Premierul Ponta: Evenimentul Zilei face presiune "directa" si "constanta" la adresa justitiei si CNA

de C.I.     HotNews.ro
Vineri, 1 februarie 2013, 15:02 Economie | Media & Publicitate

Premierul Victor Ponta a transmis vineri presei o scrisoare adresata publicatiei Evenimentul Zilei in care vorbeste despre actiuni "sustinute de publicatia dvs" care "vin in totala contradictie" cu recomandarile raportului MCV, realizat de Comisia Europeana. Scrisoarea mentioneaza "o sistematica campanie" EvZ de "presiune directa" asupra justitiei legata de cazul inchiderii OTV si "o presiune constanta" la adresa CNA. Insistand asupra recomandarilor din raportul Comisiei Europene, el afirma: "Consolidarea statului de drept si independenta justitiei sunt, asadar, din aceasta perspectiva, incalcate si subminate de actiunea dvs."

Scrisoarea premierului Ponta catre EvZ, transmisa presei la doua zile dupa prezentarea raportului privind Mecanismul de Cooperare si Verificare, in care sunt mentionate in premiera campanii mediatice de hartuire a unor personaje-cheie din justitie:


1.02.2013

SCRISOARE


In atentia conducerii ziarului Evenimentul Zilei
 
In acord cu recomandarile din cel mai recent raport privind Mecanismul de Cooperare si Verificare, realizat de Comisia Europeana, doresc sa remarc mai multe actiuni care, sustinute de publicatia dvs., vin in totala contradictie cu recomandarile pe care acest raport le face Romaniei:

- In primul rand, constat existenta unei sistematice campanii in care se face presiune directa asupra justitiei cu privire la decizia legata de suspendarea licentei unei televiziuni (OTV), in urma unei hotarari a CNA. Aceasta presiune consta in contestarea mai multor decizii, inclusiv hotarari judecatoresti, prin catalogarea lor drept ilegale sau abuzive, in cadrul mai multor articole si editoriale.

- In al doilea rind, sesizez o presiune constanta la adresa unei institutii publice din Romania, Consiliul National al Audiovizualului, care are drept scop contestarea activitatii si deciziilor acesteia. Modul profund tendentios in care este prezentata activitatea unei institutii publice nu are nici o legatura cu sensul mesajului pe care Romania l-a primit din partea autorilor raportului privind MCV.

Astfel de campanii sunt contrare recomandarilor explicite pe care cel mai recent raport MCV le face la adresa Romaniei. Consolidarea statului de drept si independenta justitiei sunt, asadar, din aceasta perspectiva, incalcate si subminate de actiunea dvs. Consider ca, tocmai in spriritul acestor recomandari, este de datoria mea sa evidentiez prin pozitii publice greseala pe care publicatia dvs. o comite si nu voi ezita sa o fac nici in continuare, asa cum recomanda Comisia Europeana.
 

Cu deosebita consideratie
Victor Ponta
Primul Ministru al Romaniei


"Nu e Antena 3 de vina, suntem noi!", titreaza Evenimentul Zilei pe site-ul sau, in materialul referitor la scrisoarea Premierului Ponta. UPDATE In acelasi material, Evenimentul Zilei publica o scrisoare transmisa de redactorul-sef al publicatiei, Simona Ionescu, premierului Ponta, in care ii solicita, intre altele, sa precizeze in ce calitate face recomandari presei si "daca opinia dumneavoastra angajeaza Guvernul Romaniei in privinta drepturilor si libertatilor fundamentale prevazute in Constitutie".


Citeste mai multe despre   






















15820 vizualizari

  • +123 (151 voturi)    
    ... (Vineri, 1 februarie 2013, 15:08)

    ApH [utilizator]

    Inteleg ca, ignorand derapajele trustul Intact, primul ministru al Romaniei a devenit un fel de avocat al acestora?
    • +109 (127 voturi)    
      A uitat Cartoon Network (Vineri, 1 februarie 2013, 16:17)

      george alexandru [utilizator] i-a raspuns lui ApH

      Care pune presiuni uriase asupra somnului lui Crin Antonescu
      • -64 (90 voturi)    
        Da, chiar si Cartoon Network... (Vineri, 1 februarie 2013, 16:41)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui george alexandru

        ... ar fi trebuit sa fie reclamat, pentru ironiile cu care este gratulat un anume marinar, Popeye, il stii, nu?
        • +38 (58 voturi)    
          Neuron nervos (Vineri, 1 februarie 2013, 17:53)

          Garfield [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          Ce spirituala esti, Finutza! doar atat te duce neuronul tau valid?
        • +48 (66 voturi)    
          Nu prea iti place sa citesti (Vineri, 1 februarie 2013, 18:05)

          icszero [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          Raportul se refera la atacuri asupra institutiilor cheie , mai ales a justitiei. Nu se refera la fi critic la adresa guvernului. Se pare ca si Ponta ignora traba asta si oricum, la faza asta, e plin de.... ridicol.
          P.S. Cand iti iei salariul de la Varan, faci cinste!
          • -24 (42 voturi)    
            Raportul l-am citit, l-am si comentat... (Vineri, 1 februarie 2013, 19:22)

            finutza [utilizator] i-a raspuns lui icszero

            ... dar tu imi comentezi un raspuns de-al meu dat cuiva care... ironic, evident, cerea sa se includa si canalul acesta (de altfel, un canal respectabil) pe lista celor criticate. Si, la o ironie, am raspuns prin alta. Nu ti-a placut? Chiar nu ai simtul umorului?
            • +32 (44 voturi)    
              Ironiile tale (Vineri, 1 februarie 2013, 20:56)

              CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui finutza

              Lasa de dorit, avand in vedere istoricul comentariilor pe care le-ai facut de-a lungul timpului.

              Nu te mai lua de cei care iti raspund. Locul tau nu e aici decat daca asa ai primit indicatii pe linie de serviciu...

              Si daca imi aduc aminte bine Popeye il bate intotdeauna pe Bluto, nu?
              • -9 (11 voturi)    
                Da, iti aduci bine aminte, dar... (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 11:04)

                finutza [utilizator] i-a raspuns lui CarmenO

                ... ma bucur ca stii cu siguranta ca acelasi Popeye este subjugat total de... Olive!
            • +27 (39 voturi)    
              Faci nota discordanta! (Vineri, 1 februarie 2013, 21:35)

              gazania [utilizator] i-a raspuns lui finutza

              Esti un Gica-contra pe aici cu menirea de a irita. Nu ar fi mai bine la JN sau Cotidianul? Nici barem n-ai umor.
              • -7 (9 voturi)    
                Imi pare rau ca nu gusti... (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 11:05)

                finutza [utilizator] i-a raspuns lui gazania

                ... umorul meu! Mai ales ca demersul lui Ponta este plin de umor. Pacat, nu sta bine nimanui sa fie ursuz...
              • -7 (11 voturi)    
                ce mai conteaza adevarul.......... (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 15:07)

                tepes [utilizator] i-a raspuns lui gazania

                Interesant,cum cineva incearca sa fie impartial sau mai rau sa dea dreptate puterii toti lingaii de pe acest site sar ca hienele sa-te sfirtece..Probabil au ramas neterminati in stadiul de pitecantropi neevoluind la homo sapiens.
            • -30 (42 voturi)    
              Ponta areusit. Dovada este frenezia de aici ! (Vineri, 1 februarie 2013, 21:44)

              Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui finutza

              Ponta a vrut doar sa va ridiculizeze.
              Pe basisti, pe prietenii basistilor (de ori unde ar fi), pe basescu.
              A reusit cu brio, dovada agitatia nervoasa vizibila si aici.
              Atat.
              • +10 (10 voturi)    
                exact (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 9:33)

                Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

                A reusit atat de bine incat cu totii sunt bulversati si raportul MVC este unul favorabil. Esti un geniu!
              • +9 (9 voturi)    
                nu (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 11:11)

                sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

                a reusit sa ridice masa critica care ana acum statea. a reusit sa irite multa lume si pe zi ce trece tot mai multa. dovada articolul acesta unde sunt deja peste 100 de comentarii ceea ce n-am mai vazut de mult.
                "agitatia nervoasa" de care vorbesti o sa i se intoarca direct in fata cat de curand. pana si simpatizantii usl au inceput sa se intrebe daca este normal acest premier. stiu deja vreo 3 cazuri.
                a inceput sa se formeze masa critica.da, din punctul asta de vedere, chiar a reusit :)
                • -7 (9 voturi)    
                  Mamaaa, ce tragedie... (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 16:34)

                  finutza [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

                  ... din 4.5 milioane de votanta (si din cei 7,5 milioane de anti-basisti) s-au pierdut 3!!! Mai-mai sa ii ajunga pe perdantii PDL-ului (cu sutele de mii, cel putin)!
                  • +6 (6 voturi)    
                    si tu calculezi la fel? (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 18:32)

                    sucaa [utilizator] i-a raspuns lui finutza

                    vrei sa spui ca cei 4,5 de la parlamentare sunt altii decat cei de la referendum?
                    mai era un politician usl-ist, i-am uitat numele, care aduna voturile de la camera deputatilor, cu alea de la senat si cu cele de la referendum de-i iesea aproape 8 mil de votant pe care se bazeaza usl-ul :)
                    3 au fst decat la mine. eu zic sa nu va culcati pe-o ureche. cand europa o sa puna dop la banii de finantare si se va degrada viata in Romania, sa vezi cum o sa ramana un vis frumos acei 4,5mil care i-ati scos la vot.
                    • -3 (5 voturi)    
                      Vorbesti de dopul... (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 20:15)

                      finutza [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

                      ... pe care Europa l-ar pune pe banii pentru Romania. Dar de ce nu vorbesti de cei dati "fara dop", dar pe care PDL-ul n-a reusit sa-i foloseasca decat intr-o proportie de 9,73%?
              • +3 (3 voturi)    
                ii doresc (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 13:12)

                nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

                numai reusite din astea de aici.
                frenetice !
                dar, in strada.

                ma mir ce mai asteapta dd si nu scoate babele si pensionarii la km 0

                cu o hartie de 50, poa' sa'l angajeze si pe burebista cu steagul.
                n'a invatat nimic de la concurenta, de la latrine.
            • +25 (31 voturi)    
              "gluma" (Vineri, 1 februarie 2013, 22:22)

              Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui finutza

              dupa cum vezi nimeni nu rade deoarece ai facut o gluma fara urmor. Nasol, nu?
              • -7 (9 voturi)    
                Ursuzi, n-am ce zice! (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 11:06)

                finutza [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

                no comment
              • +7 (7 voturi)    
                Credeati ca Ponta e altfel decat Felix? (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 15:02)

                Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

                Sunt la fel, nu iubesc statul de drept pentru ca nici unul si nici altul nu pot face dovada de unde au banii pe care ii invartesc. Amandoi au furat de-au rupt iar ce s-a intamplat la Cluj cu ministrul Cercetarii arata ce ne asteapta din partea USL. DOAR FURT:
                http://www.stiridecluj.ro/politic/ministrul-cercetarii-le-spune-rectorilor-din-cluj-la-cabana-lui-ioan-rus-cum-se-fura-video-camera-ascunsa
        • +50 (64 voturi)    
          Proștii suntem noi... (Vineri, 1 februarie 2013, 18:28)

          AdrianCalin [anonim] i-a raspuns lui finutza

          ... că ne uităm în gura unui mincinos. Ponta trebuie tratat exact cum merită: cu indiferență. Adevărul este că tot ce spune Ponta este foarte posibil să fie contrazis .... ați ghicit, tot de Ponta... :-).
        • +23 (27 voturi)    
          Probabil chiar vor fi reclamati... (Vineri, 1 februarie 2013, 21:05)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          ...pentru ca il prezinta pe Popeye drept personajul pozitiv, ceea ce e intolerabil in virtutea noii lupte prntru imagine a lui Felix & Pisoi Co
        • +5 (5 voturi)    
          pai... (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 4:07)

          gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          i-ai uitat pe Columb, Drake, Villeneuve, Nelson...lista marinarilor celebri este lunga....
          • -6 (8 voturi)    
            Eu am remarcat doar... (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 16:37)

            finutza [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

            ... cu cine se aseamana...
        • +6 (6 voturi)    
          ? (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 8:45)

          cotora [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          ce legatura are cu subiectul articolului si replica lui ponta ?, sau ai fost invatat de antena 3 sa umbli cu diversiuni ?
        • +10 (10 voturi)    
          bine puntat, fino ! (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 11:42)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          numa ca cacarau este personajul negativ in cartoane, pe cand marinelu este eroul finutzei olive oil si'al tutulor indragostitilor de,..mare.

          mai datzi'i voi spanac si'o sa vedeti cum il doboara pe bluto al vost', cat e el de dottore di catania.

          drumul pe care a luat'o usl'amul este drumul spre iesirea din ue.

          democratia voastra este falsa, este de fapt o diktatura a unei false majoritati.
          caci, 4,2 mil de votanti sunt numai 20% dintre romani.
          20% de ametiti cu venin de varan si cu duhoare de latrina.

          lovitura de stat merge inainte, viktoria e sigura !

          un referendum fara prag, cat mai repede, sa voteze o constitutie stramba.
          asta este drumul desavarsirii loviturii de stat.
          graba mare, sa nu se dezmeticeasca toti ce 4,2 mil.

          sper ca romanii sa iasa cu totii la vot, sa voteze NU pentru o constitutie stramba.

          daca trece, veti ramane, pe plaiurile mioritice, chiar mai putin decat cele 15 mil cu care ne ameteati la referendumul trecut.

          varanu la brutarie ! :))
        • +4 (4 voturi)    
          Obsesie (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 12:09)

          Danavincze [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          Doamana ai o obsesie. Nu e sănătos.
        • -5 (5 voturi)    
          ha ha! (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 16:32)

          Enofereus [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          nu stiu daca replica denota si optiunea politica, dar daca da, pot spune in sfarsit si o mosrtra de umor bun din partea usl-ului!
      • +48 (56 voturi)    
        Sau A3... (Vineri, 1 februarie 2013, 16:54)

        nano2k [utilizator] i-a raspuns lui george alexandru

        ...care pune presiune pe noptile cacaraului.
    • -39 (59 voturi)    
      Nu, a incercat sa arate ca derapajele... (Vineri, 1 februarie 2013, 16:40)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui ApH

      ... au loc din ambele parti, fiindca la UE au sosit informatii (ghici de la cine?) ca vin doar din sfera Intact...
      • +32 (40 voturi)    
        ghici ghicitoare (Vineri, 1 februarie 2013, 17:59)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        Dar ce te face pe tine sa crezi ca aia din Comisia Europeana stiau doar de trustul Intact? I-ai intrebat tu? Au scris in raport? Au declarat la interviuri?

        Sau poate s-au simtit unii cu musca pe caciula?..
      • +29 (37 voturi)    
        Doare (Vineri, 1 februarie 2013, 19:36)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        Mai ales cand constiinta poporului roman Antena 3 este criticata. Doare.
      • +37 (41 voturi)    
        Inteligenta dusa la extrem. (Vineri, 1 februarie 2013, 19:56)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        "A incercat sa arate ca derapajele au loc in ambele parti, fiindca la UE au sosit informatii ca vin doar din sfera Intact...".

        1 - nu stii ce informatii au sosit la UE. Presupui ca au sosit informatii privind doar Intact, deci te simti deja cu musca pe caciulita (sa pe ce-ti inveleste matarie cenusie).

        2 - de ce nu a trimis scrisoare si la latrinele TV? Sa arate ca derapajele vin din ambele "parti". Pentru ca Poanta scrie, citez, "Consider ca, tocmai in spriritul acestor recomandari, este de datoria mea sa evidentiez prin pozitii publice greseala pe care publicatia dvs. o comite si nu voi ezita sa o fac nici in continuare, asa cum recomanda Comisia Europeana.`` Deci el isi i-a àngajamentul``ca sa arate numai cum EVZ `greseste``, nu si alte publicatii sau posturi TV.


        3 - EZ s-a "luat" de decizia CNA, care este condus de oamenii USL. Nu s-a luat de decizia judecatorilor in ceea ce priveste OTV.
        • -23 (25 voturi)    
          Mult zgomot... (Vineri, 1 februarie 2013, 20:17)

          finutza [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          1. Nu stiu, e adevarat, ce informatii au sosit la Bruxelles. Dar din raspunsul, tot printr-o scrisoare descisa, a celor de la Evenimentul zilei, acestia sugereaza ceea ce am zis mai sus. Or fi stiind ei ceva? Banuiesc ca da, fiind in... siajul Cotrocenilor.
          2. Ponta, ca om cu studii de drept, actioaneaza doar pentru ce se intampla de la un anumit eveniment (in cazul de fata data prezentarii Raportului MCV) si nu retroactiv.
          3. Esti sigur-sigur? Eu zic sa mai cercetezi...
          • +21 (25 voturi)    
            Mda.. (Vineri, 1 februarie 2013, 23:06)

            Alius [utilizator] i-a raspuns lui finutza

            1 - nu stii, dar presupui. Numai Poata presupune ca EVZ e cel la care se refera Raportul. Antenescu e suparat si el tocmai pentru ca sunt vizate latrinele. Dar Poanta trimite la EVZ scrisoare.

            2- Poanta, om cu plagiat mare, actioneaza doar pentru ce se intampla, nu retroactiv. Deci chestia cu OTV nu era in Raport, dar hai sa zici si tu ceva. Plus ca, repet (si te faci a nu intelege), Poanta s-a angajat sa ia pozitii publice numai fata de EVZ, nu si fata de alte trusturi de presa. Oare de ce?
            • -6 (8 voturi)    
              Iar aberezi... (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 11:13)

              finutza [utilizator] i-a raspuns lui Alius

              ... toata lumea de aici, comenteaza presupunand. Ai tu dovezi? Ai tu acte pe masa?
              Plagiatul lui Ponta nu se mai discuta decat in Romania, de unii care se leaga de o chestie care nu are nimic de-a face cu plagiatul In perioada in care si-a publicat licrarea, alea erau cerintele de editare a aunei asemenea lucrari, le-a respectat intru-totul! Ca regulile s-au schimbat ulterior, asta e... nu trebuie schimbat acum tot ce s-a facut anterior doar fiindca au aparut alte reguli.
              Exista un exemplu clasic, cel al lui Paulescu, cel caruia nu i s-a mai atribuit Premiul Nobel, fiindca doctorii care l-au primit, au "uitat" sa-l citeze in, atentie, bibliografie, Chiar daca cei din comitetul Nobel au recunoscut "smecheria" nu au revenit asupra premiului acordat. De ce? Fiindca alea erau regulile la data acordarii. Punct!!
              • +7 (7 voturi)    
                de data aceasta te contrazic... (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 16:38)

                Enofereus [utilizator] i-a raspuns lui finutza

                reguli in ceea ce priveste plagiatul existau si la data intocmirii lucrarii de doctorat. Numai ca in stilul caracteristic mediului academic de la noi si a lilelor si pilisoarelor, s-a folosit dictonul "lasa bai, ca merge si asa". Se pare ca nu a mers, mai ales pentru cineva, care pentru genul acesta de functie, ar trebui sa fie impecabil...
              • +6 (6 voturi)    
                Imi place: "Ai tu acte pe masa?" (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 16:57)

                ty [utilizator] i-a raspuns lui finutza

                Actele sunt pe masa la Guvern. Masurile Ponta ar trebui sa le ia. Va lua vreo una, sau diversiunea asta cu EVZ e totul?
              • +3 (3 voturi)    
                Eu aberez.. (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 19:12)

                Alius [utilizator] i-a raspuns lui finutza

                si tu minti. Plagiatul lui Ponta este mare cat "Casa Poporului". Adica are parti care respecta citatele conform regulilor "de astazi" si pagini intregi in care nu respecta.

                Cerintele au fost toate la fel. Punct!

                Si iar eviti subiectul cu EVZ. Pentru ca nu ai argumente.
          • +6 (6 voturi)    
            pai.... (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 4:19)

            gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui finutza

            1. asta cu UE in "siajul Cotrocenilor e tare....
            2. raportul MCV face referire la actiuni de gen intamplate inainte de redactare, nu? si atunci care-i treaba cu retroactivu'?
            3.???
            • -6 (8 voturi)    
              V ezi cum apare dezinformarea? (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 16:43)

              finutza [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

              Fraza de dinaintea celei cu "siajul" se referea la Evenimentul zilei... Asa ca... dar nu astept scuze!
              Iar Ponta actiona in lumina acestui nou raport, adica fapta este ulterioara raportului, fiindca... despre ce a fost, asta e... si-a luat o mustruluiala!
          • +7 (7 voturi)    
            studii de drept ? (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 8:51)

            cotora [utilizator] i-a raspuns lui finutza

            ce procuror a fost ponta ?, nu a prins pe nimeni din lumea interlopa sau ce studii de drept are, ca nu a prins pe nimeni cu mata in sac cand a fost sef al corpului de control in guvernul nastase ?, ce fel de studii de drept are , cand ia apararea unei anumite parti (antena3)
          • +6 (6 voturi)    
            aberatii (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 11:21)

            sucaa [utilizator] i-a raspuns lui finutza

            evz-ul a criticat si pdl-ul si pe base si usl-ul. vezi arhiva. in schimb trustul turnatorului nu. a spune despre unii ca-s in "siajul cotrocenilor" doar pt faptul ca nu sunt de acord cu un turnator nu inseamna ca ai dreptate.
            dar daca nu e cu voi clar e a lui basescu, nu? inclusiv toata europa, plus SUA plus orice ziar intern sau international ce critica actualul guvern.
            voi nu intelegeti ceva, va bazati doar pe votul obtinut prin manipularea oamenilor simpli dar ignorati avertismentele statelor cu vechime in democratie.
            in afara de cei 60% din 40% prezenta nu mai aveti niciun aliat. in afara Romaniei toti critica actualul guvern usl. te-ai intrebat oare de ce? a, am uitat, va mai apara vocea rusiei :)
            chiar nu vi se pare ca e ceva in neregula? doar daca nu ai alta agenda. spune-ne ca vrei sa intram in CSI sa stim macar despre ce vorbim.
            apropo, ati vazut asta?
            http://www.stiridecluj.ro/politic/ministrul-cercetarii-le-spune-rectorilor-din-cluj-la-cabana-lui-ioan-rus-cum-se-fura-video-camera-ascunsa
            asta este usl-ul pe care-l aparati. asta este adevarata lor fata. voua va spune ca va da marea cu sarea, iar ei separat discuta cum sa fure milioane de euro. chiar credeti ca le-a pasat vreodata de voi?
      • +20 (22 voturi)    
        ... (Vineri, 1 februarie 2013, 20:57)

        CarmenO [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        Si te-ai simtit lezata si vizata?
      • +30 (32 voturi)    
        Care este derapajul in relatia cu justitia? (Vineri, 1 februarie 2013, 21:33)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        In cazul OTV, EVZ a criticat abuzul procedural al CNA. Premierul atrage guvernul in tr-o razbunare de care, orbit fiind, de preface a nu intelege mesajul serios transmis de CE.
        Dupa auto-impuscarea d-lui Nastase, Ponta a acuzat de metode comuniste pe procurorii care cercetau imprejurarile internarii acestuia. Iata ca dl. Ponta arata din nou in ce masura cunoaste dumnealui insusi aceste metode, pe care cu nerusinare le infiera.
        Mesajul transmis de UE este pervertit cu rea credinta, urmarindu-se un multiplu scop:
        - abaterea atentiei de la cauza care a generat mesajul
        - compromiterea mesajului in sine
        - minimalizarea a cat mai multe critici, puse in umbra de reactia grosolana a premierului la una din critici
        Personajul in culpa nega asemanarea sa cu un alt Viktor din zona Aceasta asemanare iese acum si mai mult in evidenta.
        Un singur lucru ma mira la acest personaj: asumarea riscului ca cei care inca il cosiderau de buna credinta sa il banuiasca acum de prostie. Probabil ca riscul e considerat minor, fiind mai multi aceia care apreciaza smecheria.
        Ramane de vazut daca o apreciaza si pe burta goala
        • -6 (8 voturi)    
          "compromiterea mesajului in sine" (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 11:21)

          finutza [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

          Cred ca s-a compromis cel putin din doua motive: corectia de a doua zi, facuta stangaci, si faptul ca se inscrie pe linia a ceea ce striga de ceva luni incoace gasca din jurul lui Basescu.Hei-rup-ismul de care dau dovada oficialii UE in a-l ajuta pe presedinte se disipeaza de zi ce trece, dar s-a mai pastrat in cadrul raportului MCV fiindca interesele sunt altele, acela de a mai intarzia includerea Romaniei in totalitate in structurile UE.
          SI nu uita, mecanismul asta pe justitie, a fost impus inca de la aderare, din 2007; de ce nu a fost inchis pana asta-vara? Ce diferenta este intre justitia di perioada 2007 - vara lui 2012 si cea de o jumatate de an incoace? Daca erau asa de breji, asa de bine intentionati, asa de neimplicati in justitie, de ce guvernantii de pana in mai 2012 nu au reusit?
          • +3 (3 voturi)    
            Stangaci sau dreptaci, problema de fond ramane (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 23:16)

            Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui finutza

            Si este negata nu cu stangacie, ci printr-un atentat la bunul simt.
            Diferenta dintre justitia anului trecut si cea de astazi este probabil mica. Diferenta dintre justitia anului 2007 si cea a anului 2013 pare sa fie uriasa.
            Pentru neinchiderea MCV in trecut se poate discuta in cadrul articolelor dedicate. In niciun caz, el nu a fost tinut deschis pentru Evenimentul Zilei, in curtea caruia arunca dl. Ponta pisica (pardon de expresie)
            • 0 (0 voturi)    
              Cand am zis "stangacie"... (Duminică, 3 februarie 2013, 10:42)

              finutza [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

              ... am incercat sa folosesc un termen care sa nu-i discrediteze asa de tare pe functionarii UE. Dar, daca vei sapa, vei constata ca ceea ce e cuprins in raport la capitolul referitor la ministrii acuzati de coruptie, era redactat de mai multa vreme, si ca cei doi (nu trei) vizati erau fostii ministri Andronescu si Silaghi. Asta ca sa vezi ca si la Bruxelles se lucreaza in stil dambovitean, adica fara update-uri, sau fara analize mai profunde. De fapt, asta arata cat de mult suntem bagati in seama pe-acolo, fiindca nimeni nu s-a invrednicit sa faca un raport mai de Doamne-ajuta... Iar daca ei, zis mai pe romaneste "si-au bagat picioarele", de ce am da noi atata importanta acestei sriituri?
              • 0 (0 voturi)    
                Sa inteleg ca a fi stangaci... (Luni, 4 februarie 2013, 21:31)

                Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui finutza

                ...discrediteaza ceva mai putin. Tot e un castig, spre deosebire de anii '70, cand era interzis prin unele scoli.
                Mai apoi, daca incepem numaratoarea coruptilor de la '48 ma tem ca asta nu e in avantajul celui care si i-a numit. In loc de 3 apar mai multi, ceea ce pare sa compromita si mai mult ideea de "cel mai cinstit".
                In orice caz, fiecare din numerele 1, 2, 3 si patru este este infinit mai mare decat zero, ceea ce lipseste de semnificatie orice numaratoare, facand evidenta neindeplinirea unui criteriu angajat. Mai mult, nerealizarea este intentionata intrucat, si dupa atentionare cel responsabil neaga evidentele.
                Ca raportul nu a fost conceput ieri-alaltaieri mi se pare, de asemenea, de inteles, din moment ce perioada la care se face referire este de 5 ani. Dealtfel, trebuia emis anul trecut, cand s-a cerut o amanare chiar de catre cei carora acum, aparent, nu le vine sa creada ca cineva indrazneste sa le contabilizeze nerealizarile.
                Si spunand nerealizari, incerc sa nu-i discreditez prea tare. Desi, cred ca nu e cazul nici in cazul lor, nici al functionarilor UE. Fiecare e (dis)crediat de propriile fapte.
                De ce as acorda importanta? Din doua motive:
                1) consider ca este bine sa ne tinem de cuvant, chiar si (mai ales) atunci cand asta cere eforturi;
                2) consider este preferabil ca neindeplinirile sa fie recunoscute si corectate, indiferent daca nu sunt placute, indiferent cine le semnaleaza. Proverbul cu paiul si barna ramane valabil si daca ne europenizam.
      • +6 (10 voturi)    
        Asa ca (Vineri, 1 februarie 2013, 21:36)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        Ivan a zis ca vin si de la EVZ.
      • +4 (4 voturi)    
        La UE au sosit informatii din sfera Intact? (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 16:46)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        De aici au aprarut in raport 3 cu toate ca nu erau decit 2 (oare)?
    • +49 (53 voturi)    
      ...... (Vineri, 1 februarie 2013, 17:09)

      sile1 [utilizator] i-a raspuns lui ApH

      Nu sunt convins ca ponta in persoana a scris chestia asta ci probabil vreun tiriplici telecomandat de altii care se invarte pe langa cabinetul lui.

      Oricum daca ponta accepta asemenea lucruri se descalifica in ochii lumii civilizate ( daca mai era cazul)
      • +38 (40 voturi)    
        mai grav (Vineri, 1 februarie 2013, 17:57)

        omidius [utilizator] i-a raspuns lui sile1

        E neimportant cine a redactat scrisoare, e important cine o semneaza. Si mai ales in ce calitate se semneaza.

        Daca semna "Victor Ponta, dottore in drept", mi-ar fi fost indiferent. Era parerea unei persoane, care se incadra in libertatea de opinie.
        Daca semna "Victor Ponta, presedinte PSD, co-presedinte USL", era treaba respectivelor formatiuni politice. Nu sunt mebru, nici simpatizant, nu ma intereseaza.

        Insa, din pacate, semnatura e "Victor Ponta
        Primul Ministru al României"
        si scrisoarea apare pe site-ul Guvernului Romaniei
        http://gov.ro/scrisoarea-transmisa-de-premierul-victor-ponta-publica-iei-evenimentul-zilei__l1a119394.html
        Intotdeauna mi s-a parut foarte grav cand politicienii romani au tarat institutiile in maruntele lor razboaie personale. Pentru ca astfel au sapat o groapa imensa in fundatia respectivelor institutii.
      • +29 (31 voturi)    
        Scrisoarea e scrisa de Ciutacu (Vineri, 1 februarie 2013, 18:10)

        Tase Rotta [utilizator] i-a raspuns lui sile1

        si semnata de dr. Ponta.
        • +30 (32 voturi)    
          e irelevant cine a scris-o (Vineri, 1 februarie 2013, 19:42)

          generatiafacebk [utilizator] i-a raspuns lui Tase Rotta

          Ponta a semnat-o...Ponta da-ti demisia!
    • +55 (61 voturi)    
      a wonderful mind (Vineri, 1 februarie 2013, 17:21)

      Zeroth [utilizator] i-a raspuns lui ApH

      Se acopera de penibil. Pentru cine e mesajul asta cu EVZ, pentru alegatorii din Teleorman?
      Indiferent cui a fost adresat, el ajunge la Bruxelles. Cei ce au intocmit raportul MCV stiu foarte bine la ce trusturi de presa s-au referit. Cum vor interpreta reactia lui Ponta? Va fi aceasta reactie o dovada ca Ponta si-a insusit observatiile si va actiona? Sau din contra?
      Baiatul asta e atat de simplu la minte ca nu intelege nimic din ce e in jur si e incapabil sa anticipeze consecintele vorbelor pe care le arunca.
      • -17 (25 voturi)    
        Am incredere in Victor! (Vineri, 1 februarie 2013, 17:31)

        Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Zeroth

        Eu cred ca Ponta isi creaza premize pentru a se adresa apoi, in acelasi sens, catre A3. Nu putea incepe cu A3.
        • +5 (5 voturi)    
          pai... (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 4:25)

          gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

          bineinteles ca nu....cu ocazia asta cred ca doar la antena3 o sa mai poata fi vazut....
    • +28 (30 voturi)    
      Scrisoarea pierduta (Vineri, 1 februarie 2013, 17:52)

      Garfield [utilizator] i-a raspuns lui ApH

      Ma intreb daca Ponta Copy a trimis o asemenea scrisoare si trustului Intact sau scrisoarea adresata EVZ a fost redactata de Felix si doar citita de baiatul asta care se crede PM.
    • -6 (18 voturi)    
      saracul "procuror comunist" (Vineri, 1 februarie 2013, 19:15)

      generatiafacebk [utilizator] i-a raspuns lui ApH

      cred ca delireaza saracul Pontapovici.

      nota denumirea de : "procuror comunist" apartine eroului national Emil Boc.
    • +5 (9 voturi)    
      *Haha! True! (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 1:07)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui ApH

      Fara nici o indoiala.
      Si este vorba despre atacuri bine orchestrate si cu target-uri bine definite, stabilite.
      Vocea Rusiei ne canta, Agerpress-ul a iesit din adormire.

      Otevistul e in "Parliament"
      Puff, puff! ... de apartament
      Curvasareala si cumetrii, fratie! :-)

      Iar otevistul asta, e un fel de Becali fara oi la propriu, dar cu oi la figurat. El este cu poporul, pentru popor, din popor si catre popor.
      Prin toamna trecuta, mai sa cumpere un ditamai combinat etc.

      Estimp, peme-ul face inviorarea de dimineata cu o scrisorica "de amoare", parol, tzatzo!

      *Vai de noi!
    • +6 (6 voturi)    
      Megatupeu (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 10:49)

      zsolt22 [utilizator] i-a raspuns lui ApH

      Tupeist nesimtit cu intreaga sleahta uslasa.
      Nu vorbeste de Antena3 de RTV de (I)realitateatv, care fac propaganda nesimtita mincinoasa , inpotriva tuturor cu bun simt din tara asta napastuita si se leaga de cei ce incearca cat de cat sa mentina o oarecare normalitate in Romania. Scrisoarea asta demonstreaza inca odata cu virf si indesat sloganul original al comunistilor "cine nu-i cu noi e inpotriva noastra"
  • +76 (88 voturi)    
    Ponta (Vineri, 1 februarie 2013, 15:09)

    becicherec [utilizator]

    A greșit adresantul!Cuvintele lui oglindesc politica antenelor!
    • +40 (46 voturi)    
      Scrisoare: In atentia CE (Vineri, 1 februarie 2013, 16:38)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui becicherec

      Noi, o parte a cetatenilor Romaniei, va rugam sa precizati la ce parte a presei v-ati referit atunci cand ati mentionat "Presiunile unor institutii media asupra sistemului judiciar."

      Solicitam aceasta deoarece politicienii romani denatureaza continutul MCV, sugerand ca presa care sustine actuala Opozitie ataca Justitia.
      • +5 (5 voturi)    
        pai... (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 4:29)

        gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        n-ai sa vezi asa ceva....intentionat raportul a fost redactat fara referiri directe pentru a-i vedea inca o data reactia....reactie ce le va confirma veridicitatea informatiilor...
  • +85 (97 voturi)    
    ===================== (Vineri, 1 februarie 2013, 15:15)

    Zede [utilizator]

    Domnule Ponta, opriti-va. Va umpleti de ridicol.

    Nu exista vreun rost pentru aceasta scrisoare.

    Daca incercati sa ii convingeti pe cei din strainatate, nu reusiti, ei sunt mult mai informati decat telespectatorii Antenei 3.

    Daca incercati sa ii convingeti pe romani, atunci:

    - pe cei care nu privesc Antenele nu veti reusi sa ii convingeti

    - pe cei care privesc Antenele ii puteti convinge INCA UN TIMP, dupa care si ei vor vedea ca vorbele sunt pe gratis, dar nu le umplu burtile.

    Mai bine ganditi-va la ce puteti face real pentru Romania, tactica din vara trecuta nu se poate aplica de doua ori, cand cei care v-au ajutat din foame si alte considerente vor vedea ca nu le imbunatatiti viata conform promisiunilor.
    • +24 (34 voturi)    
      ===================== (Vineri, 1 februarie 2013, 16:44)

      Zede [utilizator] i-a raspuns lui Zede

      Repet un comentariu:

      E fantastic. Raspunsurile antiUSL la articol au 4, 6 sau 8 voturi negative, uneori in succesiune perfecta (la ora scrierii acestui raspuns).

      Privind de sus in jos vezi cu cata osardie si-au facut datoria postacii.

      Vezi si unde li s-a pulverizat atentia si le-a cedat neuronul.
      • -18 (30 voturi)    
        Ai inceput sa vorbesti singur? (Vineri, 1 februarie 2013, 18:42)

        finutza [utilizator] i-a raspuns lui Zede

        iti raspunzi tie insuti? Ti-e teama ca nu te aude sau asculta lumea?
        E chiar asa de grav?
        • +5 (5 voturi)    
          Asta suna ca Nea Marin venit la oras (Vineri, 1 februarie 2013, 21:38)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          Cand
        • +10 (12 voturi)    
          Asta suna ca Nea Marin venit la oras (Vineri, 1 februarie 2013, 21:40)

          Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          Cand ii vazu pe toti vorbind de unii singuri cu mana la ureche, crezu ca a nimerit intr-un spital de nebuni. De fapt, aparusera telefoanele mobile.
          Se practica adaugarea de informatie la propriul mesaj, sub forma de raspuns.
        • +10 (12 voturi)    
          Interesant (Vineri, 1 februarie 2013, 21:41)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          "Nu ti-a placut? Chiar nu ai simtul umorului? "
          Are dreptate Ponta. E mai simplu cu copy paste, si e la moda.
        • +4 (4 voturi)    
          Musca pe caciula? (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 13:48)

          Noryb [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          Dar ce tremur manifestati, tovarasa trompetista!
          Zede a subliniat evidenta. Exista clone a caror unica utilitate este de a trece prin minus fiecare comentariu neafiliat vuvuzelelor useliste, totul pentru a intoarce minusul primit pentru fiecare prostie debitata de vuvuzelele mai sus amintite.
          De ce va repugna si inspaimanta adevarul?
          • -4 (6 voturi)    
            Eu nu am nici o problema (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 16:47)

            finutza [utilizator] i-a raspuns lui Noryb

            Chiar nu am de ce sa ma supar sau sa tremur. Eu am crezut si cred in continuare ca pe altii (te numeri printre ei, banuiesc) ii supara adevarul...
        • +1 (1 vot)    
          ===================== (Duminică, 3 februarie 2013, 19:06)

          Zede [utilizator] i-a raspuns lui finutza

          Nu, iubita. Pur si simplu comentariul repetat nu fusese validat.

          Din cand in cand, comentarii care nu contravin politicii hotnews.ro sunt din greseala respinse; este normal ca intr-un sistem complex sa apara erori.

          Linisteste-te. O intrebare:

          De ce ti-ai ales un pseudonim care in mod evident contravine personalitatii tale?
  • +79 (91 voturi)    
    Ponta doar a facut forward ... (Vineri, 1 februarie 2013, 15:16)

    za-k [utilizator]

    de la mailul care a venit de la A3 :)
    Nici macar nu a trebuit sa copieze nimic.

    Numa' bine,
    za-k/
    • +47 (59 voturi)    
      corect (Vineri, 1 februarie 2013, 16:13)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui za-k

      este scrisoare compusa de ciuntacu,
      semnata anonim, sa nu i se cunoasca scrisul la tiligraf.
    • +17 (21 voturi)    
      forward sau copy paste? (Vineri, 1 februarie 2013, 18:25)

      bunicul [utilizator] i-a raspuns lui za-k

      Sa nu-i stirbim renumele de plagiator!
  • +67 (79 voturi)    
    ********* (Vineri, 1 februarie 2013, 15:17)

    Andradda [utilizator]

    Despre Antene, nimic, nimic dle Ponta?
    ))))))
    Adica CE a pus degetul exact pe "rana Antenelor" iar plagiatorul national-sef a mutat imediat "rana" pe dosul celorlalti!
    Sa-ti fie rusine coane Ponta!
  • +69 (79 voturi)    
    TUPEU (Vineri, 1 februarie 2013, 15:19)

    GAVRILACHE [utilizator]

    Are un tupeu baiatu' asta de ti se face paru' maciuca!
    • +43 (49 voturi)    
      . (Vineri, 1 februarie 2013, 16:20)

      Marius Muntean [utilizator] i-a raspuns lui GAVRILACHE

      Si inca n-ai vazut nimic, te asigur! E de ajuns sa privim in istoria recenta ca sa stim la ce sa ne asteptam de la comunisti.
  • +63 (73 voturi)    
    Mitoman (Vineri, 1 februarie 2013, 15:20)

    ticbis [utilizator]

    Oare cat poate fi suportata minciuna, nesimtirea si dezinformarea?
    Sa-ti fie rusine, Victor Viorel Ponta!
    Esti un nimic, un gunoi! Istoria te va judeca si te va aseza acolo unde ti-e locul: la groapa de gunoi a politicienilor romani, alaturi de Iliescu, Nastase, Roman, Voiculescu, Vacaroiu...
  • +56 (66 voturi)    
    daca era datata 1 aprilie mai intelegeam (Vineri, 1 februarie 2013, 15:20)

    codo [utilizator]

    Omuletul asta e dus cu pluta! mai rau e ca nu e singur pe ea. Zice Comisia una, el o intoarce taman invers. Cine i-a dat lui atributii de cercetare a incalcarilor realizate de presa? Nu sunt specialisti in problema asta? Domnu procoror le cunoaste pe toate?
  • +64 (74 voturi)    
    au gasit vinovatul (Vineri, 1 februarie 2013, 15:21)

    josusl [utilizator]

    nu Antena 3, nu Realitatea, nu Romania TV... ci Evenimentul Zilei. Greata, d-le Ponta !
  • +60 (70 voturi)    
    Ce idiot (Vineri, 1 februarie 2013, 15:25)

    eTester [anonim]

    se preface ca nu intelege... asta ne face si mai rau pe plan extern...
  • +54 (66 voturi)    
    Absolut caraghios (Vineri, 1 februarie 2013, 15:25)

    Andrzej [utilizator]

    Acesta "misiva" ar trebui citita astfel: " ma intorc cu spatele catre televiziunile din trustul Voiculescu si ma adresez voua celorlati..., .....urmand evident scrisoarea mai sus amintita.
    Oare tupeul si obraznicia au grade de comparatie?
    Daca in anii 2009- 2011 se vorbea despre unitatea de masura "Boc", cu multiplii si submultiplii, incepand cu mai 2012, obraznicia are ca etalon antonescu(cu multipli si submultiplii), iar tupeul se masoara cu unitatea ponta (cu multipli si submultiplii) evident.
    Dupa reforma administrativa se va gasi etalonul de hot, superbaron, si desigur tradator de tara.
  • +50 (62 voturi)    
    Teatru absurd! (Vineri, 1 februarie 2013, 15:35)

    Gelum [utilizator]

    ..dar e normal, se inscrie in technica speciala de tip securitate de a manipula.

    Si recunosc aici greseala CE in raport: a evitat sa dea nume concrete, ceea ce a dus la asemenea absurditate.
  • +52 (66 voturi)    
    un lucru mi'este clar (Vineri, 1 februarie 2013, 15:37)

    nash pandelica [utilizator]

    ca dupa subminarea ordinii de drept in ro, dottore s'a lansat si in campania impotriva libertatii presei.

    este prim ministrul numai a 4,2 mil de natangi inselati.

    ca restul populatie are alte pareri, ca guvernarea ia masuri de saracirea populatiei, nu'i treaba lui !

    treaba lui este ca presa, recte ev. zilei, hn, b1, curand si digi24, au libertate prea mare.
    culmea este ca ...cetepeii, ficeagii si alti pressari si anal isti de marca (autodeclarati) sunt si ei derutati si jenati ca au latrat in directie gresita, au cantat la o masa gresita, de unde nu pica oasele asteptate.

    dottore angajeaza romania pe o orbita centrifuga, la periferia ue.
  • +52 (64 voturi)    
    Un fel de "ba p'a ma-tii" (Vineri, 1 februarie 2013, 15:39)

    predel [utilizator]

    De la nivelul uneia din cele mai inalte demnitati... ce sa te astepti de la un plagiator?
    • +10 (12 voturi)    
      ...si cu o nuanta de... (Vineri, 1 februarie 2013, 21:56)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui predel

      ...invitatie la numarat oua...
  • +43 (55 voturi)    
    Mda... (Vineri, 1 februarie 2013, 15:40)

    RN [utilizator]

    Așa o fi, cum zice el. Nu citesc EvZ deci nu mă pot pronunța. Dar butonez televizorul și din cînd în cînd mă uit la Antena 3. O scrisoare ca asta trimite domnul Ponta către aceia? Că ar cam fi nevoie...
  • +46 (56 voturi)    
    Incredibil... (Vineri, 1 februarie 2013, 15:40)

    hot news [utilizator]

    ... cine sunt hienele malefice care-l invata pe ponta cum sa atace cat mai murdar posibil? iliescu, hrebenciuc, ...?
    • +18 (24 voturi)    
      sefu din cantonament (Vineri, 1 februarie 2013, 16:11)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      .....................
  • +59 (69 voturi)    
    Tupeu (Vineri, 1 februarie 2013, 15:43)

    Daniels22026 [utilizator]

    Mare nerusinat de premier avem. Cit tupeu, in fata intregii tari!!

    Si asta dupa ce Antena 3 s-a simtit cu musca pe caciula, a criricat furibund Europa pentru raportul MCV.

    Nici nu m-as mira daca atitudinea UE fata de Romania devine tot mai indiferenta. Adevarul e ca am fost admisi prea devreme. Respectul poporului pentru principii nu concorda cu statutul de tara membru a UE. Sintem salbatici comparativ cu tarile civilizate.
    • +53 (61 voturi)    
      Cred ca am fost admisi pentru ca: (Vineri, 1 februarie 2013, 16:00)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      - aveam potential, dovedit de Basescu si ai lui, la momentul acela;
      - aveam stabilitate ( o mai avem, dar nu pentru multa vreme)
      - avem resurse (va avea grija boul asta si frate/su ipocrin cacarau sa scapam si de asta)
      Deci astia sunt dusmanii poporului; EVZ si B1!
      Nimic despre latrine, haznale si alte lucruri frumos mirositoare!
  • +46 (56 voturi)    
    curios (Vineri, 1 februarie 2013, 15:44)

    dandra [utilizator]

    ma intreb cine l-a pus sa trimita aceasta scrisoare:
    a) Voiculescu
    b) Antonescu
    c) Iliescu
    d) Nastase
    ca si raspunsul la intrebarea:'cine au fost teroristii in "89?", s-ar putea sa nu aflam niciodata enigma de mai sus.
    Un lucru e sigur, pontilici mascarici: esti un plagiator si cu tupeul infam de a fi in continuare premiul acestei tari.
    • +23 (27 voturi)    
      . (Vineri, 1 februarie 2013, 16:27)

      Marius Muntean [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Tu inca nu stii cine au fost teroristii in '89 ?
    • +24 (28 voturi)    
      ====================== (Vineri, 1 februarie 2013, 16:38)

      Zede [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Ai uitat de Cel-Despre-Care-Nu-Vorbim: Sorin Rosca Stanescu.
    • +16 (20 voturi)    
      dl.Nastase (Vineri, 1 februarie 2013, 18:07)

      Kappa [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      e deja la gherla. Chiar daca-l scot golanii astia, chiar daca se lafaie in coditiile alea de lux, tot marcat ramine; a crezut ca are toata lumea la picioare.
      Dar Porcul de Ion Ilici pe cind in zeghe? MACAR PENTRU O ZI?
    • +5 (7 voturi)    
      Probabil raspunsul corect este... (Vineri, 1 februarie 2013, 21:43)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      e) Toate variantele de mai sus
    • +8 (10 voturi)    
      Una din trasaturile caracteristice a lui Ponta (Vineri, 1 februarie 2013, 21:57)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      este aceea de a gasi un vinovat de fiecare data cind apare vreo probleme. Azi EVZ.. Problema: minstri cu dosare penale. Pai, nu prea e vreo legatura intre ei. Nici nu trebuie sa fie. E suficient ca nu se mai discuta despre ei, se discuta despre EVZ.
  • +42 (56 voturi)    
    pacat ca o tara frumoasa si.. (Vineri, 1 februarie 2013, 15:49)

    exilatul [utilizator]

    bogata este populata de un popor de imbecili care nu are de unde sa si aleaga conducatorii tarii...
    • +8 (20 voturi)    
      . (Vineri, 1 februarie 2013, 16:27)

      Marius Muntean [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      Nu poporul e de vina. Pestele se impute de la cap.
      • -3 (7 voturi)    
        omul nu e peste.. (Vineri, 1 februarie 2013, 23:39)

        exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Marius Muntean

        asa ca in cazul romanilor ``cangrena`` pleaca de la baza..
  • +42 (54 voturi)    
    Dupa cum spuneam, (Vineri, 1 februarie 2013, 15:50)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    tupeul si nesimtirea unor CtrlV Pontanocchio, Psihocrin Triantenescu si Varanus Felixianus nu se combat cu aluzii subtile. Daca mai avea cineva dubii cu privire la cine il comanda pe Pontanocchio (de exemplu doamna Mungiu-Pippidi, se aude?!), sper sa le fie acum clar ca vechea clica Iliescu-Voiculescu are inca ghearele bine infipte in societatea romaneasca si multe persoane sus-puse si-au lasat acestei clici outzele amanet pentru functiile lor.

    Din toata presa "basista" doar atat a gasit Pontanocchio sa arate cu degetul: presupuse presiuni ale EVZ asupra CNA cu privire la decizia luata in cazul OTV. SENZATIONAL ! Trebuie ca l-a calcat rau pe nervi domnu' Dan pe Pontanocchio ahahahahahahahahahahaha
  • +34 (46 voturi)    
    dar HAntena nu face din astea ? (Vineri, 1 februarie 2013, 15:50)

    rakleta [utilizator]

    Nuuuuu ! Si eu nu sunt pinochio ....
  • +45 (55 voturi)    
    Romania cu fundu-n sus! (Vineri, 1 februarie 2013, 15:53)

    triciupa [utilizator]

    Cuvintele sunt de prisos. Fara indoiala traim in plin Orwell.
  • +42 (54 voturi)    
    imberb (Vineri, 1 februarie 2013, 15:53)

    traiang [utilizator]

    Eu credeam si speram ca Ponta sa isi revina la o normalitate dar din pozitiile de ieri asupra MCV cat si cele de azi este irecuperabil.Daca EVZ face presiuni atunci cum poate fi numit ce se intampla la Antene in special 3.Acum cu MCV -eul in gura se va incepe anihilarea presei ca toata sa fie dupa chipul si asemanarea Antenelor Mare porcarie !!!!
  • +47 (57 voturi)    
    Lamuriri (Vineri, 1 februarie 2013, 15:54)

    Havel [utilizator]

    Nu inteleg de ce Comisia Europeana nu vine cu niste precizari...asa se intampla si pe vremea lui Nastase, asa se intampla in toate regimurile autoritare...Comisia reclama ceva, cei de la putere o dau la intors ca niste escroci si prezinta exact opusul. E total contraproductiv ce face Comisia Europeana daca nu vine si cu niste lamuriri, ca sa nu mai poata Tonta sa o dea dupa corcodush a la Bombonel.
  • +45 (55 voturi)    
    O RUSINE DE PREMIER (Vineri, 1 februarie 2013, 15:58)

    dice [utilizator]

    Ironia, suficienta, minciuna si nesimtirea
    au un nume: PONTA.
    Aceasta este cea mai inalta culme a ipocriziei, micimii si nesimtirii clasei politice, prezenta unei persoane ca Ponta in fruntea guvernului.
    - se preface ca nu stie care sunt ministri trimisi in judecata;
    - se preface ca nu intelege despre ce actiuni media vorbesc cei de la CE;
    - ne spune ca e doctor cand stie bine ca e un habarnist in domeniul lui;
    Iar exemplele sunt nenumarate, probabil ca va fi si studiata in scoli atitudinea lui, va fi studiu de caz in elaborarea unor teorii.. sau e bolnav, cine stie?
    Oricum, toate cele care se intampla astazi vor duce rapid la adevarata Revolutie, cred ca moartea lui Ceausescu va deveni comedie pe langa a lor, a politicienilor actuali, la cat rau ne fac.
    Brusc, lumea va deveni prea mica, nu vor avea unde sa se mai ascunda si nu vor mai avea o clipa de liniste, cum nici noi nu avem acum.
  • +36 (44 voturi)    
    Antena 3 nu face presiune ci DENIGREAZA (Vineri, 1 februarie 2013, 16:01)

    Gryphus [utilizator]

    EVZ nu are cum sa faca preiune pe justitie pt ca nu are cititori, Antena 3 se lauda zilnic cu numarul de telespectatori si denigreaza magistrati.

    una e sa nu fii de acord cu o decizie a instantei si alta e sa publici fotografii personale ale unor magistrati si sa ii umilesti
  • +34 (44 voturi)    
    Mi-e teama ! (Vineri, 1 februarie 2013, 16:06)

    calinsab [utilizator]

    Mi-e teama ! ca presa o sa slabeasca si o sa fie vai de tarisoara noastra, ... eu incep sa cred ca ne vom afunda tot mai tare cu astfel de situatii... va spun si de ce: pai daca nivelul de educatie este net inferior tarilor civilizate adica numarul oamenilor cu studii superioare este destul de mic comparativ cu tarile europene, de aici si concluzia ca dominatia prostilor produce efecte in lant , si anume de la gandire slab educata la un vot in consecinta care genereaza in final conducatori pe masura , exact ca si pe cei care-i avem noi azi... care isi atribuie falsurile asemeni lui Ponta ca si pe niste virtuti , ma refer la plagiate,... si atunci la ce sa te astepti?

    Nu presa scrisa e problema domnule Ponta ci televiziunea antena 3 care va idolatrizeaza... cu un ziar nu se poate manipula masele dar cu o televiziune da!
  • +46 (56 voturi)    
    :)))) (Vineri, 1 februarie 2013, 16:07)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    You gotta be kidding me
    Deci "ziarul basist" ataca "justitia basista" :)))
    • +22 (24 voturi)    
      . (Vineri, 1 februarie 2013, 16:31)

      Marius Muntean [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      Excelenta observatie!
    • +2 (2 voturi)    
      Punctul pe i (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 13:51)

      Noryb [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      Cred ca este comentariul ce subliniaza cel mai bine nuanta de ridicol.
      Si cand te gandesti ca sunt unii dispusi sa apere acest ridicol.
  • -31 (43 voturi)    
    aceasta scrisoare (Vineri, 1 februarie 2013, 16:09)

    evoque [utilizator]

    nu aduce nimic bun.
    Insa, ponta a reactionat folosind armele propagandei basiste, sa mori de ras nu alta, sa fii batut cu propriile arme. Curajoasa si frumoasa miscare prin care face toata propaganda sa fiarba in chinuri, o singura miscare si uite cum din asa zise victime devin "violatori".
    Raportul acesta mcv redactat de ppe via macovei&co a fost transformat in arma lui ponta. Pisicul a inceput sa zgarie. Acest comentariu se publica?!!
    • +12 (16 voturi)    
      ===================== (Vineri, 1 februarie 2013, 16:36)

      Zede [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Hellooooooooo!

      Bine ai revenit, chiar ne intrebam cand vei fi reactivat(a)!
      • -8 (16 voturi)    
        amice (Vineri, 1 februarie 2013, 19:07)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Zede

        eu sunt zilnic aici, de mult timp. Voi apareti cand este ceva de injurat si de jignit, creatii ale omului modern care isi conduce tara in mediocritate.
        Incercati sa intelegeti ce scriu daca tot sunteti de serviciu la dugheana injuraturilor.
        • +7 (11 voturi)    
          Sa intelegem... (Vineri, 1 februarie 2013, 19:59)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          ..ca tu iar nu spui nimic inteligent, ci doar te amuzi.Good job!
        • +3 (3 voturi)    
          Recunoasteti postacul (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 13:36)

          Noryb [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Tot este bine ca recunosti slujba de postac, chiar daca din greseala. In alta ordine de idei, daca actiunea de a arunca pisica moarta in curtea vecinului ti se pare o miscare inteligenta, tocmai ai echivalat aceasta "inteligenta" cu a ta.
          Dar stai putin, ca tu esti postac. Cuvinte irosite.
          • -2 (2 voturi)    
            mai multa straduinta (Duminică, 3 februarie 2013, 0:55)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui Noryb

            sunt posturi libere la supermarketuri daca vrei sa te angajezi pe post de lipitor de etichete.
            Prin urmare nu te irosi.
        • +2 (2 voturi)    
          ===================== (Duminică, 3 februarie 2013, 19:20)

          Zede [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Arata-mi pe unde am injurat eu pe hotnews. Sau unde am jignit.

          Pe cand tu chiar in cursul acestui thread ai jignit in mod repetat.
    • +20 (26 voturi)    
      PM belit (Vineri, 1 februarie 2013, 17:16)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Domnu' (R)evoque, eu cred ca aceasta scrisoare este un exemplu de gandire infantila a unui individ care a ajuns PM printr-o nefericita suita de intamplari. Nefericita atat pentru tara cat si pentru el.

      Cu aceste replici, puterea de negociere a Romaniei este NULA.

      Bucuria ta este cel putin la fel de infantila ca si reactia individului.
      In mod normal, un PM ar trebui sa se gandeasca serios la o abordare constructiva a problemei, cu definirea obiectivelor, pregatirea argumentelor in scopul unor reactii coerente la o problema majora.

      Ma rog, asa ar trebui sa se intample intr-o tara normala, populata de oameni normali.

      Intr-o tara ca Romania unde 66% din populatie crede ca se afla pe stadion cu semintele in mana gata pregatita sa vizioneze un meci pro- si anti- UE avem o un alt tip de discutii si raportari.

      Intre timp (R)Evoque draga, vezi ca statul noaptea pe net face rau la inteligenta. Ma rog, poate n-are la ce sa faca rau in cazul tau specific.
      • -10 (16 voturi)    
        Invatati sa cititi (Vineri, 1 februarie 2013, 19:03)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Sani

        in prima fraza am spus tot.
        Va trebuie miliarde de ani sa evoluati spre a intelege.
        • +5 (5 voturi)    
          Sigur ca da (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 5:38)

          ticbis [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Nici macar Einstein n-ar putea intelege ce spui tu!
          De fapt, singurele persoane pe care nu-i intelege nimeni sunt cele internate la Spitalul 9. Aveti net acolo?
          • -2 (2 voturi)    
            nici (Duminică, 3 februarie 2013, 3:39)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

            pe enstein nu il intelegea nimeni, insa uite ca toate teoriile lui se adeveresc. Eu nu am pretentia de a avea gandirea marelui enstein dar nici stupizenia unora care din lipsa de educatie se cred inteligenti.
        • +3 (3 voturi)    
          Da! (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 14:07)

          ticbis [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Ai spus...nimic! Zero!!!
    • +6 (12 voturi)    
      Sarut mina, (Vineri, 1 februarie 2013, 18:11)

      Kappa [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Doamna Timpenie, bine ati venit. Evident ca nu ma refer la dvs.Regulile corectitudinii politice nu-ti dau voie sa-i spui unui bou ca-i bou, este un ierbivor cu toate caracteristicile alea pe care ti le spune DEX-ul.
      • -9 (13 voturi)    
        felicitari (Vineri, 1 februarie 2013, 19:04)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Kappa

        hotnews uite un exemplu demn de personaj care nu stie sa citeasca dar stie sa jigneasca.
        • +2 (2 voturi)    
          pai... (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 4:47)

          gab0iu [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          "felicitari, hotnews ..." sau "felicitari hotnews,..."?
          • -4 (4 voturi)    
            altceva?! (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 15:07)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui gab0iu

            doar atat ai reusit?!
        • +7 (7 voturi)    
          Subliniere (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 13:58)

          Noryb [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          A sublinia prostia altora nu tine de jignirea crasa, ci este obligatia celor ce cauta si iubesc adevarul. Dar cum poti intelege asta, cand vezi totul printr-o jumatate de lupa si lauzi o deturnare ridicola?
          • -2 (2 voturi)    
            daca (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 20:00)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui Noryb

            nu ai fi orbit de o credinta monoteica daca ai citi mai atent si daca hotnews ar publica cu onestitate toate comentariile atunci ai intelege.
            Adevarul este dincolo de tine si adevarul il vede fiecare cum vrea, exista un adevara pentru fiecare. Intelege ca eu nu laud nimic, spre deosebire de altii, si nici nu sustin ca as detine adevarul suprem, eu am subliniat precedentul periculos stabilit de aceasta scrisoare, precedent periculos creat de insusi raportul mcv si de modul in care acesta este realizat, dar este prea multa patima oarba in a analiza o situatie cand esti in batalie si din cauza acesteia poti piere batalia. ponta isi joaca bine cartile,iar asta nu este o lauda, este o constatare. Pana acum propaganda probasista si para la CE a functionat, acum in noua conjunctura creata de alegerile din alte tari ale ue, posibilitatile lui ponta au crescut, iar raportul ii foloseste ca arma pentru a lovi in voi propaganda probasista. Desteptilor.
            Stiti sa injurati si sa jigniti, in rest sunteti o turma de oi.
            • +2 (2 voturi)    
              ===================== (Duminică, 3 februarie 2013, 19:25)

              Zede [utilizator] i-a raspuns lui evoque

              Evoque, nu faci decat sa te contrazici.

              Ii acuzi pe altii ca jignesc dar jignesti mai mult ca ei, ii acuzi pe altii ca sunt prosti dar nu vad niciun fel de analiza inteligenta din parte ta.

              In ce priveste subrezenia sistemului tau de valori a-propos de "posibilitatile lui ponta" care ar fi crescut, este atata ambiguitate logica si morala in paragraful la care ma refer incat intr-un fel ma rusinez vazand cum iti expui tarele de caracter in public.
              • -2 (2 voturi)    
                bine (Duminică, 3 februarie 2013, 19:42)

                evoque [utilizator] i-a raspuns lui Zede

                ca sunteti voi o tagma de inteligenti atotstiuitori. Daca nu iti convine de ce mai citesti ce scriu? Ma vezi pe mine sa dau replici la comentariile altora? Nu.
                In schimb intre ce scriu eu si comentati voi este o diferenta de la cer la pamant, in afara de tot felul de insinuari si jigniri nu sunteti capabili de nimic, prin urmare cu respect va spun sa va vedeti de treaba ca nu ma impresionati si va chinuiti tastaturile degeaba.
                Mai bine intrebatil pe matelotul suprem de unde a scos cuvinte precum: puscariabil, parerolog,etc, poate asa descoperi si tu ambiguitatea logica si morala.
                • +1 (1 vot)    
                  ===================== (Luni, 4 februarie 2013, 20:33)

                  Zede [utilizator] i-a raspuns lui evoque

                  Evoque, oamenii de aici incearca sa discute cu tine folosind argumente logice. Insa se pare ca esti impermeabil la logica.

                  Iar daca spui ca "Ma vezi pe mine sa dau replici la comentariile altora? Nu.", inseamna ca nu ai o memorie foarte buna.

                  Imi permit sa dau un sfat: inainte de a lucra la sistem de valori, logica, morala, cred ca trebuie sa repari problemele de atentie.

                  Nu se poate discuta coerent cu un om care se poate concentra pe o idee doar cat poate un colibri sta in fatza unei flori.

                  De ce tii sa fii o pierdere de timp pentru toti?
    • +7 (9 voturi)    
      Este o metoda de propaganda, e adevarat (Vineri, 1 februarie 2013, 21:47)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Dar nu basista, ci stalinista.
      Probabil mii de oameni au fost aruncati in inchisoare prin astfel de metode.
      Nu mi se pare de ras. Si nici frumos.
      Comentariul s-a publicat, aici nu se aplica Metodele...
    • +3 (3 voturi)    
      ? (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 9:02)

      cotora [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      tu numesti arma sau prostie ?
  • -8 (30 voturi)    
    Fac un apel la Presedintele Romaniei, (Vineri, 1 februarie 2013, 16:10)

    alex1234 [utilizator]

    Fac un apel la Presedintele Romaniei, IN
    EXECITAREA DATORIEI PE CARE O ARE DE GARANT AL CONSTITUTIEI, amintindu-i ca a fost sustinut on-line cu buna-credinta de mii de oameni in Iulie 2012 (printre care ma numar, sunt utilizator inregistrat si postarile mele sant pastrate de Hotnews), oameni care au fost oripilati de modul in care s-a incalcat Constitutia Romaniei in 2012, sa lupte in continuare pentru respectarea Constitutiei care ne spune ca:
    "Nici o publicatie nu poate fi interzisa".
    De aceea, ca Reprezentant al Statului care garanteaza respectarea Constitutiei, il rog pe Presedintele Basescui, sa intervina si sa ceara:
    - reprezentantului Statului de la OTV (adica executorului judecatoresc) sa plateasca amenzile Companiei de urgenta, cu prioritate fata de orice alte plati
    - celuilalt reprezentant al Statului, CNA-ul, sa reacorde licenta imediat dupa plata datoriilor
    - primului reprezentant al Statului (Victor Ponta) sa-i ceara sa se abtina in a da indemnuri la rastrangere libertatii de exprimare a Presei si Opozitiei
    Fac deci un apel la Presedintele Romaniei, in calitatea sa de Garant al Constitutiei, sa intervina si sa ceara diversilor reprezentanti ai Statului implicati: respectarea acelui Articol din Constitutie care spune negru pe alb ca "Nici o publicatie nu poate fi interzisa".
    Ii reamintesc Presedintelui, ca a promis public in repetate randuri ca in timpul Mandatelor sale "nici o publicatie nu va fi interzisa"
    In acest fel, se va asigura libertatea de exprimare pentru al doilea partid de opozitie al Tarii, cu alte cuvinte se va asigura libertatea de exprimare a 1.4 milioane de Cetateni Romani votanti ai acestui partid.
    Aici nu mai e vorba de Dan Diaconescu sau de OTV ci de libertatea de exprimare a 1,4 milioane de Cetateni Romani.
    Ii Reamintesc Presedintelui Basescu, indemnul lui Ion Ratiu:
    "Voi lupta până la ultima mea picătură de sânge ca să ai dreptul să nu fii de acord cu mine"
    Mentionez ca nu sant membru PPDD si n-am nici legatura cu Dan Diaconescu
  • +34 (42 voturi)    
    intrebare : (Vineri, 1 februarie 2013, 16:15)

    furioasa [utilizator]

    Am auzit recent ca dl presedinte Basescu si-a facut controlul anual al sanatatii si ca este ok. Intreb si eu : pe dl ponta nu il controleaza cineva la cap sa constate daca mai este in deplinatatea facultatilor mintale ? Ca dupa cum se manifesta nu as crede .
    Domnilor de la Comisia Europeana, fiti expliciti , ca premierul nostru a inteles taman pe dos !
    • +14 (18 voturi)    
      Miza adevarata e Crin (Vineri, 1 februarie 2013, 16:59)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui furioasa

      Daca se controleaza Ponta sigur il controleaza apoi si pe Crin... si nu ne dorim...
  • +31 (37 voturi)    
    ce ascunde scrisoarea lui ponta? (Vineri, 1 februarie 2013, 16:19)

    un dac [utilizator]

    din punct de vedere istoric, in spatele acestei scrisori sta un om prost. un om infect, un manipulatorde cea mai joasa speta, un mincinos. nici nu merita sa intru in detalii.

    dpdv politic insa, ma intreb ce insemnatate are scrisoarea. dan andronic, actionarul jucator in cazul scandalului cu becali la redactia de sport, este cameleonic prin definitie. a colaborat cu adrian nastase (psd), cu tariceanu (pnl), dar si cu pdl-ul, in calitate de consultant bla bla. daca acum este in tabara leberala, iar ponta vrea sa mai dea un sut indirect candidaturii lui antonescu? doamne-ajuta sa fie asa, sa se sfasie intre ei pana ultimul ramas face septicimie din cauza ranilor.
  • +1 (37 voturi)    
    La asa MCV, asa replica... (Vineri, 1 februarie 2013, 16:25)

    Duminica_Orbului [utilizator]

    Sunt anti-PSD de 23 de ani si voi fi pana la moarte, dar... replica lui Ponta este de nota 10, in conditiile in care recentul MCV a fost de toata jena - confuz, generalist si mult, mult prea impaciuitor.
    Europa si SUA au fata de pucisti aceeasi pozitie firava si parinteasca precum cea post-mineriade. Sau poate ca se spala pe maini, lasandu-ne sa fierbem in sucul propriei noastre prostii, conform dictonului „Fiecare natie are conducatorii pe care-i merita" (si si-i alege).
    Cum istoria se repeta, probabil ca o sa ramanem cu nenorocitii astia calare pe noi inca multi ani de aici incolo, caci un al doilea Basescu nu se intrevede la orizont...
    • +3 (5 voturi)    
      Nu (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 14:09)

      Noryb [utilizator] i-a raspuns lui Duminica_Orbului

      Nu! Ar fi avut ocazia de a se distanta de orice prozelitism si maniera subiectiv infantila de a proceda. Ar fi avut sansa de a echilibra raportul prin a indica derapajele ambelor tabere (pregnante in cazul haznalelor) si a dovedi o superioritate morala (sic!) si rationala.
      A ales in schimb cea mai josnica replica, sa arunce rahatul in poala altora, sa dovedeasca chiar partinirea acuzata.
  • +2 (32 voturi)    
    ===================== (Vineri, 1 februarie 2013, 16:34)

    Zede [utilizator]

    E fantastic. Raspunsurile antiUSL la articol au 4, 6 sau 8 voturi negative, uneori in succesiune perfecta (la ora scrierii acestui raspuns).

    Privind de sus in jos vezi cu cata osardie si-au facut datoria postacii.

    Vezi si unde li s-a pulverizat atentia si le-a cedat neuronul.
    • -2 (6 voturi)    
      Pai mai calculeaza odata cu formula: (Vineri, 1 februarie 2013, 17:11)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui Zede

      ((total voturi MINUS rezultat vot) impartit la doi)
      Abia acum ai numarul corect de voturi negative.

      Similar si pentru voturile pozitive (total voturi PLUS rezultat vot) impartit la doi.
      • +4 (6 voturi)    
        Zăăăuuu! (Vineri, 1 februarie 2013, 19:37)

        Matrix-4 [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

        Şi când te gândeşti că după cum evoluează cifrele alea eram convins că se adună pur şi simplu în sens algebric.....
        • +1 (1 vot)    
          ===================== (Duminică, 3 februarie 2013, 19:27)

          Zede [utilizator] i-a raspuns lui Matrix-4

          Eh, lasa-l, nu toti sunt dotati pentru matematica. Poate punctele lui forte sunt altele, astept sa le vad.
  • +17 (23 voturi)    
    E normal ce face Ponta (Vineri, 1 februarie 2013, 16:36)

    ictin [utilizator]

    El si cu USL au fost votati de imbecilii fani Antena 3, la fel cum Dan Diaconescu a fost votat de fanii OTV. In Romania nu se mai voteaza politicieni si programe politice, ci se voteaza trusturi de presa si programe TV. Cum putea oare Ponta sa atace Antena 3? E ca si cum un preot catolic l-ar ataca pe Iisus in timpul slujbei. Nu ar sari atunci toti indoctrinatii ca le este idolul atacat si Ponta ar pierde voturi? Pentru ca, atentie!, imbecilii nu au votat cu Ponta sau cu USL ci cu Antena 3. Daca maine antena 3 le spune ca Basescu e bun, vor vota cu Basescu, sau cu Boc, sau cu o coada de matura.
    Asa ca a ales cea mai buna solutie: EVZ e de vina si e cel care imprastie falsa credinta. La fel cum preotul catolic va spune despre Mahomed. Deci, ceea ce face Ponta este absolut normal. Le spune imbecililor ce vor sa auda.
    • -6 (6 voturi)    
      Se vede (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 8:43)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui ictin

      ca imbecilii care au votat A3 sunt muuuult mai multi decat imbecilii care au votat B1 TV ,vorba aia prosti da multi,si astia multii fac deocamdata legea,asa ca mucles pana o sa va inmultiti imbecilii.
  • +11 (15 voturi)    
    chiar (Vineri, 1 februarie 2013, 16:42)

    moka [utilizator]

    o fi adevarat ca a trimis asa ceva?
    nu mai vad stirea pe niciunde altundeva in afara de HN si evz....
    sa nu fie vreo intoxicatie de altundeva.

    Daca e adevarat, e groasa treaba.
    Tupeu fara margini, ce pot sa zic.
    • +11 (15 voturi)    
      Toma (Vineri, 1 februarie 2013, 17:45)

      omidius [utilizator] i-a raspuns lui moka

      Daca nu crezi nici Evz, nici Hotnews (pentru ca sunt publicatii basiste, nu?), poate crezi site-ul Guvernului Romaniei:
      http://gov.ro/scrisoarea-transmisa-de-premierul-victor-ponta-publica-iei-evenimentul-zilei__l1a119394.html
      • +6 (8 voturi)    
        Pai (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 9:06)

        moka [utilizator] i-a raspuns lui omidius

        HN e in "favorites" la mine de cand citesc presa pe net.
        Sunt uluit de acest gest al PM. Mi-e frica sa nu preceada actiuni viitoare dintre cele mai comuniste posibile.
        • +2 (2 voturi)    
          ===================== (Duminică, 3 februarie 2013, 19:29)

          Zede [utilizator] i-a raspuns lui moka

          Depinde ce scrie in Planul Pentru Absolvirea Lui Felix De Orice Pacate.

          Totul e scris acolo si se executa intocmai.

          Si daca pentru asta va trebui ca Romania sa redevina RSR, care e problema lui Felix?
  • +17 (21 voturi)    
    Culmea Nesimtirii!! (Vineri, 1 februarie 2013, 16:57)

    Stefan Hontz [anonim]

    Adevarul ca tupeul nu tine cont de bunul simt.Iar Ponta este chiar nesimțit dacă afirma asa ceva având in vedere ca acele critici din raportul MCV sunt clar pentru trustul lui Felix
  • +34 (42 voturi)    
    Credibilitatea PM Ponta (Vineri, 1 februarie 2013, 16:58)

    joao miguel [utilizator]

    IN ATENTIA D-LUI PM VICTOR PONTA


    - In acord cu recomandarile din cel mai recent raport privind Mecanismul de Cooperare si Verificare, realizat de Comisia Europeana, doresc sa remarc mai multe actiuni care, sustinute de Domnia dvs., vin in totala contradictie cu recomandarile pe care acest raport le face Romaniei:

    - In primul rand, constat existenta unei sistematice campanii in care se face presiune directa asupra justitiei prin sustinerea dvs a AMR ( Mona Pivniceru) si prin sustinerea/apararea Trustului Intact datorita unor compromisuri facute inainte de campania electorala.

    - In al doilea rind, sesizez o presiune constanta la adresa judecatorilor prin faptul ca Premierul Victor Ponta considera decizia judecatorului de la tribunal legata de Dan Voiculescu in cazul privatizarii Institutului de Cercetari Alimentare (ICA) a fost una gresita.
    - Fac apel la PM Ponta sa inceteze amenintarile la adresa presei corecte, folosind cu rea credinta recomandarile MCV ca pe o arma pentru a apara postul Antena 3 care de altfel a fost criticat de o conduita neprofesionala de catre agentia AFP si ambasada SUA.
    - Deasemena fac apel la PM victor Ponta sa inceteze de indata atacul constant la inteligenta si ingenuitatea romanilor profitand de situatia complicata in care se afla multe familii din Romania.
    - Trag un semnal de alarma D-le Ponta ca atitudinile D-voastra seamana izbitor de mult cu cele ale lui Adrian Nastase in anii 2000

    - De asemenea, deoarece plagiatul evident al Primului Ministru aduce grave prejudicii învăţământului şi cercetării academice din România cer demisia acestuia ca singură şansă de a putea începe cu adevărat şi pe temelii morale reclădirea şcolii româneşti.
    - Nu e destul că suntem trataţi ca o naţiune de hoţi, se va spune şi că acest lucru e valabil şi pentru cei care stau in fruntea ţări.
    01.02.2013

    Cu deosebita consideratie,
    Ioan Hategan
    Roman care inca mai are incredere in Romania
    • +11 (13 voturi)    
      Excelent scris!! (Vineri, 1 februarie 2013, 21:38)

      flyngangel [utilizator] i-a raspuns lui joao miguel

      Ce pacat ca pot sa iti dau numai un singur plus :)
  • +11 (25 voturi)    
    EVZ (Vineri, 1 februarie 2013, 17:02)

    mireyaa [utilizator]

    Cu siguranta, Ponta este bine sfatuit. Nici el nu crede ca EVZ ar putea sa influenteze si sa faca presiune asupra cuiva. Pentru simplul motiv ca EVZ are un tiraj de cateva mii de exemplare care nici nu ajunge in toate zonele tarii. Forta unei publicatii media este data de numarul de cititori caruia se adreseaza. Cu cateva mii de cititori, nicio publicatie nu are puterea de a face presiune. Ponta a profitat de superficialitatea raportului MCV si... a actionat. Aceasta scrisoare este un ''raspuns'' adresat celor care au intocmit raportul MCV. Ceva de genul ''daca nu vreti voi sa nominalizati, va arat eu unde sunt presiunile''... Cred ca si Ponta s-a amuzat de continutul scrisorii...
    • +10 (14 voturi)    
      biet postac... (Vineri, 1 februarie 2013, 17:48)

      Dan68 [utilizator] i-a raspuns lui mireyaa

      Asa cum si tu stii foarte bine ca nu e vorba doar de editia tiparita.

      Ieri, de exemplu, EvZ a avut 200.000 de unici pe net. Nu mai discutam de FB, texte "rostogolite" etc.

      Dar, la cat te plateste USL, atata poti, atata spui, asta e...

      P.S. Da, (poate) se amuza Ponta (lucrurile astea, de care se amuza, spun multe despre el), dar crezi ca-i foloseste la ceva in fata europenilor?
  • +12 (16 voturi)    
    Tupeu de Plagiator (Vineri, 1 februarie 2013, 17:43)

    avint [utilizator]

    I-o fi trimis si Varanului o scrisoare de atentionare?

    Mai, cat tupeu .........!!!!!
  • +18 (22 voturi)    
    Imi doresc.. (Vineri, 1 februarie 2013, 17:50)

    Crop [utilizator]

    Sa-l vad pe Ponta , Crin , Nastase , Voiculesc si restu'celor din Directia 5 a securitatii , sa fie Batuti Mar de Basescu cu o carte , de preferat Baltagul, ca sa doara! Atat de satul sunt de ei.
  • +13 (17 voturi)    
    dati-mi voie sa cred ca nu-i adevarat :) (Vineri, 1 februarie 2013, 18:50)

    liviusmaximus [utilizator]

    dati-mi voie sa cred ca nu-i adevarat :)
    daca este, atunci dl PM are o mare problema cu ai sai consilieri...
  • +14 (16 voturi)    
    hi-hi-hi (Vineri, 1 februarie 2013, 19:21)

    rad_prostii [utilizator]

    parte din usl-isti zbiara ca UE pune botnita presei, face cenzura. PM ponta face pe dos, ataca presa pe niste lucruri scornite.
  • +10 (12 voturi)    
    La furat! (Vineri, 1 februarie 2013, 20:01)

    sfinxuldinbucegi [utilizator]

    Cum se fura bine? Avem un expert in furat si e ministru! http://www.stiridecluj.ro/politic/ministrul-cercetarii-le-spune-rectorilor-din-cluj-la-cabana-lui-ioan-rus-cum-se-fura-video-camera-ascunsa
  • +8 (10 voturi)    
    neica (Vineri, 1 februarie 2013, 20:10)

    Angoasat [utilizator]

    Tocmai face presiune politica asupra media, in calitate de prim ministru
  • +11 (13 voturi)    
    O sa cumpar ziarul EVZ (Vineri, 1 februarie 2013, 20:44)

    abel [utilizator]

    De obicei, citesc ziarele online, EVZ imi place, dar o sa cumpar ziarul EVZ si, astfel, sa- l sustin. Dragi ziaristi de la EVZ sa mergeti pe acelasi drum si sa demascati mereu minciunile , chiar daca apar piedici si opozanti , unii puternici, asa cum sunt cei care au astazi puterea.
  • +4 (6 voturi)    
    Gresiiiit! (Vineri, 1 februarie 2013, 20:47)

    catalin72 [utilizator]

    Raportul UE se referea Radio Itzy-Bitzy atunci cind invoca trusturi mass-media care pun presiune pe Justitie !!! :)
  • -8 (16 voturi)    
    Faina gluma, nu? (Vineri, 1 februarie 2013, 21:08)

    dacian_85 [utilizator]

    Cred ca aceasta scrisoare ilustreaza perfect ce s-ar putea intampla daca am pune in practica acele recomandari din raportul MCV. Dar ce bine ca nu e decat o gluma, nu-i asa?

    Pune atat de bine in evidenta oportunismul politic al unor unora.

    Ca scrie Ponta catre EVZ sau zice Basescu de Antena 1, acestea sunt atitudini in oglinda. Asa ca de ce le-am judeca diferit?
  • +13 (15 voturi)    
    E uimitor (Vineri, 1 februarie 2013, 21:13)

    flyngangel [utilizator]

    Sincer sa fiu, e uimitor de observat situatia din Romania, din afara granitelor sale, toata lumea se intreaba daca se pregateste o noua dictatura, toata lumea se intreaba ce se va intimpla cu Partenerul NATO de la est..Iar Romanii de aici, ce credeti dvs ca se intreaba Domnule minnistru ? Dumenavoastra domnilor concetateni, ce credeti ca se va intimpla in viitorul foarte apropriat? Credeti, macar ptr un singur minut, ca actuala clasa politica se va implica in prblemele dumenavoastra cotidiane si le va rezolva ? Credeti cumva ca ,,Sfinta mana a presei,, pro acela sau contra celuilalt, va devenii peste noapte cinstita si obiectiva si va spune pe nume tuturor problemelor care afecteaza aceasta tara ? Raspunsul e.. NU!! De acea ma intreb, de ce nu faceti inca o revolutie ? Simplu, nu suntet ascultati, nu mai aveti nimic de pierdut, va e foame, mizeria bate prin buzunare si pe strazi, cutitul a ajuns la os, deci ? De ce nu faceti baricade si o mare ghilotina in piata Universitatii, unde sa judecati in public acesti noi ciocoi ai Romaniei de azi ? Pentrca nu e o solutie ? OK, atunci de ce nu faceti greve peste greve, generale, in toata tara, in mod democratic, in acest fel fiind evident ca aceasta clasa de nenorociti penali si care mai de care, mai criminal, trebuie scoasa pe linie moarta si luata la intrebari, de aceia care iau ales? E simplu sa plingeti pe un forum zi si noapte, sau sa scoateti afara tot Oful din voi, dar fara urmari, Luati Masuri, Oricare, dar luati-le!! Ptrca Cu durere va informez, Va fi vai si amar de toti !! Cheltuiti mai putina energie pe net si mai multa in viata dincolo de usa de la casa, garantat s-ar rezolva ceva si lucrurile ar mai reenii la normal. Dar Adevarul e ca lasitatea si egoismul individual stau sus linga drapel azi, pe post de valoare nationala, iar frica si nepasarea, locuiesc bine-mersi in inimile romanilor din ziua de azi. Toti asteapta un semn, o minune, sa pice din cer, sa faca altii..

    Asteptati, mult si bine !! Sa traiti Bine
    • -3 (5 voturi)    
      usor cu revolutia pe scari (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 9:23)

      liviusmaximus [utilizator] i-a raspuns lui flyngangel

      In realitate, situatia sta mai bine decat e relevata in presa, te-ai gandit la asta ? Nu se intampla nimic diferit de ceea ce se vede si in alte tari/clase politice. Doar reflectarea evenimentelor e putin exagerata. Daca ar fi cu adevarat grav, te asigur ca undeva, cumva, niste popor s-ar inflama. Asa ca, mai usor cu revolutia pe scari :)
  • +9 (11 voturi)    
    Ponta dadea explicatii bizare pe Realitatea! (Vineri, 1 februarie 2013, 21:45)

    gazania [utilizator]

    N-am rezistat pt ca NICIODATA nu pot sa-i ascult pe cei doi. Prefer sa citesc presa.El si Voiculescu ne-au servit acelasi tip de minciuna, dovedindu-ne ca ne considera tare prosti.Un asa tupeu n-am crezut ca are totusi acest Ponta. E prea mult . EV Z sper ca nu va accepta acest tratament, ca altfel urmeaza si B1 , ca tot se intreaba astia doi daca mai apar.
  • +10 (12 voturi)    
    Noi ai cui sunetm? (Vineri, 1 februarie 2013, 22:26)

    Trojan.H [utilizator]

    Adica EVZ primeste scrisori de la Primul Doktor al tarii, iar noi astia care inrosim tastaturile p'aici, nu suntem bagati in seama? Hmm, de maine imi fac blog.
  • +14 (14 voturi)    
    Cred ca evz trebuie sa sesizeze Comisia Europeana (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 0:14)

    ovidiu35 [utilizator]

    si asociatia freedom smile a anuntat comisia europeana.Dl Mark Gray a raspuns ca raportul se refera la canale audiovizuale, nu presa scrisa.
    • -5 (7 voturi)    
      Ai dreptate (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 8:49)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu35

      trebuie mers cu jalba in protap la Inalta Poarta,poate astia intorc rezultatul alegerilor si-l dau jos pe Ponta,il pun in loc pe Boculet si inmultesc alegatorii pedelaci pana la 100%,mai taie ceva de ici,mai adauga ceva la averea lor si gata Romania,ce ziceti?
      • +1 (1 vot)    
        ===================== (Luni, 4 februarie 2013, 8:27)

        Zede [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        Nu. Ceea ce ai scris aici este rezultatul indoctrinarii (cu sau fara voia ta) prin canalele trustului lui Felix.

        Aceleasi idei vanturate pana la ameteala.

        Mai vorbim peste cateva luni, cand USL va fi calcat sistematic in picioare toate promisiunile facute.

        Platiti, tata, impozite la USL pana isi rotunjesc din nou gusile atrofiate de foamea de 8 ani.

        Ati uitat ce s-a intamplat intre 2000-2004?

        Minunatele televiziuni au uitat cum in 2004 comentatorii vorbeau in sfarsit liber si li se citea bucuria pe fatza ca in sfarsit vorbesc fara frica?

        Se pare ca uslasii (cei fraieri, fara simbrie) au dificultati de memorie, dupa 8 ani uita tot si isi refolosesc hard-disk-ul.
  • +6 (8 voturi)    
    Romani gresiti-va (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 2:47)

    Danavincze [utilizator]

    Oameni buni treziti-va. Astia ne scot din UE. Pentru Voiculescu. Pentru a putea fur de la stat. Pentru ei. Nou nu o vom Duce Mai bine. Vom avea vize, Totul va if Mai scump datorita taxelor vamale.,treziti-va. Astia ne scot din UE.
    • +1 (1 vot)    
      ===================== (Duminică, 3 februarie 2013, 19:34)

      Zede [utilizator] i-a raspuns lui Danavincze

      In sfarsit, se pare ca incepem sa ne trezim!!!

      Exact asta se doreste. Felix si restul acolitilor lui nu ar avea ce cauta intr-o Romanie integrata deplin in UE.

      Planul e transparent: odata scosi din UE, a disparut orice control si pot face orice in tara asta.
  • +6 (8 voturi)    
    Adica (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 3:26)

    micul [utilizator]

    un ziar pe care voi il numiti basist ataca justitia pe care , tot voi, o numiti basista ?
    Da-n rest esti sanatos , n-ai alte probleme psihice ?
  • +3 (5 voturi)    
    excelenta reactia ziarului!!! (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 5:01)

    ..13 [utilizator]

    Adicaleacarevasazica in ce calitate se ia Ponta de ziarul EZ???

    Iata o dilema care poate sa fie discutata si la Bruxelles cu dl. Barroso care ii este ff drag domnului Ponta!
  • +2 (4 voturi)    
    tarziu (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 8:43)

    cotora [utilizator]

    cam tarziu cu aceasta replica, sau numai acuma ati pus la cale aceasta replica, de tine,voiculescu si antonescu, esti avocatul lui voiculescu si a trustutului intact, in ce caliatate ai vorbit ?, sef de guvern ?, sef de partid ? prieten al antenei 3 ? ca esti dator fata de trustul intact, voiculescu si antonescu ?
  • +1 (3 voturi)    
    Asa este!!! (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 8:48)

    gecos [utilizator]

    Esti satul de ce se intampla in tara? Ai ajuns la limita exasperarii? Esti furat de toti politicienii? Esti nemultumit de sistem? Nu vrei sa iesi in strada, pentru ca iti este frica si “mamaliga” nu explodeaza. Citeste http://capitalismpepaine.wordpress.com/ si hotaraste-te ce vrei sa faci? Poti actiona personal in acest sens si nonviolent.
  • +2 (4 voturi)    
    un sfat (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 8:51)

    alip [utilizator]

    Sa-l dea in judecata pe Ponta.
  • +2 (4 voturi)    
    apropos (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 9:12)

    cotora [utilizator]

    apropos de MCV, ponta nu ia vazut si numarat pe cei 3 hoti, pe el (ponta) la numarat ?
  • +4 (6 voturi)    
    nu ucideti cu "impartialitate" (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 10:23)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    multi ati invatat sa fiti "impartiali" .

    Ne-am saturat de voi, stimati postaci "impartiali".

    Nu toate lumea este copy -paste;
    nu toate posturile TV sunt ca A3;
    nu toti ziaristii sunt precumDumitescu, Badea si ciutacu;
    nu toate blogurile sunt ca cele ale lui Voiculescu;
    Nu toate pozitionarle politicienilor sunt precum cele ale lui Antonescu si Ponta.

    Mai sunt inca ziaristi, posturi TV, ziare si oameni politici care practica cu adevarat libertatea de expresie.

    Nu-i ucideti cu imbecila "impartialitate"
  • +1 (3 voturi)    
    la b1tv si evuzea! (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 10:34)

    Wanga [utilizator]

    fie ca va palce sau noi noi restul de 14 milioane de potentiali votanti nemobilizati inca ne mai uitam si LABE1TV SI LA EVUZEA!
    asa ca sa crapati voi de ciuda, mama voastra de golani ordinari ajunsi acolo pe prostia si indiferenta acestui bobor!!
  • +6 (8 voturi)    
    Tov.poanta ! (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 10:42)

    pita [utilizator]

    N-avem nevoie de parerea dvs, parerea unui HOTsi
    MINCINOS ,nu poate fi luat in seama , of, am uitat cum se cheama'' ferma , soparlei''
  • +4 (6 voturi)    
    o intrebare///// (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 10:48)

    minus [utilizator]

    Sa zicem ca este adevarat ca EVZ ar exercita exact aceeasi presiune ca si Antena 3!
    Eu nu sunt de aceeasi parere (atat ma duce capul!) desi citesc EVZ, dar seara imi iua cupa de otrava si de la Antena 3 (ma amuza, zau!).
    Dar eu nu sunt judecator, deci sa zicem ca un judecator ar socoti EVZ ar exercita exact aceeasi presiune ca si Antena 3.

    Dar termenul de "presiune" se raporteaza la puterea de convingere a celui ce face "presiunea".

    Care este impactul EVZ si care este impactul Antenei 3 asupra societatii? Comparam presiunea unui ziar cu cea a unei televiziuni?
  • +3 (5 voturi)    
    Exemplu (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 11:51)

    NikosGalis [utilizator]

    Prin aceasta scrisoare nu face decit sa arate ca nu a inteles nimic din raport. A facut copy/paste numai.
    Dl plagiator ne arata capabilitatile sale. este depasit de evenimente...
    sa auzim numai de bine
    • +1 (3 voturi)    
      Prost nu, ticalos da (Duminică, 3 februarie 2013, 16:24)

      Varanul [utilizator] i-a raspuns lui NikosGalis

      Ponta a inteles foarte bine, dar cand nu-i convine ceva, face pe prostu'.

      Nu cred ca este depasit de evenimente, probabil nu-i pasa, el are o misiune clara, indiferent UE.
  • +4 (6 voturi)    
    Astia ne scot din UE (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 12:08)

    Danavincze [utilizator]

    Oameni buni! De dreapta sau de stânga. Treziti-va. Astia ne scot din UE. Pentru Voiculescu. Pentru a putea fura linistiti de la stat. Pentru noi nu va fi mai bine. Vor urma vize, taxe vamale, scumpiri , izolare.
    • -1 (3 voturi)    
      i-auzi (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 16:19)

      Montesquieu [utilizator] i-a raspuns lui Danavincze

      vize pentru Tinutul Secuiesc?!?!

      ati vrea voi...
      • +1 (1 vot)    
        ===================== (Luni, 4 februarie 2013, 8:40)

        Zede [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

        Vorbe aiurea, aruncate doar ca sa fie. Cine ce-a zis de Tinutu Secuiesc?

        Avea dreptate cine ti-a spus aici ca n-ai nicio legatura cu Montesquieu.

        Chiar niciuna.
  • +4 (6 voturi)    
    Mai bine... (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 13:40)

    Gladiatorul [utilizator]

    .....i-am zice Pompierul, fratilor. Sa va mai explic de ce? Nu-i nevoie, nu suntem telespectatorii A3. Pai omul asta arunca cu apa si cu spuma pe gura (era sa zic pe tulumba) peste orice problema are dumnealui sau vreun supus din cel mai "cinstit: Guvern al lui. Sare cu apa, bineinteles, si in apararea Antenelor.
  • -4 (6 voturi)    
    corect ar fi sa-ti vezi inai paiul din ociul tau.. (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 14:57)

    tepes [utilizator]

    Doamna redactor sef trebuie sa inteleaga ca nu poate jigni un prim ministru cind vrea dumneaei,ascunzindu-se in spatele presei.Intr-o tara oricare ar fi ea indiferent cine esti nu faci ce vrei tu,exista niste reguli de bun simt care trebuie sa le respecti.Ce a spus primul ministrul Ponta asa grav ca doamna redactor sef sa se inflameze in asemenea hal,a spus doar niste articole evidente din respectivul ziar.Raspunsul ?sa moara si capra vecinului adica antena 3 ,si in final nemaiavind replica ia tras un perdaf primului ministru zicindu-i dar in fond cine esti tu sa ne tragi la raspundere,bine,dar cu alte cuvinte.
    • +1 (1 vot)    
      ===================== (Luni, 4 februarie 2013, 8:43)

      Zede [utilizator] i-a raspuns lui tepes

      Dragul meu,

      Tu in ce tara traiesti???

      Tu esti la curent cu existenta unui trust media care este creat cu scopul unic de a-l mentine in libertate pe Felix? Tu ai ascultat vreodata sa vezi cate jigniri aduc in fiecare seara mercenarii acelori posturi TV celor care vor sa il incarcereze pe Felix???

      Deci, in Romania ai voie sa jignesti doar daca esti prim ministru sau faci parte din trustul lui Felix?
  • +5 (7 voturi)    
    Minciuni pe paine (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 15:58)

    Varanul [utilizator]

    Si uite asa se instaleaza un nou tip de dictatura comunista in Romania, pt ca prostii accepta.

    Reteta e simpla: minciuna devine adevar prin repetarea ei si prin discreditarea celor care incearca sa o combata.
    Tehnica brevetata de Ponta: se preface ca nu intelege realitatea si redirectioneaza acuzele aduse catre un inamic.
    Ponta nu e niciodata vinovat intrucat:
    1. Parlamentul e independent.
    2. Basescu, PDL si FMI sunt vesnic vinovati pt orice prostie a guvernului actual.
    3. Comisia Europeana a reclamat mai multi penali in guvern decat sunt.
    4. Evenimentul Zilei pt ca a pus sub semnul intrebarii executia OTV de catre CNA.

    In cativa ani 2 ani nu va mai exista presa critica la adresa iubitului conducator.
    • +1 (1 vot)    
      ===================== (Luni, 4 februarie 2013, 8:44)

      Zede [utilizator] i-a raspuns lui Varanul

      Tehnica nu e a lui Ponta, insa este predata cu succes de catre SRS in cadrul sedintelor de indoctrinare.
  • +5 (7 voturi)    
    chelalaiala si mistocareala (Sâmbătă, 2 februarie 2013, 18:58)

    dick_turpin [utilizator]

    nu sunt nici de departe raspunsurile corecte la experimentele pe care le fac urmasii comunistilor pe pielea noastra. Haotici sau urmarind un plan, tot una , se pricep al naibii de bine sa rastalmaceasca si sa manjeasca proslavind in tot acest timp DEMOCRATIA. In toate tarile civilizate ale Europei un plagiator era demult uitat de lume, la noi e prim ministru si face excercitii "la misto" cu presa .In felul asta nu ne vom vindeca niciodata
  • +2 (4 voturi)    
    despre scrisoare (Duminică, 3 februarie 2013, 21:53)

    chiaburu [utilizator]

    In atentia domnului Prim-ministru Victor Ponta.
    Sunt un pensionar de 78 de ani impliniti,care nu a fost membru de partid si nici nu sunt membru al vreunui partid
    Tinand cont de recomandarile celui mai recent raport privind Mecanismul de Cooperare si Verificare,intocmit de Comisia Europeana,trebuie sa va aduc la cnostiinta faptul
    ca nu sunt de acord cu dv.privind invinuirea Evenimentului
    Zilei de mentionarea in raport a unor actiuni mediatice din mass-media,de hartuire a unor persoane din Justitie si din
    alte INstitutii importante a statului de drept.
    Am spus ca nu pot fi de acord cu dv. deoarece trei institutii majore din Europa cum ar fi Comisia Europeana,Comisia de la Venetia si OSCE fac referire
    la faptul ca in Romania o parte din mass-media e folosita in scopuri politice. Trustul lui Dan Voiculescu fiind nominalizat de OSCE ca "exemplul viu" de instrument politic.
    Imi pare f.rau ca dv.nu ati sesizat acest lucru si dati vina pe altii care nu sunt vinovati.Cei vinovati sunt cei nominalizati de OSCE si cred ca in curand CE va nominaliza acst lucru!
    Cum poate fi altfel cand cei de la A3 s-au laudat in direct la televizor ca ei au adus USL la puere! Ce ziceti
    de pretentii a celor de la A3?
    Cum au actionat si actioneaza cei de la A3 se vede si de pe luna, dar din Calea Victoriei nu se vede!
    Editorialistii Ion Cristoiu ,Dan Andronic,Simona Ionescu s-au exprimat in sensul celor spuse de mine!
    Va multumesc