TVR scoate din grila emisiunea lui Dan Turturica, Prim Plan

de C.I.     HotNews.ro
Luni, 25 iunie 2012, 15:21 Economie | Media & Publicitate

Realizatorul Dan Turturica a declarat, luni, pentru HotNews.ro ca astazi la pranz a fost informat ca emisiunea sa de la TVR, "Prim Plan", a fost scoasa din grila televiziunii. "A fost scoasa peste noapte. Pana azi dimineata stiam ca emisiunea din aceasta seara va avea loc. La 12 m-au sunat. Emisiunea este scoasa definitiv. Nu mi-au dat nicio explicatie", a spus Turturica.

Despre aceasta decizie a scris, initial, Paginademedia.ro.

Pana la publicarea acestui material, reprezentantii TVR nu au raspuns intrebarilor HotNews.ro pe aceasta tema.

UPDATE Potrivit reprezentantilor TVR, emisiunea "Prim Plan" e inlocuita cu "Jurnal plus", program similar care ocupa acelasi interval orar in celelalte zile ale saptamanii. Motivul dat de TVR, printr-un comunicat de presa, pentru aceasta masura: "regimul special de difuzare" a emisiunilor in grila de vara, "adecvat resurselor disponibile".

Comunicatul TVR:

In conformitate cu strategia de programe aferenta grilelor de vara, aprobata prin Hotararile Consiliului de Programe si Comitetului Director si avizata de Consiliul de Administratie, productiile SRTV au trecut, din 16 iunie 2012, intr-un regim special de difuzare.

Ca urmare a situatiei financiare actuale a Televiziunii Romane, s-a luat decizia ca grilele de vara sa se axeze pe redifuzari, pentru ca fiecare canal sa se incadreze in bugetele alocate. Aceleiasi strategii de programe se subordoneaza si emisiunea Prim plan, difuzata la TVR 1, a carei ultima editie a avut loc pe 18 iunie.

Din 23 iunie, programele realizate in studiourile mari ale TVR nu mai figureaza in grila ca productii curente, ramanand ca Directia Emisiuni Informative si Sport (DEIS) sa foloseasca studiourile 10, 11 si 12, intr-un regim de productie adecvat resurselor disponibile si cu formate aferente conceptiilor sceno-tehnice ale studiourilor.

SRTV, prin Directia de Programe, a reamintit, printr-o nota oficiala transmisa vineri, 22 iunie, tuturor Directiilor - inclusiv DEIS - faptul ca, din 16 iunie, productiile SRTV au trecut in regimul special de difuzare.

UPDATE 2 Conform unor reprezentanti TVR, contractul de colaborare pe care Dan Turturica il avea cu aceasta institutie a expirat pe 30 mai, iar de atunci "el a participat la emisiuni prin vointa proprie", nefiind platit.

In grila TVR, talk-show-ul "Prim Plan" era programat lunea, de la 20.00. In celelalte zile ale saptamanii, de la 20.00 e programata emisiunea "Jurnal Plus".
  • Emisiunea lui Dan Turturica este scoasa din grila dupa ce o alta emisiune - "Foc incrucisat", realizata de Ioana Lupea si Mircea Marian la TVR Info - a fost suspendata pe perioada campaniei electorale, iar din 18 iunie a fost scoasa din grila, motivele invocate tinand, din informatiile HotNews.ro, de restrictiile bugetare impuse de blocarea conturilor de catre ANAF si de modificarile de grila pe perioada verii. Turturica, Lupea si Marian se numarau printre persoanele nominalizate de Lucia Hossu Longin, membru in fostul Consiliu de Administratie al TVR, in cazul unei decizii luate la sfarsitul lunii mai de acel CA prin care au fost suspendate platile catre persoane care lucrau pentru alte institutii de presa si care, la TVR, colaborau pentru emisiuni publicistice, ca invitati sau moderatori, de exemplu

Joi, ziarul pe care Dan Turturica il conduce din pozitia de redactor-sef, Romania libera, a publicat un material despre TVR in perioada cand la conducerea institutiei era Valentin Nicolau. Fost presedinte-director general al SRTv sub guvernarea Nastase, Valentin Nicolau a fost ales, saptamana trecuta, membru din partea angajatilor TVR in viitorul Consiliu de Administratie al institutiei.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

4516 vizualizari

  • +31 (33 voturi)    
    Nu-i nimic... (Luni, 25 iunie 2012, 15:25)

    hahalera [utilizator]

    va veni Gadea sa-l inlocuiasca.
  • +34 (34 voturi)    
    Deja-vu (Luni, 25 iunie 2012, 15:33)

    Co_Co [utilizator]

    Mi se pare foarte tare.. Manipulam .. manipulam..manipulam.. De fapt manipuleaza..manipuleza..manipuleza.. pe banii mei..pe banii nostrii..
    La tara.. tzatza Frosa .. care oricum nu prindea decat TVR... va intelge ca doar Iliescu a ramas.. Iliescu si cu ai lui.. cinstiti,, umili.. nepatati
    De asta se grabesc astia cu alegerile sa le puna cat mai devreme.. sa nu apucam sa ne dezmeticim... Problema este.. daca peste inca patru ani.. vor mai lasa pe cineva in viata.. cineva care sa se puna contra.. Cum a fost si in timpul "dictaturii" Nastase.. cand aveau grija sa inlature pe oricine comenteaza..
    Am ajuns la concluzia .. ca de acum inainte depinde de noi.. sa gasim ce cineva care merita..si sa incepem sa promovam... cum putem..
    Trist
    • -7 (15 voturi)    
      pai ce iti pasa tie de tzatza Frosa?? (Luni, 25 iunie 2012, 15:44)

      MarianEugem [utilizator] i-a raspuns lui Co_Co

      Doar este pensionara... sau asistata... sau o proasta daca intelege ca doar Iliescu a ramas!

      Oricum Cei Trei Arhangheli MeReUtza, Monika si... al treilea se adreseaza tinerilor dinamici, cu initiativa, care beau energizante si se agita pe motiv de ADHD si care nu se uita in veci la TVR1.

      Asa ca ce iti pasa cine este la TVR1??
      • +11 (11 voturi)    
        Tzatza Frosa.. TVR-isti... dar multi... (Luni, 25 iunie 2012, 16:09)

        Co_Co [utilizator] i-a raspuns lui MarianEugem

        Imi pasa.. ca in final ei sunt majoritatea... Ei decid si pentru mine...
        Daca postul National nu este impartial.. Atunci cine..
      • 0 (0 voturi)    
        De ce gemi (Luni, 25 iunie 2012, 19:39)

        AlisCuPar [utilizator] i-a raspuns lui MarianEugem

        Eugem ? Sa-ti spun eu de ce gemi ? Prietenii (mei, nu ai tai) stiu de ce ...
    • +5 (5 voturi)    
      nu mai platiti abonamentul, (Luni, 25 iunie 2012, 16:49)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui Co_Co

      Pai aia isi dau salarii grase pe banii nostrii si ne dau ce emisiuni vor ei? Ma mir ca cei de la EU nu ne da afara. Poate mai spera ca se schimba ceva la toamna.
  • +22 (22 voturi)    
    epurare curata... (Luni, 25 iunie 2012, 15:37)

    cboengiu1284466354445 [utilizator]

    fara comentarii
  • +21 (21 voturi)    
    Magarie (Luni, 25 iunie 2012, 15:40)

    clandestin [utilizator]

    Deja au inceput comunisti .. si totusi urla in gura mare de regimul securit de azi, mi-e greata.
  • +17 (17 voturi)    
    masura se.... (Luni, 25 iunie 2012, 15:47)

    translativus [utilizator]

    ....inscrie in procesul de "revenire la adevarata liertate a presei" de pe vremea "mult iubitului".
    Asa se intampla de fiecare data cand nu pretuiesti ceea ce ai iar exemlul acesta se va repeta, pana la "liberalizarea totala".
    Adevarul este ca Boc prea se lasa jignit, iar actualii nu vor permite acelas lucru si de aceea isi iau masuri pentru a fi siguri de aplauze eterne.
    Ce am ales, aia avem!
  • +17 (17 voturi)    
    Boicotati toata presa mafiota! (Luni, 25 iunie 2012, 15:49)

    Trojan.H [utilizator]

    Nu mai faceti audienta ABSOLUT DELOC presei mafiote. Banii le vin din publicitate in functie de audienta. Schimbati pozitia canalului din televizor, duceti-le pe pozitii unde nu ajungeti niciodata cu telecomanda. La fel pentru radio-uri, ziare, reviste sau site-uri. Oricum daca se intimpla ceva interesant aveti de unde sa aflati.
  • +14 (14 voturi)    
    explicatie care nu a ajuns.. (Luni, 25 iunie 2012, 15:54)

    DrInOrice [utilizator]

    ..din cauza fenomenelor meterologice si a culorii albastre: "Dan Turturica este un dusman de clasa care instiga la ura viscerala si scandaluri nesfarsite care ne face sa muncim mai putin de 978% pe zi, pe noi ca guvern luminos unic si neasemuit"
  • +6 (6 voturi)    
    oameni buni... (Luni, 25 iunie 2012, 16:48)

    nedumeritu [utilizator]

    nu vi se pare ca asistam la un deja-vu ?
    • +3 (3 voturi)    
      TV... (Luni, 25 iunie 2012, 17:12)

      Gaby51 [utilizator] i-a raspuns lui nedumeritu

      Ai dreptate. Sa speram ca nu dureaza mult. Rau imi pare ca il voi plati degeaba...
  • +4 (4 voturi)    
    si cand iesim in strada sa protestam? (Luni, 25 iunie 2012, 17:15)

    -Myth- [utilizator]

    cand ne organizam sa prostestam si noi?
    Platesc bucuros amenda de 700 RON pentru deranjarea linistii publice!
    Eu sunt din Cluj!
  • +4 (4 voturi)    
    Fratilor e groasa (Luni, 25 iunie 2012, 17:35)

    irinel99 [utilizator]

    astia nu mai tin cont de nimic, asa nu se mai poate.
    trebe sa facem ceva, si anume sa luam masuri.
    nu se poate sa cenzure presa, ca in comunism, sa se faca propaganda non stop, sa se treaca peste ccr, sa se ia decizii in parlament fara.

    pana aici. ura si dispretul fata de usl trebe sa se valorifice in ceva>
  • +5 (5 voturi)    
    Quo Vadis Romania (Luni, 25 iunie 2012, 18:31)

    manteis [utilizator]

    In Romania anului 2012, poporul a descoperit cine este Raul: Basescu & PDL si cine este solutia mesianica: USL. In mintea intoxicata a romanilor, lucrurile sunt simple: Raul trebuie sa dispara definitiv, iar ultima reduta este Basescu.

    Am crezut mult timp ca nu e asa, ca poporul asta intelege din ce in ce mai mult ce e in jurul lui, ce inseamna economie de piata (boom-uri, crize), ce inseamna democratie (echilibru intre partide), dar m-am inselat amarnic! Suntem putini... mult prea putini!

    Prea putini vad:
    - manipularea de la Realitatea si Antena 3 pe orice tema care se discuta acolo, astfel incat sa reiasa diavolismul fostei guvernari si mesianismul noii givernari
    - grave probleme de sinceritate ale actualilor guvernanti, in frunte cu plagiatul lui Ponta (alte plagiate + incompatibilitati)
    - incercari de interpunere in actele de justitie prin practici dintre cele mai ciudate (renuntari la daune, spitalizari dubioase) in cazul Nastase
    - incercari de a controla televiziunea de stat
    ...

    Intrebarea e spre ce ne indreptam...
  • +2 (2 voturi)    
    cum altfel? (Luni, 25 iunie 2012, 19:11)

    Ioana Munteanu [utilizator]

    Încă mă mir că l-au răbdat pînă acum pe bietul Turturică... Inteligent, vertical, profesionist, bine intenţionat, calm - păi ăsta e om pentru noua TVR usl-istă?
    Felicitări, domnule Turturică! Vă rog să rămîneţi aşa cum sînteţi acum şi să nu vă deprimaţi!
  • 0 (0 voturi)    
    Presimt ca dupa alegerile (Luni, 25 iunie 2012, 19:55)

    AlisCuPar [utilizator]

    parlamentare, de la toamna-iarna, se vor umple puscariile de jeguri comuniste anti-romanesti ! Devin din ce in ce mai greu de suportat scursurile astea securisto-comuniste !