Sorina Matei a plecat de la Romania TV

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 8 decembrie 2013, 1:20 Economie | Media & Publicitate

Sorina Matei
Foto: Arhiva personala
Jurnalista Sorina Matei a anuntat pe blog ca a parasit postul de televiziune Romania TV, post fondat de parlamentarul PSD Sebastian Ghita. Sorina Matei era unul dintre putini ziaristi critici la adresa Guvernului Ponta in redactia televiziunii. Ziarista nu a anuntat unde va lucra in viitor.

Iata mesajul integral postat de Sorina Matei pe blogul sau vineri, 6 decembrie:

"Având în vedere că deja au apărut zvonuri pe această temă, am decis să vă anunț eu: după o lungă chibzuire, am încetat colaborarea cu postul România TV. Îi mulțumesc mult lui Cătălin Popa și tuturor colegilor pentru colaborare.
Voi rămâne același jurnalist care crede că, indiferent de ceea ce se întâmplă, mereu trebuie să-ți respecți meseria și să o faci întotdeauna în respect față de principii, valori și, mai ales, în slujba publicului.
Atât."

Cu doua zile inainte, Sorina Matei scrisese tot pe blog un rechizitoriu dur la adresa incercarii USL de a-si subordona justitia. Joi, cu o zi inainte de anuntul public al Sorinei Matei, presedintele Traian Basescu l-a acuzat public de coruptie pe premierul Victor Ponta, spunind ca acesta il favorizeaza pe Sebastian Ghita in competitia pentru contracte publice in sectorul IT.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

8861 vizualizari

  • +13 (15 voturi)    
    Sorina...... (Duminică, 8 decembrie 2013, 7:12)

    translativus [utilizator]

    .....este non-grata la RTV tocmai pentru curajul de a spune, mai cu perdea sau mai direct, adevarurile usturatoare ale absurdistanului in care ne-au impins minciunile escrocilor politicianisti.

    Este greu pentru un jurnalist, in acest sistem politic perfid, sa isi pastreze verticalitatea si sa isi faca meseria. De aceea, cei putini ramasi, merita respectul si incurajarile noastre.
    Sa speram ca isi va gasi un loc in Mass-Media, in care sa isi poata face meseria si ca aceasta experienta ii va creste incisivitatea jurnalistica nepartinitoare.
  • +15 (17 voturi)    
    Ghita, un hot lacom, fara scrupule! (Duminică, 8 decembrie 2013, 7:34)

    hotnewsfil [utilizator]

    Adoptand numele 'Romania', pentru afacerea lui, Ghita a furat numele tarii.
    Autoritatile il lasa sa isi faca de cap fiindca este prieten 'la catarama' cu Ponta.
    CNA, in care rolul de 'mascul alfa' i-a fost incredintat , de Ponta, unei guralive de partid, tace, cu botul pe labe.
    Nimeni nu misca in front!
  • +10 (12 voturi)    
    felicitari! (Duminică, 8 decembrie 2013, 8:36)

    mihaiff [utilizator]

    putini mai sunt in stare de asemenea gesturi!
  • +10 (12 voturi)    
    Bravo ei. (Duminică, 8 decembrie 2013, 9:12)

    adrian88000 [utilizator]

    Felicitari, Sorina !
  • +11 (13 voturi)    
    bravo (Duminică, 8 decembrie 2013, 9:27)

    Captain Obvious [utilizator]

    Daca cenzura a fost motivul plecarii, felicitari!
  • -11 (13 voturi)    
    "verticala" matei va canta ode securistului Ghita (Duminică, 8 decembrie 2013, 9:57)

    alex4321 [utilizator]

    "verticala" matei va canta ode "securistului" ghita

    omu de casa a lui Ponta : jenant.

    Ce face omul pentru o paine neagra
    • +1 (1 vot)    
      intrebare (Duminică, 8 decembrie 2013, 23:22)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      alex1234, 4321, chiar nu poate fi banat, e deja extrem de plictisitor si enervant in delirul sau permanent.
  • -6 (10 voturi)    
    nu am dubii (Duminică, 8 decembrie 2013, 10:18)

    victor L [utilizator]

    asupra deontologiei sale de jurnalista, dar am retineri la logica sa.
    Atît.
  • -11 (13 voturi)    
    Shobolanii parasesc corabia ? (Duminică, 8 decembrie 2013, 10:33)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Shobolanii parasesc corabia ? de capul lor sau la comanda "capitanului" - proaspat vituperant contra d-lui Ghita ?

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
  • -6 (8 voturi)    
    Otrava (Duminică, 8 decembrie 2013, 10:56)

    sigi [utilizator]

    Oricum era si asta o otrava de prezentatoare,rea si impunatoare.Nu s-au inteles intre ei acolo la castig .RTV cel mai "Breaking Shit" post .
  • +10 (12 voturi)    
    Respect (Duminică, 8 decembrie 2013, 11:16)

    Daniels22026 [utilizator]

    Sorina Matei a rezistat mult la Romania TV. Nu s-a lasat influentata si a spus ceea ce gindeste impotriva intereselor ei personale, legate de cariera. Putea sa taca, putea sa ocoleasca adevarul, avea tot dreptul sa-si urmareasca prioritar cariera profesionala. A ales deontologia profesionala si adevarul.

    Dar mai sint si alti oameni de presa in situatie asemanatoare cu Sorina. Oameni care isi doresc sa spuna adevarul si ceea ce gindesc. Dar care nu risca.

    Se apropie perioada cind cultura uslamista, cultura milioanelor de imbecili uslamisti va fi denuntata. Trebuie sa spunem constant adevarul despre solidaritatea mediocratiei uslamiste, despre hotia maselor si santajul electoral al milioanelor de nemernici.

    USL-ul este doar virful politic al unui aisberg negru si malefic: cultura uslamista. Cultura mediocritatii care a decis sa promoveze mediocritatea impotriva principiilor. Oamenii astia se simt atacati de orice principiu valoric. Oamenii astia voteaza zilnic sinuciderea sociala, viata fara valoare. goana dupa supravietuirea mizeriei morale. Pentru acesti oameni saracia justifica orice.
  • +8 (10 voturi)    
    Femeie cu "balls": (Duminică, 8 decembrie 2013, 11:22)

    MarinOprea [anonim]

    Nu ca uni ziaristi !
  • -9 (11 voturi)    
    Paguba-n ciuperci! (Duminică, 8 decembrie 2013, 12:50)

    Tristul [utilizator]

    La ce voce are tipa, chiar nu i se potriveste meseria. ,,Voi ramane acelasi jurnalist...". Errare humanum est, sed perseverare diabolicum!
    • +3 (5 voturi)    
      Stridenta blamarilor! (Duminică, 8 decembrie 2013, 13:25)

      hotnewsfil [utilizator] i-a raspuns lui Tristul

      ..., forgiveness divine!
      Daca ne-am trimite un alter-ego in univers, la o distanta de numai un miliard de ani-lumina (un an-lumina=10.000 de miliarde de km) si ne-am privi de acolo, am aprecia cum se cuvine desertaciunea ambitiilor noastre, am fi mai toleranti cu cei ce 'persevereaza', cu cei/cele ce au voci stridente, din banda frecventelor foarte mari.
  • +13 (15 voturi)    
    Respect (Duminică, 8 decembrie 2013, 12:58)

    AdrianCirligel [anonim]

    Era singura jurnalista din Romania TV si ma facea sa ma intreb cum de o tolereaza Ghita. Si-a pastrat verticalitatea si curajul! Felicitari, te voi urmari si aprecia oriunde te-ai duce! Pentru cei ce nu stiu activitatea Sorinei si asociaza deontologia cu locul de munca: http://sorinamatei.blogspot.ro cititi si pe urma judecati!
  • +2 (8 voturi)    
    Cred ca (Duminică, 8 decembrie 2013, 15:12)

    vandervaal [utilizator]

    B1tv este solutia cea mai buna pentru aceasta superba jurnalista. Toata admiratia fata de o adevarata doamna a jurnalismului valah! O femeie de substanta, o adevarata CTP feminina. Eventual wowbiz.ro, ca solutie alternativa....