UPDATE Antena 3 - mesaj permanent pe ecran: "Post supus amenintarilor prezidentiale"

de V.O.     HotNews.ro
Marţi, 30 iulie 2013, 11:46 Economie | Media & Publicitate

Timbrul Antena 3, plasat deasupra logo-ului
Foto: Captura ecran
Antena 3 a introdus pe ecran un timbru prin care se declara "post supus amenintarilor prezidentiale". Mesajul permanent - in romana si engleza - a aparut in seara zilei de luni, dupa ce a fost declansata urmarirea penala impotriva lui Dan Voiculescu, pentru complicitate la santaj in dosarul Antena-RCS.  Cu putin timp inainte de publicarea acestui material, textul a disparut de pe ecran, dar a reaparut la pranz. Dupa inceperea urmaririi penale impotriva altor doua companii din trustul Intact, Antena TV Group si Intact Publishing, urmarirea penala a fost declansata, saptamana trecuta, si impotriva Antenei 3.

Timbrul, plasat deasupra siglei postului, continea un mesaj in limba romana si unul in limba engleza, care apar alternativ: "Post supus amenintarilor prezidentiale", respectiv "Station subjected to presidential threats".

  • Saptamana trecuta, consilierul prezidential Sebastian Lazaroiu a postat pe pagina de Facebook o imagine trucata in care o jurnalista Antena 3 aparea dupa "gratii". Situatia l-a determinat pe purtatorul de cuvant al presedintiei, Bogdan Oprea, sa intervina in direct la Antena 3 si sa ceara public scuze in numele presedintelui si sa precizeze ca acea postare nu reprezinta opinia Administratiei Prezidentiale.

ReporterVirtual.ro aminteste ca o manevra similara a facut, in urma cu 20 de ani, si Evenimentul Zilei, cotidian care s-a declarat, printr-un mesaj pe prima pagina, "ziar supus sanctiunilor prezidentiale". In acel caz, sanctiunile erau palpabile: presedintele de atunci, Ion Iliescu, blocase accesul ziaristilor EvZ la conferintele de presa ale presedintiei.

  • UPDATE Luni seara, pentru a marca un an de la referendumul de suspendare a presedintelui, Antena 3 a organizat un nou "referendum": realizatorul Sinteza zilei, Mihai Gadea, a poftit telespectatorii sa scrie pe o foaie de hartie daca vor "Afara Basescu" sau "Inauntru", sa pozeze mesajul si sa transmita poza, pe mail, la Antena 3. Pe parcursul emisiunii au fost prezentate mai multe astfel de mesaje atribuite telespectatorilor, multe dintre ele foarte vulgare, prin care Basescu era trimis "la puscarie", "afara", "la brutarie" sau era "demis". "Da, da, da", era comentariul prin care Mihai Gadea prezenta imaginile. Vezi imaginile respective aici


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

12623 vizualizari

  • +46 (46 voturi)    
    :)))))))))))))))))) (Marţi, 30 iulie 2013, 11:48)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    daaa se simt femeile de la antena amenintate de marinar...

    :)))))))))))))))))))))
    • +25 (25 voturi)    
      al naibii Base asta, daca mai are timp sa se ocupe (Marţi, 30 iulie 2013, 12:18)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      si de cei din a3 . nu stiu ce barbati au acasa femeile de acolo dar multe din ele se comporta de parca le-a lovit trenul si le-au zburat rotitele din cap.
    • +22 (24 voturi)    
      btw... (Marţi, 30 iulie 2013, 13:05)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      sunt umede de terorizate ...
  • +31 (37 voturi)    
    cei 7,4 milioane (Marţi, 30 iulie 2013, 11:51)

    un domn [utilizator]

    astia sunt suparati pe Felix pe USLamism..se intampla ca Dreptatea Divina (poate si prezidentiala) sa ne scape de ANTENOLOGIA PATOLOGICA...acum si mania persecutie in forma "continuata" si televizata
    • +25 (25 voturi)    
      minciuna celor 7,4 mil (Marţi, 30 iulie 2013, 12:47)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      asta e cifra celor iesiti la vot.
      pentru demitere au votat pana in 6 mil.
      o treime din cei cu drept de vot.

      aceiasi minciuna cu cele peste 60 de procente la alegerile generale, care, de fapt, reprezinta un sfert din populatia cu drept de vot.

      astea sunt majoritatile usl''amice, cu toate eforturile lui dragnea si a baronilor si primarilor sai.
  • +38 (42 voturi)    
    glumă bună (Marţi, 30 iulie 2013, 11:53)

    corvus coraX [utilizator]

    Trebuia pus bannerul pe gura prezentatoarei
    • +30 (30 voturi)    
      Chelul isi pune mana in cap (Marţi, 30 iulie 2013, 12:21)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Mai degraba trebuia pus un afis mare la intrarea in Palatul Cotroceni:

      "Institutie a Statului Roman supusa non-stop injuriilor de catre postul de televiziune Antena 3".

      Ar fi fost mult mai aproape de adevar...
    • +23 (23 voturi)    
      Voiculescu inchide Antena 3 ? (Marţi, 30 iulie 2013, 12:47)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui corvus coraX

      Securistul Dan Voiculescu ar trebui sa inchida Antena 3 in semna de protest fata de actiunile dictatoruilui Ceaus....Basescu

      Cand Dan Voiculescu era securist si avea 5 mii de $ salariu in timpul regimului OPRESIV comunist era bina...astazi cand suntem in UE e rau in Romania
  • +51 (55 voturi)    
    prost cine se uită la aşa post (Marţi, 30 iulie 2013, 11:55)

    dan77 [utilizator]

    Ne merităm soarta pt că suntem o ţară de ţaţe şi cârcotaşi. Într-o ţară care se respectă Antena 3 nici nu ar apărea în ştiri
    • +20 (20 voturi)    
      Ei nu... (Marţi, 30 iulie 2013, 12:38)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui dan77

      In orice tara exista oameni saraci cu duhul, chestia e ca in tarile civilizate, echivalentul CNA-ului de la noi functioneaza pe baza unui cadru legal mult mai dur. E la mintea cocosului ca dand amenzi de pana in 10-20k de euro sau obligandu-i sa afiseze cateva minute un mesaj pe ecrane nu schimbi nimic.
      Este nevoie de un sistem progresiv, in care amenzile cresc de la abatere la abatere, iar continuand in acelasi fel, sanctiunile ajung la intreruperea emisiei...eventual suspendarea licentei.

      Inca ceva....e legal sa afisezi un astfel de mesaj pe ecran? De ce nu se autosesizeaza CNA-ul?
  • +35 (39 voturi)    
    care Antena 3? (Marţi, 30 iulie 2013, 11:58)

    Ruhe [utilizator]

    Sctieti clar: Voiculescu a scris pe ecran ca este asuprit de presedinte.
  • +33 (35 voturi)    
    curand (Marţi, 30 iulie 2013, 12:02)

    easy [utilizator]

    va aparea si mesajul: post in desfiintare

    Doamne ajuta
    • +14 (14 voturi)    
      de acord (Marţi, 30 iulie 2013, 12:22)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui easy

      ce bine ar fi...
    • +14 (14 voturi)    
      il cumpara dd (Marţi, 30 iulie 2013, 12:58)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui easy

      cu "jurnalisti" cu tot.

      ca tot l'a tradat barbu :)
    • -6 (6 voturi)    
      vrabia malai viseaza (Marţi, 30 iulie 2013, 14:54)

      father nicky [utilizator] i-a raspuns lui easy

      si calicu' praznicul! (proverb moldovenesc)nu sapa groapa altuia pentru ca "easy" ai putea tu cadea in ea!
  • +31 (31 voturi)    
    in ce hal de degradare ..de orice fel, au ajuns (Marţi, 30 iulie 2013, 12:07)

    Inna100 [utilizator]

    el insusi, cat si multimea lui de slugi ..
    Pai, daca este sa fac o paralela, Gigi Becali, desi un personaj asa de colorat, are demnitate !! felix este ..doar o specie de nevertebrata din cel mai involuat regn..
  • +25 (25 voturi)    
    In engleza??? (Marţi, 30 iulie 2013, 12:09)

    Atcika [utilizator]

    Mha, ha, ha, SURPRISE-cei de la Antene stiu si limba engleza? Credeam ca doar limbajul de mahala cu care terfelesc seara de seara presedintele Romaniei si alti citiva " clienti" precum DNA-ul, CSM-ul si alte institutii ale statului roman....
  • +20 (20 voturi)    
    antena3 (Marţi, 30 iulie 2013, 12:32)

    jochen [utilizator]

    daca tot e un post al unui securist, dece nu ii reduceti la numai 2 ore de transmisie pe zi, ca pe vremea iubitului lor conducator ceusescu. in cele doua ore sa transmita imagini numai cu felix, iubitul lor informator.
    acest post de televiziune nu are ce cauta intr-o societate democrata.

    m-as bucura mult, ca in scurt timp sa vedem numai mira pe ecran de acest post
  • +17 (17 voturi)    
    adevar pe jumatate (Marţi, 30 iulie 2013, 12:52)

    nash pandelica [utilizator]

    este adevarat ca le tremura chilotii in ..pardon, dar, dn vina varanului.
    latrina s'a umplut, da pe dianfara.

    ciutacul a fost mai destept, a schimbat stapanul.

    aseara, s'au intrecut in interviuri- declaratii, varanu si ghitza. doua generatii de securei.
    de la tontomatul vintuos al lui gushe la oteveul lui ghitza, trecand prin latrina 3.

    lupta continua, viktoria e sigura.

    dottore si'a luat lumea in cap, sanchi, vacanta.:)
    cacarau doarme...sssst !
  • +21 (21 voturi)    
    Mwahahaha (Marţi, 30 iulie 2013, 13:11)

    aiureantramvai [utilizator]

    Cum iti asterni, fix asa o sa si dormi! La mai mult si la mare, pan'la eventuala desfiintare!
  • +10 (10 voturi)    
    !!! (Marţi, 30 iulie 2013, 13:32)

    CMD [utilizator]

    PENIBILI!!!
  • +12 (12 voturi)    
    in fapt (Marţi, 30 iulie 2013, 13:51)

    zigot [utilizator]

    hotul striga hotii!
  • -11 (13 voturi)    
    dictatura (Marţi, 30 iulie 2013, 14:00)

    antitot [utilizator]

    Mai rau ca pe vremea lui Ceausescu.
    Bravo antena3
    • +6 (6 voturi)    
      Sigur mai rau (Marţi, 30 iulie 2013, 16:45)

      somesanu [utilizator] i-a raspuns lui antitot

      Ca pe vremea lui abuziv impuscatul n-ar fi apucat la TV sa zica macar o soapta despre dictatura presedintelui :D
  • -16 (16 voturi)    
    Pe de alta parte (Marţi, 30 iulie 2013, 14:09)

    Gigi Kent [utilizator]

    Toate aceste incercari de intimidare ale lui Basescu si lacheilor lui folosesc de minune Antenelor pe post de reclama ... si numarul de spectator tot creste si creste si creste ... :))
    • +10 (10 voturi)    
      asa asa (Marţi, 30 iulie 2013, 14:33)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      creste creste negativ :-)
    • +7 (7 voturi)    
      Si Caritas'ul (Marţi, 30 iulie 2013, 16:43)

      somesanu [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      tot crestea si crestea si crestea... pana s-a inchis
  • +9 (9 voturi)    
    OTV (Marţi, 30 iulie 2013, 14:12)

    t-mesaj [utilizator]

    Incepe sa-mi para rau dupa OTV.

    parca erau mai normali