Consiliul Concurentei a declansat o investigatie pe piata firmelor de publicitate. Sunt vizate agentiile din Clubul de Media

de Red. Economic     HotNews.ro
Luni, 22 octombrie 2012, 11:37 Economie | Media & Publicitate

Consiliul Concurentei a declansat, in urma unei sesizari, o investigatie pe piata comercializarii serviciilor de media (consultanta si strategie, planificare, dezvoltare si cumparare de media), anunta un comunicat al institutiei. Investigatia se refera la o posibila intelegere intre companiile active pe aceasta piata, in vederea eliminarii concurentei la licitatiile pentru atribuirea conturilor de publicitate ale clientilor din Romania (companii multinationale).

UPDATE 1 Potrivit informatiilor HotNews.ro, investigatia are legatura cu Clubul de Media, entitate formata recent de zece agentii de media din Romania, avand drept scop masuri precum dezvoltarea unui Cod de Etica si a unui Ghid de reguli de organizare a unei licitatii, cu criterii de selectie a castigatorilor. Clubul de Media este compus din agentiile Brand Programming Network si Initiative (membre ale grupului Lowe), MEC Romania, MediaCom, Mindshare, Optimedia, Starcom MediaVest Group, United Media, Universal McCann, Zenith Romania. El isi propune sa devina "principalul for de reprezentare dedicat industriei de media".

UPDATE 2 Bogdan Chiritoiu, presedintele Consiliului Concurentei pentru HotNews.ro: Sesizarea a fost depusa in urma cu circa trei saptamani de catre un actor din piata media, iar saptamana trecuta am facut controale inopinate in 13 locatii ale unor agenti economici din piata media. Durata medie a unei investigatii este de 2 ani, iar cel mai putin dureaza 1 an.

Legea Concurentei interzice orice intelegeri exprese sau tacite intre agentii economici ori asociatiile de agenti economici, care au ca obiect sau au ca efect denaturarea concurentei, arata institutia citata.

Companiile care coopereaza cu autoritatea de concurenta, in cadrul programului de clementa, pot obtine imunitate la amenda sau reduceri substantiale ale amenzilor.

Vom reveni cu amanunte























6339 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    CC.. (Luni, 22 octombrie 2012, 12:57)

    hot news [utilizator]

    Consiliul concurentei este probabil singura institutie care isi face cu adevarat datoria in tara asta.

    Puteti sa ma contraziceti cat vreti, dar isi trebuie curaj sa dai amenzi de cateva sute de milioane de euro companiilor petroliere.
  • +1 (1 vot)    
    in sfarsit (Luni, 22 octombrie 2012, 13:09)

    andreea [anonim]

    Era cazul sa se intimple! numai cine nu lucreaza in piata asta nu stie cum opereaza tripleta toxica FES si altii ca ei! (gasiti singuri despre cine este vorba desi stie toata piata). Sper ca cei de Consiliul Concurentei sa devoaleze sume si proceduri care vor arata adevarata ipocrizie a acestor sefi mult prea locali de multinationale.
    • 0 (0 voturi)    
      intrebare (Marţi, 23 octombrie 2012, 9:41)

      Jordan [utilizator] i-a raspuns lui andreea

      am tot cautat mai multe info re tripleta FES si n-am gasit... imi poti spune cine sunt astia? Chiar m-ar interesa, mersi frumos.
  • 0 (0 voturi)    
    Era TIMPUL !!! (Luni, 22 octombrie 2012, 14:11)

    Ghita Ion [anonim]

    .....
  • 0 (0 voturi)    
    Reguli de invatat (Luni, 22 octombrie 2012, 15:20)

    Cosmin Popa [anonim]

    Noi romanii suntem paradoxali - in exemplul dat si investigat, tocmai ce se observa o deruta toxica pentru oamenii de rand. Mai explicit - cele mai mari companii de media au incercat sa identifice reguli civilizate de practica in domeniu, pentru scoaterea in evidenta a profesionalismului, iar cei de la Consiliul Concurentei s-au gasit sa investigheze de ce trebuie sa fie reguli clare si de ce nu pot firme mici de apartament, infiintate peste noapte sa castige licitatii la institutiile de stat.

    In domeniul privat, regulile sunt facute de concernele americane de foarte multi ani - aceea de a impune ca o companie de media sa nu aiba clienti pe acelasi segment de piata - ex. telefonie mobila, lanturi de supermarketuri, producatori de bauturi sau lactate, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Za grup (Luni, 22 octombrie 2012, 22:01)

    Gigel [anonim]

    Chiar nu este evident ca The Group este agresorul devenit victima in toata aceasta poveste?

    Licitatii mari de advertising (vezi contul Romtelecom) la care membrii Clubului nici macar nu se prezinta, pentru ca stiu ca The Group va castiga pe preturi de dumping?

    "Mana intinsa care nu spune o poveste...." :)))
    • 0 (0 voturi)    
      Ca sa inteleg si eu... (Marţi, 23 octombrie 2012, 9:41)

      Jordan [utilizator] i-a raspuns lui Gigel

      de ce e rau, ca si consumator, ca ai un concurent care castiga la pret mic? Ce e pret de dumping? De ce trebuie sa dai sute de mii de euro pentru o campanie cand poti da zeci de mii pentru una si sa ai aceeasi satisfactie?

      De cand eficienta = pret de dumping? Hai sa fim seriosi...
      • 0 (0 voturi)    
        contraataca (Marţi, 23 octombrie 2012, 12:53)

        imperiul [anonim] i-a raspuns lui Jordan

        de cand eficienta = pret dumping? Cine vorbeste despre eficienta stimabile Jordan? preturile pe care le oferiti voi in licitatii sunt departe de adevar, daca va face cineva vreun audit vreodata pe ceea ce ati promis si ceea ce ati livrat....d-zeu cu mila. E timpul sa va mai schimbati putin abordarea, ca nu o sa va mai mearga asa. Lasati spaguiala la client si comportati-va in piata civilizat, ca asa o va ramana numele :)))
  • 0 (0 voturi)    
    Spaga, de fapt (Marţi, 23 octombrie 2012, 12:41)

    Eu [anonim]

    Pretul de dumping practicat in licitatii de the group se traduce de fapt prin SPAGA la client. Licitatia cu preturile de dumping (care oricum nu se respecta) este doar o validare a ofertei acestei agentii! Deci bai Consiliu al Concurentei, ai fost tras in piept! Aceste agentii chiar respecta niste coduri etice si castiga clientii prin profesionalism, nu prin spagi!