Romtelecom: Antenele vor fi retransmise in continuare pe platforma Dolce

de C.I.     HotNews.ro
Marţi, 12 iunie 2012, 14:01 Economie | Media & Publicitate

Romtelecom a incheiat negocierile cu Antena Group pentru continuarea difuzarii posturilor de televiziune ale acestui grup, prin platforma de satelit Dolce, anunta Romtelecom. Potrivit informarii de presa, "colaborarea dintre cele doua companii va continua in aceleasi conditii cu cele anterioare".

Declaratia reprezentantilor Romtelecom:
  • "Confirmam ca am incheiat negocierile cu Antena Group pentru continuarea difuzarii celor cinci posturi TV pentru clientii de televiziune prin satelit ai Romtelecom. Astfel, colaborarea dintre cele doua companii va continua in aceleasi conditii cu cele anterioare, oferind clientilor Romtelecom acces la oferta completa de canale romanesti relevante pentru ei."

In aprilie, cand posturile Antena Group au iesit din grila RCS&RDS pe platforma DTH (satelit) Digi, televiziunile Intact purtau negocieri si cu ceilalti doi mari operatori DTH, Romtelecom/Dolce si UPC/Focus Sat. De atunci, Romtelecom a insistat ca purta negocieri privind continuarea transmiterii posturilor respective pe platforma Dolce si ca nu poate oferi detalii despre aceste negocieri.

Dupa peste trei luni de negocieri, noul contract Romtelecom-Antene a fost semnat zilele trecute si acopera o perioada de un an.


Citeste mai multe despre   






















2908 vizualizari

  • +10 (14 voturi)    
    ...... (Marţi, 12 iunie 2012, 14:08)

    kappa_cj [utilizator]

    păcat
    • +1 (1 vot)    
      cei de la dolce (Miercuri, 13 iunie 2012, 12:24)

      anca vasile [anonim] i-a raspuns lui kappa_cj

      au luat o masura inteleapta. De la rds am inteles ca pleaca abonatii cu miile.
  • +10 (12 voturi)    
    pentru cine nu stia (Marţi, 12 iunie 2012, 14:11)

    catelu [utilizator]

    Digi de la RDS are preturi de la 15 RON/luna iar Dolce de la 25RON/luna.
    Diferenta probabil este pretul zoaielor pe care le revarsa zilnic antenele.
    • 0 (2 voturi)    
      E vorba de abonament pt Satelit, nu cablu! (Marţi, 12 iunie 2012, 16:29)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui catelu

      Preturile sunt mai mari pt ambele companii la transmisia prin satelit, cel mai mic abonament de pe site-urile celor 2 costa:
      - Pachetul Variant la Dolce 4.9E (+TVA) , la 5RON/EUR ar veni cam 30.4 RON cu TVA pt 54 canale.
      - Pachetul Baza la Digi 24RON(cu TVA pt 65 canale (cateva sunt regionale).
  • +6 (8 voturi)    
    Normal (Marţi, 12 iunie 2012, 14:16)

    Daniel [anonim]

    Doar ordinele lui Felix trebuie sa ajunga la cine trebuie.

    Asteptam RDS-ul!
  • +7 (9 voturi)    
    decizie (Marţi, 12 iunie 2012, 14:16)

    mos ion roata [utilizator]

    gresita
  • -8 (10 voturi)    
    foarte bine (Marţi, 12 iunie 2012, 14:27)

    eugen [anonim]

    Asa trebuie, rds are monopol in majoritatea oraselor si au inceput sa modifice tarifele dupa bunul plac, ma bucur ca avem alternativa acum si la satelit.
    cat despre tarife, la satelit nu e mare diferenta.
    Sa inteleaga si aia de nu vad frunzele de copaci, ca trebuie sa existe concurenta si ca providerii trebuie sa tina cont de preferintele abonatilor.
    • +4 (4 voturi)    
      stiati ca Dan Voiculescu a fost turnator? (Marţi, 12 iunie 2012, 14:53)

      ionel [anonim] i-a raspuns lui eugen

      minti. sunt abonat rds-rcs de cativa ani. tarifele au ramas aceleasi la tv si, mai mult decat atat, tarifele de net chiar s-au ieftinit in conditiile in care viteza a crescut semnificativ. mai mult decat atat, refuzul rcs-rds de a plati 7 milioane de euro pe ciutaci mi i-au facut chiar f. simpatici.asta 1 la mana, 2 la mana: dorinta de a-ti spala creierasul cu hantenele iti poate fi indeplinita de romtelecom.
      • -3 (3 voturi)    
        ai dreptate :))) (Marţi, 12 iunie 2012, 15:25)

        eugen [anonim] i-a raspuns lui ionel

        tocmai au mai pus 3 lei la abonamentul TV, fara sa ma intrebe daca vreau sa mai continui cu ei, iar la net nus ce au ieftinit ca la mine pe factura e aceeasi valoare de cand am abonamentul, plus 5 lei mentenanta la fix care nu era trecuta initial pe contract, si-au luat si amenda pe chestia asta.
        Intradevar, eu sunt ala spalat pe creier ca le dau bani.
        Problema mea e, ca sa intelegi, e ca bajatii nu prea mai au concurenta si fac ce vor in piata si in plus e problema mea daca am o preferinta sau alta, tu poti sa te uiti in continuare pe etno.
        Incearca sa castigi si tu un ban, plateste facturi si dupa aia da-ti cu parerea si mai informeaza-te legat de practicile RDS.
        • 0 (0 voturi)    
          ma bucur (Miercuri, 13 iunie 2012, 12:25)

          anca vasile [anonim] i-a raspuns lui eugen

          ca romtelecom nu s-a lasat intimidat asa cum a facut rds-ul.
      • 0 (0 voturi)    
        Gogu (Miercuri, 13 iunie 2012, 9:28)

        miki [anonim] i-a raspuns lui ionel

        Mai mult chiar,RCS ar putea sa le dea celor de la Romtelecom sa retransmita si partea de cablu a Intactului.Nu de alta dar sa stim o treaba,vrem turnatori luam DOLCE nu vrem ciutaci,gizi,ciuvici si dana grecu luam RCS$RDS.
  • +6 (6 voturi)    
    !!! (Marţi, 12 iunie 2012, 14:40)

    cristiian [utilizator]

    Buna ziua!
    Va rog sa faceti public pretul sau intelegerea de retransmisie in asa fel incat sa se poata face o intelegere amiabila si cu RDS.
    Multumim!

    PS: Voiculescu plange dupa altceva, nu dupa retransmiterea pe RDS!
    • +1 (1 vot)    
      HD (Marţi, 12 iunie 2012, 15:03)

      Danny [anonim] i-a raspuns lui cristiian

      Antenele ar face bine sa treaca la transmisia HD cat de curand. Daca nu o fac vor avea mult de pierdut. Macar Antena3 sa emita in HD.
      Din ce in ce mai multi romani si-au luat TV cu DVB-T/C si prefera ProTV HD (sau Digi24HD, daca sunt pe RDS). Chiar si la tara de unde sunt eu din Gorj au HD. Toti care se uitau pe antena1 acum prefera ProTV HD.
  • +1 (1 vot)    
    antene (Marţi, 12 iunie 2012, 15:02)

    elis [anonim]

    oricum le am scos nu pot sa vad in fiecare seara si zi niste indivizi carora le ies venele pe la gat de invenintati ce sunt.Transmit energie negativa.Asa ca retransmitere sau nu pt e acelasi lucru.
  • 0 (0 voturi)    
    uite asa (Miercuri, 13 iunie 2012, 9:57)

    mircea [anonim]

    din cauza asta o sa renunt si la romtelecom
    sau mai bine scoatem din programe , acest post
    sau mai bine renunt la Romania
    sa ramana ei aici