Cum este prezentat la Televiziunea publica miliardarul Ioan Niculae, urmarit penal pentru subminarea economiei nationale: un om cu iubire de parinti si care face gesturi minunate

de V.O.     HotNews.ro
Joi, 9 mai 2013, 18:16 Economie | Media & Publicitate

Ioan Niculae starneste lacrimi de fericire la TVR
Foto: Captura Tvrplus.ro
Compania InterAgro, a omului de afaceri Ioan Niculae, sponsorizeaza in calitate de coproducator sezonul actual al emisiunii "O data in viata" de la Televiziunea publica. Sponsor fiind, Ioan Niculae - singurul roman ramas in topul miliardarilor Forbes si urmarit de procurorii DIICOT intr-un caz de subminare a economiei nationale - are interventii in emisiune. La editia din 26 aprilie, el a intervenit prin telefon si a promis o sala de Internet pentru copiii dintr-o scoala saraca din Republica Moldova. In emisiune, actrita Ileana Popovici - "consateana" lui Niculae din Buturugeni, judetul Giurgiu - a plans, apoi a laudat, zambind, iubirea pentru parinti a omului de afaceri. Multumirile realizatoarei pentru sponsor: "Absolut minunat gestul dumneavoastra. (...) Este intr-adevar un moment emotionant, un sprijin venit din partea companiei InterAgro prin presedintele sau, domnul Ioan Niculae".

  • Emisiunea "O data-n viata" de la TVR se afla la al 9-lea sezon. Emisiunea gazduita de Iuliana Tudor este un concurs de divertisment, cu multa muzica populara, cu vedete si personalitati si are o componenta sociala, show-ul prezentand cate trei cazuri sociale pentru care se cauta solutii. Compania InterAgro - controlata de Ioan Niculae, acuzat si de DNA in dosarul "Mita la PSD" - sponsorizeaza acest sezon al emisiunii.

La editia din 26 aprilie a emisiunii "O data-n viata" a participat, in port popular, si actrita Ileana Popovici, sustinand cazul unei scoli sarace din Republica Moldova. La un moment dat, Iuliana Tudor face liniste in platou: "Avem la telefon pe presedintele companiei InterAgro, este vorba despre domnul Ioan Niculae. Buna seara, stimate domn". Si urmeaza cateva minute de aprecieri, multumiri si "dezvaluiri" pline de candoare despre Ioan Niculae, "consateanul" Ilenei Popovici:
  • Iuliana Tudor: "Inca o data va adresez multumiri pentru sprijinul acordat in realizarea acestui sezon (...)"
  • Ioan Niculae: "Inteleg ca este o consateana de-a mea in emisiune, careia ii urez succes. Oamenii din Buturugeni, judetul Giurgiu stiu sa castige (...) Doamna Ileana Popovici. In memoria parintelui Popovici si a coanei preoteasa (...) as dori sa ajut si eu copiii de la aceasta scoala (...)"
  • Ioan Niculae promite ca va trimite pe cineva sa vada care este exact situatia pentru a dona calculatoare si pentru a face o sala de internet la scoala din Republica Moldova. Ileana Popovici plange succint.
  • Iuliana Tudor: "Absolut minunat gestul dumneavoastra. Va multumim foarte mult pentru interventia aceasta. Ileana Popovici are lacrimi in ochi acum. Este intr-adevar un moment emotionant, un sprijin venit din partea companiei InterAgro prin presedintele sau, domnul Ioan Niculae, pentru o scoala in care 200 de copii vor avea, iata, sansa la echipamente moderne de studiu. Multumim foarte mult si sunt sigura ca veti fi aproape de aceasta scoala cu mult mai mult (...)"
  • Ileana Popovici: "plang de bucurie si fericire si multumesc tuturor celor din comuna Buturugeni, care e o comuna langa Bucuresti. Sunt oameni buni (...) care stiu sa sara in ajutor. (...) Uitati ca, dupa ani de zile, un consatean de-al meu sare in ajutorul unor copii absolut uitati de lume. Nu pot decat sa va spun (...) Va spun un secret, ca i se spune domnului in sat Luluca (...) Vreau sa va spun ca este cunoscut in comuna noastra pentru respectul si iubirea pe care a avut-o dumnealui fata de parinti. Si uitati ca educatia se poate face si la sat (...)"
  • Vezi inregistrarea emisiunii aici

Nu este prima interventie a lui Ioan Niculae la emisiunea "O data-n viata". Un precedent s-a petrecut la sfarsitul lunii martie, cand presa prelua declaratii facute de omul de afaceri in cadrul aceleiasi emisiuni a televiziunii publice, declaratii ce au prefatat lansarea unei asociatii a antreprenorilor romani.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

7303 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    TVR apartine USL... (Joi, 9 mai 2013, 18:51)

    Gryphus [utilizator]

    Ioan Niculae e unul dintre sponsorii PNL si un sustinator al lui Crin Antonescu iar TVR e pe mana unui PNL-ist deci doar acolo si la Realitatea TV e laudat fostul SECURIST !
  • -20 (24 voturi)    
    eroare (Joi, 9 mai 2013, 19:17)

    prenume [utilizator]

    un om de afaceri nu poate fi vinovat de subminarea economiei nationale. el poate sa corupa functionari ori sa faca evaziune fiscala ori altceva. economia nationala o pot submina doar functionarii corupti care de exemplu vand gazul statului mai ieftin unuia sau altuia. cu procuror general care primeste ajutor de revolutionar desi era soldat la revolutie n-ai cum sa faci justitie. de ce nu primesc si restul de 200 000 de soldati de la revolutie ajutor de revolutionar?
    • -11 (21 voturi)    
      Subminarea economiei nationale (Joi, 9 mai 2013, 22:01)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui prenume

      e un domeniu ce apartine exclusiv bugetarilor. Responsabilitatea pentru tevile prin care se suge din seva economei nationale, taxele si impozitele, e in intregime a statului.
      • -1 (21 voturi)    
        Rugaminte (Vineri, 10 mai 2013, 0:44)

        un dac [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        de obicei nu ma intereseaza minusurile si plusurile, dar acum mi-as dori ca macar unul dintre cei care a dat minus la ce ai spus tu sa-mi clarifice si mie niste lucruri, poate suntem noi in eroare:
        1. are Romania vreun mare bogatas care nu a facut afaceri cu statul? (inclusiv smecherii bogati din sport au afaceri conexe sau influente in zona politica);
        2. cine este mai vinovat: Becali ca ia un teren ieftin sau generalul care ii faciliteaza aceasta "smecherie"? sa ridice mana cel care ar refuza de la mine un porsche nou la pretul de 2,500 euro...
        3. oamenii de afaceri pot submina o economie sau macar o ramura de capul lor?
        Doamne cati neaveniti inclusiv pe HN.
        Cat despre subiect, e vinovat Niculae de PR sau TVR-ul ca-si bate joc de banii nostri?
        • 0 (0 voturi)    
          vina (Vineri, 10 mai 2013, 19:11)

          stefan2008 [utilizator] i-a raspuns lui un dac

          Vina nu e doar a tiganului care vinde telefon mobil furat, ci si a celui care cumpara fiind evident ca-i furat.

          Aceeasi logica si cu Porsche nou la 2500 euro, eu ridic mana ca nu cumpar masina furata.
    • +10 (10 voturi)    
      un mic addagio (Vineri, 10 mai 2013, 8:10)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui prenume

      Absolut corect ce zici. Vroiam sa dau si un exemplu: Tariceanu care "a vindut" catre Sterling suprafata din Marea Neagra ce inca nu o obtinuse la Curtea de la Haga. Ce sa mai zic de licitatie sau altele...
    • +4 (6 voturi)    
      Un citat din Ibsen (Vineri, 10 mai 2013, 9:15)

      Kappa [utilizator] i-a raspuns lui prenume

      " Acolo unde nu-i putere,
      Nici o chemare nu se cere;
      Cind nu poti fi ce-ar trebui
      Fii numai ceea ce poti fi"

      Asta nu inseamna ca Ibsen il indeamna pe om sa fie ticalos sau pur si simplu timpit.

      Puneti mina frumusel pe codul penal si vedeti ce-i aia crima de subminare a economiei nationale.

      Exista si crima de tradare de tara, dar va asigur ca n-aveti sanse s-o comiteti. Asta deja este o problema de IQ.

      Cu tandrete
      • +4 (4 voturi)    
        :)) (Vineri, 10 mai 2013, 12:54)

        Hard ball [utilizator] i-a raspuns lui Kappa

        http://www.mediafax.ro/social/in-noul-cod-penal-nu-se-regasesc-infractiunile-subminarea-economiei-nationale-si-complotul-9130621

        asta inseamna ca e un pic cam greu sa mai gasesti in noul cod penal infractiunea de complot si subminarea a economiei nationale.

        motivul nu-l discutam, pentru ca este evident...:)))

        pina una alta , sursa de mai sus spune si cine a fost invitat la DIICOT ( si sunt ceva nume, acolo).

        in logica lui prenume , daca isi ia un cap in gura de la cineva e de vina capul aluia , nu ala.
    • 0 (0 voturi)    
      ai un vagon de minusuri (Vineri, 10 mai 2013, 20:57)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui prenume

      de la votantii usl.
      Petrom-ul dat gratis austriecilor, si autostrada Transilvania, la ce infractiune se incadreaza ?
  • +26 (26 voturi)    
    Pai beaclali cum a facut? (Joi, 9 mai 2013, 20:03)

    rov [utilizator]

    a dat un teren are valora 100.000 euro pe unul al statului care valora 10.000.000 euro.
    Pe urma a facut biserici si case cu 10 % din profit si lumea l-a vazut ca pe un Dumnezeu, la trimis si in parlamente...sa fure si mai bine.
    • -8 (14 voturi)    
      Si aici (Vineri, 10 mai 2013, 5:49)

      Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Dovada ca Becali nu e prost ;)
    • +5 (5 voturi)    
      Babiuc, Babiuc (Vineri, 10 mai 2013, 8:12)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui rov

      Este cel care a subminat statul in tranzactia cu Berbecali. El era reprezentantul puterii.
      • +1 (1 vot)    
        Si ma tem (Vineri, 10 mai 2013, 11:00)

        Kappa [utilizator] i-a raspuns lui IancuJianu

        ca n-o sa plateasca nimic. Sint prea mari si prea tari aceia din spatele lui.
  • +8 (12 voturi)    
    nesimtire pe fata (Joi, 9 mai 2013, 23:22)

    dandra [utilizator]

    alo DNA!!!!!!!!!!!!!!
  • +9 (9 voturi)    
    Kapitalism reteta noastra secreta (Joi, 9 mai 2013, 23:53)

    Clop [utilizator]

    Ar trebui ca TVR-ul sa difuzeze la ora de maxima audienta si in reluare - de cateva or -documentarul lui A.Solomon. :D
  • +6 (8 voturi)    
    hm (Vineri, 10 mai 2013, 0:57)

    srpc [utilizator]

    exista vreun bogatan roman cinstit?
    • +7 (7 voturi)    
      exista (Vineri, 10 mai 2013, 6:32)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      dar , nu printre super bogati ,sunt multi la 1-2 milioane care au tras din greu in ultimii 20 de ani doar ca aia nu sar in ochi si sunt discreti
  • +9 (9 voturi)    
    Gestul -> frumos (Vineri, 10 mai 2013, 5:46)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Circul prin care este facut -> dezgustator

    Sunt atatea PF si ONGuri care si-au dedicat intreaga activitate pentru ajutorarea altora si nu stie nimeni, de unii chiar se rade...

    Traiasca noua nomenclatura
    • +1 (1 vot)    
      Provenita tot din cei mai de jos si mai decere (Vineri, 10 mai 2013, 12:09)

      Maniu [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      brati, ca si aia veche. E vorba de noua nomenclatura.
  • -4 (6 voturi)    
    Dar nu gasit vinovat. (Vineri, 10 mai 2013, 8:39)

    #DeDreapta#6Case#DinMeditatii [utilizator]

    despre prezumtia de nevinovatie nimic deontologilor ?
  • -1 (3 voturi)    
    Asa, asa (Vineri, 10 mai 2013, 10:53)

    miguelito [utilizator]

    loviti in toti dupa modelul Tender. Si dupa aceea, cind isi vor muta afacerile de aici, tot dupa modelul Tender, o sa ne intrebam de ce avem asa de multi someri si de ce nu creste economia noastra.
    PS. Intr-un alt articol Hotnews, se spune cum a facut Soros 60 mil USD in 36 de ore apasind pe 2 butoane. Oare ce model sa preferam?
  • 0 (2 voturi)    
    Cine l-a creat pe asta? Nu o grupare infractionala (Vineri, 10 mai 2013, 12:11)

    Maniu [utilizator]

    in care s-au regrupat fostii tovarasi, securisti si slujitori ai lui nea Nicu? Care credeti ca e inteligenta economica a taranoiului astuia?