Parlamentul va desemna marti noul Consiliu de Administratie al TVR. Valeriu Zgonea/PSD: PDL nu va propune niciun membru in CA. Mircea Toader: Excluderea PDL va fi contestata la Curtea Constitutionala

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 25 iunie 2012, 15:30 Economie | Media & Publicitate

Birourile Permanente reunite ale celor doua Camere au decis ca Parlamentul sa voteze marti, in plen, noul Consiliu de Administratie al TVR. Luni, liderul deputatilor PSD, Valeriu Zgonea, a anuntat ca liderii grupurilor parlamentare, mai putin PDL, au avut discutii pe aceasta tema si au decis sa nominalizeze membri in viitorul CA, dar ca PDL sa nu aiba niciun reprezentant in acest Consiliu.

Potrivit lui Zgonea, PSD va propune trei membri in CA al TVR, PNL - 3 membri, UDMR - 1 membru si UNPR - 1 membru.

UPDATE Liderul deputatilor PDL, Mircea Toader, a declarat ca democrat-liberalii vor contesta la Curtea Constitutionala decizia prin care acestui partid nu-i este repartizat niciun loc in viitorul CA al TVR.

Potrivit lui Toader, citat de Agerpres, "Impartirea pe care am calculat-o noi in functie de numarul actual de parlamentari este urmatorul: PDL are 3 membri, din care ar urma sa cedeze unul UNPR-lui, UDMR unul, PSD - 3 si PNL - 3".

Tot Agerpres il citase, in prealabil, pe Valeriu Zgonea, potrivit caruia: "Regulamentul comun al Camerei Deputatilor si Senatului spune asa: comitetul liderilor, majoritatea comitetului liderilor de grup stabileste algoritmul prin care se impart aceste functii din Consiliul de Administratie al SRTV. Comitetul liderilor, in marea sa majoritate, peste 75%, a luat o decizie, eu nu pot decat sa ma supun deciziei comitetului liderilor. Locurile sunt asa: un loc la UNPR, un loc la UDMR, trei la PSD si trei la PNL".

  • Victor Ponta a afirmat in mod repetat, in ultimele saptamani, ca nu doreste o noua conducere politica la TVR. Pe 6 iunie, inaintea votului din Parlament prin care Consiliul de Administratie al TVR, condus de Alexandru Lazescu, a fost demis, Ponta declara ca dorinta lui "este de depolitizare a TVR si de protejare a banilor publici". Saptamana trecuta, cand Guvernul a permis ANAF sa deblocheze conturile TVR pentru sase luni, el a reluat ideea ca este nevoie de "depolitizare si eficientizare a managementului la TVR".

Potrivit Legii 41/1994 privind organizarea si functionarea SRR si SRTv, Consiliul de administratie al TVR este compus din 13 persoane, din care una indeplineste functia de presedinte, care este si directorul general al societatii. Presedintele si membrii CA sunt numiti de catre Parlament, prin votul majoritatii deputatilor si senatorilor, in sedinta comuna. Listele de candidati se inainteaza birourilor permanente ale celor doua camere astfel:
  • grupurile parlamentare inainteaza propuneri pentru 8 locuri in CA;
  • Presedintele Romaniei - pentru 1 loc
  • Guvernul - pentru 1 loc
  • angajatii TVR - pentru 2 locuri
  • grupurile parlamentare ale minoritatilor nationale - pentru 1 loc.

Saptamana trecuta, angajatii TVR i-au desemnat prin vot pe Valentin Nicolau - fost presedinte-director general al institutiei sub guvernarea Adrian Nastase (2002-2005) si fost vicepresedinte Grivco-Grupul de presa Intact (2005-2006) - si pe Sorin Burtea ca reprezentanti ai lor in viitorul CA. Vezi detalii despre acest vot.



Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

3910 vizualizari

  • +30 (30 voturi)    
    Nu ajung Antenele, vor si TVR-ul (Luni, 25 iunie 2012, 15:41)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Adica TVR1, TVR2, TVRi, TVR info, TVR HD...

    Cum se "impart" posturile astea in CA ? Dupa componenta Parlamentului sau dupa competenta membrilor ?
    • +3 (3 voturi)    
      Lectie (Luni, 25 iunie 2012, 18:25)

      Cindrel [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      PDL-ul, trebuie sa-si ia notite si sa arhiveze toate deciziile ce se iau de cand au pierdut puterea. Asa vor intelege ca o turma de porci se conduce de un samadau si se tine cu biciul. Desi, ar fi trebuit sa invete din experienta lui P. Roman, sub conducerea "Omului de Bine" Iliescu. Cred ca lenea mintala i-a invins.
      Tine-ti minte ca principala tema a "grevei Parlamentare" a USL a fost crunta dictatura a coalitiei din acea vreme. Nu uitati ca, 'gura mare' a fost si Strungar Zgonea, secondat de Dr. Hasoti.
      Anticipez ca, urmatoarea HOTARARE a Parlamentului actual, va fi ca Nastase are un pat asigurat, in Reanimarea de la Floreasca, pe vecie.
      Concluzie: Belarusii vor fi fericiti ca vor avea curand tovarasi, mai la sud.
  • +38 (38 voturi)    
    Dictatura (Luni, 25 iunie 2012, 15:41)

    Trojan.H [utilizator]

    Pregatiti-va de revolutie.
    • -11 (11 voturi)    
      cu cine? (Luni, 25 iunie 2012, 17:21)

      catalin_mattei [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      cu cine revolutie? Cu fanii Basescu?.. cu fanii PDL? hai sa fim seriosi.. daca va fi revolutie nu va ramane nimic din templele furtului numite partide iar T Basescu ar fi refugiat in Burkina Fasso de frica poporului sau.. mai calm cu revolutiile ca nu s-a uitat cat ati furat baieti!
      • +5 (5 voturi)    
        Sa te vad unde te ascunzi! (Luni, 25 iunie 2012, 17:33)

        , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        Inaintasii tai au luat/o!
        Facem pariu c/o vei lua si tu?!
      • +4 (4 voturi)    
        lo (Luni, 25 iunie 2012, 17:41)

        ElGreco [utilizator] i-a raspuns lui catalin_mattei

        Nea mattei ai ceva cu oamenii ? sau crezi ca populatia Romaniei se rezuma numai la tine ?
  • +31 (31 voturi)    
    sublim... (Luni, 25 iunie 2012, 15:46)

    Laurentiu78 [utilizator]

    Daca este adevarat...mai trebuie adaugat ceva?

    mai poti comenta ceva la asa ceva?

    asta dupa ce-i dadeau inainte cu depolitizarea TVR...
  • +28 (28 voturi)    
    Boicotati presa mafiota! (Luni, 25 iunie 2012, 15:50)

    Trojan.H [utilizator]

    Nu mai faceti audienta ABSOLUT DELOC presei mafiote. Banii le vin din publicitate in functie de audienta. Schimbati pozitia canalului din televizor, duceti-le pe pozitii unde nu ajungeti niciodata cu telecomanda. La fel pentru radio-uri, ziare, reviste sau site-uri. Oricum daca se intimpla ceva interesant aveti de unde sa aflati.
    • +14 (14 voturi)    
      Este deja imposibil (Luni, 25 iunie 2012, 16:20)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

      Pt ca o au aproape pe toata deja chiar si B1 ii canta deja in struna uslamista. Am ajuns mai rau ca pe timpul lui Ceausescu care nici pe departe nu era asa de rau. Astia baga necontenit ura in oameni si roadele se vad deja. Apropo romani; cand iesiti in strada sa curatam Romania de comunisti?Ce se intampla acum nu mai este deloc amuzant. Cat mai rabdati? Cand vreti sa vi se intoarca copii plecati in strainatate? Ce zic pensionarii la care doamna ministra a muncii a spus ca le poate ridica pensiile doar asa virtual........Normal parintii au grija de copii si de viitorul lor dar in Romania e invers. Ce se intampla acum sunt roadele lui Iliescu.
      • +1 (1 vot)    
        se poate! (Luni, 25 iunie 2012, 21:21)

        omoni [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

        Nu este imposibil, trebuie doar putina vointa si apoi te obisnuiesti.
        Si sincer, pentru sanatate e mai bine sa nu te mai incarci cu nervi si draci. Sa-i lasam sa se asculte singuri.
  • +11 (13 voturi)    
    Curat democratie , coane Fanica ! (Luni, 25 iunie 2012, 16:01)

    manusha [utilizator]

    Si in 2004 aveau majoritate in CA si nu le-a folosit la nimic. Cine se mai uita la programele lor de k. ?
    • +6 (6 voturi)    
      adevarat... (Luni, 25 iunie 2012, 16:52)

      nedumeritu [utilizator] i-a raspuns lui manusha

      nu ne uitam la programele lor dar suntem obligati sa-i finantam, avem sau nu avem bani.
  • +12 (12 voturi)    
    desi (Luni, 25 iunie 2012, 16:04)

    mos ion roata [utilizator]

    nu-mi place fata lui de turnator securist,a inceput sa-mi fie mila de zgonea,relatia incestuoasa cu psd-ul nu va mai dura mult,apoi....de acolo- incolo mie mila de zgonea.
  • +14 (14 voturi)    
    democratie! (Luni, 25 iunie 2012, 16:06)

    DrInOrice [utilizator]

    sa fie doar Ponta! Si Antonescu! Restul sa plece din tara, treaba lor unde
  • +9 (9 voturi)    
    Zgonea nu a citit legea (Luni, 25 iunie 2012, 16:21)

    Ghimpeteanu [utilizator]

    Legea nr. 41/1994 privind organizarea si functionarea Societatii Romane de Radiodifuziune si Societatii Romane de Televiziune, republicata 1999


    Art. 19
    (1) Membrii Consiliului de administratie al Societatii Romane de Radiodifuziune, respectiv al Societatii Romane de Televiziune, sunt desemnati prin votul majoritatii deputatilor si senatorilor in sedinta comuna a celor doua Camere.
    (2) Listele de candidati se inainteaza birourilor permanente ale celor doua Camere, dupa cum urmeaza:
    a) grupurile parlamentare reunite din cele doua Camere inainteaza propuneri pentru 8 locuri, potrivit configuratiei politice si ponderii lor in Parlament;
    b) Presedintele Romaniei, pentru un loc;
    c) Guvernul, pentru un loc;
    d) personalul angajat al fiecarei societati desemneaza, prin vot secret, candidatii pentru doua locuri, in cadrul unui scrutin organizat de conducerea societatii respective;
    e) grupurile parlamentare ale minoritatilor nationale, pentru un loc.
  • +7 (7 voturi)    
    zgonea sa nu uite... (Luni, 25 iunie 2012, 16:40)

    nedumeritu [utilizator]

    ca televiziunea este finantata din banii nostri, iar noi suntem pro-usl sau pro-pdl sau pro-alte partide si dorim ca fiecare partid, simpatizat, sa aiba reprezentanti..

    zgonea nu poate vorbi in numele a 20 mil. ci, cel mult, in numele celor 49 % care i-au votat.

    se pare ca, in ultima perioada, numarul celor " care stiu mai bine decat noi " ce ne trebuie, s-a inmultit ingrijorator....
  • -5 (7 voturi)    
    :)) (Luni, 25 iunie 2012, 17:18)

    catalin_mattei [utilizator]

    PDL doreste sa ascunda urmele furtului masiv din TVR? Ce vuiet , ce nemultumire! Dar tot nu inteleg cum este cu depolitizarea dar membri CA sunt pusi de partide.. Societatea Civila?.. sau gata cu depolitizarea?.. ii prindem si ii bagam la racoare pe pedelacii furaciosi ca sa aratam poporului ce au facut si noi ne continuamcapusarea? asasa mearga lucrurile?
  • +1 (1 vot)    
    responsabilitate (Luni, 25 iunie 2012, 21:19)

    omoni [utilizator]

    Pedelistilor!
    Sunteti responsabili pentru situatia in care ne aflam azi.
    Daca erati mai comunicativi, daca erati mereu prezenti sa raspundeti atacurilor furibunde ale opozitiei de atunci, acum azi inca erati la putere; lumea intelegea asa cum trebuie; chiar nu aveati un purtator de cuvant care sa raspunda tuturor atacurilor lor?
    Si acum ce faceti? Sunteti in locul lor si taceti in mod suspect. Astia latra si scuipa la voi si voi ce faceti? Va meritati soarta dar noi ce vina avem?
    Nu mai iesiti deloc pe ecrane, nu dati replici minciunilor pesedimii; in afara de d-na Vass, Raluca Turcanu, Monica Macovei, Preda si Berceanu, nimeni nu spune nimic, parca acest Parlament e format doar din aceste persoane. Unde sunteti/ Vreti sa le reuseasca Restauratia? Aveti interese in acest scop?
    Miscati-va si raspundeti la obiect, reactionati la ceea ce fac astia, REACTIONATI!