul pentru aceasta tara?
          RCS&RDS au facut: sponsorizarii pentru: majoritatea sporturilor din Romania (fara el, in Romania nu mai exista sport), pentru primarii, extindere serviciilor in locurile fara semnal unde nici un operator de telefonie mobila nu risca sa se bage,
          • -4 (6 voturi)    
            nu cred ca UPC (Miercuri, 25 aprilie 2012, 15:35)

            Rahan [anonim] i-a raspuns lui Mos Claudiu

            va comite aceeasi eroare cu RCS.
            • +4 (4 voturi)    
              daca ai stii (Miercuri, 25 aprilie 2012, 16:47)

              Mos Claudiu [anonim] i-a raspuns lui Rahan

              Ce eroare? Vorba preoverbului "nu-i prost cel care cere, prostu îi cel care da".
              Nu poti obliga omul sa plateasca daca nu vrea.
              Daca mergi la piata si cineva iti cere 50 RON/1 Kg de telemea platesti sau nu? Sau cauti pe altcineva si/sau alte oferte?
          • -1 (1 vot)    
            inca un mare abuz (Miercuri, 25 aprilie 2012, 21:47)

            potasiu [anonim] i-a raspuns lui Mos Claudiu

            Aceasta companie poate sa atraga o verificare de catre Consiliul Concurentei deoarece abuzeaza de pozitia dominanta pe piata romaneasca. Consiliul Concurentei trebuie sa intervina.
            • +2 (2 voturi)    
              nu mai spune (Joi, 26 aprilie 2012, 8:31)

              Mos Claudiu [anonim] i-a raspuns lui potasiu

              De ce? Ce imi va oferi mie ca telespectator varanul pentru 7.000.000 de Euro?
              Imi poti spune un singur lucru facut de varan pentru aceasta tara?
              NU! ŞI NU POTI OBLIGA PE CINEVA SA PLATEASCA, DACA NU VOR.
              Daca mergi la piata te poate obliga sa cumperi ceva daca nu vrei sa pltesti?

              Cu ce a gresit RCS&RDS?
              Eşti indobitocit de varan, dacă ar accepta ai plati 10 lei/luna in plus la abonament?
          • 0 (0 voturi)    
            las-o mai moale (Sâmbătă, 28 aprilie 2012, 18:21)

            cazacu [anonim] i-a raspuns lui Mos Claudiu

            Sa inteleg ca RDS a extins reteaua pentru aceasta tara? adica fara sponsorizarile RDS nu mai exista sport in Romania? adica au sponsorizat primariile? au extins semnalul 3G unde nu mai e nici un alt operator?...... daca nu esti angajat in conducerea RDS, inseamna ca inghiti tot ce ti se serveste! Maturizeaza-te omule si informeaza-te!
        • +3 (7 voturi)    
          Serios? (Miercuri, 25 aprilie 2012, 16:30)

          MrMeisenshi [utilizator] i-a raspuns lui Roua

          Si cam ce ar trebui sa faca Traian ca sa fii multumit? Sa-i plateasca el lui Felix 7 mil. de euroi?
          Sunteti disperati ca nu mai are varanu' bani sa va plateasca postarile?
          • 0 (0 voturi)    
            puterea politica nu trebuie sa intervina oriunde (Miercuri, 25 aprilie 2012, 22:07)

            Roua [utilizator] i-a raspuns lui MrMeisenshi

            justitia si presa sunt doua domenii unde n-ar trebui sa intervina politicienii sau baietii cu diverse interese
          • 0 (0 voturi)    
            da serios (Joi, 26 aprilie 2012, 0:47)

            tepes [utilizator] i-a raspuns lui MrMeisenshi

            Dar Petrom iti place ce face?Lasa politica si gindeste practicProtejatii tai au aproape o pozitie dominanta pe piata,ce urmeaza? monopol,neaparat scumpiri si cine cistiga, sau cine pierde, asta sa ne spui,si lasqa gargara de prost gust.
            • +1 (1 vot)    
              de te intereseaza (Joi, 26 aprilie 2012, 16:31)

              Mos Claudiu [anonim] i-a raspuns lui tepes

              “Prețul cerut RCS de către Antene, de șapte milioane de euro, este de câteva ori mai mare decât cele mai scumpe posturi”, a declarat, în exclusivitate pentru Paginademedia.ro, Radu Petric, președintele Asociației de Comunicații prin Cablu – ACC, care reunește jucătorii din piață.

              Ce mai spui?

              Cel putin RCS&RDS investesc in extindere retelelor de telecomunicatii mobile in locurile unde celelalte concurente nu au riscat sa se bage, iar ca sa pună cei de la curent stalpi de tensiuni si cablurile sa le urce pana in varful dealului este foarte scump.
              Pe langa acestea ei investesc in sportul românesc: fotbal (care nu ar mai fi existat), hanbalul (la fel), polo, gimnastica, baschet, judo, futsal (fotbal in sala) etc, care nu are fi existat. Cum mai făceau performanţe echipele noastre in Europa (handbalul)?
    • +9 (11 voturi)    
      iar ai aparut petrica.... (Marţi, 24 aprilie 2012, 21:27)

      popcorn monta [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      petrica da-i pe gsp...libera exprimare, trebuie sa fie si corecta exprimare...nu cu rosii de bugetar in crangasi,nu cu bacul picat de funeriu...eu totsi cred ca rcs ar trebui sa bage antenele un grila,dar contra cost...daca cer bani ca HBO,RCS sa puna taxa ca la HBO....sunt curios cati romani ar plati sa-l vada pe ciuciuvica ,ciuciutacu,etc....
      • -3 (5 voturi)    
        UPC sunt seriosi (Miercuri, 25 aprilie 2012, 9:24)

        Rahan [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

        nu cred ca se va ajunf la aceeasi halucinanta situatie ca in cazul RCS..
        • +2 (4 voturi)    
          daaa (Miercuri, 25 aprilie 2012, 13:44)

          Abramburel [anonim] i-a raspuns lui Rahan

          UPC sunt seriosi de nu mai pot. Toti o apa si-un pamant. Ca si politicienii.
    • +7 (9 voturi)    
      asa, deci ... (Marţi, 24 aprilie 2012, 21:28)

      DanDa [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      USL o sa vrea sa inchida hotnews? Asta inainte de a se vedea in fruntea bucatelor, inainte de alegeri, doar in baza unor sondaje de opinie? Foarte tare. Sunt chiar curios cum o sa fiti cand o sa ajungeti la ciolan. Bine, hotnews inchis, asta am inteles. Lasati doar A123? Sau pentru "pluralism" dati voie si la iRealitatea?
    • +6 (8 voturi)    
      Draga mazeta! (Marţi, 24 aprilie 2012, 21:38)

      vercingetorix [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Fa-ti, te rog, companie de cablu, satelit, internet etc., du-te apoi la Intact si da-le 7 milioane de euro pe an pentru programe pe care in mod normal ar trebui sa le transmiti gratis.

      Si daca dupa ce ai platit 7 milioane de euro pentru canale mai mult decat slabe care au si emisiuni slabe, mai poti tine compania esti tare!

      Bafta!
      • -5 (5 voturi)    
        alte televiziuni primesc (Miercuri, 25 aprilie 2012, 9:33)

        Rahan [anonim] i-a raspuns lui vercingetorix

        destui bani, deci fiecare are dreptul sa isi ceara drepturile..
    • -7 (7 voturi)    
      drepturile trebuie respectate, nu incalcate (Miercuri, 25 aprilie 2012, 7:50)

      Roua [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Masura arbitrara luata de RCS merita sanctionata. Nu e prima data cand creeaza probleme Intact, dar mai ales clientilor.
      • +3 (5 voturi)    
        serios!!!??? (Miercuri, 25 aprilie 2012, 10:35)

        Mos Claudiu [anonim] i-a raspuns lui Roua

        Trebuie amendat varanu grup, deoarece sunt in faliment si ca sa scape cer bani. Interesul varanului este mai presus decat telespectatorii.
        Imi poti spune un lucru facut de varan pentru tara aceasta (cu exceptia fundatiilor si a rugby)?
  • +12 (12 voturi)    
    macar de-ar (Marţi, 24 aprilie 2012, 20:40)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    crapa mai repede intact cu varan cu tot.
    • +5 (7 voturi)    
      CEO antenist e INCOMPETENT (Marţi, 24 aprilie 2012, 22:03)

      ogi [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Ridem glumim dar CEO-ul Antena Group nu are stofa de executive chef . Nu asa se conduc negocieri la acest nivel .
      Eu l-as da afara dar probabil ca e "as" la alte activitati ce nu tin de management . A pus grupul in fata unui pericol capital . - Cash flow-ul va fi sub limita normala , spre ZERO in viitorul apropiat . .
      Antenele vor apela la credite bancare ( banii din energie s-au dus ) pt a se salva , la dobinzi mai mari ..... si cum incasarile din publicitate vor fi mai mici ... etc , uite asa incepe FALIMENTUL
      Bravo CEO !!! cine te-a invatat reteta

      FALIMENTULUI ???
      banuiesc ca ai si MBA

      sa aduci un grup de firme la usa falimentului ca la pocker denota inconstienta daca nu INCOMPETENTA .
      • -7 (9 voturi)    
        masura arbitrara a lui Teszari (Miercuri, 25 aprilie 2012, 7:54)

        Roua [utilizator] i-a raspuns lui ogi

        e doar in beneficiul puterii politice, cunoscut fiind razboiul declansat de portocalii impotriva Antena 3.
    • +5 (5 voturi)    
      corect (Miercuri, 25 aprilie 2012, 12:48)

      Mos Claudiu [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Bine spus, avem noroc că Hot News lasă libera exprimare la comentarii. Daca incercati sa comentati pe siteurile varanului, comentariile impotriva lui sunt de neacceptat pentru varan.
  • +14 (16 voturi)    
    Gadeaaa (Marţi, 24 aprilie 2012, 20:45)

    Micu Ina [utilizator]

    Scoate-te la produs, ca vine inventaru
  • +12 (14 voturi)    
    Vedeti? (Marţi, 24 aprilie 2012, 20:45)

    nano2k [utilizator]

    Vedeti de ce asa graba cu motiunile? Multi se intreaba de ce motiune la cateva luni inainte de alegeri.
    Pai iata, aceste probleme s-ar rezolva politic inainte de alegeri. De asemenea, mai sunt pe rol niste termene in niste dosare...
    Eh, viata grea pe USL-isti... Va dati seama ce vorace vor fi odata ajunsi la putere cum spera ei..
  • +12 (12 voturi)    
    Te bufneste rasul (Marţi, 24 aprilie 2012, 20:54)

    sipu [utilizator]

    Felix se apropie de ECARISAJ
    • +3 (3 voturi)    
      sau (Miercuri, 25 aprilie 2012, 12:50)

      Mos Claudiu [anonim] i-a raspuns lui sipu

      mai intâi trebuie eutanasierea!
  • -7 (7 voturi)    
    felicitari! (Marţi, 24 aprilie 2012, 20:54)

    dorel [anonim]

    mimezi bine gandirea, tovarase gardu!
  • +4 (4 voturi)    
    gardu ca gradu (Marţi, 24 aprilie 2012, 21:25)

    Micu Ina [utilizator]

    tovarasa melania
  • +8 (10 voturi)    
    Io tat nu inteleg ce lege de KAKAO e asta! (Marţi, 24 aprilie 2012, 21:33)

    gogu gin Ardeal! [anonim]

    Adica daca e un post ( de 2 bani -sa nu-i zic alfel ) dar pus pe "must carry " cei care transmit sau retrasmit prin "sculele lor " trebe musai sa-l bage pe tava la noi s "luzarii-consumatori " deoarece e GRATIS -si nu poti refuza ( n-ai voie zice CNA-ul...... Ca ne place ca nu ne place noi l-avem si oricind din plictiseala ,greseala sau de musai ne-om uita la el!

    No amu Antenele le cer bani la RDSh ca astia sa-li difuzeze musai ca si GRATIS ,desii nu-l baga la GRATIS si obliga RDS-shu sa-l plateasca musai si sa nu ceara bani in plus la abonatii (luzari).

    SOlutie: Sa faca bine sa treaca pe regimu lui HBO ca sigur sunt multi dorinici (fani-antenisti,Gidisti,Badea-isti ,sustinatori Voiculisti ,fosti comunisti,securisti actuali USL-isti,sa plateasca suplimentar ca sa vada emisiuni asa frumoase ,interesesante si pline de adevar !
    Io sincer nici gratis nu ma uit la ele dar poate sunt interesati !
    • +2 (4 voturi)    
      corect (Miercuri, 25 aprilie 2012, 12:52)

      Mos Claudiu [anonim] i-a raspuns lui gogu gin Ardeal!

      Bine spus, ai mai uitat unul turnatori!
    • -2 (2 voturi)    
      decizia RCS are iz politic (Miercuri, 25 aprilie 2012, 22:10)

      Roua [utilizator] i-a raspuns lui gogu gin Ardeal!

      nu e vorba doar de banii despre care se face vorbire, ci mai degraba de interese electorale. Compania RCS a intrat in lupta fiind sustinuta din spate de portocalii.
      • +2 (2 voturi)    
        iar minti? (Joi, 26 aprilie 2012, 8:39)

        Mos Claudiu [anonim] i-a raspuns lui Roua

        Dacă ai stii cu ce sa manaca managementul si marketingul ţi-ai da seama, dar eşti indobitocit de slugile varanului si nu-ti poti deschide ochii ca sa vezi cine este adevaratul vinovat: VARANUL.
        Daca RCS&RDS nu plateste banii cerruti de varan, varanul nu mai poate cere cat vrea el de la celelalte companii de DTH cu care se afla in negocieri, iar daca RCS&RDS nu plateste, nu vor plati nici celelalte, IN ACEST FEL NU SE VOR MAI RECEPTIONA antenele PE NICI UN SATELIT.

        Ce este asa greu de inteles?
      • +2 (2 voturi)    
        daca vrei sa stii (Joi, 26 aprilie 2012, 16:33)

        Mos Claudiu [anonim] i-a raspuns lui Roua

        “Prețul cerut RCS de către Antene, de șapte milioane de euro, este de câteva ori mai mare decât cele mai scumpe posturi”, a declarat, în exclusivitate pentru Paginademedia.ro, Radu Petric, președintele Asociației de Comunicații prin Cablu – ACC, care reunește jucătorii din piață.

        Ce mai ai de spus?
  • +6 (8 voturi)    
    Felicitari RDS-RCS!!! (Marţi, 24 aprilie 2012, 22:37)

    George [anonim]

    Am speranta ca si UPC si Romtelecom sa procedeze identic. Doar manelistii si grobienii cu educatie precara privesc ca hipnotizati la Haznalele Varanului Turnator. Am speranta ca acest turnator odios sa primeasca ceea ce merita. Oprobiul marii majoritati a romanilor.
    • -3 (5 voturi)    
      Daca RDS sunt basisti de ce ar trebui sa fie toata (Miercuri, 25 aprilie 2012, 15:18)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui George

      lumea ca ei? De ce s-ar compromite si altii de dragul lui Basescu? In orice caz, pe termen mediu si lung RDS va plati aceasta gafa cu varf si indesat. Apropo de manelisti si grobieni, uitate putin in oglinda si o sa ai mari surprize. Iti mintesti de manelele electorale cu "patzapa, partzapa"ale lui Salam si compania tuciurie din alaiul lui Basescu?
      • +2 (2 voturi)    
        nu fii sigura (Miercuri, 25 aprilie 2012, 16:56)

        Mos Claudiu [anonim] i-a raspuns lui ....

        Este doar o tactica manageriala si de marketing pe care nu ai cum sa o intelegi fara un pic de management si marketing.
        Nu se va intampla absolut nimic, deoarece sunt mai multi suporteri decat cei care se uita la posturile varanului.
        Daca RDS&RCS refuza taxa, varanul NU MAI POATE cere cat vrea el de la celelalte firme UPC si Rtc.
        Cel mai bun proverb care se potriveste varanului "sapa groapa altuia si cade el in ea"
  • -2 (6 voturi)    
    Din afara jocurilor comerciale. (Marţi, 24 aprilie 2012, 22:58)

    cornel19 [utilizator]

    Trustul intact, dar mai ales a3, a manifestat, in opinia mea cea mai puternica ,,otv-zare,,. Probabila ei crestere de audienta sa datorat, si in continuare este valabila supozitia, nemultumiriilor generalizate, dar mai ales calitati sub mediocre a guvernului si a conduceri pdl. Sa pedalat excesiv pe aceasta, ignoranduse celelalte aspecte. In fapt, in media ro., nu mai exzista informatie, ci comentari subiective pe anumita stiri. Si ar mai fi ceva, obligarea soc. comerciale, sa transparentieze, structurile de costuri, respectiv incasari. Masura este practicata in democratiile consolidate, iar in ro. am accesa multe ,,directii,, inclusiv din media, dar si a cablistilor.
    • +4 (4 voturi)    
      serios (Miercuri, 25 aprilie 2012, 13:00)

      Mos Claudiu [anonim] i-a raspuns lui cornel19

      RDS&RCS a recunoscut că nu plăteşte nimic posturilor gratuite, cele mai scumpe fiind cele de ştinţă, documentare şi filme.
      Si daca au profit RDS&RCS il investeste in extinderea serviciilor in care celelalte servicii nu risca sa se bage, pe langa sponsorizarile sporturilor romanesti (fotbal, handbalul si gimnastica unde fetele au facut intodeauna performante venind cu medalii cele mai multe la gimnastica; polo, baschet, hochei, futsal (fotbal in sala), s.a.m.d. fara care sportul romanesc NU AR MAI FI EXISTAT.
      Atunci sa publice si varanul contractele cu celelalte firme de DTH.
      • +4 (4 voturi)    
        DA. (Miercuri, 25 aprilie 2012, 13:21)

        cornel19 [utilizator] i-a raspuns lui Mos Claudiu

        Desigur, aceasta am si incercat sa spun. Opinia mea este ca disputa, este exclusiv legata de multi, multi bani. Antenele incearca sa o redirectioneze politic, si presupun ca au un nr. semnificativ de ,,fidelizati telespectatori,,. Multumesc ptr. atentie, o zi buna, cornel.
        NB Am serioase rezerve ca rds/rcs, este altruist.
      • 0 (4 voturi)    
        Dar Acasa + ProSport + ProCinema pentru care (Miercuri, 25 aprilie 2012, 15:21)

        .... [utilizator] i-a raspuns lui Mos Claudiu

        plateste 13 mil E cum e? Sunt toate stiintifice?
        • +1 (1 vot)    
          'Mica' diferenta e... (Miercuri, 25 aprilie 2012, 17:02)

          MrMeisenshi [utilizator] i-a raspuns lui ....

          ...ca nici unul din ele nu e 'must carry'. Daca vor sa plateasca, platesc, daca nu, nu si le scot din grila. Pe cand antenele s-au dat peste cap sa fie transmise obligatoriu, si acum, tupeu maxim, vor si 7 mil. pentru asta. S-au gandit Camelia si cu taticu' ei ca se poate si cu slanina'n pod si cu sufletu'n rai.
          Iar cand te gandesti ca pentru toate astea sunt de vina Base si portocaliii, mai ca-ti vine sa votezi cu useleu', sa vina odata la putere si sa faca dreptate.
        • 0 (0 voturi)    
          serios (Miercuri, 25 aprilie 2012, 17:05)

          Mos Claudiu [anonim] i-a raspuns lui ....

          Ai dovada? Am spus canalele de filme si documentare sunt cele mai scumpe.
          Pro Cinema da deoarece sunt filme si seriale intersante, iar cele straine nu le poti televiza fara acordul proucatorilor internationali.
          Postul varanului ce ofera de 7.000.000 de ERO? Ca nu am vazut filme straine, numai repetate la infinit, nici macar unul din 2010. Mr Bean se poate viziona si online chiar cu acordul lui Mr. Bean.
        • 0 (0 voturi)    
          intrebare (Miercuri, 25 aprilie 2012, 17:12)

          Mos Claudiu [anonim] i-a raspuns lui ....

          Infrastructura, aparatele de retransmisie, angajatii, cheltuielile cu energia electrica, gaz etc, cu personalul, deplasarile la reclamatii etc, le suporta firma nu?
          Cel putin ei investesc in infrastructura in zonele unde nici un operator in special de telefonie mobila nu se incumeta, de ce?
          Daca nu sponsorizau sporturile romanesti, mai puteau face fata Romania in competiile Europene (hanbalul) si gimnastica?
          Romania NU MAI avea sport.

          Spune-mi ce a facut varanul pentru tara? Un singur lucru!
  • +6 (8 voturi)    
    Influentare (Marţi, 24 aprilie 2012, 23:21)

    blak [anonim]

    Si ca sa vezi cat de departe merge influentabilitatea populatiei cu televizorul... o gramada dintre cei ce au suunat la numarul de telefon de la antena 1 nici macar nu aveau Digi Satelit, ba mai mult unii nici macar nu erau in reteaua de cablu rcs-rds :)
    • +2 (4 voturi)    
      TARE (Miercuri, 25 aprilie 2012, 13:02)

      Mos Claudiu [anonim] i-a raspuns lui blak

      asta este chiar culmea prostiei, poate daca-i intrebi de la cine au cablu TV nu au cum sa-ti raspunda.
      Poate fi si culmea prostiei.
      • 0 (0 voturi)    
        Tembelizare (Miercuri, 25 aprilie 2012, 22:38)

        azorel [anonim] i-a raspuns lui Mos Claudiu

        Am un amic in erdeesh care mi-a spus ca multi dintre cei ce reclama ca nu mai prind antenele pe digi satelit nici macar nu au conract de digi satelit ci pe digi cablu :) Si le prind in continuare..... Dar asta-i nivelul.....telespectatorilor.
  • +6 (6 voturi)    
    Revin Se cere o modificare la abonamente (Miercuri, 25 aprilie 2012, 11:56)

    Falco [anonim]

    In cazul televiziuni digitale se cere o schimbare a modului de abonament , peste tot apar abonamente cu 100-10x canale la pretul de 10-15-20 euro nu conteaza . din aceste 10x canale eu utilizator sint interesat de maxim 20 , (rusia 24 is curios citi il urmaresc, sau 0TV la fel) , eu utilizator vreau sa am posibilitatea sa imi aleg canalele personalizat , sa existe sa zicem trei grupe de canale 50 la care taxa de conectare e de 10 centi din care postul nu ia nimic , posturi comerciale , daca le vreau ma conectez daca nu, nu. Platesc 10 centi pe canal catre operator lunar pt ca imi ofera infrastructura sa le receptionez, 25 canale cu 50 centi per canal canale tematice gen National Geograpy, descovery,muzica etc cu reclame controlate de CNA maxi X ore per zi si aici ne permitin mai mult de 3-5 ore sa zicem , unde operatorul is ia cei 10 centi ai lui pt infrastructura etc , iar producatorul diferenta, si alte 25 canale fara reclame care traiesc doar din abonament unde taxa sa fie de 75 centi, 1 euro /canal unde operatorul isi ia din nou taxa lui de 10 centi si producatorul diferenta. Eu abonat avind obligativitatea sa imi aleg canale in valoare de 10 , 15sau 20 euro(sumele sint orientative ). La un abonament de acest gen cit credeti ca ar rezista antenele , 0TV sau oricare alt post de gen? la mine in casa selectia e facuta pe tv in canale favorite dar sint ferm convins ca desi nu am mai deschis antenele de luni bune , cind isi contabilizeaza audienta in asa zisul lor " minut de aur " , eu personal l-asi numi total diferit , apar ca si cum si-ar bulbuca ochi la idioteniile lor macar 10 din familie desi sintem mult mai putini.

    Un om schirbit de promovarea nonvalori practicata de 90% din canale.
    • 0 (0 voturi)    
      ppv (Miercuri, 25 aprilie 2012, 22:39)

      tranta [anonim] i-a raspuns lui Falco

      Ar fi cam scump de implemetat si lelea florica din capatul satului nu ar sti cum sa mai prinda si hora tv....
      • 0 (0 voturi)    
        corect (Joi, 26 aprilie 2012, 8:44)

        Mos Claudiu [anonim] i-a raspuns lui tranta

        Doar un post au implementat: Digi Film premium este tot ppv.