Pe scurt: Ion Cristoiu ia in calcul sa inceteze si colaborarea cu Evenimentul Zilei. Schimbari in conducerea Realitatea TV

de V.O.     HotNews.ro
Vineri, 10 ianuarie 2014, 16:50 Economie | Media & Publicitate

Ion Cristoiu anunta ca ar putea renunta si la colaborarea cu Evenimentul Zilei, din cauza comentariilor de pe site-ul ziarului, care i-au spulberat "iluzia ca ma adresez unor inteligente si nu unor calciie". Iar Reportervirtual.ro scrie ca jurnalistul Rares Bogdan urmeaza sa fie numit director editorial la Realitatea TV.

  • Dupa ce, anul trecut, a renuntat la colaborarea cu B1 TV, Ion Cristoiu ia in calcul sa renunte si la colaborarea cu Evenimentul Zilei, dupa cum a scris el, vineri, pe Facebook. Motivul: "reactiile postacilor" la un comentariu despre cazul Ponta-Neuland, pe care il facuse pe Facebook si care fusese preluat pe site-ul Evz.ro. Afirmatiile lui Cristoiu la adresa comentatorilor sunt extrem de dure: "Asa cum de altfel banuiam, reactiile m-au convins inca o data ca trebuie sa renunt la colaborarea cu EVz. Fie ca site-ul e pindit de masinaria de postari a Elenei Udrea, trimisa lui TB pe meleagurile nostre politice, fie ca lectorii EVZ sint chiar timpiti (in loc sa ma combata cu argumente, ei ma injura, comparindu-ma cu incomparabilii editorialisti din redactie), iluzia ca ma adresez unor inteligente si nu unor calciie s-a spulberat. Are vreun rost sa scrii pentru insi spalati la creier, ca telespectatorii Antenei 3, dar cu un alt furtun?", scrie el pe Facebook. Ulterior, el a spus pentru Reportervirtual.ro ca nu vrea sa faca alte comentarii si ca asteapta sa aiba o discutie lamuritoare cu cei de la Evenimentul Zilei.
  • Jurnalistul Rares Bogdan urmeaza sa fie numit director editorial la Realitatea TV in momentul in care se va intoarce din concediu, scrie, vineri, Reportervirtual.ro. Aceeasi sursa precizeaza ca mutarea vine in contextul plecarii mai multor jurnalisti de la Realitatea TV spre Digi 24, printre ultimii numarandu-se redactorul-sef de la stiri, Raluca Finta, si editorul-sef de la stiri, Horatiu Mihai. Potrivit Reportervirtual.ro, care mentioneaza ingrijorarea oamenilor din redactia Realitatea, "Cozmin Gusa a decis sa nu inlocuiasca pe nici unul dintre cei plecati".


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

4788 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    sa vina la HN (Vineri, 10 ianuarie 2014, 16:59)

    stefan2008 [utilizator]

    Sa vina la HN daca-i tare!
  • +5 (11 voturi)    
    Pupin Rares? (Vineri, 10 ianuarie 2014, 17:28)

    cinic [utilizator]

    Rares? El care declara ca kkrau e un istoric, ba chiar un istoric bun?
    Pe ce lume traieste Rares?
  • +7 (11 voturi)    
    'maestrul' (Vineri, 10 ianuarie 2014, 17:59)

    tenere [utilizator]

    ar fi bine sa se retraga in sfarsit si sa ne lase cu oboselile lui, un comunist uitat prin lume ca si tatulici, nistorescu, tabacu, condurateanu si alte fosile care nu au scris nimic in afara de pupaciuni catre conducerea de partid si de stat

    maestre ia-ti vestuta si lasa-ne, poate mai gasesti pui vii la vreun gostat
  • +8 (8 voturi)    
    Plecare previzibila (Vineri, 10 ianuarie 2014, 18:27)

    skanda7 [utilizator]

    Am citit majoritatea editorialelor semnate de dl. Cristoiu pe EVZ si mi-a lasat impresia ca nu scrie din convingere ci ca sa-si faca treaba pentru care e platit. Au fost putine dati cand mi s-a parut ca intr-adevar a pus degetul pe rana desi subiectele dezbatute erau extrem de generoase. Viitorul ne va arata adevara lui fata...
  • +7 (9 voturi)    
    I'm too smart for you (Vineri, 10 ianuarie 2014, 18:38)

    Wladislav [utilizator]

    Dl Cristoiu vorbeste in dodii, crezandu-se fie Adrian Nastase, fie Mugur Isarescu. Efectul imbarligatelor sale axiome este devastator pentru o mana de oameni care nu suporta scarpinatul urechii drepte cu mana stanga, sau mai bine zis care s-au obisnuit cu discursul simplu, la obiect, al Presedintelui Basescu :)
    Nu inteleg de ce se supara marele ziarist, comentator, de cativa ani "istoric", ma rog, mama omida, pe comentariile libere ale "basistilor". CTP a incetat sa se mai certe cu "restul lumii" si bine face. Oricum, EVZ nu ar putea bloca comentariile decat transformand tezele dlui Cristoiu in "pastile" gen Geo Bogza. Le citesti (sau nu) si-ti vezi de treaba.
    • +3 (3 voturi)    
      Alina Mungescu Pipidi in pantaloni (Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 8:32)

      dookuhaka [utilizator] i-a raspuns lui Wladislav

      Nu-i adevarat, prietene! Mai este un Ion Cristoiu in fusta - Alina Mungescu Pipidi - care, la fel ca susnumitul, nu suporta comentariile la editorialele sale din RL. Deci, multi bolnavi pe lumea asta. Ion Cristoiu, in plus, a incercat sa ”crediteze” cu inteligenta anumite ”voci” din lumea noastra, a postacilor si sa discrediteze pe altii. De atunci banuiam ca se va ajunge aici. E batran, ca sa-i faci! Ca si baba cealalta ajunsa la menopauza. Astea sunt simptomele batranetii. N-ati observat asta la toti batranii? Pentru nervii lui mai bine nu renunta la cercetarile istorice.
  • +4 (4 voturi)    
    Va colabora cumva cu RTV? (Vineri, 10 ianuarie 2014, 23:01)

    gazania [utilizator]

    Nu i-am crezut pe cei care de luni bune spuneau ca IC incepe sa-si schimbe orientarea. Crede ca in alte parti nu va intalni si indivizi care-l injura ? Sau prostii sunt numai la EV Z , ziarul infiintat de el?Sper barem sa nu-l vad la RTV in calitate de colaborator. Ar fi o mare deziluzie.
  • +1 (1 vot)    
    cristoiu??? (Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 11:03)

    hop [utilizator]

    acest domn NU face cinste breslei,trebuie sa fi obiectiv,domnule!sa ne lase de ...tot,si mai are colegi(multi)care pot pleca de tot,comunisti,rau voitori
  • +1 (1 vot)    
    D-le Cristoiu (Sâmbătă, 11 ianuarie 2014, 11:23)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    bine faceti! Dar sa nu credeti ca scapati.

    Eu va inteleg. Dvs nu va dumiriti ce dreak gasim la Basescu si domnia legii, cand puterea este la Ponta.

    Vrem sa vedem ce "convingeri" urmeaza sa expuneti pa la RTVuri si Antene.