CA al TVR a desfiintat functia de director de programe. Directorul Dan Radu: E un cadou de Ziua Presei din partea unui CA numit politic

de Costin Ionescu     HotNews.ro
Joi, 3 mai 2012, 19:16 Economie | Media & Publicitate

Consiliul de Administratie al TVR a decis joi sa desfiinteze functia de Director Productie Editoriala si Programe, functie detinuta pana acum de Dan Radu, venit la TVR odata cu directorul general Alexandru Lazescu in 2010. Informatia a fost confirmata pentru HotNews.ro de Dan Radu si de Alexandru Lazescu. Din informatiile HotNews.ro, initiativa acestei masuri a venit din partea reprezentantilor PSD in Consiliul de Administratie al televiziunii publice. 
  • Dan Radu pentru HotNews.ro: "Pozitia mea s-a desfiintat in CA. Propunerea nu a fost pe ordinea de zi, ci a fost introdusa in ultimul moment de Claudiu Branzan (membru CA - n.red.). Nu a fost motivata in niciun fel. E un cadou pentru mine de Ziua Presei (referire la Ziua Mondiala a Libertatii Presei - n.red.), din partea unui CA numit politic".  
Intrebat daca va ramane in TVR pe o alta pozitie, Dan Radu a spus ca nu stie inca. El nu a facut alte comentarii. Din pozitia pe care a ocupat-o pana acum, Dan Radu avea drept sarcina sa coordoneze trei zone de activitate: directia editoriala, strategia de programe si canalele televiziunii publice.

Din informatiile HotNews.ro, initiativa pentru desfiintarea acestui post apartine celor trei reprezentanti PSD in CA, care in ultima luna ar fi presat pentru numirea jurnalistului Claudiu Lucaci la conducerea Directiei Emisiuni Informative si Sport, post neocupat prin concurs dupa plecarea Rodicai Culcer in urma cu cateva luni. 

Claudiu Lucaci, fost redactor TVR, a fost purtator de cuvant al Guvernului Nastase (2001-2003) si a fost numit, in aprilie 2003,in functia de consul general al Romaniei la Los Angeles, SUA. Potrivit tvr.ro, Claudiu Lucaci este jurnalist din 1990, doctor in sociologie, profesor asociat la Facultatea de Comunicare si Relatii publice - SNSPA si fost membru in Comisia de Etica si Arbitraj din TVR.

Decizia de astazi a fost luata cu 10 voturi "pentru" si 3 "impotriva".

Presedintele director general al TVR, Alexandru Lazescu, a spus pentru HotNews.ro ca s-a numarat printre cei care au votat impotriva masurii. Intrebat si in legatura cu informatiile referitoare la Claudiu Lucaci, Alexandru Lazescu a declarat ca nu comenteaza.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

2967 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    impartialitate (Joi, 3 mai 2012, 19:44)

    musiu [anonim]

    Deja a inceput vanatoarea de vrajitoare!
    • -4 (8 voturi)    
      vrajitoare? (Joi, 3 mai 2012, 20:16)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui musiu

      Glumesti nu? De parca cei de acuma nu au fost pusi politic. Ar trebui sa renunte odata la traditia asta.
      Oricat de extra politizat ar fi fost TVR'ul in ultimii ani.. e penibila politizarea televiziunii publice.
    • +11 (11 voturi)    
      Da..... (Joi, 3 mai 2012, 20:24)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui musiu

      ....jigodiile comuniste dau navala deja !!! Nu le mai ajung Antenele securistilor.....Au devenit agresivi , intervin in direct si ameninta.....!!! Principiul lor e clar: cine nu e cu noi e impotriva noastra !! Va suna cunoscut cumva ??
      • +5 (5 voturi)    
        USL e disperat sa controleze TVR (Joi, 3 mai 2012, 23:26)

        Gica [anonim] i-a raspuns lui polonyca

        Antenele nu mai emit prea mult la tara ca nu se mai inteleg cu RCS, UPC etc. USL are nevoie disperata de TVR!
  • +8 (8 voturi)    
    fraier Dan Radu ăsta (Joi, 3 mai 2012, 19:53)

    ampersand [utilizator]

    Dacă avea inspiraţia să treacă ieri la usl, acum cel pus pe liber ar fi fost Lăzărescu - numit, eventual, consul al României pe probleme de imagine în Guatemala.
    • +11 (11 voturi)    
      heh (Joi, 3 mai 2012, 20:20)

      alex [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      sa vedeti acum emisiuni de stiri la tvr. :D, o sa fie la concurenta cu antena 3.
      • +3 (3 voturi)    
        Cine? (Joi, 3 mai 2012, 21:43)

        Anonimul [anonim] i-a raspuns lui alex

        Gresesti amice concurenta cu LATRINA sau HASNAUA 3
  • -6 (8 voturi)    
    10 la 3? (Joi, 3 mai 2012, 20:18)

    daniel [anonim]

    hahaha, ce relatare impartiala...ce decizie politica pt ca se observa 10 voturi pentru si 3 impotriva????
  • +6 (6 voturi)    
    Batch_rename (Joi, 3 mai 2012, 20:35)

    Trojan.H [utilizator]

    Am redenumit toate posturile din televizorul meu.
    USL1, USL2, USL3, USL4,USL5, USL6, USL7, USL8...
    A scapat unul singur: SuperOne ;)
  • +1 (5 voturi)    
    Dan Radu (Joi, 3 mai 2012, 20:36)

    marina [anonim]

    Motivatia desfiintarii postului a fost prabusirea rating-ului TVR, care este reala si i se datoreaza integral lui Dan Radu. nenorocirea a inceput dupa mutarea Jurnalului de la ora 20.00 la ora 18.53, masura care a contravenit unei elementare logici profesionale. In plus, toate ideile lui Dan Radu, copil de suflet al lui Lazescu, s-au dovedit dezastruoase din punct de vedere al audientei si calitatii - inclusiv Fabrica de Staruri si Zona Zero, la care nu se uita nimeni.
    Sigur ca orice masura luata de CA este politica, pentru ca asa este si componenta CA, doar ca Dan Radu era psd-ist in cuget si in simtiri si nu criteriul politic a stat la baza deciziei, ci dorinta CA de a se disocia de dezastrul din TVR, pe care pana acum l-a tolerat, din comoditate si incompetenta. Ma intreb cat isi mai poate permite ANAF sapl tolereze?
    Oarecat va mai rezista Lazescu? Oricum, a fost un dezastru managerial, asa ca e greu sa gasesti unul mai slab...Totusi, PSD cred ca va reusi! aceasta performanta.
    • -2 (2 voturi)    
      Hmmmm (Joi, 3 mai 2012, 22:00)

      Mitică [anonim] i-a raspuns lui marina

      Nicolau, poate singurul director competent al SRTV, a fost totuşi pus de PSD... parcă...
    • +2 (2 voturi)    
      sa fim seriosi (Joi, 3 mai 2012, 23:23)

      anti-marina [anonim] i-a raspuns lui marina

      Draga Marina,
      Era previzibil ca USL va invoca performantele manageriale slabe ale lui Lazescu ca sa scape urgent de el .Orice director va fi numit le va avea la fel de slabe, atata vreme cat TVR e aceeasi hardughie cu mii de angajati din care nu se pot da afara oameni. TVR o ducea bine doar pe vremea lui Nicolau cand dadea meciuri de fotbal la greu, dar acum nu se mai poate ca le-au luat cablistii si GSP-ul. Asa ca de unde sa faca profit? S-ar putea doar cu dat afara masiv si cu cumparat de materiale produse de independenti. Dar regulamentul TVR nu permite. Spune-le sefilor tai ca am inteles, "Cenzura s-a intors!" Iar ei sunt disperati sa puna mana pe TVR mai ales ca au pierdut satelitii pe care emitea Felix la tzara pentru votantii traditionali ai PSD. Multumim, Marina, ca ne-ai luminat!
      • +1 (1 vot)    
        nu e chiar asa (Vineri, 4 mai 2012, 8:46)

        marina [anonim] i-a raspuns lui anti-marina

        Lazescu putea sa faca restructurarea dar nu a vrut, pentru ca a facut un pact cu sindicatele si cu Voiculescu. De aceea nu a luat nici meciurile din Liga, pe care le oferise Mitica cu pret redus. Sa nu se lamenteze ca-l prigoneste un CA de care s-a folosit foarte bine pana acum. Reflexele CA al TVR sunt, ca intotdeauna, sa se distanteze de presedinte cand lucrurile merg prost. Asa au facut si cu Giurgiu. Dar cum sa mearga bine cand tot CA voteaza toate prostiile si se opune reformei? CCM a expirat, dar nu a fost negociat unul nou, mai lax. Nu te intrebi de ce?
  • +3 (3 voturi)    
    Incep rafuielile (Joi, 3 mai 2012, 21:35)

    alex [anonim]

    Nici nu a fost investit guvernul Ponta si setea de razbunare face primele victime. Probabil ca o sa vedem in curind alte victime de pe lista neagra a insetatilor de putere. Probabil ca oamenii din actuala echipa de conducere au rascolit musuroiul de interese din "mamutul" TVR si acum culeg pedepsele.
  • +3 (3 voturi)    
    Haida de. (Joi, 3 mai 2012, 21:42)

    Anonimul [anonim]

    Si ma rog propunerea a venit dela PSD, motivand ca X
    era numit politic. Da ei cum sunt daca sunt PSDisti, sunt popi? Hai ca-i de rasul plansul. Rusine. Mincinosilor.
  • -2 (2 voturi)    
    ok (Joi, 3 mai 2012, 21:50)

    Gabriel [anonim]

    Cine a mai vazut vreo televiziune publica si care face politica neoliberala, adica anti-popor si anti-neam si anti-crestinism ?
  • 0 (0 voturi)    
    raport (Joi, 3 mai 2012, 22:20)

    raport [anonim]

    Mai sunt doar trei saptamani pana la lansarea unui raport despre consilierii pentru afaceri europene!
  • +1 (1 vot)    
    Jos laba! (Vineri, 4 mai 2012, 20:37)

    Analfabet [anonim]

    Politicieni, jos laba de pe TVR!!!