Raport CNA, pentru primele trei saptamani de campanie: Antena 3, Realitatea TV, TVR 1 si TVR Info favorizeaza USL

de Corina Ionel     HotNews.ro
Miercuri, 6 iunie 2012, 20:32 Economie | Media & Publicitate

 documente
(06 Iun 2012) Excel, 89KB
Consiliul National al Audiovizualului a dat publicitatii un raport efectuat in primele trei saptamani de campanie (11-31 mai) in care arata ca Antena 3 se plaseaza in topul celor mai dezechilibrate televizuni, raportul putere-opozitie (USL- PDL) ajungand si la 1 la 9. USL a fost prezentata mai des si in emisiunile informative, de dezbateri si cele electorale difuzate de Realitatea Tv, TVR 1 si TVR Info, informeaza Revista 22.

Cele mai dezechilibrate emisiuni sunt cele electorale, unde raportul putere-opozitie ajunge si la 1 la 21 in cazul Romania Tv, post altfel destul de echilibrat la emisiunile informative si de dezbateri, si la 1 la 11, 5 in cazul Digi 24 Tv. 

Postul B1 Tv a fost cel mai echilibrat, raportul PDL-USL fiind, in cazul emisiunilor de dezbatere de 1 la 1,08.

In calculul prezentelor opozitiei (USL) a fost introdus si Sorin Oprescu.

Vezi in raportul CNA cata atentie au acordat posturile de televiziune partidelor politice.


Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

2274 vizualizari

  • +17 (19 voturi)    
    Despre B1... (Miercuri, 6 iunie 2012, 20:46)

    Mork [anonim]

    Eu respect foarte mult postul B1 TV. N-o fi el perfect, dar e o oaza de relativa normalitate si obiectivitate in tembeliziunea romaneasca.
    • +13 (15 voturi)    
      De acord (Miercuri, 6 iunie 2012, 21:05)

      elena [anonim] i-a raspuns lui Mork

      Intru totul de acord.
  • -14 (16 voturi)    
    Mda (Miercuri, 6 iunie 2012, 20:50)

    costel [anonim]

    Da ce mai exista PDL?..ce a mai ramas se ascund sub alte culori...denumiri...
    • +4 (4 voturi)    
      costele ... du-te si ia-ti somajul si bea-ti vodca (Miercuri, 6 iunie 2012, 21:45)

      ghita [anonim] i-a raspuns lui costel

      nu mai pierde timpul pe net.
    • +3 (3 voturi)    
      Corect (Miercuri, 6 iunie 2012, 22:10)

      Vasile Ion [anonim] i-a raspuns lui costel

      Ar trebui să fie un singur partid PSD, de fapt ce mai ar putea să se numească PCR şi normal, condus de un preaiubit conducător evident..
  • -4 (4 voturi)    
    de apreciat! (Miercuri, 6 iunie 2012, 21:56)

    miruna [anonim]

    in sfarsit se apreciaza si oamenii care nu au furat atat de mult. sa o tina tot asa si sa castige Oprescu!
    • +1 (1 vot)    
      Cine nu a furat? (Miercuri, 6 iunie 2012, 23:18)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui miruna

      Cine nu a furat "atat de mult"? PSD-ul? Tu pe ce lume ai trait pana in 2004? Sunt fan Ponta, chiar mi-e simpatic, dar cand aud "PSD" aud "PCR", aud mineriade, aud furt, hoti, securisti. Istoria chiar nu ne invata nimic se pare.
    • 0 (0 voturi)    
      Oamenii care nu fura... (Joi, 7 iunie 2012, 22:06)

      Sting [utilizator] i-a raspuns lui miruna

      ...s-au apreciat dintotdeauna. Problema este ca nu au fost apreciati.

      Invata sa conjugi verbul ''a aprecia''.
  • +2 (2 voturi)    
    stiti ce este curios? (Miercuri, 6 iunie 2012, 22:54)

    lilian [anonim]

    Ca megatrusturi de presa ca CNN sau BBC, respectabile de altfel, au semnat parteneriate cu o troaca urat mirositore numita antena3. Ce ar fi sa le scriem acestor trusturi si sa le intrebam cum se simt alaturandu-se unui trust de presa romanesc, implicat in lovitura de stat din aceasta primavara? Nu de altceva dar stiu ca atat englezii cat si americanii sunt foarte sensibili la imaginea publica. Eu unul promit sa le trimit cateva randuri.
    • +1 (1 vot)    
      Succes (Miercuri, 6 iunie 2012, 23:19)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui lilian

      Succes. Te-as sprijini daca as avea cum.