Nasul TV si Romania TV intra in lista posturilor pe care cablistii sunt obligati sa le retransmita in 2013. CNA scoate Trinitas si DDTV din lista must carry

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 22 ianuarie 2013, 20:10 Economie | Media & Publicitate

Romania TV, Nasul TV, Transilvania Live si Look TV se numara printre posturile pe care cablistii trebuie sa le retransmita obligatoriu. CNA a aprobat, marti, noua lista "must carry", ce include, pe langa posturile publice si TV5, 26 de televiziuni private. Trinitas, postul Bisericii Ortodoxe Romane, iese insa din aceasta lista.

Lista - stabilita pe baza indicelui de audienta transmis la CNA de catre Asociatia Romana pentru Masurarea Audientelor - include televiziunile declarate libere la retransmisie, fara conditionari tehnice sau financiare. Pe acestea, cablistii trebuie sa le includa in grilele lor, in anumite limite stabilite in functie de audienta.

Lista "must carry" aprobata marti de CNA si care va intra in vigoare de la 1 februarie include:
  • posturile publice centralede televiziune si programele regionale ale TVR
  • postul TV5 (inclus in lista pe baza unui acord international
  • 26 de posturi private, ordonate descrescator in functie de audienta: Pro TV, Antena1, Kanal D, Antena3, Prima TV, Realitatea TV, National TV, B1 TV, Romania TV, OTV, Antena 2, Favorit TV, Taraf TV, Kiss TV, Euforia TV, GSP TV, National 24 Plus, U TV, Music Channel, TV Neptun, Nasul TV, Transilvania Live, Look TV, Hit Music, TVH2.0, Inedit TV.
Din lista ies mai posturi care au fost incluse anul trecut. In timp ce OTV ramane in lista, iese DDTV. Alte posturi care nu au mai fost incluse anul acesta sunt: Trinitas, Mynele TV, DDTV, Afla Omega, The Money Channel, Speranta TV, Top 1.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

6810 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    Felicitari! (Marţi, 22 ianuarie 2013, 20:27)

    didi30 [utilizator]

    Felicitari echipei Nasul! Asteptam cu nerabdare sa va revedem pe micul ecran. Spor la treaba si la cat mai multe emisiuni!
  • +13 (17 voturi)    
    Radu Moraru sparge embargoul cablistilor (Marţi, 22 ianuarie 2013, 20:39)

    Andrei Florian [anonim]

    S-a facut un gest de bun simt. In planul televiziunilor independente, Nasul Tv este ca o oaza de libertate.
  • +12 (16 voturi)    
    renunt (Marţi, 22 ianuarie 2013, 20:56)

    Francisc 1 [utilizator]

    daca pierd trinitas acum ca s-a inchis si otv-ul nu ma mai uit la tv!
    • +7 (7 voturi)    
      simpatic (Marţi, 22 ianuarie 2013, 22:30)

      andimi [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      hai ca esti simpatic! stai linistit, iti ramine noua vedeta tabloid, Romanica tv.
    • +1 (1 vot)    
      Te rog nu mai (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 6:44)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      asteapta pana maine .Dute fuga deacum din zoride zii ,fiindca altfel ramai in mare pierdere...... Auzi nu mai vede OT,V........ce-depierdere pe capul sau !!!!!
  • +14 (16 voturi)    
    what?! (Marţi, 22 ianuarie 2013, 21:06)

    corvus coraX [utilizator]

    Rămânem fără Trinitas TV. Rușineeeeeee?! Cum mai ajungem la cel de sus?!
    • +2 (2 voturi)    
      nu e nevoie de tv pt a ajunge la cel de sus (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 8:10)

      phlo [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Ca sa ajungi la cel de sus, nu-ti trebuie post tv, te pui undeva in genunchi si te rogi. TV-ul a fost facut ca au inceput sa-si piarda enoriasii si sa mai prosteasca lumea, sa mai spele niste bani etc...
  • +12 (14 voturi)    
    au scos Mynele (Marţi, 22 ianuarie 2013, 21:46)

    dorul [utilizator]

    nuuuuuuu!
  • +11 (13 voturi)    
    ce naiba e cu CNA? (Marţi, 22 ianuarie 2013, 22:06)

    vercingetorix [utilizator]

    Ii retrag licenta OTV-ului, dar pastreaza postul in must-carry?
    • +2 (2 voturi)    
      Hmmmm (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 8:41)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui vercingetorix

      Ca sa intri in lista de must carry, trebuie sa ai un anumit procent de audienta, mai pe scurt sa fi un post de interes.
      Lista este stabilita anual, deci masuratorile se fac pt. anul precedent.
      Daca OTV a strans o adienta de .... in 2012 atunci el are tot dreptul sa fie in lista.
      Faptul ca are sau nu are licenta de transmisie este o alta mancare de peste, cum a ramas fara ea la fel de bine o poate lua inapoi.
      • 0 (0 voturi)    
        sau a fost (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 12:02)

        vercingetorix [utilizator] i-a raspuns lui vladf

        doar un exercitiu de imagine si CNA e sigur ca DD va castiga in instanta.
  • +11 (11 voturi)    
    Cam multe (Marţi, 22 ianuarie 2013, 23:58)

    AdrianBorza [utilizator]

    Nu sunt cam multe posturi in lista? Sunt vreo 30 cu totul, din care sa zicem ca vreo 10 sunt de interes national, restul sunt de umplutura. Cine e Transilvania Live, de exemplu, si de ce orice abonat trebuie sa il primeasca in pachet? Sau Neptun TV, Taraf TV etc.
    • 0 (2 voturi)    
      Transilvania Live (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 11:40)

      Observatie [utilizator] i-a raspuns lui AdrianBorza

      Consider ca Transilvania Live si Transilvania Look sunt 2 posturi de calitate, comparativ cu multe alte posturi din lista de must carry.

      Chiar recomand sa urmariti strilile si emisiunile de pe aceste posturi.
  • +1 (1 vot)    
    de ce 30? (Miercuri, 23 ianuarie 2013, 10:13)

    woe [utilizator]

    sa must carry max. 10 posturi de "interes national": tvr 1 si 2, pro tv, a1, doua-trei de stiri si restul sa isi aleaga platitorii serviciului.