​CM 2014: Meciul Grecia - Romania va fi transmis de Romania TV

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 7 noiembrie 2013, 14:16 Economie | Media & Publicitate

Meciul Romaniei cu Grecia se va vedea pe RTV
Foto: Hotnews
Romania TV a achizitionat drepturile de transmisie pentru Grecia - Romania, prima mansa din barajul pentru calificarea la Campionatul Mondial din 2014 din Brazilia, informeaza Gazeta Sporturilor care citeaza surse apropiate situatiei. Meciul dintre Grecia si Romania va avea loc pe 15 noiembrie, in timpc e returul va avea loc pe 19 noiembrie si va fi transmis de Antena 1.

GSP aminteste si informatia despre Consiliul de Administratie al TVR care a respins cererea conducerii executive de a achizitiona drepturile pe motiv ca suma de 270.000 de euro pe care ar fi trebuit platita este prea mare.

Meciul tur se va juca vineri, 15 noiembrie, de la ora 21:45, la Atena. GSP scrie ca Romania TV ar fi platit 250.000 de euro pentru a transmite meciul tur.

Antena 1 va transmite partida retur patru zile mai tarziu, marti, 19 noiembrie, de pe Arena Nationala, de la ora 21:00, ca parte a contractului cu Federatia Romana de Fotbal pentru jocurile de pe teren propriu din preliminarii.

Citeste si: CM 2014: Arbitri din Portugalia si Serbia, pentru barajul Romania - Grecia 


Citeste mai multe despre   






















14648 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Ce mizerie (Joi, 7 noiembrie 2013, 14:54)

    dandra [utilizator]

    NU pot sa cred ca acest meci va fi dat pe R TV!
    • +8 (10 voturi)    
      sa vezi ce comentatori meseriasi vor fi (Joi, 7 noiembrie 2013, 15:54)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Probabil vor comenta din studioul cu atacuri la Basescu, si daca pierdem... dictatorul va fi vinovat. Daca cistigam, conducerea inteleapta a celui mai cinstit guverm va fi asigurat toate conditiile sociale necesare...
      • -6 (10 voturi)    
        exista doua tipuri de papagali (Joi, 7 noiembrie 2013, 16:40)

        nellino [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        cei care zic tot timpul "jos Basescu" si cei care zic tot timpul ca ceilalti zic "jos Basescu".
        • 0 (0 voturi)    
          Evident tu esti de primul fel (Vineri, 15 noiembrie 2013, 12:44)

          denvarel [utilizator] i-a raspuns lui nellino

          ...
    • -7 (13 voturi)    
      Cica B1 a ratat la mustata achizitia drepturilor (Joi, 7 noiembrie 2013, 16:00)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui dandra

      Turcescu isi dorea mult sa comenteze 90 de minute in plus.
      • +6 (6 voturi)    
        asa ca (Joi, 7 noiembrie 2013, 19:15)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        ramine sa comenteze ciutacu.
      • +2 (2 voturi)    
        Eu am auzit (Joi, 7 noiembrie 2013, 20:41)

        ionv [utilizator] i-a raspuns lui nellino

        că, pe locul 2 a ieșit OTV sau DDTV, care ar fi transmis meciul între serialul Elodia și documentarul cu privatizarea Oltchim.
  • +10 (10 voturi)    
    Pacat ! (Joi, 7 noiembrie 2013, 14:56)

    shuly [utilizator]

    NAtionala Romaniei a ajuns sa fie transmisa de toti neavenitii.Cum naiba sa mai astepti sa ii imbunatatesti imaginea!PAi ce comentatori o sa aiba astia si ce stiu astia despre cum sa transmiti un meci de o asemenea factura??O sa iasa o propaganda nenorocita la fel ca si la Antena 1 care nu o sa aiba nici o legatura cu sportul.
  • +6 (8 voturi)    
    Televiziunile USL isi impart audienta (Joi, 7 noiembrie 2013, 15:05)

    Gryphus [utilizator]

    Antena 1 transmite meciul de acasa iar RTV cel din deplasare...de audienta pt TVR nu intereseaza pe nimeni ca acolo e televiziune de stat si abonamentul e OBLIGATORIU deci pt bugetari e timpul trece-leafa merge
  • +6 (6 voturi)    
    transmisiune SD (Joi, 7 noiembrie 2013, 15:18)

    alexander the great [utilizator]

    Ma bucuram mai mult daca il transmiteau PV TV. Macar aia aveau posibilitatea sa il transmita in format HD. Asa o sa-mi pregatesc televizorul Opera H2 pt a viziona partida transmisa de RTV.
  • +7 (9 voturi)    
    Nu ati crezut (Joi, 7 noiembrie 2013, 15:24)

    math [utilizator]

    ...cand am spus ca USL si Antenele ei vor salva poporul, vor aduce liniste, bunastare, dreptate.

    Aveti inca o dovada, eroul national Ghita ne scuteste de un drum costisitor cu charterul la Atena. Iubim USL, iubim FRF. Mitica reales pana in 2087 !
  • +5 (7 voturi)    
    Probabil Base va fi de vine ... (Joi, 7 noiembrie 2013, 15:40)

    mpalade [utilizator]

    ... daca echipa Romaniei nu va trece de baraj! ;-))
  • +9 (11 voturi)    
    ce sa zic... (Joi, 7 noiembrie 2013, 15:56)

    artistul000 [utilizator]

    RTV si A1 ... doua televiziuni de propaganda...cum spune si shuly mai sus...
    Astea doua nici nu au auzit de HD si nici nu au de gand in viitorul apropiat ... ca de... propaganda merge si fara HD
  • 0 (2 voturi)    
    Consilul de administratie (Joi, 7 noiembrie 2013, 16:31)

    ligrivn [utilizator]

    TVR are toate posibilitatile tehnice si logistice sa transmita meciurile in conditii de calitate (HD). Comentariul prefer sa il ascult la radio:D Tare as fi curios sa aflu cum s-a votat in CA. (De fapt, cam intuiesc cum sta treaba)

    Componenţa CA al TVR:

    Claudiu Brînzan (nominalizat de PSD)
    Cristian Niţulescu (nominalizat de PSD)
    Claudiu Săftoiu ((nominalizat de PNL)
    Lucia Hossu Longin (nominalizată de PNL)
    Adriana Silvia Meseşian (nominalizată de PDL)
    Radu Carp (nominalizat de PDL)
    Nicoleta Nicolicea (nominalizată de UNPR)
    Nagy Zoltan Levente (nominalizat de UDMR)
    Raico Cornea (nominalizat de grupul parlamentar al Minorităţilor naţionale)
    Romina Gabriela Surugiu (nominalizată de Administraţia prezidenţială)
    Gabriel Tufeanu (nominalizat de Guvernul României)
    Valentin Nicolau (ales de salariaţii TVR)
    Sorin Burtea (ales de salariaţii TVR)

    sursa:http://www.tvr.ro/consiliul-de-administratie_27.html#view
  • +5 (5 voturi)    
    ce are sula cu ..... sportul? (Joi, 7 noiembrie 2013, 16:35)

    Absurdistanul [utilizator]

    RTV stie ca e televiziune de stiri?

    abia astept cupa mondiala pe CNN sau de ce nu, concerte Enescu pe OTV, cautarea Elodiei pe TVR!!!!

    Antena 1, macar se vrea un canal magazin, ca ii iese mai putin, e alta poveste! dar daca transmite un meci, nu se evidentiaza ca nuca-n perete!
    • +3 (3 voturi)    
      la asta nu m-am gandit (Joi, 7 noiembrie 2013, 23:53)

      math [utilizator] i-a raspuns lui Absurdistanul

      ....Antenele pot fi vazute ca un magazin de ingrasaminte naturale. E corect, ce poti sa obiectezi ??
  • +3 (3 voturi)    
    difuzor (Joi, 7 noiembrie 2013, 17:37)

    claonic [utilizator]

    bine ca nu se transmite la difuzor..
    n-am mai vazut un meci al nationalei in HD de multa vreme.. numai mizerii de televiziuni si manareli in sport....
    o sa vedem finala CM la trinitas tv..
    • 0 (0 voturi)    
      Da. (Joi, 7 noiembrie 2013, 20:55)

      ionv [utilizator] i-a raspuns lui claonic

      Iar suporterii vor beneficia, pe de o parte, de deplasarea în Grecia prin agențiile de turism prea fericite, și, pe de altă parte, de o promoție la blagoslovenii.
      Aferim nouă.
  • +1 (1 vot)    
    La lupta (Joi, 7 noiembrie 2013, 20:53)

    pitic69 [utilizator]