UPDATE CNA: B1 - amenda mai mare pentru o emisiune despre "lovitura de stat" din decembrie, decat amenda pentru Antena 3 in cazul batjocoririi unor jurnalisti. 70.000 de lei pentru Robert Turcescu,50.000 de lei pentru Sinteza zilei

de C. Ionescu     HotNews.ro
Joi, 6 februarie 2014, 14:51 Economie | Media & Publicitate

Mihai Gadea
Foto: Captura Youtube.com
CNA a decis, joi, sa amendeze cu 50.000 de lei postul Antena 3 pentru emisiunea "Sinteza zilei" din 14 ianuarie, in care erau batjocoriti mai multi jurnalisti, printre care Andreea Pora, Robert Turcescu si Ion Cristoiu. Este a treia oara cand subiectul s-a aflat pe agenda consiliului si a doua oara cand au fost supuse votului sanctiuni in acest caz.

  • UPDATE La scurt timp dupa votul pentru Antena 3, CNA a decis sa amendeze cu 70.000 de lei postul B1 TV pentru o editie a emisiunii "Sub semnul intrebarii" din 12 decembrie 2013, in care invitatii lui Robert Turcescu - jurnalisti care participa des la emisiunile acestuia, precum Sabin Orcan sau Andreea Pora, plus Mihai Neamtu - au discutat despre "lovitura de stat" din Parlament, din decembrie. Amenda de 70.000 de lei a fost propusa de Laura Georgescu si fost votata de Lorand Turos, Monica Gubernat, Laura Georgescu, Christian Mititelu, Cristina Trepcea, Rasvan Popescu si Radu Calin Cristea (impotriva au votat Florin Gabrea, Narcisa Iorga, Valentin Jucan si Viorel Vasile Buda). Amenda a fost data pentru incalcarea prevederilor din Codul audiovizual potrivit carora moderatorul trebuie sa asigure impartialitatea si echilibrul opiniilor si sa ceara invitatilor sa sustina cu dovezi ceea ce afirma.
  • UPDATE 2 Tot marti, CNA a decis sa prelungeasca licenta audiovizuala pentru Taraf TV, dupa ce, saptamana trecuta, postul a fost pe punctul sa o piarda, intrucat cererea de prelungire a licentei nu a primit suficiente voturi.

In favoarea propunerii de amenda cu 50.000 de lei pentru Antena 3 au votat Florin Gabrea, Narcisa Iorga, Valentin Jucan, Lorand Turos, Laura Geogescu si Christian Mititelu. Impotriva au votat Monica Gubernat, Viorel Vasile Buda, Cristina Trepcea, Rasvan Popescu si Radu Calin Cristea.

CNA a votat din nou, joi, doua propuneri de sanctionare a emisiunii Sinteza zilei in care erau atacati si batjocoriti mai multi jurnalisti de la B1 TV, EvZ si alte publicatii, cel mai dur fiind atacata Andreea Pora. Cazul a mai fost discutat de doua ori in ultimele saptamani. La sedinta din 23 ianuarie, membrii votasera trei propuneri: una de intrerupere a programului timp de 10 minute, timp in care sa fie difuzat doar textul sanctiunii CNA; propunerea de 50.000 de lei amenda; respectiv o propunere de somatie publica pentru Antena 3.

Atunci, nu s-au strans suficiente voturi - minim sase - pentru ca o sanctiune sa fie adoptata. Cea de intrerupere a programului a intrunit cele mai putine voturi, fapt pentru care nu a mai fost luata in calcul in sedinta de azi, cand a fost reluat votul. Astazi, s-a strans numarul minim de necesar de membri CNA care sa sprijine sanctiunea de 50.000 de lei.

Comparativ, tot astazi postul Mynele TV a primit o sanctiune de 100.000 de lei pentru ca a difuzat reclame la telefoane erotice, lucru interzis de lege. Iar Pro TV si Antena 1 au fost amendate cu 50.000 de lei, respectiv 70.000 de lei pentru editii ale emisiunilor La Maruta si Acces direct in care a fost prezentata viata manelistului Nicolae Guta.

Dar si alte subiecte politice au starnit azi discutii in cadrul CNA. O emisiune care a aprins spiritele a fost una difuzata in decembrie de Romania TV, la care au participat Cristian Preda si Mugur Ciuvica. Acesta din urma l-a atacat in termeni duri pe Preda si a folosit expresii precum "cacareaza basista", "comunist imputit" si "rahatel".

  • In sedinta de azi, Valentin Jucan, membru CNA, a calculat ca Mugur Ciuvica a folosit de 11 ori astfel de termeni, in timp ce moderatoarea Liliana Ruse a intervenit de 7 ori pentru a-l stapani pe invitat. Echivaland fiecare astfel de moment cu suma de 10.000 de lei, Jucan a propus o amenda de 40.000 de lei - singura propunere de sanctionare pentru postul controlat de Sebastian Ghita. Ea a fost sprijinita de doar cinci membri - Florin Gabrea, Narcisa Iorga, Valentin Jucan, Viorel Vasile Buda si Christian Mititelu - fapt pentru care nu a trecut la vot, iar emisiunea a ramas nesanctionata pentru moment. Ulterior, CNA a analizat doua emisiuni de la B1 TV si Romania TV despre cazul Elodia, iar Romania TV a primit o amenda de 10.000 de lei, comuna pentru emisiunea despre cazul Elodia si cea cu Mugur Ciuvica. Amenda de 70.000 data B1 TV pentru emisiunea lui TUrcescu a fost extinsa sa acopere si emisiunea despre cazul Elodia.


Citeste mai multe despre   






















9089 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    E real? (Joi, 6 februarie 2014, 14:56)

    Daniels22026 [utilizator]

    Am mai auzit si de alte amenzi. Dar sint ele oare platite? Sau ramin doar asa, o vorba aruncata ca sa-i multumeasca pe creduli?
    • +10 (14 voturi)    
      70.000 lei amenda B1 - motivare (Joi, 6 februarie 2014, 16:02)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      Laura Georgescu, președintele CNA: „Și de gravitatea afirmațiilor făcute. Nu au fost unul al unu să se certe pe un trecut comun. Nu a intervenit nimeni. Au fost patru din aceeași parte”
      „A fost încă o tentativă eșuată, cel puțin până acum din fericire, de lovitură nu de stat ci de lovitură puternică, de croșeu, aplicată statului de drept în România”, a afirmat Robert Turcescu în emisiunea din 12 decembrie.
      • +18 (20 voturi)    
        asta-i georgeasca din pacate (Joi, 6 februarie 2014, 17:02)

        Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui ty

        secondata strans de Mititelu si Trepcea.
        la A3 si Rtv sunt seara de seara emisiuni in care sunt doar ei de ei, toti in aceeasi directie, si da-i si lupta cu regimul Basescu.
        sau, daca se intampla cumva sa cheme pe careva din opozitie, il baga intre 5-6 de-ai lor, plus moderatorii, si abia-l lasa sa vorbeasca.
        ce sa-ti spun, cata impartialitate si echilibru la A3, sa vomiti nu altceva.
        • +3 (5 voturi)    
          Cate 70.000 lei amenda (Joi, 6 februarie 2014, 18:38)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui Gobelin

          pentru emisiunile in care la A3 si Rtv sunt doar ei de ei . . . Crezi ca ar mai exista CNA?
  • +18 (20 voturi)    
    desfiintare (Joi, 6 februarie 2014, 14:57)

    cid [utilizator]

    Nu inteleg totusi de ce nu se ia aceeasi masura de desfiintare ca in cazul OTV. La cate amenzi a primit pentru umplerea cu laturi a spatiului media cred ca aceasta ar trebui sa fie urmatoarea masura.
    • 0 (2 voturi)    
      sa se desfiinteze, foarte bine (Vineri, 7 februarie 2014, 11:56)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui cid

      dar sa se desfiinteze si B1 pentru ca are acelasi tip de propaganda unipartiala.
  • +25 (27 voturi)    
    E un inceput (Joi, 6 februarie 2014, 14:59)

    OmulNou [utilizator]

    Cred ca meritau mai mult, dar macar atat. Ar trebui amendati si pentru faza cu "post oprimat de basisti", pe care au luat-o de la EVZ-ul anilor '90 si au pervertit-o.
  • +14 (16 voturi)    
    oo vai (Joi, 6 februarie 2014, 15:02)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    parca vad ca iar se plang deontologii ca sunt amendati saracii pentru " dreptul la libera exprimare " .
  • +26 (30 voturi)    
    ha ha ha ha (Joi, 6 februarie 2014, 15:16)

    clarice [utilizator]

    Sunt banii de bere a lui Badea,Gadea sau Dana.
    Nici o amenda nu e prea mare pentru Antene.
    CNA merita desfiintata pentru ca face circ.
  • +25 (27 voturi)    
    doar 12.000 euro? (Joi, 6 februarie 2014, 15:22)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    la gabaritul depasit al A3?
    Ar trebui puna o lege in care sa se amendeze in procentaj din cifra de afaceri....1% sa zicem...1% este sa zicem o suma pentru A3, si 1% este cu totul altceva pentru MediaPRO

    Sa vezi atunci ce sar lichelele ca arse
    • +10 (14 voturi)    
      nu inteleg (Joi, 6 februarie 2014, 15:44)

      tenere [utilizator] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

      de ce se voteaza? daca este o incalcare trebuie amendata televiziunea respectiva fara ezitare, ori ei voteaza si pentru ca latrinele au influenta cea mai mare iese un rahatel de amenda pentru ei si tot pe B1 i-a ars cel mai tare

      se aplica democratia acolo unde trebuie sa aplice legea si asa mai distorsioneaza si conceptul de vot

      diferenta fata de anii '90 nu e mare, halal de tara asta
  • -11 (19 voturi)    
    aparent (Joi, 6 februarie 2014, 15:34)

    nellino [utilizator]

    B1 bate Antena3.
    Daca-l da afara pe don colonel pentru amenda o sa zbiere ca e de la presiunile lui/// Ponta.
  • +7 (9 voturi)    
    Intra-adevar ... (Joi, 6 februarie 2014, 15:40)

    Luke1 [utilizator]

    O masura prompta ! :)
    Au trecut doar aproape 2 luni ... cred ca si uitase lumea subiectul ...

    bine ca a reactionat si CNA ... la un moment dat ...
    Nu puteti voi amenda - cat pot ei defaima / injura !

    Keep up the good work !
    Oricum, nu va stresati foarte tare - nu va grabeste nimeni
  • +21 (25 voturi)    
    Adica B1Tv cu Turcescu, are o amenda mai mare? (Joi, 6 februarie 2014, 15:42)

    Motzic [utilizator]

    CNA e un comitet de aserviti, emisiunea lui Turcescu are un nivel net superior pietei media, iar amenda sufera de justificare!
    Cred ca ar trebui dati in judecata!
    • -3 (5 voturi)    
      Da domnule, (Joi, 6 februarie 2014, 22:28)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Motzic

      asta se vede din avion studiind audienta,ha ha,auzi "net superior"!!!
  • -2 (10 voturi)    
    bun... se dau amenzi (Joi, 6 februarie 2014, 15:53)

    qwerasdf [utilizator]

    Dar le si platesc dejectiile alea de posturi?
  • +20 (24 voturi)    
    hmm (Joi, 6 februarie 2014, 15:54)

    Tejveer [utilizator]

    adica e mai nasol sa vorbesti despre o lovitura de stat decat sa il scuipi pe careva in public ? pai daca argumentu' e ca tre sa fie aduse dovezi, oare a3 a fost sanctionata cand a prezentat documente false in direct ? sau cand se spun minciuni seara de seara ? daca vine ponta si zice ca s-a discutat ceva in USL si nu s-a discutat, ar trebui amenda, nu ? au acaparat hotii si CNA.
    • +4 (6 voturi)    
      traducere (Joi, 6 februarie 2014, 19:11)

      nova [utilizator] i-a raspuns lui Tejveer

      CNA l-a sanctionat pe Dan Puric. Cand va mai indrazni sa apara la televizor Dan Puric si nu vor tabari moderatorii pe el sa-l desfiinteze amenda va creste de la 70.000 la 100.000 . Concluzia CIOCU MIC!
  • +21 (25 voturi)    
    Libertatea presei - halal! (Joi, 6 februarie 2014, 16:05)

    OmulNou [utilizator]

    Aha, deci Ciuvica poate spune ce vrea de basescu si scapa, dar cand Turcescu scoate in evidenta un atac clar la statul de drept din partea parlamentarilor este sanctionat dur. Astea sunt masuri punitive echivalente cu cenzura, mesajul pe care-l trimite CNA-ul este "daca ziceti ceva de atacurile la statul de drept, noi va sanctionam, dar daca ziceti ceva de basescu merge".
  • +11 (13 voturi)    
    Cam 10.000 de euro (Joi, 6 februarie 2014, 16:12)

    v_sile [utilizator]

    Banii de tigari ai lui Voiculescu.

    Asta nu e amenda, e o incurajare. "Haideti, baieti, ca puteti sa va lichidati toti oponentii. O sa platiti niste maruntis"
  • +5 (9 voturi)    
    Incredibil (Joi, 6 februarie 2014, 16:36)

    catalin72 [utilizator]

    Deci A3 are seara de seara emisiuni echilibrate iar "dejectiile" prezentate sunt verificate 100% ???
  • +5 (5 voturi)    
    Nu văd rostul CNA (Joi, 6 februarie 2014, 16:46)

    marius v [utilizator]

    Înainte de a blama o televiziune sau alta pe motiv de convingeri politice, poate ar trebui să ne gândim care-i rostul acestei excrescențe a "corectitudinii politice", ea însăși o expresie a ipocriziei instituționalizate. OTV, posturile de "manele", emisiunile de "divertisment" etc, au fost posibile din cauza prăbușirii invățământului, educației și culturii în anii '90. Mass-media, în general, sunt efecte ale acelei prăbușiri, nu cauze ale rahitismului moral. Așadar, băgați banii în învățământ (într-un învățământ reformat) și nu veți mai avea nevoie de toate aceste miliții etice.
  • +7 (9 voturi)    
    b1, turcescu (Joi, 6 februarie 2014, 17:23)

    nash pandelica [utilizator]

    sa dea cna in judecata pentru amenzi inechitabile.
    amenzile trebuie sa aiba o justificare si sa fie aplicate dupa criterii clare, in mode impartial.

    iar jurnalistii aia sa dea pe gadea in judeacata pentru defaimare, calomnie.
    pot lua bani grei, cu avocati buni.
  • +5 (7 voturi)    
    intrebari (Joi, 6 februarie 2014, 17:42)

    rezis [utilizator]

    devine din ce in ce mai interesant cum multi concetateni, fiecare in domeniul lor, fac tot posibilul sa fie pe placul USL....fiecare pune cite o caramida cit de mica si fiecare gindeste ca aportul lui e prea mic pentru a provoca ceva grav......ei bine acesti mici si multi au facut posibila si vara 2012 si invectivele asupra justitiei, si scrisorile deschise si cei citiva zeci filmati ca fiind sute prin piata centrala si cele citeva organizatii indignate dar bine platite in ascuns si cei citiva care nu recunosc plagiatele din cauza fonturilor si cei ce pocesc legi, coduri, constitutii.... la final cind totul se prabuseste toti o sterg si nimeni nu recunoaste nimic...apoi se mira: cum, nu meritam in schengen? s/au furat bani europeni? cum adica sa ne urmareasca prin MCV?...si acu sa zicem ca fiecare se gindeste pe dos in fata oglinzii: cum as vrea sa arate tara asta? cum ar putea fi Romania pentru cei ce vin? de ce sa nu fiu corect? sunt destul de informat ca sa stiu ce se intimpla in jurul meu? oare nu sunt crestin doar duminca?...poate ar mai fi o sansa atunci...
  • +4 (6 voturi)    
    in tema (Joi, 6 februarie 2014, 21:50)

    TLiviu [utilizator]

    - cred ca avem de a face cu un abuz -presedintele Traian Basescu a fost ca autoritate primul care a vorbit de conceptul -continuari lovituri de stat prin dsitrugerea unuia din piloni democratiei -pilon de baza -justitia independenta si egalitate in fatza legi - postul B1 prin "vocea " comentatorilor si pozitionarea invitatilor au avut ceea ce se cheama pozitionare politica -CNA a abuzat -un atentat la libertatea presei -eu cred ca e comandat politic de catre chiar V.Ponta - luatzi mesajul meu ca si un protest.
  • +1 (3 voturi)    
    Partizanat politic (Vineri, 7 februarie 2014, 4:13)

    Primula [utilizator]

    Numai cine nu doreste nu vede ca CNA-ul pracitca pe banii nostri partizanatul politic. Sa retina doar atat, nu este platit din banii lui Voiculescu, ci din bugetul de stat, adica din banii nostri...
  • +2 (4 voturi)    
    Pertizanatul politic din CNA! (Vineri, 7 februarie 2014, 6:33)

    hotnewsfil [utilizator]

    Inainte de '89, ne hraneam sufletele cu emisiunile BBC, Europa Libera, Vocea Americii.
    Toate emisiunile lor erau puternic anti- Ceusescu, fara menajamente, fara pretentii de echidistanta politica.
    Nu numai corifeii Noel Bernard, Emil Georgescu, NC Munteanu, dar si combatanti 'de linie', ca Radu Calin Cristea, Mititelu tuanau si fulgerau, faceau, zi de zi, 'partizanat politic' anti Ceausescu.
    Darzenia convingerii cu care isi indeplineau menirea, i-a marcat definitiv pe unii fosti 'partizani', le-a intrat in sange, le-a devenit o meserie - partizanatul politic.
    Unii dintre acestia - cei doi amintiti mai sus, folosesc cu succes aceasta meserie partizana, castiga bani multi, angajati politic de catre PNL (goarna lui Felix), in corul anti-Basescu, in care performeaza si vocile tocmite de PSD si de PC, dirijate de o primadona- avocat.
    Corul acestor partizani-politic de lux - CNA-, cosmetizati in echidistanti, interpreteaza compozitiile iesite pe banda, din laboratorul Antena3, imbunatatite chiar de marele compozitor de hotii si de melodii anti-Basescu - securistul Felix.
    Partizanii - politic din garda CNA protejaza 'His master's voice' - Felix, via Antena3, mimeaza amendari, cu sume modice, din an in Paste, a limbajului grobian, a dejectiilor proferate zilnic de Antena3.
    Felix a dispus, Viorel executa, transmitand sarcina catre CNA, de a distruge, de a rade de pe suprafata pamantului, organele de presa pro-Basescu, pentru vina ca nu ar fi echidistante, ca fac partizanat politic, acest drept apartinand exclusiv ziarelor si posturilor TV detinute de securistul borfas Felix.
    Un asemenea partizanat politic le este permis si membrilor CNA, tocmiti de USL sa rada toti basistii, ca sa nu-i mai vada si sa nu-i mai auda niciun roman.
  • +2 (4 voturi)    
    Degetul predicatorului! (Vineri, 7 februarie 2014, 7:51)

    hotnewsfil [utilizator]

    Priviti inlemniti la degetul lacheului Gadea, indreptat catre inaltimile universului 'Felix". Luati aminte la puterea borfasului - necrutator!
  • +1 (3 voturi)    
    Nu mi-a venit să cred!!! (Vineri, 7 februarie 2014, 7:53)

    Audit [utilizator]

    Nu poţi avea opinii? Oare ceea ce s-a întâmplat atunci, în "marţea neagră" nu a fost un atac CLAR la statul de drept??? Oare trebuie să ne reamintim că toată lumea civilizată a avut aceeaşi reacţie? Oare uităm că parlamentarii NU mai puteau fi judecaţi de nimeni???
    Este incredibil!
    Instanţa sigur le va da dreptate celor de la b1 şi nu numai. În locul lor aş solicita pagube morale RECORD din partea CNA pentru stresul creat, pentru atingere adusă imaginii postului şi realizatorului emisiunii. Până şi parlamentarii introduc în noua constituţie că dacă nu pică preşedintele la referendum, pică patlamentul prin urmare dacă CNA-ul DOAR el dă amenzi, atunci când greşeşte, să plătească!!!
    Recomand cu putere prin urmare nu numai contestarea în justiţie a amenzii ci şi solicitarea consistentă de despăgubiri. Şi ei trebuie să plătească nu numai posturile; cine greşeşte, plăteşte. Nu sunt ei stat în stat.
  • -1 (1 vot)    
    Nu cred in (Vineri, 7 februarie 2014, 10:10)

    anonimu [utilizator]

    Clasa asta de asa zisa politica care vrea sa patrunda in toate fibrele societati ,politizeaza tot mint si fura la cel mai inalt nivel crede ca romani sint needucati se insala numai comunisti fac asta si transforma adevarul in minciuna ii apara pe hoti incotro ne indreptam?
  • 0 (0 voturi)    
    e firesc (Luni, 10 februarie 2014, 23:15)

    srpc [utilizator]

    aberatiile despre lovitura de stat repetate pana la epuizare in Vest ne-au costat intrarea in Schengen (o zice chiar Basescu), pe cand misto-urile la adresa mercenarei Pora nu creeaza decat ilaritate.