Oficial: TVR si Dolcesport vor transmite simultan meciurile de la EURO 2012 incepand de sambata

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 iunie 2012, 19:00 Economie | Media & Publicitate

TVR va transmite in direct toate meciurile din cadrul Campionatului European de Fotbal, oferind Romtelecom, care detine canalul Dolcesport, dreptul de a transmite simultan aceste meciuri, incepand de sambata, potrivit unui comunicat remis sambata de cele doua parti, dupa noi negocieri, si citat de agentia Mediafax. "Incepand din data de 16 iunie 2012, postul public de televiziune isi va respecta in continuare angajamentul comunicat ieri (vineri, n.red.) de a transmite in direct toate meciurile din cadrul Campionatului European de Fotbal UEFA EURO 2012, oferind dreptul Romtelecom de a transmite simultan aceste meciuri", se arata in comunicat.

Conducerile TVR şi Romtelecom au discutat, sâmbătă, posibilitatea deblocării pe cale amiabilă a situaţiei create ca urmare a Notificării emise de Televiziunea Română în data de 15 iunie către societatea care deţine televiziunea Dolce Sport.

De asemenea, "Romtelecom s-a angajat să achite toate facturile emise de TVR în temeiul acordului de sublicenţiere în data de 18 iunie 2012, ora 18.00", se mai arata în comunicat.

Intelegerea dintre TVR si Dolcesport vine la o zi dupa ce noul director interimar al TVR, Radu Calin Cristea, anunta intr-o conferinta de presa ca Dolcesport nu mai are dreptul sa transmita partidele de la Campionatul European de Fotbal din cauza ca nu a platit la timp sumele prevazute in contract.

Vineri seara, Romtelecom sustinea, intr-un comunicat de presa, ca decizia TVR de a interzice difuzarea meciurilor de CE de Fotbal 2012 de catre Dolce TV "este abuziva" si anunta ca isi exprima "disponibilitatea de a renegocia contractul cu TVR astfel incat ambele canale sa transmita meciurile simultan".

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

3427 vizualizari

  • -17 (21 voturi)    
    tvr minte cu nerusinare o tara intreaga (Sâmbătă, 16 iunie 2012, 19:39)

    ion roata [anonim]

    De cateva zile enorocitul asta de liberal ne minte fara nerusinare ca tvr va transmite euro2012 complet.Azi sambata 16 iunie tot butonezsi pe tvr1 si pe tvr 2 dar de la ora 19 nu sa transmis nici-un meci de la euro.Liberalul acesta mincinos se da mare ca va face si va drege dar in realitate ne minte la fel ca cei care lau pus acolo.
    • +5 (5 voturi)    
      toate meciurile (Sâmbătă, 16 iunie 2012, 19:51)

      ghita butuc [anonim] i-a raspuns lui ion roata

      sunt de la 21:45 in ultima faza a grupelor
    • +3 (3 voturi)    
      Sherlock (Sâmbătă, 16 iunie 2012, 19:55)

      andrei [anonim] i-a raspuns lui ion roata

      I-ai demascat pe impostori. Sunt mana in mana cu Fifa, ca si astia sustin ca nu suntmeciuri de la 19:00 dar eu stiu ca mint cu nerusinare...
    • +5 (5 voturi)    
      nene (Sâmbătă, 16 iunie 2012, 20:04)

      dum_i [utilizator] i-a raspuns lui ion roata

      nene, nu ca ii iau apararea, dar meciurile sunt de la 21.45 :)) sunt simultan pentru ca sa evite blaturile...
    • +2 (2 voturi)    
      Auzi... (Sâmbătă, 16 iunie 2012, 20:06)

      Observatot [anonim] i-a raspuns lui ion roata

      ...moshule, poate pentru ca azi AMBELE meciuri incep la ora 21:45, ce crezi?
    • 0 (4 voturi)    
      Vezi programul CE-2012 (Sâmbătă, 16 iunie 2012, 20:12)

      ion [anonim] i-a raspuns lui ion roata

      Inainte de a comenta ceva informeaza-te .Azi(te citez) Sambata (se scrie cu litera mare) 16 Iunie meciurile incep la aceiasi ora-21.45.
      Bafta.
    • +2 (2 voturi)    
      pt ion roata (Sâmbătă, 16 iunie 2012, 20:23)

      dani [anonim] i-a raspuns lui ion roata

      pai ba banele, AMBELE meciuri INCEP la ora 21:45 ora noastra!
      bine pa
    • +1 (1 vot)    
      Trezeste-te (Sâmbătă, 16 iunie 2012, 21:40)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui ion roata

      Nu ca tin parte tvr-ului, dar... azi sambata 16 iunie toate partidele se disputa la aceeasi ora, 21:45. deci nu prea ai cum sa vezi nimic de la 19.

      Google te poate ajuta sa nu te agiti degeaba :)
  • +4 (4 voturi)    
    incarcenarea (Sâmbătă, 16 iunie 2012, 19:53)

    un binevoitor [anonim]

    Daca tot butonati, va rog sa va opriti si incercati la 21,45 cand incep ambele meciuri .
    Sau rugati pe cei de la UEFA sa inceapa mai devreme un meci ca sa puteti sa dati in liberalul asta care nu transmite un meci neinceput
  • +1 (1 vot)    
    Euro 2012 (Sâmbătă, 16 iunie 2012, 19:54)

    Uefa [anonim]

    In ultima etapa din grupe meciurile se joaca de la aceeasi ora!
  • +1 (1 vot)    
    meh (Sâmbătă, 16 iunie 2012, 20:18)

    Vlad. [anonim]

    Pai va uitati degeaba la Euro daca nu stiti ca incepand de astazi nu va mai fi nici un meci de la ora 19 :)

    Meciurile se vor juca simultan de la ora 21.45 (si for fi transmise de TVR1 si TVR2)
  • +2 (4 voturi)    
    tvr (Sâmbătă, 16 iunie 2012, 21:36)

    eu [anonim]

    In locul Romtelecom as fi dat in judecata tvr pentru nerespectare de contract si plateau astia oalele sparte ale politicienilor cu varf si indesat. Una este valoarea unui contract cand ai exclusivitate si alta cand nu ai. Sincer sa fiu consider ca Romtelecom din mila a fost de acord cu noile conditii impuse de politicieni.
    • -1 (1 vot)    
      mai baiatule (Duminică, 17 iunie 2012, 8:39)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui eu

      dolce trebuia sa inceapa sa plateasca inca de acum 2 luni. TVR-ul putea sa rezilieze contractul, conform celor stipulate in el, de la prima neplata a ratelor. Cine nu a respectat contractul ? Trezeste-te.
  • +3 (3 voturi)    
    deci, (Duminică, 17 iunie 2012, 0:12)

    jorea [utilizator]

    revizuire esentiala, fara sa se schimbe nimic
  • 0 (0 voturi)    
    circ (Duminică, 17 iunie 2012, 18:37)

    radu [anonim]

    Tiganie tipic romaneasca ! Sleatca de la TVR si Romtelecom au jucat alba-neagra cu banii si nervii prostilor ! Bravo lor daca au cu cine ! Suntem un popor de retardati , au facut astia ce au vrut cu noi din 89 pana acum ! Si o vor mai face !