Radu Banciu a fost amendat cu 5.000 lei de catre Consiliul pentru Combaterea Discriminarii, pentru afirmatiile la adresa cetatenilor din Republica Moldova

de Raluca Pantazi     HotNews.ro
Miercuri, 29 ianuarie 2014, 21:05 Economie | Media & Publicitate

Realizatorul TV Radu Banciu a fost sanctionat cu amenda contraventionala in valoare de 5.000 lei de catre Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii (CNCD), pentru afirmatiile la adresa cetatenilor din Republica Moldova. Colegiul director al CNCD a dezbatut in sedinta de astazi, 29 ianuarie, cazul acesta si a constatat fapta de discriminare multipla, a declarat pentru HotNews.ro presedintele Consiliului, Csaba Asztalos.

"Declaratiile in cauza au vizat atingerea demnitatii umane si crearea unei atmosfere de intimidare, ostile, degradante, umilitoare sau ofensatoare indreptate impotriva unui grup de persoane pe criteriul de cetatenie, gen, apartenenta etnica si sociala", a decis Consiliul National pentru Combaterea Discriminarii.

Colegiul director a decis sa-i aplice lui Radu Banciu sanctiunea amenzii contraventionale in valoare de 5.000 lei - si obligarea publicarii in doua ziare nationale a rezumatului deciziei CNCD.

Realizatorul TV Radu Banciu a lansat in emisiunea din 20 ianuarie 2014 o serie de acuzatii la adresa Republicii Moldova, afirmand ca aceasta tara este "lider european" in ceea ce priveste consumul de alcool, prostitutie si analfabetism. Acesta a citat un raport publicat de un ONG din Franta, Fundatia Scelles, preluat inclusiv de agentia France-Presse, potrivit caruia 7 din 10 femei din Republica Moldova s-au prostituat cel putin o data pana la varsta de 25 de ani. "Dati-mi voie sa cred ca acest procent depaseste 100% pana la 30 de ani", a adaugat el, care a revenit la postul de televiziune B1 TV dupa ce a fost in concediu.

Banciu a reamintit ca in emisiunea din 24 decembrie a spus foarte clar ca a cunoscut "cetateni absolut remarcabili" din Republica Moldova.

"Asta am si spus atunci. Fratilor, va povestesc ce mi s-a intamplat mie. Am dat acele exemple. Cel care ar trebui sa fie suparat sunt eu. Am citit ca o viitoare jurnalista, m-a pufnit rasul, aflata la Timisoara, din Republica Moldova, mi-a inchis mie gura. Imi pare rau, domnisoara, mie nu poate sa-mi inchida gura nimeni. Va cred, desi nu aveti niciun argument ca nu va incadrati in aceasta categorie de 7 din 10. Dar inca o data spun, acolo, colegele mele nu se incadrau si totusi au facut prostitutie pe bani. Noi cand le spuneam 'curva', iertati-mi expresia caci nu spunem 'prostituate' cand suntem studenti, ea ne zicea <<dar de ce, ca nu am facut-o pe bani?>>. Dar ea se ducea la decan ca sa treaca, sau la prorector, la rector. Asa ca lasati-ma cu inchisul gurii caci sunt mult mai bine plasat. Pe mine nu ma prindeti in ofsaid niciodata", a spus Radu Banciu, citat pe site-ul televiziunii de stiri.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2708 vizualizari

  • 0 (14 voturi)    
    Prea putin! (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 21:28)

    Andradda [utilizator]

    Urmaresc emisiunile lui Banciu si sunt de acord cu ideile sale, dar nu cu vocabularul pe care il foloseste.
    Pamflet sau nu, trebuie respectata o minima decenta.
    Banciu si Badea trebuie amendati cu zeci de mii de euro daca se doreste intr-adevar o "curatenie" in mass-media.
    Ba mai mult, posturile la care sunt angajati trebuie amendate si mai drastic.
    Altfel nu se rezolva nimic.
    • +1 (3 voturi)    
      Nu inteleg (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 22:59)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Esti de acord cu ideile sale, dar nu si cu vocabularul?
      Exista formulari standard pentru a exprima o idee?
      Intre forma si continut, care prevaleaza?
      Daca un mod mai abrupt de a se exprima scurteaza
      developarea si poate, si procesul de asimilare a unei idei,
      aceasta este calea cea justa. In jurnalismul militant, cel putin.
      Pe de alta parte, cum il poti compara pe Banciu cu Badea?
      Dar din moment ce ai facut acest lucru, nu cred ca am sanse mari
      sa te mai luminez.
      • 0 (0 voturi)    
        Absolut corect! (Vineri, 31 ianuarie 2014, 5:26)

        Elvis_Termopan [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        Comparand Badea cu Banciu, este ca si cum ai compara un saltimbanc oarecare cu un actor de renume. Sau o nulitate cu o valoare, iar rezultatul intotdeauna este fals.
    • 0 (4 voturi)    
      Corect (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 23:28)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Nu poti fi de partea binelui folosind mijloacele raului... sau Latrinei3 :)
  • -2 (6 voturi)    
    radu banciu (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 22:33)

    domnuldefier [utilizator]

    Dar asta este adevarul adevarat ca mai la deal la vale; ce ne sifonam atata?! omul vorbeste pe statistici, de ce nu le amendati si pe acelea? fatarnicii insa s-au apucat sa-i boceasca pe moldoveni. In loc sa le dam o sansa sa se "lepede de pacate" ii incurajam sa stea i n balta de noroi!
    • +2 (4 voturi)    
      Ce statistici, gigele? (Joi, 30 ianuarie 2014, 0:05)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui domnuldefier

      Pot posta pe blogul meu o statistica, facuta de var-miu, care spune ca 95% dintre romance se prostitueaza pentru o sticla de Cola.
      'Statisticile' respectivei fundatii sunt un rahat gen Cancan. E o aberatie infioratoare sa spui ca 70% din populatia feminina a unei tari s-a prostituat la un moment dat.
      E si o mizerie fara margini sa spui foarte sugubat la televizor 'Care 70%, fratello, o suta, o suta la suta, ca am cunoscut eu niste curve in Timisoara'.
      Dupa care vin tot felul de bizoni care spun 'Dar banciu are dreptate, pedepsiti statisticile, ca ele reprezinta adevarul'.
      Reprezinta fix adevarul Cancan si Libertatea.
      • +1 (1 vot)    
        Moldova de peste Prut este o republica (Joi, 30 ianuarie 2014, 20:21)

        mcris [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        ...dar tara este Romania cu Transilvania, Moldova, Muntenia, Dobrogea si Banatul si Crisana de la care s-a rupt samavolnic jumatate din Moldova.
  • +1 (5 voturi)    
    Ma intreb daca (Miercuri, 29 ianuarie 2014, 23:27)

    UnOarecare [utilizator]

    ma-sa sau fosta nu-s moldovence :))
  • +4 (4 voturi)    
    Trist, dar adevarat! (Joi, 30 ianuarie 2014, 8:34)

    hotnewsfil [utilizator]

    Radu Banciu sa se invete minte, sa nu mai ridice coltul covorului moldovenesc.
  • +1 (3 voturi)    
    corect (Joi, 30 ianuarie 2014, 20:19)

    rezis [utilizator]

    Din pacate dl banciu a gresit...si tre sa plateasca! Dar banciu cel ok, in forma, simpatic, informat si francofon....este de 1000 de ori preferabil unui badea sau altora! Dixit!
  • -1 (1 vot)    
    Un fel de abuz?... In ce scop? (Vineri, 31 ianuarie 2014, 5:30)

    Elvis_Termopan [utilizator]

    Baah!!...ia te uita cei preocupa pe cei de la CNCD, ca moldovenii sovietici au fost "denigrati" intr-o emisiune TV de pamflet la miezul noptii. Ma indoiesc ca la fel li se intampla jurnalistilor, realizatorilor de emisiuni TV, filme artistice si documentare, cat si politicienilor din alte state europene cand afirma ca Romania este tara tiganilor, hotilor, borfasilor si prostituatelor. Nu am auzit sa fie vreunul amendat pentru asemenea afirmatii.
    Oricum in cazul de fata, Radu Banciu a prezentat niste rapoarte intocmite de anumite organizatii si institutii si bineinteles si pe buna dreptate, a comentat in stilul lui caracteristic, ceva ce nu sa fie nou si surprinzator pentru nimeni. Cine a urmat facultatea imediat dupa '89 a auzit cu siguranta povesti de "vitejie" cu fratii si surorile de peste Prut. Acestia veneau in Romania la studii universitare pe gratis si uitau sa se mai intoarca la casele lor. Oricum moldovencele erau cunoscute de 'usuratice', iar moldovenii de racheti si betivani. Ce naiba, chiar asa memorie scurta credeti ca avem? Sau de cand v-ati infiintat acest Consiliu, stergem cu buretele ce a fost inainte si o luam de la zero, adica de la egal. Papagalilor ce sunteti.
  • 0 (0 voturi)    
    e putin, dar un pas inainte (Duminică, 2 februarie 2014, 2:29)

    moldovean [utilizator]

    e ridicol sa caracterizezi 3,5 milioane de oameni bazandu-te pe frustrarile si sentimentele care posibil le-ai trait. Sa stii "mister" Banciu, ca Moldova nu inseamna doar 10 mii de elevi, studenti, masteranzi, doctoranzi etc care isi fac studiile in Romania in fiecare an (pentru care ramanem recunoscatori Romaniei). Mai mult, acest premier pe care l-ai caracterizat ca fiind, terchea-berchea, si aici chiar nu as intelege de ce, este un exemplu pentru tara mea. Imi permit chiar sa spun, ca e mai bun decat multi alti politicieni care se pretind a fi spuma Romaniei secolului XXI. Un diplomat remarcabil care vorbeste fluent 3 limbi straine (engleza, franceza, rusa) + romana (materna).
    Câteva referințe:
    http://www.youtube.com/watch?v=e7KWopLZdFw
    http://www.youtube.com/watch?v=GGfcnOF6dBQ
    http://www.youtube.com/watch?v=GvYqtWmdYas
    Declaratiile pretinsului jurnalist, nu fac deloc bine relatiilor dintre MD - RO, mai ales ca in ultima perioada, asa cum stiti cu totii, incercam sa tinem piept agresiunilor ursului de la rasarit care din ce in ce mai des isi arata coltii, si mai ales atunci cand semnam vreun document care vizeaza o apropiere de UE.