Rasvan Popescu, presedintele CNA: Cazul RCS&RDS vs. Discovery va fi discutat cu siguranta saptamana viitoare

de C.I.     HotNews.ro
Vineri, 30 noiembrie 2012, 11:33 Economie | Media & Publicitate

Mesaj pe pagina de Facebook a Discovery Romania
Foto: Hotnews
​​Masura luata de catre RCS&RDS de a scoate joi seara toate canalele operate de compania Discovery Networks de pe retelele sale de cablu, analogic si digital fara a avea aprobarea Consiliului National al Audiovizualului (CNA) pentru modificarea grilei de programe, asa cum impune Legea audiovizualului, va fi discutata cu siguranta saptamana viitoare, a precizat pentru HotNews.ro Rasvan Popescu, presedintele CNA. Popescu a mai spus ca amenzile care pot fi aplicate conform legii in situatia modificarii de grila fara aprobarea CNA pot fi cuprinse intre 10.000 lei si 200.000 lei.

Potrivit Mediafax, RCS&RDS a scos, joi seara, toate canalele operate de compania Discovery Networks de pe retelele sale de cablu, analogic si digital, dupa ce, pe 23 noiembrie, compania de telecomunicatii a scos Discovery Channel de pe reteaua sa de satelit Digi. Aceasta masura a fost luata fara a-si anunta telespectatorii si fara a avea aprobarea Consiliului National al Audiovizualului (CNA) pentru modificarea grilei de programe, asa cum impune Legea audiovizualului.

Discovery Romania are postat miercuri
pe pagina de Facebook urmatorul mesaj:"În acest moment, RCS&RDS a început să elimine canalele Discovery din grila sa de programe, ignorând protestele voastre şi încercările noastre de a ajunge la o înţelegere. Dar nu ne vom opri aici. Dacă vreţi să urmăriţi canalele Discovery, aveţi alternative. Canalele noastre sunt prezente în ofertele tuturor celorlalţi operatori de cablu, printre care UPC, Romtelecom, Focus Sat sau AKTA".

Astazi, pagina de Facebook a Discovery Romania te intampina cu mesajul: 'Ai televiziune de la RCS&RDS? Ai ramas fara Discovery Chanel'.


HotNews.ro a scris in premiera joi ca RCS&RDS a depus la CNA cerere de licenta pentru introducerea in grila Digi TV incepand cu 1 decembrie 2012 a canalului BBC Entertainment, in locul Discovery Channel, iar de la 1 ianuarie 2013, si a canalului BBC Knowledge. Reprezentantii CNA au precizat pentru HotNews.ro ca cererea RCS a venit miercuri tarziu si ca au transmis operatorului ca nu poate face aceasta modificare decat dupa ce Consiliul isi va exprima acordul intr-o sedinta viitoare si ca trebuie sa aduca completari cererii depuse la CNA, in conformitate cu legea.

Potrivit Mediafax, RCS&RDS a transmis, joi seara, intr-un e-mail adresat abonatilor sai, ca televiziunile "Digi Animal World si BBC Entertainment vor inlocui Animal Planet si Discovery Channel, care ies din grila la 1 decembrie".

Scoaterea canalelor Discovery din retelele de cablu ale RCS&RDS s-a produs in cateva ore, pe parcursul serii de joi, inainte cu o zi ca acordul de retransmisie intre Discovery si RCS sa expire (acordul expira pe 30 noiembrie), a informat Mediafax.

Discovery Channel, principala televiziune din portofoliul companiei Discovery, a pierdut aproape 50% din piata de distributie TV din Romania, odata cu scoaterea sa de pe retelele de cablu si de pe platforma digitala Digi a RCS&RDS, au declarat, pentru Mediafax, mai multe surse din piata media.

Potrivit legii, CNA are la dispozitie 30 de zile pentru a aproba modificari de grila, dar de obicei astfel de subiecte sunt discutate mai repede in sedintele Consiliului.



Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3721 vizualizari

  • -1 (9 voturi)    
    ce daca? (Vineri, 30 noiembrie 2012, 12:31)

    elwis [utilizator]

    lasati, d-ule Popescu ,ca stim 'rezultatul aprobarii ' CNA : OK ! nu ne-a intrebat nimeni-desi sintem
    3 000 000de abonati ( sau dracu stie citi mai sintem dupa ce ne-au schimbat contractul si au trecut la taxarea pe televizor ? !) daca din 123 de canale sintem de acord cu 18 productii proprii-canalele DIGI si 11 canale in limba maghiara ! n-au audienta canalele Discovery , dar cele 29 de umpluturi ce audienta au ?
    • +9 (19 voturi)    
      RCS e prietenul lui Bear Grylls :) (Vineri, 30 noiembrie 2012, 13:14)

      dottore [utilizator] i-a raspuns lui elwis

      Orice canal care castiga bani din publicitate ar trebui sa lase pretentiile financiare la retransmisie. Fac reduceri, nu mai au proiecte noi, emisuni vechi si in reluari fara numar, au renuntat si la Bear Grylls. Daca RCS ii scoate din grila , Discovery va pierde si mai multi bani din publicitate pentru ca isi miscoreaza ca fraierii piata.
      Pentru cei care duc dorul Discovery ii puteti urmari pe internet.
      Bravo RCS pentru cele 2 noi canale.
      • +1 (7 voturi)    
        O mare magarie (Vineri, 30 noiembrie 2012, 15:45)

        xvlad [utilizator] i-a raspuns lui dottore

        E o mare magarie ce face RDS. Daca erau de buna credinta, pastrau Discovery macar in pachetul extra. Este clar ca fac un abuz si forteaza mana celor de la Discovery pe pielea noastra.

        Daca nu se rezolva, eu unul reziliez. Am si gasit concurentul care imi place.
        • +4 (4 voturi)    
          hehe (Vineri, 30 noiembrie 2012, 17:20)

          Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui xvlad

          Discovery nu e de acord cu pachetele extra. Cam cate abonamente crezi ca o sa vanda asa?!
          Ei vor totul sau nimic, mai degraba totul :)
    • +7 (9 voturi)    
      OK (Vineri, 30 noiembrie 2012, 13:48)

      democtrates [utilizator] i-a raspuns lui elwis

      Sunt de acord cu faptul ca cele 11 canale maghiare deranjeaza, dar te intreb daca erau canale americane, englezesti sau franceze mai deranjau?
      In al doilea rand nu stiu daca ai observat aceleasi documentare sunt reluate (in mod constant) pe toate canalele Discovery.Idem la AXN , Universal Chanel, se repeta in prostie.Aici trebuie sa lucram, sa semnalam anomaliile. Canalele unguresti(nu stiu chiar daca sunt 11) se pot sterge dar raman canalele romanesti cu limbaj suburban, antenele, RTV , OTV , despre ele nu ai nimic de comenat?
      • +1 (3 voturi)    
        Nu se pot sterge!! (Vineri, 30 noiembrie 2012, 15:47)

        vercingetorix [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

        Update-ul softului pe care te forteaza RDS sa-l faci nu mai permite nici stergerea, nici mutarea canalelor dupa cum vei tu. Sunt puse dupa cum vrea RDS. Chiar daca nu ai HD, iti apar toate canalele.
    • +9 (13 voturi)    
      nu mi'nerva!.. (Vineri, 30 noiembrie 2012, 14:00)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui elwis

      ce transmite Discovery pe canalele din Romania? reluari peste reluari. mai curand te uiti la reclamele dintre ele.. sunt mai noi si nu se repeta la fel de des.

      este aberant sa obligi o companie privata sa-ti vanda un serviciu, mai ales cand ei considera ca le aduce o pierdere. e o piata libera. concurenta ce pazeste?
  • +11 (13 voturi)    
    Legea Audiovizualului (Vineri, 30 noiembrie 2012, 12:33)

    democtrates [utilizator]

    Mi se pare logic ca orice retea de cablu sa -si permita grila proprie de canale (exceptand canalele cu programe pentru adulti, xenofobe, rasiste, etc.)
    Programele fiecarei societati de cablu se aleg in functie de cerinte si normal dupa puterea de cumparare a acestor canale.
    Daca RDS-RCS a considerat ca nu poate accepta pretentiile financiare ale grupului Discovery asta este, ei vor pierde (sau castiga) , este politica firmei si in acest caz nu cred ca CNA poate sa intervina.
    Dar tare ma tem ca aici iarasi a intervenit politicul.
    Eu de exemplu as sugera ca anumite canale care folosesc un limbaj suburban (si din pacate majoritatea canalelor Romanesti folosesc acest limbaj) sa nu mai faca parte deloc din grila niciunei retele de cabluri. Am ajuns ca pitipoancele(curvele), infractori condamnati, personaje cu antecedente comuniste sa fie in prim plan la posturile TV, si culmea au ajuns ca sa fie modele pentru tinerii de astazi. Va inchipuiti domnilor de la CNA cum vor arata posturile de tV peste 5 ani, nu va ganditi la copii vostrii?
    este necesara reglementarea de urgenta a acestei manipulari obscene a populatiei. In fond si la urma urmei este "o spalare a creierului " facuta constient,
    Eu pur si simplu mi-am sters din grila de programe:Antenele, B1, TV Romania, OTV, singurele programe la care ma mai uit sunt Digi 24, Realitatea TV(cu semn de intrebare daca o mai las), TVR(ma uit doar la sport), ProTV cu specificatia ca incepe sa foloseasca acelasi limbaj.Nu mai vorbesc de canalele de sport dedicate unui singur personaj(nu dau nume, il stiti deja)
    Deci domnilor de la CNA inainte de a amenda pe cineva ganditi-va la copii sau nepotii vostirii , Purtati responsabilitatea pentru moralitatea societatii viitoare(cea actuala este total compromisa).
    Poate aceasta postare va fi citita si de dl prim ministru Ponta si de presedintele Romaniei dl Basescu pentru ca si ei folosesc acelasi limbaj.
    Cu stima, Democrates!
    • -3 (9 voturi)    
      Nu sunt de acord (Vineri, 30 noiembrie 2012, 14:38)

      Tudor_Al [utilizator] i-a raspuns lui democtrates

      O grila aleasa prin contract nu e ok sa fie schimbata prin acordul CNA-ului ci al meu, ca si abonat. Stiu ca legea permite si ca exista acel "small font text" juridic ok la subsolul contractului, insa legea trebuie sa functioneze in spirit, nu in text.

      Daca cumperi o paine, te astepti sa primesti o paine, nu 3 chifle cu aprobarea ministerului comertului. deci eu vreau inapoi Discovery pentru ca le-am avut in grila pe baza careia am semnat contractul, indiferent de decizia CNA.
  • -5 (11 voturi)    
    RDS (Vineri, 30 noiembrie 2012, 14:15)

    Paesano [utilizator]

    Si uite asa reziliez contractul cu RDS. Sa va frangeti gatul din partea mea!
  • +11 (11 voturi)    
    trebuie sa scoata si antena 3 (Vineri, 30 noiembrie 2012, 14:30)

    ovidiu35 [utilizator]

    dar si romania tv
  • +1 (5 voturi)    
    Amenzile sunt mizilic (Vineri, 30 noiembrie 2012, 14:34)

    Tudor_Al [utilizator]

    Din pacate amenzile sunt insignifiante pentru castigurile din companiilor de media din Romania. Din aceasta cauza, chiar si o amenda nu va schimba cu nimic rezultatul final.

    Eu consider ca aici nu e o problema a CNA-ului ci a contractului intre furnizorul de servicii si abonati. De exemplu, eu ma uit numai la canalele de documentare pentru ca nu ma intereseaza mizeriile de pe Antene sau Pro. Pentru mine ca si consumator, faptul ca CNA trebuie sau nu sa fie de acord cu scoaterea canalelor din grila nu reprezinta nimic. As vrea ca legea sa stipuleze ca, odata alese aceste canale prin contract, societatile de cablu sa nu aiba dreptul sa le schimbe, fara acordul semnatarilor contractului (adica eu sau ceilalti abonati).
    • +5 (5 voturi)    
      interesanta optiune.. (Vineri, 30 noiembrie 2012, 16:45)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Tudor_Al

      si ai fi de acord sa-ti creasca automat pretul abonamentului de fiecare data cand o antena sau un discovery cere mai multi bani?
      • +2 (4 voturi)    
        hehe (Vineri, 30 noiembrie 2012, 17:24)

        Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Good point, dar nu cred ca a fost inteles de spalatii pe creier :)
  • +10 (10 voturi)    
    Controversata... (Vineri, 30 noiembrie 2012, 15:11)

    ddumitru [utilizator]

    .....situatie.Sunt si eu, ca multi altii ''consumator inrait'' al programelor Discovery.Nu pot totusi sa nu remarc (virgula) ca unele emisiuni aproape le stiu pe dinafara.Cam toate programele, inclusiv mai noul History .Acum o vreme era o obsesie cu emisiunile despre tatuaje, acum despre casele de amanet.Pina la urma, o sa fim nevoiti sa facem ceva ce n-am mai facut( din pacate!) de mult, si anume SA MAI PUNEM MINA SI PE O CARTE!!!!SI,SA O CITIM!Nu cred ca va strica nimanui!
    • 0 (0 voturi)    
      transparenta (Duminică, 23 decembrie 2012, 21:08)

      liviutt [utilizator] i-a raspuns lui ddumitru

      Domnule ddumitru toata stima. Corect multe emisiuni ale CANALELOR Discovery le stim pe de rost. Dar, nu faci aceste modificari de pe pozitii de forta. Si pt ca suntem pe hotnews sa va aduc aminte ca guvernul interimar Ponta a vrut sa elimine cvorumul pt referendum printr-o procedura gen "repede inainte" fara a explica nimic nimanui. Si stim ce a iesit. Asa a facut si RCS. Intentia este buna dar asa cum spunea E. Constantinescu "Scopul nu scuza mijloacele" pt ca la un moment dat vei plati pt mijloacele folosite. Nu faci nimic punând pumnul in gura si pe fastforward, ci din timp, explicând, eventual (daca se poate) dând si ceva detalii de la negocieri. Asa ca toata intentia buna a RCS-RDS a disparut, a fost anulata de modalitatea prin care a fost pusa in practica, ba chiar a lasat semne de intrebare. Si va mai stimez pt ceva, SA PUNEM MANA SI PE O CARTE, MACAR DIN CAND IN CAND.
  • +1 (1 vot)    
    RCS isi permite prea multe (Sâmbătă, 1 decembrie 2012, 0:16)

    MARIOS [utilizator]

    Nici pana azi nu au introdus Nasul TV pe cablu desi le-am cerut-o de 1000 de ori, dar au toate mizeriile pe cablu de la DDTV la Taraf . Prea mult tupeu! Sa sfidezi o Romanie intreaga. De data asta chiar ca trec la Romtelecom!
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Duminică, 2 decembrie 2012, 15:09)

    Xorciser [utilizator]

    Discovery e atat de depasit. A devenit un instrument de spalat creiere.

    Eu in ultima vreme ma uit doar la National Geographic...