Interviu cu Mihai Gadea, luni seara la TVR: Nu ma consider un lider de opinie / Cand o sa incetez sa fiu un om liber, probabil o sa incetez sa mai fiu

de V.O.     HotNews.ro
Luni, 22 aprilie 2013, 14:49 Economie | Media & Publicitate

TVR 1 va difuza luni seara, de la ora 23.00, un interviu cu realizatorul Antena 3, Mihai Gadea, in cadrul emisiunii "Nocturne". In interviul acordat Marinei Constantinescu, el spune, intre altele, ca "nu se considera un lider de opinie" si, intrebat daca este un om liber, afirma: "Ce-am facut in ultimii ani ar putea sa fie niste probe in sensul asta. Cand o sa incetez sa fiu un om liber, probabil o sa incetez sa ma fiu", se arata intr-o descriere a emisiunii, publicata pe TVR.ro.

  • Interviul face parte dintr-o serie de discutii pe care criticul de teatru Marina Constantinescu le-a realizat, pentru TVR, cu diversi oameni de presa. Scopul realizatoarei este sa faca "radiografia puterii verbului, a responsabilitatii, a compromisului, a vinei, a asumarii, a derapajului". Interviul cu Mihai Gadea este al patrulea din serie, dupa cele cu Marius Tuca, Liviu Mihaiu si Emil Hurezeanu si va fi urmat de interviuri cu Robert Turcescu, Radu Moraru, Radu Banciu, Ovidiu Ioanitoaia si Cristian Geambasu. De notat ca spre deosebire de interviurile precedente, cel cu Mihai Gadea nu a fost popularizat de TVR si prin comunicate de presa, ci doar prin propriile canale.

Ce spune, intre altele, Mihai Gadea in interviul ce va fi difuzat diseara, potrivit anuntului TVR:
  • ca "nu se considera un lider de opinie".
  • intrebat daca este un om liber: "Ce-am facut in ultimii ani ar putea sa fie niste probe in sensul asta. Cand o sa incetez sa fiu un om liber, probabil o sa incetez sa mai fiu".
  • pe vremea cand isi facea pionieratul la Realitatea TV, avea o parere proasta despre emisiunile sale
  • despre momentul cand l-a abordat prima oara, telefonic, pe Octavian Paler: "era ceva nemeritat pentru mine ca un om de profunzimea, de nobletea lui Octavian Paler sa-mi acorde atata atentie si generozitate"

In descrierea seriei de emisiuni cu jurnalisti de impact din presa romaneasca, TVR precizeaza ca aceasta nu are "nicio intentie de a judeca", ci doar "de a intelege derapajele de la deontologia profesiei de jurnalist".


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

3977 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    M. Gâdea (Luni, 22 aprilie 2013, 14:57)

    nano2k [utilizator]

    M. Gâdea din ciclul "Exista viata dupa moarte":

    "Cand o sa incetez sa fiu un om liber, probabil o sa incetez sa mai fiu".
    • +17 (17 voturi)    
      La limita imposibilului ! (Luni, 22 aprilie 2013, 15:25)

      iorgos [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      Tu , om liber , Gadea ? Mai repede as putea crede ca se lasa Vacaroiu de bautura ! Zau !
      Oamenii liberi spun ce gandesc , nu spun ce vrea patronul lor sa auda !
    • +18 (18 voturi)    
      adica invers (Luni, 22 aprilie 2013, 16:05)

      Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

      prin tot ce face Gadea in ultima perioada arata ca exista moarte inainte de viata.
      sau cel putin oameni morti in viata.
      cat despre libertatea lui, e aceea de a pupa ascunzisuri varanice.
      i se mai spune si pupinfelism.

      P.S.
      daca Radu Tudor, alt pupinfelist notoriu, ca si simplu moderator de emisiune, "linge" 6000 euro pe luna,
      va puteti imagina cat "linge" Gadea, care pe langa ca e moderator, mai e si realizator si director la A3?
      astia "plangeau" de mila pensionarilor, si a grevistilor foamei, pe vremea lui Boc.
      si sa nu-ti vina sa vomiti cand ii vezi?
      • +4 (4 voturi)    
        cred ca (Luni, 22 aprilie 2013, 17:13)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

        asta a aflat si dna profesenatoare cu greva nemancarii !
        pai, ea care a facut foamea, de dragul varanului, a fost trasa rau pe sfoara, din punct de vedere financiar.
        saraca...

        apropos, urmeaza cine, mircea badea, la teverea ?
        mare saracie si p'acolo.
        saracie de material, de rating, de libertate si probitate.
      • -5 (5 voturi)    
        GOBELIN BAIETE... (Luni, 22 aprilie 2013, 18:36)

        father nicky [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

        ...indierent ce salariu are Radu Tudor sau Mihai Gadea, asta nu are nici o legatura cu pensionarii sau grevistii foamei! Indiferent de marimea salariului, care este public, angajatorul trebuie sa plateasca cotele prevazute de lege: impozit pe venit, CAS si contributia la fondul de pensii! Salariu mare = impozite mari!
        Am constatat ca si "la stat" sunt salarii si mai mari si acelea, spre deosebire de cele a le lui Radu Tudor si Mihai Gadea, sunt platite din "banii poporului"! Tudor si Gadea fiind angajati la "privat" se supun regulilor si cerintelor acestui sector: muncesc mult si sunt platiti bine! Te oftici?! Pentru greata ia Emetiral, drajeuri sau supozitoare, dupa gust!
        • +3 (3 voturi)    
          badea, tu esti? (Marţi, 23 aprilie 2013, 0:16)

          un dac [utilizator] i-a raspuns lui father nicky

          care privat, prietene? de banii de la Oltchim ai uitat? de banii cu care a inceput trustul, aia de la Crescent, ai Statului practic, ai auzit?
          varanu' si patriciu, mari privati, unul conservator ai banilor furati, altul liberalizator de preturi in petrolul Statului.
          Haide pa!
          • 0 (0 voturi)    
            Cele doua adevaruri paradoxale (Marţi, 23 aprilie 2013, 13:55)

            nellino [utilizator] i-a raspuns lui un dac

            1. Voiculescu a furat banii securitatii.
            2. Basescu a fost securist.

            Ambele adevaruri sunt cunoscute de toata lumea, dar si dupa 20 de ani nimeni nu a demonstrat vreunul din ele.
  • +26 (26 voturi)    
    raspunsuri pt gadea (Luni, 22 aprilie 2013, 15:05)

    un dac [utilizator]

    1. nu esti un lider de opinie. esti cel mult un lider de pungi electorale, de morti care voteaza si de penali care vor ajunge candva la puscarie.
    2. nu esti un om liber. nici in gandire, nici in act (da banii inapoi varanului si mai vorbim).
    3. si noi aveam o parere proasta despre emisiunile tale. chiar daca ai schimbat televiziunea, avem in continuare aceeasi parere.
    4. este singurul lucru care i se poate reprosa intelectualiceste lui Paler. Ca ti-a raspuns la telefon. intra-devar, nu meritai.

    Ce face TVR-ul pe banii nostri. Interviuri cu varanul si cu gadea. Halal.
    • +9 (9 voturi)    
      limba cum mai este (Luni, 22 aprilie 2013, 15:23)

      rakleta [utilizator] i-a raspuns lui un dac

      tot moale sau sa mai inasprit ?
  • -27 (27 voturi)    
    jos palaria! (Luni, 22 aprilie 2013, 15:18)

    antitot [utilizator]

    Unul din cei mai decenti oameni de televiziune.
    • +21 (21 voturi)    
      sus palaria! (Luni, 22 aprilie 2013, 16:07)

      un dac [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      unul dintre cele mai indecente comentarii de pe HN.
    • +4 (4 voturi)    
      ? (Luni, 22 aprilie 2013, 17:45)

      cotora [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      zau ?, de ce este cel mai decent ?, vino cu dovezi si argumente
  • +17 (17 voturi)    
    TVR (Luni, 22 aprilie 2013, 15:36)

    benois [utilizator]

    WTF??? Uite cum un nimic cu ochi devine un personaj cu adevarat influent in Romania. Interviu la TVR cu un realizator de la alta emisiune ascunde planuri mari...
  • +11 (11 voturi)    
    stie si el ceva dar degeaba (Luni, 22 aprilie 2013, 15:43)

    arthur_l [utilizator]

    a auzit si el de sintagma de "om liber" si ca un predicator care foloseste citate din biblie a introdus-o si el.

    poate este pe aici vreun frate ca sa ii explice ce inseamna sa fi "om liber" atat la propriu cat si la figurat.

    gadea draga tu nu esti un om liber nici la propriu (esti angajat la o firma) si nici la figurat (nu ai o filosofie si o gandire de om liber).

    un om liber nu este prizonierul gandirii primitive care provine din ura.
  • +18 (18 voturi)    
    prostituatele nu sunt libere ??? (Luni, 22 aprilie 2013, 15:43)

    rov [utilizator]

    sa ma scuze acele doamne pentru analogia cu paduchele asta...
    • +6 (6 voturi)    
      Super (Luni, 22 aprilie 2013, 17:29)

      MM [anonim] i-a raspuns lui rov

      Cel mai tare comentariu ever!
  • +13 (13 voturi)    
    Dementa senila (Luni, 22 aprilie 2013, 15:58)

    Andrei [anonim]

    De existat, a incetat sa existe de cand a aparut la televizor pentru prima data, deci are dreptate.

    Lider de opinie nu poate fi decat pentru cei ce sufera de acceasi boala ca dansul sau mai grav. El, impreuna cu Badea, Ciutacu, Dana Grecu si ceilalti latrai hraniti de mana lui Voiculescu sunt liderii de opinie ai analfabetilor si ai lobotomizatilor din Romania, care in ultima vreme devin tot mai numerosi.
  • +15 (15 voturi)    
    O secventa de neuitat (Luni, 22 aprilie 2013, 16:00)

    Metec [utilizator]

    Am vazut "trailer"-ul emisiunii si aceasta intrebare a creat o scena memorabila. In stilul teatral obisnuit, realizatoarea priveste in tavan, ofteaza lung prin strungareata si intreaba, cu un geamat senzual: "te simti un om liber?" Moment in care Gadea ramane blocat, cu buzoaiele lui in aer, cu privirea tampa prin ochelari si incearca un zambet fortat. Tot ce am mai auzit a fost: "ti-am zis sa nu ma mai inviti la emisiunile tale, eu incerc sa spun tot ce am de spus in emisiunile mele" etc. Putea sa spuna, simplu si sincer: nu sunt un om liber, sunt un mercenar, o sluga! Pentru ca asta este. Un calau (gadea asta inseamna) al televiziunii, care executa pe cine ii spune stapanul. O rusine a presei audiovizuale.
  • +11 (11 voturi)    
    un idiot...nu-l urmaresc niciodata (Luni, 22 aprilie 2013, 16:01)

    Marius [anonim]

    Daca si asta da lectii de jurnalism si trustul pe care il slujeste are o scoala de jurnalisti, la care-i face reclama pe tv...inseamna ca jurnalismul e varza in Romania.

    Merci de faptul ca mai exista jurnalisti adevarati, pe care nu ii nominalizez, dar cu audiente mai mici, dar pe care noi, "minoritatea" ii urmarim. Si sper ca aceasta minoritate sa ne transformam in lideri de opinie de BUN SIMT.
    Adica sa invatam poporul sa discearna intre manipulare, minciuna, prostie....si...adevar, valoare, bun-simt si alte adevarate valori.
    Acest Gadea face de ras institutul teologic pe care l-a urmat.

    Marius, un roman anonim
    • +9 (9 voturi)    
      Dar jos ati mai coborat (Luni, 22 aprilie 2013, 16:11)

      Leul in iarna [utilizator] i-a raspuns lui Marius

      stacheta, doamna Marina Constantinescu! Ce nu face omul pentru o bucatica de paine alba! Si TVR in general. Care i-a dat posibilitatea lui Dan Voiculescu sa spuna ce minciuni vrea pe postul national care se vede ca si-a pastrat mentalitatea de sluga a puterii de pe vremea lui Ceausescu.
  • +8 (8 voturi)    
    Gadea si cainele lui Pavlov (Luni, 22 aprilie 2013, 16:06)

    Joe Davola [anonim]

    "Cand o sa incetez sa fiu un om liber, probabil o sa incetez sa mai fiu".
    Baa Gadeao, nu fi prost !, cand o sa incetezi sa fi un om liber, probabil te-a dat broscoiu de Voiculescu afara din trust si ai sa incepi sa realizezi ca defapt tu erai sluga pe plantatie si credeai ca esti free-man.
    Baaa !, cap de stiulete de porumb, tu esti conditionat ca si cainele lui Pavlov, se aprinde becul in studio si incepi sa behai si sa iti curga scuipat din gura, fara sa realizezi ce faci, la tine totul tine de reflexul conditionat, indus. Tu ai fost conditionat sa crezi ca esti free-man, cap de pompa, oligofrenic, ce esti.
  • +3 (3 voturi)    
    libertatea d-lui Gadea (Luni, 22 aprilie 2013, 17:23)

    curatitorul [utilizator]

    d-le gadea(observati ca sunt excesiv de politicos,cu mult mai politicos decat ati merita d-voastra. dar eu sunt un om liber) singura libertate pe care o aveti cand sunteti in platou la acea televiziune, este sa respectati pana la virgula tot ce va comanda turnatorul securist. nu-i asa d-le gadea ca nu ma puteti acuza de calomnie la adresa odiosului turnator, patronul d-voastra? si, apropo cine v-a intrebat daca va considerati sau nu un om liber? nimeni! ar trebui sa stiti ce inseamna asta.
  • +4 (4 voturi)    
    gadea liber (Luni, 22 aprilie 2013, 17:33)

    andrei [anonim]

    gandea sa gandeasca liber?
    gluma ...anului :)
  • +5 (5 voturi)    
    Cine e Gandea asta? (Luni, 22 aprilie 2013, 17:35)

    Hombre [anonim]

    Cine e ratatu? Un fel de Mircea Badea? E cumva ala cu cap de tweety?
  • +5 (5 voturi)    
    ? (Luni, 22 aprilie 2013, 17:47)

    cotora [utilizator]

    om liber ?, poate depedent de banii lui voiculescu !
  • +3 (3 voturi)    
    om liber (Luni, 22 aprilie 2013, 21:24)

    minus [utilizator]

    cred ca liber este (atat cat l-a lasat Domnul sau) dar om.... asta imi pare a fi foarte putin, mai mult ca infatisare.
  • +2 (2 voturi)    
    stiu ce a vrut sa spuna gadea (Marţi, 23 aprilie 2013, 11:28)

    damenvals [utilizator]

    TO BE OR NOT TO BE, doar ca a spus-o pe limba lui