Surse: Disputa Antenelor cu RCS&RDS si Focus Sat a ajuns la Consiliul Concurentei. Posturile Intact, reclamate pentru posibil abuz de pozitie dominanta

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Vineri, 25 mai 2012, 15:49 Economie | Media & Publicitate


Presedintele Consiliului Concurentei
Foto: AGERPRES
La Consiliul Concurentei a fost depusa o plangere privind posibile probleme concurentiale in disputele legate de transmisia televiziunilor Antena Group pe platformele de satelit ale UPC (Focus Sat) si RCS&RDS, au precizat pentru HotNews.ro surse apropiate acestui caz. Plangerea face referire la un eventual abuz de pozitie dominanta din partea Antena. Intrebat de HotNews.ro in legatura cu acest subiect, seful Consiliului Concurentei a evitat sa precizeze cine a depus plangerea, afirmand ca a primit plangeri reciproce care sunt analizate.

  • "In general am avut plangeri reciproce fie venite din partea televiziunii fie din partea operatorilor, le analizam, nu am o concluzie sa va spun acum. (...) Conflictul se poate rezolva fie schimband legislatia astfel incat principiul 'must-carry' sa se aplice si pentru satelit, fie lucrurile raman asa cum sunt ele acum si se inteleg la pret sau desigur poate fi si o problema de concurenta daca avem un abuz de pozitie dominanta, dar asta ramane sa analizam noi", a spus pentru HotNews.ro Bogdan Chiritoiu, presednitele Consiliului Concurentei.

Acesta a tinut sa precizeze ca in cazul unui litigiu comercial autoritatea pe care o conduce nu se amesteca.

  • "Este important de vazut daca nu avem de-a face cu un litigiu comercial. Cel putin la prima vedere avem un furnizor, o televiziune care spune- 'eu iti dau un continut, pe mine ma costa, vreau sa ma platesti'. Si avem un operator de cablu, un transportator de televiziune, in cazul asta vorbim de satelit, care spune imi ceri prea mult - nu pot cumpara de la tine la pretul asta. Este posibil ca ambele parti sa aiba dreptate si daca este doar un lititgiu comercial nu este o treaba de concurenta. Desigur se poate argumenta ca daca vorbim de pozitie dominanta, daca avem de-a face cu o dependenta atunci lucrurile se pot schimba", a spus Chiritoiu.

Presedintele Consiliului Concurentei a precizat ca problema a aparut din faptul ca reglementarile legale trateaza diferit doua mijloace substituibile pentru transmisia programelor TV: cablul si respectiv satelitul.

  • "Pentru transmisia pe cablu se aplica regula must-carry, prin care operatorul de cablu e obligat sa preia primele, cred, 20 de televiziuni din Romania din punct de vedere al audientelor, deci in cazul Antenelor acestea sunt preluate automat, deci operatorul de cablu nu poate sa spuna ca nu vrea sa preia o televiziune, dar in schimb Antenele nu cer bani. pentru utilizatorii care au optat pentru varianta prin satelit nu exista obligatia de must carry. Ca atare Antena cere bani si operatorii nu vor sa plateasca si avem acest conflict", a explicat acesta.

Pe 27 aprilie, Focus Sat a anutat ca Antena TV Group a retras operatorului de comunicatii prin satelit (DTH) dreptul de retransmisie a canalelor Antena 1, Antena 2, Antena 3, Euforia Lifestyle si GSP TV. Operatorul afirma atunci ca decizia Antenelor intra in vigoare "incepand cu data de 27.04.2012 in pofida clauzelor stipulate de actualul contract", si anunta ca posturile respective urmau sa mai fie disponibile abonatilor sai pana la aprobarea de catre CNA a cererii de modificare a grilei de programe.

Anuntul Focus Sat a venit la o saptamana dupa ce, pe 20 aprilie, posturile Antena Group au iesit din grila platformei de satelit a RCS&RDS, Digi. Platformele de satelit Focus Sat (UPC) si Digi (RCS&RDS) au aproximativ 1,4 milioane de abonati, din care aproape 300.000 sunt abonatii operatorului detinut de UPC.

CNA a admis, joi (24 mai), cu unanimitate, solicitarea RCS&RDS de scoatere a Antenelor din grila pe platforma de satelit Digi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5156 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    antenele lacome isi merita soarta (Vineri, 25 mai 2012, 16:06)

    abonatul [anonim]

    Bravo baieti! Sa afle toata lumea cat s-au lacomit cei de la Intact cu Antenele . Cum sa ceri o gramada de bani pentru drepturi de transmisie a posturilor si dupa aia sa reclami abuzul operatorului de a refuza sa mai transmita posturile Intact ? Au vrut sa jupoaie de bani pe operatori si dupa ce nu a pus nimeni botu la vrajeala lor au inceput sa planga ca niste fetitze.
  • +14 (16 voturi)    
    cat e tarifu? (Vineri, 25 mai 2012, 16:12)

    antenele si banii [anonim]

    Antenele or sa ajunga sa lase figurile (pretentii de milioane de euro) deoparte cand nu or sa le mai urmareasca nimeni. Dupa aia or sa se vanda mai ieftin decat se vinde Gina Pistol la metrou (14 ron) :D
  • -17 (21 voturi)    
    xxxxx (Vineri, 25 mai 2012, 16:13)

    fane [anonim]

    Pentru cine nu stie , rcs-rds inseamna basescu
    • +17 (21 voturi)    
      si tot pentru cine nu stie.. (Vineri, 25 mai 2012, 16:27)

      geld [anonim] i-a raspuns lui fane

      7 mil de EURO pe an inseamna bani
  • +15 (19 voturi)    
    Tesla (Vineri, 25 mai 2012, 16:26)

    Paulp [utilizator]

    Si uite asa Antenele si-au aplicat singure o lovitura binemeritata cu tesla in zonele dureroase.
    • -9 (9 voturi)    
      Se pare ca RDS plange pentru pierderea clientilor. (Vineri, 25 mai 2012, 18:43)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui Paulp

      De ce crezi ca reclama pe cei de la Intact la consiliul concurentei? Cu ocazia asta poate aflam si suma pe care RDS o plateste pentru celelalte canale, multe cu rating foarte mic.
      • +10 (10 voturi)    
        Ce importanta are? (Vineri, 25 mai 2012, 22:41)

        cris [anonim] i-a raspuns lui ....

        in gandirea ta, unul care are digi (sper ca ai inteles ca vorbim de satelit aici nu de cablu) va renunta pentru ca nu are antene. si se va duce unde? la focus sat... ah, nu, stai, ca nici astia nu mai dau antenele ca si lor le-au cerut bani si nici ei n-au vrut sa plateasca atat de mult.. deci ramane dolce, (ori cedeaza dolce ca sa aiba exclusivitate la antene, ori cedeaza antena sa nu dispara de pe satelit)

        asa ca poti verifica daca ai dreptate analizand cu cat creste dolce in urmatoarea perioada.
  • +12 (16 voturi)    
    Tupeu (Vineri, 25 mai 2012, 16:30)

    Eu [anonim]

    Mari banditi cei de la Intact. Cum mai ziceam sa isi faca compania lor de cablu
  • +6 (8 voturi)    
    Daca se implementa aquisul comunitar.... (Vineri, 25 mai 2012, 16:31)

    Mihai [anonim]

    Directiva 93/83/CEE a Consiliului Europei din 27 septembrie 1993 referitoare la coordonarea anumitor norme privind drepturile de autor şi drepturile conexe aplicabile difuzării de programe prin satelit şi retransmisiei prin cablu

    Article 12
    Prevention of the abuse of negotiating positions
    1. Member States shall ensure by means of civil or administrative law, as appropriate, that the parties enter and conduct negotiations regarding authorization for cable retransmission in good faith and do not prevent or hinder negotiation without valid justification.
  • -2 (8 voturi)    
    Alte solutii (Vineri, 25 mai 2012, 16:40)

    Constantin [anonim]

    Eu m-am abonat la Dolce,sunt mult mai buni si mai seriosi.Am posibilitatea sa vad programul zilnic pentru fiecare canal si am rezumate pentru filme.Avand simultan ambele instalatii(RCS si DOLCE) pot compara si sunt mult mai multumit de DOLCE,care este si mai stabil in conditii meteo defavorabile.
    • +4 (4 voturi)    
      este bine pentru clienti ca exista competitie (Vineri, 25 mai 2012, 16:57)

      vlad21ro [utilizator] i-a raspuns lui Constantin

      Competitia este buna pentru clienti pt ca in felul acesta operatorii se intreg in servicii mai bune sau preturi mai mici.La mai multi operatori ca RDS, romtelecom,upc, etc
  • +9 (15 voturi)    
    Mizerii... (Vineri, 25 mai 2012, 16:40)

    k malone [anonim]

    Cred ca pe locul doi in topul mizeriilor tv sunt Antenele - pe primul bineanteles OTV ...Lansatorii de mizerii - Simona Gherghe , Capatos ,Morar , Nici Firea nu e departe si nici - bineanteles- Gadea...Nu sunt departe dupa mine nici Turcescu sau Moraru dar astia de la INTACT sunt chiar nepregatiti si lipsiti de charisma...
  • +4 (8 voturi)    
    antenele (Vineri, 25 mai 2012, 16:49)

    nelu [anonim]

    intrebare ..daca antenele vor bani de la cablisti de ce cablistii nu cer si ei bani din banii care ai incaseaza pe reclama antenele
    • +4 (4 voturi)    
      tre sa manance si gura lor ceva (Vineri, 25 mai 2012, 16:59)

      vlad21ro [utilizator] i-a raspuns lui nelu

      pai si cablistii cer bani clientilor prin abonamente pentru posturile tv furnizate
  • +7 (9 voturi)    
    Cer bani si pe cablu (Vineri, 25 mai 2012, 19:17)

    cablist [anonim]

    Am avut o firmă mică de cablu până în urma cu 2-3ani. Atunci doar antena1 și 3 erau gratis și must carry. Aveam obligația de la CNA să le am în grilă. La antene î-ți dadea acordul pe canalele gratis doar daca semnai contract ( pe bani mulți) pentru antena2 și euforia.
    Așa ca practica e veche la antene, acum doar au vrut să o impună și operatorilor mari.
    • -4 (4 voturi)    
      Cum se chema firma ta, cablistule? (Sâmbătă, 26 mai 2012, 9:54)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui cablist

      Pari a fi mai degraba angajat RDS, doar astia mai vin cu astfel de chifle (nu stiu exact la ce le-or folosi).
      Inteleg ca pentru Teszari e o mare problema faptul ca prietenii sai nu mai sunt la putere si-i va fi greu sa se descurce cu imensele datorii acumulate, insa o asemenea politica nu are cum sa-l ajute nici pe el, nici pe angajati care s-ar putea (unii) sa-si piarda locul de munca. Uneori am impresia ca cei de la RDS nu-si cunosc propriile interese, angajandu-se orbeste in politica. Nu cred ca fanii basisti de pe Hotnews le vor acoperi pierderile cauzate de actuala politica a companiei (de fapt a patronului acesteia).
  • +6 (6 voturi)    
    Comentarii (Sâmbătă, 26 mai 2012, 8:09)

    hope [anonim]

    Daca va uitati la voturile comentariilor acestui articol este imposibil sa nu simtiti dara urat mirositoare lasata de 4 indivizi antenisti.
  • +5 (5 voturi)    
    .... (Sâmbătă, 26 mai 2012, 11:45)

    John Doe [anonim]

    Intr-un local unde se intampla sa imi beau cafeaua azi dimineata, ospatarul schimba posturile de la televizor si s-a oprit la Antena 3. In acel moment era o stire despre RCS&RDS in care vorbeau despre extinderea lor abuziva in Brasov daca nu ma insel. Imediat m-am gandit la cat de curve sunt, imediat au inceput campania anti RCS&RDS cu sloganul " Daca nu esti cu noi, esti impotriva noastra.
    Objective journalism is a bitch.
    • 0 (0 voturi)    
      ce tare ! (Sâmbătă, 26 mai 2012, 18:36)

      danzigk [utilizator] i-a raspuns lui John Doe

      "extindere abuziva" !!! lol... asta e de 1000 puncte :)
  • +1 (1 vot)    
    propunere (Sâmbătă, 26 mai 2012, 13:59)

    dude [anonim]

    televiziunile sau trusturile tv să fie scoase din"must carry" dacă au un anumit număr de amenzi în 6-12 luni,să zicem! nu mă poţi obliga să transmit un post tv care face propagandă anti stat,instituţii ,cu un limbaj de mahala,îndeamnă la nesupunere faţă de achitarea datoriilor către buget,folosirea cu mârşăvie a situaţiilor dramatice şi tragice a oamenilor prin manipularea lor evidentă,promovarea agresiva a non-culturii si a vocabularului suburban sub pretextul "asta vrea publicul",şi multe altele prin care se face prostirea oamenilor! HN ar putea încerca un sondaj online pentru a avea o imagine mai clară!
  • +1 (1 vot)    
    Antenele - atac la liberatea de informare (Sâmbătă, 26 mai 2012, 19:25)

    Vigilentul [anonim]

    Sa nu uitam nicio clipa ca Sorin Alexandrescu, directorul Antena a cerut RCS-RDS sa renunte la difuzarea canalelor care nu au angajati in Romania in schimbul difuzarii Antenelor. Adica la Discovery, National Geographic, Diva, AXN, CNN etc. Nu am niciun dubiu ca Felix si-ar dori ca singura sursa de informare pentru toti romanii sa fie Antenele lui. Am mai trait asta pe vremea nui Ceausescu cand trebuie sa ne luam informatiile de la Europa Libera, Sa fim vigilenti!