VIDEO CNA: Proiect de decizie pentru eliminarea din grila a emisiunilor gen "pamflet", "reality show" si "news magazine"

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 13 martie 2014, 16:59 Economie | Media & Publicitate

Membrii Consiliului National al Audiovizualului (CNA) au adoptat, joi, in unanimitate, un proiect de decizie, prin care televiziunile vor trebui sa elimine din grilele de programe emisiuni precum "pamflet", "reality show" si "news magazine", nedefinite in legislatia audiovizualului romaneasca, scrie Agerpres. Narcisa Iorga, membru al CNA, ataca pe blogul sau decizia sustinand ca e "un proiect de decizie aberant", fara nici un efect, care mai si dubleaza legislatia deja in vigoare.

Potrivit proiectului, "clasificarea programelor audiovizuale dupa genul acestora, altele decat operele cinematografice, se face doar in functie de tipurile de programe prevazute in structura de programe aprobata de Consiliu". Conform Deciziei CNA, o televiziune si un radio poate avea in structura sa: programe de informare, programe educative, culturale, religioase, filme (de fictiune, de animatie, documentare, seriale), programe de divertisment si alte tipuri de programe, publicitate si teleshopping.

Proiectul a fost postat pe site-ul CNA pentru consultare publica, recomandarile fiind asteptate, prin posta sau depuse direct la registratura CNA, pana cel tarziu pe 27 martie 2014, inclusiv.   



Pentru nerespectarea acestei decizii, televiziunile si radiourile vor putea fi sanctionate cu amenda pana la 100.000 de lei.

"Ca unica autoritate de reglementare, control si sanctiune in audiovizualul romanesc CNA propune astazi o reglementare care se impunea de mult timp si anume precizarea genurilor de emisiuni, asa cum sunt ele aprobate prin structura de programe care ajunge la CNA, pentru o corecta informare a publicului. Castiga si realizatorii care isi asuma dinaintea intrarii in emisie ceea ce vor sa faca si isi gandesc demersul de asa natura incat mesajul sa ajunga sigur la toti telespectatorii, castiga si consumatorii de media care sunt avizati ce program urmeaza sa vada si care sunt corect informati", a declarat Laura Georgescu, presedintele CNA, dupa sedinta de joi a Consiliului.

Ea a precizat ca aceste tipuri de emisiuni "nu aveau voie sa apara pe ecran pentru ca nu sunt definite in legislatia audiovizuala romaneasca".

Laura Georgescu a adaugat ca decizia va intra in vigoare la zece zile de la aparitia sa in Monitorul Oficial.

"Deci, este suficient timp ca sa se preocupe absolut fiecare realizator de asumarea corecta a demersului pe care-l face in spatiul public. (...) Vestea buna este ca toti membri (n.r. CNA) si-au dorit aceasta curatare a audiovizualului. (...) Este o reglementare care trebuia facuta probabil de cel putin cinci ani, se impunea clar pe piata atata vreme cat in acest moment sunt folosite genuri nedefinite in legislatia audiovizuala", a mai spus Laura Georgescu.























8358 vizualizari

  • +2 (16 voturi)    
    pe banii mei fac ce emisiune vreau (Joi, 13 martie 2014, 17:05)

    visio [utilizator]

    însă jocul este altul: CNA se auto-mutilează pentru a exista un motiv legal pentru desființarea lui; astfel, Latrinele 3 nu ar mai plăti amenzi...
    • +7 (9 voturi)    
      Pai (Joi, 13 martie 2014, 18:23)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui visio

      s-a abrogat legea prin care se interzicea intimidarea judecatorilor prin minciuni, asta mai urmeaza, sa se dea 100% liber la propaganda lasului Gadea.
    • +3 (5 voturi)    
      absolut! (Vineri, 14 martie 2014, 8:00)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui visio

      ca sa nu fie fortati sa amendeze latrinele! Badea va boteza kamflet emisiunea de abjectii si nu va fi deci interzisa.
      In fata reactiei pro-Plesu, pro-Sorina, pro-Pora, acum CNA nu va amenda fabricantii de laturi ci vor spune ca a interzis emisiunea.
      Trebuie procese anti-abjectii si amenzi care frig!!
  • +8 (20 voturi)    
    "Sunt interzise" pentruca "spunem noi canu exista" (Joi, 13 martie 2014, 18:24)

    alex4321 [utilizator]

    Laura sluga lui Ponta care a interzis vreo trei televiziuni pana acuma si a incercat s-o inchida si pe a patra: Realitatea
    a precizat ca aceste tipuri de emisiuni "nu aveau voie sa apara pe ecran pentru ca nu sunt definite in legislatia audiovizuala romaneasca".

    Cum adica "unele e emisiuni nu au voie" pentru ca "genul lor nu exista daca nu e definit" de Laura si de trupa de penali de la PSD care face legi?

    Cum sa nu existe "genul Pamflet" ?

    Pai "Bilete de Papagal" ale lui Arghezi ce erau, Sluga de Plagiator?

    Si sa mai spui cu tupeu "Le interzicem" pentru ca "Exista Doar ce zicem noi ca Exista?"

    Nu vi rusine ma Stalinistilor? Asa ceva nu aparea
    nici pe vremea lui Pauker, Brucan, Ilici,si Roman-tatal...in anii 50
  • +2 (8 voturi)    
    Da (Joi, 13 martie 2014, 19:00)

    xerxes2001 [utilizator]

    Poate asa mai scapam de tot felul de fatuci cu silicoane si cu cultura 0
    • +7 (9 voturi)    
      Nu scapm de kitsch (Joi, 13 martie 2014, 22:04)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui xerxes2001

      In schimb Latrina3 v-or baga fara frica toate zoaiele la fictiune si vor fi protejati de sluga Georgescu...cam asta cred ca e planul.
      • +4 (4 voturi)    
        Tocmai de aceea, (Vineri, 14 martie 2014, 12:07)

        MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        cred ca ideal ar fi ca toti acei membrii CNA care obstructioneaza amendarea gizilor, ciuvicilor si bazilor sa fie dati in judecata si lasati in chiloti, dupa acordarea despagubirilor civile. Doar asa, acesti oameni, platiti din banul public, dar care lucreaza pentru uslam, vor invata ca sunt pusi acolo in interesul populatiei si nu al unor privati politici penali.
  • +12 (18 voturi)    
    aberatie (Joi, 13 martie 2014, 19:01)

    argoman [utilizator]

    CNA-ul ar trebui desfiintat.Sunt o adunatura de birocrati platiti gras de la buget.
  • +3 (9 voturi)    
    Nu trebuie legi. Exista (Joi, 13 martie 2014, 20:50)

    Kecske [utilizator]

    TELECOMANDA. Cu o multime de functii, inclusiv blocarea canalelor nedorite pentru a feri copii de influente nepotrivite.
  • 0 (8 voturi)    
    Finaly! (Vineri, 14 martie 2014, 0:17)

    Airwaves [utilizator]

    Asa copilasi! Ati vazut ca se poate? Da' sa ne miscam mai cu talent, iar de acum inainte sa nu mai inchidem ochii la derapajele din audio-vizual. Sub umbrela libertatii de exprimare, trebuie sa existe, totusi, niste LIMITE, mai ales in spatiul public.

    Toate dejectiile de pe televiziuni se deghizau in tot soiul de denumiri, improscand cu mizerii in stanga si in dreapta, scazand nivelul de cultura si ultimul dram de moralitate care mai exista in societatea romaneasca.
  • +5 (13 voturi)    
    Intrebare? (Vineri, 14 martie 2014, 7:02)

    Cetateanu [utilizator]

    Cat de tampiti sunt membrii CNA sa nu stie ca ce nu este interzis este permis? A, daca vor sa reglementeze, si sa puna stavila derapajelor, trebuie sa ceara asta parlamentului. De fapt nu este de mirare: orice idiot cand se vede cu stampila in mana i se umfla neuronu. Fiind gol in jurul lui nu-l doare. Asa s-a intamplat si acum 60- 70 ani cand unii cu zvastica, si altii cu secera si ciocanul au ars carti si au trimis oamenii in lagar.
  • +2 (4 voturi)    
    Degeaba! Și un pic periculos (Vineri, 14 martie 2014, 9:52)

    filips [utilizator]

    Banciu și voicuriștii o să susțină că fac emisiuni de divertisment și, vorba ceea, "Vă pup. Pa"! Dar Moise Guran, care face o emisiune de tip news magazine, cum o să-i spună?
  • -3 (3 voturi)    
    cenzura comunista (Vineri, 14 martie 2014, 10:06)

    pecereu [utilizator]

    Nici Ceausescu nu a permis ce vor astia acum.
    Basescu vrea sa inchida trustul Intact dar spre necazul lui nu va putea.
    Au sarit repede Mariiii Intelectuali,burtosul Plesu,si Madama Pora s-au ofuscat vezi Doamne .
  • +3 (5 voturi)    
    k...-maka (Vineri, 14 martie 2014, 11:16)

    Gobelin [utilizator]

    pamfletarii o sa-si spuna divertismenari, iar news magazine vor intra la informative. punct.
    mare curatenie a mai facut georgeasca.
    hai laura, fa-te ca lucrezi.
  • +1 (5 voturi)    
    Ăsta-i primul pas (Vineri, 14 martie 2014, 12:25)

    raduculetul [utilizator]

    Stați să le iasă asta şi după aia va urma pasul doi. Cenzura adevărată. Vor ajunge să legifereze cât „trebuie“ să ţină o emisiune, ce subiecte se pot aborda, ce invitaţi pot fi aduşi în emisiune, ce întrebări li se pot pune etc. Pasul trei: închid toate televiziunile de opoziție.
    qed
    • +3 (3 voturi)    
      Asta vrea Ponta, (Vineri, 14 martie 2014, 14:30)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui raduculetul

      controlul total asupra mass-media, momentan el nu apare decat la posturile securistului voiculescu, dar daca ar disparea televiziunile libere, ponta ca dictator ar putea spune orice la emisiunea lasului Gadea, fara sa fie contrazis.
  • 0 (2 voturi)    
    nu/s normali.... (Vineri, 14 martie 2014, 19:48)

    luci30 [utilizator]

    pamfletul a fost este si va fii...la toate tv europene si americane....problema este ca iti trebuie multa inteligenta si cultura sa poti face o astfel de emisiune si bineinteles auditoriu capabil care sa priceapa...IQ si telecomanda ar fii suficient,nu ipostaza ridicola in care s/a plasat CNA...