UPDATE Jurnalista Valeria Dorneanu pleaca de la Digi 24 si acuza "epurari" de personal motivate de "reorientarea politica" a postului. Prelipceanu: Telespectatorii sa aprecieze daca impartialitatea si onestitatea vor fi respectate ca pana acum

de Costin Ionescu     HotNews.ro
Miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:00 Economie | Media & Publicitate

Jurnalista Valeria Dorneanu, sefa Politicului/senior editor la Digi 24, pleaca de la postul de stiri al RCS&RDS, ea fiind informata prin SMS ca nu i-a mai fost prelungit contractul pe perioada determinata pe care il avea, dupa cum a declarat ea, miercuri, pentru HotNews.ro. Valeria Dorneanu a apreciat ca oricum si-ar fi dat demisia de la acest post unde, sustine ea, "se schimba orientarea politica pentru anul electoral - dovada sunt epurarile din ultima vreme", prin care mai multi oameni din echipa cu care s-a lansat Digi 24 au ramas fara post la aceasta televiziune. Despre plecarea ei a scris, initial, Reportervirtual.ro.

UPDATE Cosmin Prelipceanu a transmis, miercuri, HotNews.ro un raspuns in care se declara "neplacut surprins" de afirmatiile Valeriei Dorneanu si indeamna telespectatorii sa aprecieze ei daca impartialitatea si onestitatea vor fi respectate in continuare. 

  • Cosmin Prelipceanu: "Digi24 nu a avut niciodata o orientare politica. De aceea, sunt neplacut surprins ca, dupa doi ani de colaborare, fostul sef al Departamentului Politic - Valeria Dorneanu, considera ca aceasta se poate schimba. E clar ca a inceput un an foarte interesant si ii invit pe telespectatori sa fie ei cei care vor aprecia daca principiile impartialitatii si onestitatii vor fi respectate ca si pana acum."

Valeria Dorneanu a transmis colegilor din redactie o scrisoare in care acuza nereguli in felul cum sunt administrate de companie contractele de munca pe perioada determinata, folosite in cazul majoritatii covarsitoare a angajatilor Digi 24. Contactata de HotNews.ro, ea a explicat ca perioada determinata a contractului de munca a fost folosita si in cazul ei, pentru a o obliga sa paraseasca postul.
  • In scrisoarea catre colegi, ea scrie ca "am ratat ocazia de a-mi lua ramas bun, pentru ca am aflat cu 12 ore inainte de expirarea contractului ca nu mai lucrez acolo. Printr-un SMS de la Cosmin Prelipceanu, caruia nu am apucat sa-i multumesc pentru ca s-a deranjat sa-mi scrie el insusi. Probabil ca a simtit ca trebuie sa faca si el ceva pentru mine, daca tot imi datoreaza - mie exclusiv - venirea la Digi. Ascensiunea ulterioara este, insa, "meritul" lui". Vezi textul integral al scrisorii pe Reportervirtual.ro

Dupa cum a declarat ea pentru HotNews.ro, spre sfarsitul anului trecut seful redactiei Digi 24, Cosmin Prelipceanu, si redactorul-sef adjunct Madalina Radulescu i-au spus Valeriei Dorneanu, in fata colegilor, ca e "aur" pentru redactie si i-au cerut sa treaca de pe postul de sef la Politic, pe care il ocupa de 12 luni, pe cel de senior editor, post fara responsabilitate de conducere editoriala si pe care l-a ocupat initial, din momentul cand ea s-a angajat la Digi 24.

Dorneanu - care in trecut a fost, intre altele, redactor-sef la agentiile de stiri Mediafax si NewsIn si consilier in Administratia Prezidentiala la inceputul primului mandat al lui Traian Basescu la - a refuzat mutarea, spunand ca doreste sa ramana la Politic pe perioada anului electoral. Ulterior, conducerea redactiei a anuntat ca Valeria Dorneanu va trece oricum pe functia initiala de senior editor, incepand cu data de 15 ianuarie 2014. Insa, pe 31 decembrie, ea a primit de la Prelipceanu un sms prin care era informata ca ziua urmatoare, 1 ianuarie, ii expira contractul de munca, potrivit precizarilor facute pentru HotNews.ro.

Valeria Dorneanu a spus ca, oricum, avea intentia sa demisioneze pe 25 ianuarie, cand ar fi trebuit sa-i expire contractul pe perioada determinata. Ea a spus ca si-a luat "toate documentele" si acuza, acum, compania ca a "furat-o" sarind zile de munca in momentul cand contractul temporar a fost prelungit prin acte aditionale.

  • Ea a sustinut ca la Digi 24 ar avea loc "o schimbare de orientare politica - dovada sunt epurarile din ultima vreme - Ioan Bendei, George Orbean, seful initial de proiect care a fost concediat, Dan Suciu, altii", epurari insotite de "venirea multora de la Realitatea". Ea a mentionat si un anunt facut de Prelipceanu anul trecut, ca postul se "relanseaza" prin "stiri mai sexy" si "sa fim mai dinamici".


Citeste mai multe despre   






















17765 vizualizari

  • +14 (24 voturi)    
    mda (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:12)

    cris80 [utilizator]

    Digi24 a inceput excelent, au adus profesionisti si este singurul post de stiri 'neorientat'. Pacat ca se va schimba, speram ca poate avea puterea financiara sa reziste neutri.
    • +4 (14 voturi)    
      Profesionisti? Neorientat? (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 17:41)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui cris80

      Ne iei la misto? Dintre toate posturile uslamistilor asta e cel mai periculos. Tu numesti profesionista toata sleahta lui Vintu care ani de zile au contribuit din plin uslamizarea Romaniei? Ciuleste-ti urechile mai bine.
      • -4 (10 voturi)    
        Cred ca nu urmaresti cine vine la Digi (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 19:07)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Trojan.H

        vezi ca Basescu merge mai des decat orice USL-ist!
    • +9 (15 voturi)    
      Digi e pro-USL!!! (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 19:28)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui cris80

      Acum doua zile, cand 5 oameni urlau la CSM impotriva lui Traian Basescu au scris pe burtiera ore in sir "Traian Basescu huiduit la CSM". E normal sa se dea stirea, dar nu ore intregi...
      Digi a fost si unul dintre cei mai mari finantatori ai campaniei USL. Eu nu ma uit la Digi 24, Prelipceanu e o mizerie umana emanata de Sorin Ovidiu Vantu.
      • -1 (3 voturi)    
        Aici vezi ca ne certam: Digi e pro-basist! (Joi, 9 ianuarie 2014, 11:56)

        dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        da' bine de tot! numai ca e pro-basist cu cap, sa nu te apuce greata de la atata basism, nu ca plicticosii de laB1, care sunt mai previzibili ca o pitipoanca la mall, sunt gretos inepto--basisti! Cand insa vezi d-astea gen TB huiduit la CSM, sa stii ca e doar de fatada! Nimic nu e mai inutil ca un propagandist vadit sau fatis, isi pierde total credibilitatea. Jmekeria e sa pari independent sau chiar contra, dar sa dai, cand dai, numai in locurile care aduc puncte. (Vezi, ia si tu modelul asta! )"TB huiiduit" is no news! a mai fost huiduit si n-a patit nimic.
  • +18 (24 voturi)    
    Normalitate!!! (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:13)

    GAVRILACHE [utilizator]

    Sigur ca, pana la urma, postul trebuia sa raspunda presiunilor politice! Asa cum o va face, curand, si ProTV. Zestrea politica a dlui A.Nastase este o "bogatie" pentru orice prim-ministru pesedist care se respecta! Si, fara doar si poate, este si foarte eficienta! Alaturi de invataturile lui Marx, Lenin, Stalin, nea Nicu si nea Nelu, politica "numarati-mi ouale si ciocu mic" (cu varianta vantoasa "pune botul la hidrant") va duce PSD-ul pe noi culmi de bunastare (pentru ei) si dezamagire (pentru noi)! Noroc ca, din ce vorbeste presa internationala, multe tari africane asteapta romanii cu bratele deschise!
  • -2 (36 voturi)    
    omisiune intenționată? (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:16)

    gogu_demagogu [utilizator]

    "Dorneanu - care in trecut a fost, intre altele, redactor-sef la agentiile de stiri Mediafax si NewsIn - a refuzat, spunand ca doreste sa ramana la Politic pe perioada anului electoral."

    De ce nu apare în enumerarea fostelor poziții ocupate de Dorneanu și cea de consilier al lui Băsescu, din 2004 până în 2006? este un amănunt relevant pentru situația în care rămânea șef pe politic în an electoral....
    • -6 (12 voturi)    
      apare (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:26)

      mihaiff [utilizator] i-a raspuns lui gogu_demagogu

      apare pe wikipedia asta :)
    • +9 (19 voturi)    
      De ce e relevant? (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:37)

      EuSiCuMine [utilizator] i-a raspuns lui gogu_demagogu

      Nu mai este consilier al lui Basescu din 2006 (desi acesta mai este inca presedinte) si mai ales... Basescu nu mai candideaza...!!!
    • +4 (12 voturi)    
      Chiar vi se pare relevant? (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:38)

      GAVRILACHE [utilizator] i-a raspuns lui gogu_demagogu

      Nu e nimic relevant (desi, intr-adevar, trebuia trecuta si aceasta pozitie) intrucat, dupa cum stiti, actualul presedinte nu candideaza nici la europarlamentare nici la alegerile prezidentiale! In plus, iar fi fost greu doamnei sa justifice a schimbare de macaz in raport cu pozitia actuala (destul de echidistanta). Deci, cred, doamnei Dorneanu ii era teama sa nu se schimbe orientarea si, din acest motiv, dorea sa ramana in post pana la sfarsitul lui 2014! Pare, trebuie sa recunoasteti, mult mai logic! Chiar daca a fost, pana acum, fan Basescu, acest lucru nu s-a vazut (sigur, este de ne acceptat ca n-au improscat cu mizerii cum au facut...alte posturi)!
      • +2 (8 voturi)    
        tu esti? (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 16:01)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui GAVRILACHE

        Mazeta, tu esti ? Ti-ai schimbat numele ?
        • +4 (4 voturi)    
          Atentie! (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 16:43)

          GAVRILACHE [utilizator] i-a raspuns lui tudor74

          Citeste, frate, mai atent! Finalul e usor...ironic!
    • -2 (4 voturi)    
      deaia .. (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:42)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui gogu_demagogu

      ca e obiectivi ..;)
    • +6 (8 voturi)    
      <br> (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 17:06)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui gogu_demagogu

      citat din textul articolului:

      "Dorneanu - care in trecut a fost, intre altele, redactor-sef la agentiile de stiri Mediafax si NewsIn si consilier in Administratia Prezidentiala la inceputul primului mandat al lui Traian Basescu "
      • +1 (1 vot)    
        adăugire (Joi, 9 ianuarie 2014, 9:20)

        gogu_demagogu [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        paragraful a fost completat mult după comentariul meu :)
        • 0 (0 voturi)    
          Renate Weber nu i-a fost? (Vineri, 10 ianuarie 2014, 1:07)

          gazania [utilizator] i-a raspuns lui gogu_demagogu

          Acum e cel mai mare dusman, asa ca nu e relevant .
  • +1 (7 voturi)    
    btw .... (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:44)

    adrian8 [utilizator]

    "se schimba orientarea politica pentru anul electoral"

    presupune existenta unei orientari , care acum se schimba ... mda !
    • +4 (4 voturi)    
      greu de zis (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 18:14)

      catelu [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

      Mie mi se par destul de impartiali, si n-as putea spune ca sustin vreuna din tabere.
      Ar fi pacat sa se transforme intr-un nou cor de pupincuristi, avem deja mult prea multe!
  • +3 (11 voturi)    
    Digi24, post proguvernamental! (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 15:55)

    LiviuIordache [utilizator]

    S-a vazut de vreo luna ca Ponta si-a mai luat o "televiziune de stiri". Cum, de asemenea, se vede ca USL este condus, de fapt, de Voiculescu, care s-a razbunat pe Bendei! Oricum, desi nu s-au dat masurati nu cred ca rup inima tirgului cu audienta, mai recent pina si Hurezeanu vorbeste ora aia seara, cam 10 pagini A4 in transcriere, o claie de locuri comune si analogii la analogii, din care nu poti scoate o stire de 10 rinduri. Baiat orientat (in toate sensurile cuvintului), vrea mai intii sa vada exact incotro o iau colegii...
    • +7 (11 voturi)    
      digi 24 (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 18:44)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui LiviuIordache

      in ultimul timp se apropie tot mai mult de tvr, ca programe, stiri mascat neuttre, etc.
      si'a tras si niste emisiuni culturale si una f. asemanatoare cu cea a lui moise guran de bijnitz.

      b1 mai are doua sau trei chestii mai interesante, e in gol de productie, acopere mare parte de timp cu stiri pe banda rulanta si reclame pana la plictiseala.
      butonul de panica, aktualitatea si bunaseara Romania sunt singurele emisiuni mai interesante.
      turcescu s'a acrit si plafonat, banciu o ia adesea pe aratura. o gramada de pro basism.

      realitatea face progrese, s'a schimbat cel mai mult.
      catzeleasca a dat bir cu fugitii si a ajuns unde'i era locul, lang ciuvica la otv=sg.
      latrina si otv -sg nu dezmint, se afunda in rahat zi de zi.
      cam asta este situatia.
      rds se pregateste sa se listeze la bursa, probabil ca vor fi actionari de marca la postul ala, d'aia se pregateste treaba.
      de cand l'au facut pe prepelitzeanu sef de programe, director sau ce rahat este, mi'am dat seama ce va fi.
      vi'l mai amintiti pe timpul interviului lui base la realitate, cel cu palma si copilul >?
      cum se tinea cu microfonul dupa base pana la usa, obraznic, tupeist.
      io m'am mirat ca n'a ajuns la latrina....
  • +5 (7 voturi)    
    neplacut surpins (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 17:57)

    puiul [utilizator]

    Si Digi24 este "neplacut surprins" de prezenta domnului Cosmin Prelipceanu in redactie si la televizor .
  • +5 (5 voturi)    
    baronul de munchausen (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 18:15)

    puiul [utilizator]

    Ca sa opreasca zvonurile ce ocupa mintea fiecarui angajat Digi24, Prelipceanu spune ca Valeria Dorneanu a avut contract pe o durata de 2 ani. Nu este adevarat. Este incredibil cum un asa zis jurnalist impartial poate sa denatureze informatia cu buna stiinta. Sa-l credem pe domnul Prelipceanu care ne invita sa urmarim un post de televiziune IMPARTIAL si ONEST?
    • 0 (2 voturi)    
      hm (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 23:03)

      Xorciser [utilizator] i-a raspuns lui puiul

      Daca aveti informatia de ce nu o oferiti complet?
  • -2 (4 voturi)    
    O ....ipocrita, sa fiu "cuminte" in exprimare (Miercuri, 8 ianuarie 2014, 23:41)

    marius123 [utilizator]

    Si eu am lucrat la o firma pe perioada determinata si la sfarsitul contractului...gata frate, nu sunt obligati sa-l continue, nici nu sunt obligati sa spuna de ce nu-l vor prelungi. Asa ca...sa te plangi ca ar fi epurare politica, la un post privat, mi se pare o lamentare nenecesara si inoportuna. Daca e asa buna, isi va gasi loc pe piata.
  • 0 (0 voturi)    
    Nicio unitate media nu este apolitica (Joi, 9 ianuarie 2014, 9:24)

    Doru_T [utilizator]

    Obisnuiti-va ca la noi nicio publicatie (evz, jurnalul, adevarul, gandul etc), post radio (guerrilla, 21, zu, rfi, cultural etc), post tv (antene, pro, tvr, prima, b1, nasu etc) sau site de stiri (hotnews, ziare, reporter virtual etc) NU poate fi complet independent. E ca atunci cand un parinte declara ca isi iubeste in mod egal copiii. Problema e atunci cand un membru din "echipa" are alta parere acesta este marginalizat, nevoit sa plece in alta echipa si uite-asa se incheaga trusturi media aservite politic sub cate un mogul.