Directorul TVR Stelian Tanase a trimis ministrului Finantelor un proiect de majorare a taxei TV

de V.O.     HotNews.ro
Miercuri, 15 ianuarie 2014, 15:16 Economie | Media & Publicitate

Directorul general interimar al Televiziunii publice, Stelian Tanase, a transmis ministrului de Finante un proiect privind majorarea taxei TV si ii va prezenta aceasta propunere si premierului Victor Ponta, saptamana viitoare, dupa cum a spus el in timpul unor discutii ce au avut loc miercuri, la Parlament, potrivit Mediafax.

Tanase a participat miercuri la o "discutie de lucru" cu membrii Comisiei de cultura din Senat. El este citat spunand ca "intr-un proiect pe care l-am avansat ministrului de Finante este acest lucru (majorarea taxei TV, n.r.) si sper ca saptamana viitoare sa ii infatisez si primului-ministru. Avem intelegere ca, dupa Anul Nou, sa avem o discutie. Avem un material, putem discuta pe o baza serioasa. Marirea taxei este lucrul la care ne gandim. Este o discutie complicata si ea se va purta".

El a apreciat ca diverse reglementari care apar in ultima vreme sunt "impotriva" institutiei pe care o conduce si a dat drept exemplu o decizie a Curtii Constitutionale care va avea ca efect, probabil, reducerea cu o treime a incasarilor SRTv pe anul 2014: "Este vorba de faptul ca firmele vor plati numai pentru un singur abonament, chiar daca au o mie de televizoare. Aici putem sa discutam o formula, daca nu facem un abonament mai consistent, care sa cuprinda faptul ca are o mie de televizoare si nu doar un abonament normal, care este pretul a doua tigari".

Presedintele Comisiei pentru cultura a Senatului, Georgica Severin, citat de Mediafax, i-a spus lui Stelian Tanase ca majorarea taxei TV, chiar cu 2-3 lei, va fi dificila mai ales intr-un an electoral si in conditiile existentei mai multor nemultumiri fata activitatea acestei televiziuni.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

3304 vizualizari

  • +28 (30 voturi)    
    marele Stelian Tanase..... (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 15:20)

    translativus [utilizator]

    .....vrea mariri de taxe !

    - HAI SICTIR !!!!
    • +8 (8 voturi)    
      PM (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 16:09)

      mgu [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Nu va incasa nici atat pentru ca CC a hotarit prin Decizia 448/2013 ca,taxa se aplica.atat cea radio cit si tv ,doar persoanelor juridice care beneficiaza de aceste servicii.Pina acum erau toti obligati dar,de acum platesc doar daca am un contract cu voi,nu voi fii prost sa semnez un asemenea contract.
    • +8 (10 voturi)    
      Pai da..... (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 16:24)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Mare manager si ....folosoful asta !!! Ce sa zic......
    • +10 (10 voturi)    
      corect (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 16:25)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Pentru informarea cetatenilor legat de chestiuni de importanta nationala sunt suficiente 2 posturi, TVR1 si TVR International(care poate fi difuzat pe frecventa TVR2). Emisiunile importante de pe celelalte posturi pot foarte bine sa intre in grila celor doua. Cred ca 6.5 lei pentru radio-tv este suficient pentru Romania, in conditiile in care se aplica si la sute de mii de familii care traiesc in subsistenta.
  • +20 (22 voturi)    
    ha?! (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 15:22)

    corvus coraX [utilizator]

    Sclifositul asta cu aere de filosof a gasit solutia. Romanul mai scoate cativa lei in plus sa vada mutra lui Burtea... TVR trebuia sa fie in faliment de multa vreme
  • +17 (19 voturi)    
    Comunisti (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 15:36)

    Alnaibii [utilizator]

    Evident, asta este cea mai dorita solutie. M-am saturat de astia care stau degeaba pe banii nostri, si spun ca nu le dam de ajuns.
  • +10 (10 voturi)    
    altă mărire de taxe? (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 15:38)

    periscop [utilizator]

    Până când o să-i mai suportăm pe jeGmănitorii ăștia?!
  • +16 (16 voturi)    
    ieri (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 15:38)

    arthur_l [utilizator]

    ieri ma uit si eu la tv. vorbea basescu.

    dau pe tv - nu era dat in direct discursul presedintelui

    dar la stiri l-au dat vreo 5 minute bune pe crin antonescu.

    acuma intrebare.

    tvr 1 se stie clar ca televiziunea tuturor romanilor, care poate fi prinsa si in cel mai uitat catun din romania.

    presedintele tarii si primul ministru cand vorbesc trebuie transmisi in direct in primul rand pe tvr.

    cat despre marirea abonamentului... unii platesc, altii nu platesc ca sunt scutiti desi pentru abonament la cablu au bani sa plateasca 50 de lei pe luna, da la radio tv nu platesc taxa de sub 10 lei pe an.
    • +12 (12 voturi)    
      lasa ca recupereaza... (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 15:47)

      IancuJianu [utilizator] i-a raspuns lui arthur_l

      cu telenovele coreene, turcesti si ce alte gunoaie mai sint pe piata.
    • +13 (15 voturi)    
      10 lei pe an? (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 15:52)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui arthur_l

      da' anu' cat are? 30 de zile? ca la mine vine lunar in factura de la electrica...
      si apoi, nu ar trebui ca trv sa primeasca bani de la firmele de cablu? in functie de audienta, ca daca n-au audienta, putem sa-i inchidem, ca ne-am saturat sa acoperim gaurile negre de la stat pe banii nostri...
  • +10 (12 voturi)    
    sa se desfiinteze tvr ul (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 15:44)

    voievod [utilizator]

    nu va mai saturati,aveti salarii de mii de euro,a ti infiintat o sumedenie de posturi tv,fara nici o justificare care au audienta zero,intelegeti ca nu se mai poate ,suntem saraciti cu atate si atatea impuneri fiscale si banesti, solutia este desfiintarea posturilor fara audienta, sa ramana doar tvr1(e foarte suficient),micsorarea salariilor si cheltuielilor.
  • +11 (11 voturi)    
    comunist (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 15:45)

    aer [utilizator]

    stelica asta .... e un gainar !
  • +8 (8 voturi)    
    amendament (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 15:45)

    IancuJianu [utilizator]

    de ce nu si un amendament cu anularea obligativitatii abonamentului la TVR. Cine-i place plateste, cine nu, NU.
  • +13 (13 voturi)    
    in loc sa reducem cheltuielile (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 15:47)

    zaboo [utilizator]

    cu zane si alte "vedete", noi marim taxa... pai asta stia sa faca si femeia de serviciu, nu ne trebuie mare manager!
  • +7 (7 voturi)    
    zerooooooooo...lei (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 15:47)

    timp tamp [utilizator]

    zeroooooo lei meditate bolsevicilor, zeroooooooo....platim taxe fara numar, fara numar, bolsevicii de la guvern au itrodus Si marit déjà vreo 30 TAXE saw impozite
  • +14 (14 voturi)    
    TAXA (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 16:15)

    speedie [utilizator]

    zicea ponta ca el nu mei plateste taxa tv ca sa-i vada toata ziua pe sticla pe basisti.Eu daca nu vreau sa-i vad pe usl-isti trebuie sa platesc?
  • +7 (7 voturi)    
    Si reducerile de personal pe cand? (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 17:11)

    george_neagu [utilizator]

    Si nimic din datul afara a catorva care sunt cam in plus pe la RVR?
  • +7 (7 voturi)    
    stelica, rusinica (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 18:43)

    liviusmaximus [utilizator]

    bine mai stelica, asta-i singura ta idee ? vezi ca se judeca mii de persoane cu tvr-ul pt taxa tv din factura de electrica. fa-ti calcule la despagubiri, ca vei pierde procesele.
  • +3 (3 voturi)    
    mariri de taxe (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 18:49)

    wasabi [utilizator]

    Sigur ca daa. Hai sa marim taxa TV. Si cand este un eveniment sportiv gen Olimpiada de iarna, vara sau Campionate Mondiale sau Europene sa le dam la Dolce sau Rcs ca deh ....mai intra niste bani din spagi la domnii directori. Nu da mama dracu sa vindeti drepturile pentru Campionatul Mondial din Brazilia 2014 la Dolce ...ca direct la Electrica ma duc si scot taxa aia cu declaratie notariala ca nu am TV!!
  • +4 (4 voturi)    
    eu cred ca epoca (Miercuri, 15 ianuarie 2014, 23:43)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    televiziunii de stat a trecut. tvr a aparut intr-o perioada in care din cauza tehnologiei de retransimisie si a costurilor enorme doar un stat isi permitea sa sustina o televiziune, astazi ajunge sa ai o garsoniera.
  • +2 (2 voturi)    
    <br> (Joi, 16 ianuarie 2014, 9:15)

    Francisc 1 [utilizator]

    penibil
  • +4 (4 voturi)    
    Bata-l Dumnezeu de smecher ! (Joi, 16 ianuarie 2014, 9:54)

    alex4321 [utilizator]

    Bata-l Dumnezeu de smecher !

    Mai Tanase cum poti ma sa ceri bani pentru ceva la

    care nu se uita nimeni ???

    Nici macar Meciul Romaniei de Baraj la Mondiale
    nu l-ati dat Nesimtitilor : asa ceva nici pe vremea lui Ceausescu nu s-a-ntamplat cand erau doar 2 ore de program pe zi...

    Nici Macar Mondialul de Handbal unde juca Romania
    nu l-ati dat Nesimtitilor !

    Apoi la TVR se vad doar filme chinezesti si vechituri de acum 20-30 de ani.


    Va bateti joc de un popor intreg de la care incasati milioane de euro pe luna si pentru care nu faceti nimic si aveti obrazul gros de tot sa mai cereti si bani in plus de la pensionarii si somerii care de-abia isi duc viata de azi pe maine!

    Un abonament lunar la DIGI este de DOAR 290.000 mii lei vechi pe luna si vezi 60 de canale
    in timp ce la TVR este de 65.000 lei vechi pe luna (deci aproape 25% din pretul primului) si NU AI LA CE SA TE UITI !

    Chiar poti sa ai atata tupeu?
  • -1 (3 voturi)    
    Remarca (Joi, 16 ianuarie 2014, 10:42)

    ploiesteanu [utilizator]

    Incasarile tvr au scazut dramatic odata cu aplicarea legii voiculescu prin care reclamele sunt limitate ca durata si amplasare, grila trebuie sa cuprinda un anumit procent de emisiuni culturale, muzica populara, etc. Se mai plateste si la UNITER si la alte institutii, ceea ce nu fac celelelalte televiziuni.
    Se mai platesc si releele care tin si de apararea tarii. Daca nu vreti sa mai exista tvr, foarte bine, faceti un referendum si scapati de povara celor 4 lei pe luna. Altii va iau banii din buzunar mai abitir, nu tvr-ul !


    ,
    • +3 (3 voturi)    
      nu este vorba de cei 4 lei...... (Joi, 16 ianuarie 2014, 11:46)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      .....ci de serparia slugarnica din tvr care contribuie penal la mizeria morala in care acest sistem politic ticalos ne impinge zilnic.

      Daca tvr ar fi fost cu adevarat in folosul nostru, al cetateanilor platitori de taxe, nu as fi avut nimic impotriva sa o sustin material dar asa, sa ma las cu buna stiinta mintit si sa mai si platesc pentru asta ?
      • -1 (3 voturi)    
        La ce te referi ? (Joi, 16 ianuarie 2014, 12:27)

        ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        Fii mai exact, te rog.
        • +1 (1 vot)    
          mai exact..... (Joi, 16 ianuarie 2014, 17:27)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

          ....este modul in care tvr "informeaza" cetatenii despre evenimentele din tara.

          Incepuse bine cu tvr3 dar "serparia" nu a putut rabda asa ceva si au orit emisia.

          Chiar nu sunteti constienti de importanta pe care o are postul tv national sau, dimpotriva, tocmai pentru ca o cunoasteti actionati la comanda escrocilor ?

          Purtati vina degradarii morale a societatii, in aceiasi masura cu celelalte televiziuni aservite.
          Chiar nu va pasa de prostii pe a caror spinare traiti ?
          • +1 (1 vot)    
            Echidistanta (Joi, 16 ianuarie 2014, 21:48)

            ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui translativus

            este confirmata tocmai din faptul ca toate forțele politice se plang de lipsa de impartialitate a emisiunilor TVR. Multumim.
      • +2 (2 voturi)    
        corect (Joi, 16 ianuarie 2014, 15:50)

        Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        din pacate, foarte putini cunosc acest episod legislativ, si cum Voiculescu si-a tras spuza pe Antene, limitand dreptul la publicitate al TVR.
        solutia este abrogarea acelei legi, nu marirea taxei TV.
  • 0 (4 voturi)    
    Oricum TVR-ul nu primeste nimic anul asta (Joi, 16 ianuarie 2014, 10:47)

    ploiesteanu [utilizator]

    pentru ca e an incarcat (electoral). Se face vointa poporului, curge lapte si miere !