Evenimentul Zilei notifica Antena 3 si Jurnalul National: "incetati orice actiune care prejudiciaza imaginea ziarului si a jurnalistilor sai"

de V.O.     HotNews.ro
Marţi, 21 ianuarie 2014, 11:51 Economie | Media & Publicitate

Evenimentul zilei a publicat pe propriul site o notificare adresata postului Antena 3, ziarului Jurnalul National si site-urilor acestora in care someaza: "incetati de indata orice actiune de natura a prejudicia imaginea ziarului Evenimentul zilei si a jurnalistilor sai, Ion Cristoiu, Dan Andronic, Silviu Sergiu, Mircea Marian, precum si a altor ziaristi din redactie, prin utilizare fara drept a numelui si imaginii acestora in scopul transmiterii catre public de informatii false si mesaje denigratoare la adresa acestora".

La ce se refera somatia EvZ:

  • "Facem referire aici, in primul rand, la informatiile si imaginile prezentate in cadrul articolului publicat de ziarul Jurnalul national si site- urile dumneavoastra sub titlul "Banda celor 7. Propaganda basista imbulinata", "Banda celor sapte propagandisti", la emisiunile "Sinteza zilei" si "In gura presei", in cadrul carora angajatii trustului Intact s-au folosit de numele si imaginea jurnalistilor EVZ pentru a raspandi si promova propriile lor mesaje de natura a denigra atat ziarul Evenimentul zilei, cat si pe ziaristii sai."

Potrivit documentului publicat de EvZ pe propriul site:
  • "Avand in vedere cadrul legal aplicabil, ziarul, postul tv precum si site-urile dumneavoastra au difuzat informatii false si denigratoare si au utilizat imaginea jurnalistilor nostri, atat cu incalcarea si prejudicierea drepturilor lor personale, cat si ale societatii E.E.C, cu atat mai mult cu cat prevederile legale mentionate protejeaza drepturile noastre."
  • "Atragem atentia ca, in situatia in care nu intelegeti sa incetati imediat orice acte de dezinformare cu privire la societatea noastra si de utilizare ilegala a imaginii jurnalistilor nostri, intelegem sa ne adresam instantelor judecatoresti competente pentru repararea tuturor daunelor suferite prin activitatea ilegala desfasurata de catre persoanele vinovate."
  • "Continuarea de catre dvs. a unor astfel de activitati dupa primirea prezentei notificari inlatura orice dubiu cu privire la existenta laturii subiective a faptei, aceasta fiind savarsita de dvs. in mod intentionat si cu premeditare."

Vezi integral notificarea EvZ aici


Citeste mai multe despre   






















4081 vizualizari

  • +9 (15 voturi)    
    nu merita Latrina 3 asa ceva (Marţi, 21 ianuarie 2014, 11:56)

    un domn [utilizator]

    singurul lucru care merita este retragerea Licentei de catre CNA, si cu asta basta..CNA ul se teme de voiculescu de aceea nu se intampla mare lucru ; dupa ce intra Voiculescu la inchisoare atunci SIGUR se inchide Antena
  • +6 (10 voturi)    
    Raspunsul lui voiculescu (Marţi, 21 ianuarie 2014, 12:09)

    dandra [utilizator]

    "Costitution? I am the f**g Constitution"
  • +5 (7 voturi)    
    Mercenarii Academiei Intact Media ! (Marţi, 21 ianuarie 2014, 12:16)

    pedepsitorul [utilizator]

    ''Academia de manipulare Intact Media, are ca scop principal recrutarea de mercenari Media'', etica interpretarii evenimentelor si documentelor nu conteaza, in societate se gasesc nenumarati indivizi care pentru o leafa sau celebritate se iau de gat chiar cu un Presedinte de Stat!

    Acesti mercenari Media, si cu maxima vizibilitate putem enumera : Gadea, Ursu, Badea,... jurnalistul de gherila de la Cotroceni (nu conteaza numele lui) sunt ca in orice domeniu, recrutati din randul celor cu cea mai mare empatie pentru compromis, cei mai disperati sa devina ceva...orice!

    Ii ajuta tupeul, tupeul de a considera ca nimic din ce fac nu ii decredibilizeaza ca jurnalisti de buna credinta, impartiali, respectuosi fata de institutii ( nu neaparat fata de persoane), ii decredibilizeaza deasemenea manipularea rezultata din amestecarea adevarului cu minciuna tragand o concluzie alta decat realitatea!

    Nu oamenii simpli trebuie sa se revolte, dezinfectarea de manipulare trebuie facuta la unison si repetat de catre alte entitati din media, de personalitati impecabile si de ce nu, de interventia presei externe, folosita adesea doar pentru a credibiliza manipularea cu diplome, premii si interventii in interesul grupului anti-prezidential!

    Romanii nu inteleg ce se intampla exact, dar personalitatile tarii ce fac, de ce nu se revolta?

    PS: Si iata ca adevaratele personalitati iau atitudine, simplu spus: Respect
    • +2 (4 voturi)    
      NU jurnalisti (Marţi, 21 ianuarie 2014, 12:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

      jurnalismul nu este EGAL cu INTACT asta o stiu cei care nu au votat USLamul !
  • -6 (14 voturi)    
    propun (Marţi, 21 ianuarie 2014, 12:21)

    evoque [utilizator]

    un turneu de box intre cele doua tabere. Pentru ca un turneu intre jurnalisti este exclus. Nici o tabara nu detine asa ceva, dar macar o leaca de bataie or cunoaste.
    • +3 (5 voturi)    
      alta propunere (Marţi, 21 ianuarie 2014, 12:35)

      zapada reloaded [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      mai evoque, io iti propun sa-ti iei talpasita si sa te duci pe site-ul latrinelor... cand "te-oi invada" eu pe tine, atunci poti sa revii.

      Fa-ne te rog un pustiu de bine si lasa-ne...

      Cred ca toti sunt ca Badea karatistu'???



    • 0 (0 voturi)    
      alta propunere .... (Marţi, 21 ianuarie 2014, 12:36)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Eu propun sa reinviem institutia "DUELULUI". In alte vremuri duelul constituia un mijloc de corectare a "derapajelor" si de aparare a reputatiei. Poate ca mai cadeau si nevinovati dar per total cred ca posibilitatea, macar teoretica, de a primi un glont a constituit un factor pozitiv de cenzurare a atitudinilor nedemne.
      • -2 (2 voturi)    
        corect (Marţi, 21 ianuarie 2014, 13:19)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        oricum avem doua tabere de propaganda, poate scapa tara de ambele. sau cel mai bun invinge, a chestia cu cel mai bun este perimata, in romania functioneaza cea cu cel mai hot.
        • 0 (0 voturi)    
          App de hoti... vezi ca varanul asteapta ceva! (Marţi, 21 ianuarie 2014, 14:46)

          pedepsitorul [utilizator] i-a raspuns lui evoque

          Vezi ca Voiculescu este, in opinia unei instante drept un hot dovedit, si trimis 5 ani cu executare la puscarie!
          • 0 (0 voturi)    
            asa si (Marţi, 21 ianuarie 2014, 17:33)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui pedepsitorul

            ce treaba am eu cu asta. Uite cum dovediti ca sunteti propagandisti, a aruncat basescu cu condamnarea lui voiculescu si papagalii au inceput sa o recite precum tata-l nostru, si aici trecem peste modul execrebil de exprimare al un asanumit presedinte. Limbajul diplomatic nu a fost studiat niciodata la carma barcii si nici nu ii foloseste, dar uite asa vede si tara ce presedinte are.
    • +1 (1 vot)    
      bataia e apanajul USLamului (Marţi, 21 ianuarie 2014, 12:39)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      al Bolshevismului...atat pot propaga Latrinele, evoque, acum tasteaza Mircea Badea, nu I asa ?
    • 0 (0 voturi)    
      lipsa ta de decenta (Marţi, 21 ianuarie 2014, 18:58)

      gogu_milogu [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      nu are margini; sper din tot sufletul ca o faci doar pentru bani si nu din convingere; vreau sa cred ca iti educi copii intr-un cu totul alt fel.....
  • +3 (3 voturi)    
    sa'i dea in judecata (Marţi, 21 ianuarie 2014, 12:49)

    nash pandelica [utilizator]

    pentru defaimare, calomnie, atat pe intact, cat si cna.

    si cna merita sanctionat pentru indulgenta cu care trateaza latrina 3.