Antena 3, amendata cu 30.000 de lei pentru atacul la adresa lui Andrei Plesu

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 20 martie 2014, 13:38 Economie | Media & Publicitate

Antena 3 a fost amendata cu 30.000 de lei pentru atacurile la adresa lui Andrei Plesu, scrie site-ul specializat Pagina de Media, care noteaza ca a fost nevoie de doua ore de dezbateri, o jumatate de ora de discutii pe propuneri de sanctionare si mai multe tururi de voturi pentru a se ajunge la aceasta decizie.

Amenda este cu 20.000 de lei mai mica decat cea aplicata de Consiliu aceluiasi post pentru cazul Andreea Pora si a fost propusa de Laura Georgescu, presedintele CNA, primind votul a sase dintre membrii Consiliului, noteaza Pagina de Media.
 
Laura Georgescu a spus ca propunerea sa este un compromis: "Suntem cu cvorumul la limita, suntem deci intr-o situatie de compromis, decat sa nu iasa nicio propunere mai bine sa iasa un compromis", a argumentat aceasta.

In timpul dezbaterilor ce au precedat votul pentru aplicarea amenzii de 30.000 de lei au existat cinci propuneri de sanctionare, potrivit sursei citate.
  • Cele mai mari sanctiuni au fost propuse de Florin Gabrea (intreruperea emisiei cu 10 minute, timp in care sa fie difuzat doar textul sanctiunii) si Narcisa Iorga (200.000 de lei amenda), dar acestea nu au primit mai mult de doua voturi.
  • Monica Gubernat a facut prima propunere de sanctionare, de 10.000 de lei, pentru limbaj injurios si instigare la violenta, dar a retras-o ulterior.
  • Christian Mitielu, un alt membru CNA, a propus reluarea amenzii de 50.000 de lei care a fost aplicata de CNA postului Antena 3, la inceputul lunii trecute, pentru cazul Andreea Pora.
  • Consiliul National al Audiovizualului a analizat in sedinta de joi si editia din 16 martie a emisiunii Sinteza zilei in care a fost reluat subiectul Andrei Plesu.
Mugur Ciuvica, unul dintre invitatii lui Mihai Gadea in editia din 16 martie, a incercat sa explice in fata CNA de ce a spus despre Andrei Plesu ca "minte ca un porc".

"Eu puteam sa le spun ca sunt minciuni ordinare, ca sunt minciuni sfruntate, alte formule puteam sa gasesc. Mi s-a parut si mi se pare in continuare cea mai potrivita formula cea pe care am folosit-o, si anume ca domnul Plesu minte ca un porc, pentru ca mintea ca un porc in interviul respectiv legat de niste lucruri concrete, verificabile despre vizita lui Emil Constantinescu in Statele Unite ale Americii, dar in acelasi timp am raspuns si unor insulte ale domnului Plesu", a afirmat Ciuvica.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

5054 vizualizari

  • +28 (30 voturi)    
    DA (Joi, 20 martie 2014, 13:46)

    abrahamlincoln [utilizator]

    ANTENA3 trebuie INCHIS !
    • +18 (20 voturi)    
      /// (Joi, 20 martie 2014, 13:53)

      hmara [utilizator] i-a raspuns lui abrahamlincoln

      Subscriu.
      Iar pe derbedeii de badea, gadea, dumitrescu si ursu i-as tavali un pic in smoala si fulgi.
      • +1 (1 vot)    
        Doar atat? (Joi, 20 martie 2014, 15:51)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui hmara

        L-ai uitat pe cel de-al doilea malefic dupa dumitrescu: radu tudor. Toti ceilalti vin dupa.
      • 0 (2 voturi)    
        la barfa aia imputita (Joi, 20 martie 2014, 16:21)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui hmara

        au fost patru insi, gadea, badea, ciubica si ursu.
        fiecare ar trebui sa dea cate 30 de mii.
        plesu ar trebui sa dea in judecata latrina 3 si sa ceara cateva mil. de euro.
        sa dea in judecata postul si pe fiecare din handralaii aia cocalari, in parte.
    • +18 (18 voturi)    
      pina la inchidere, trebuia o sanctiune corecta! (Joi, 20 martie 2014, 14:00)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui abrahamlincoln

      Cuantumul amenzii este absolut derizoriu, suma de 200.000 este mai rezonabila.
      Pai 30.000 ii scoate Varanul din buzunarul cu maruntis!
      Iar amenda nu trebuia sa fie singura masura, daca nu este insotita de intreruperea emisiunii, nu are valoare.
      O intrerupere de 10 minute in fiecare ora ar fi fost un avertisment corect!
    • +11 (11 voturi)    
      semnati petitia (Joi, 20 martie 2014, 14:00)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui abrahamlincoln

      http://www.petitieonline.net/petitie/02529049/semnaturi
    • +12 (12 voturi)    
      De ce inchis? (Joi, 20 martie 2014, 14:13)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui abrahamlincoln

      Dat o amenda de 100-200.000 eur. Si la urmatoarea abatere similara 400.000 eur. Si la urmatoare 800.000. Si tot asha pina da faliment.

      Daca-i inchizi se muta la antena 2 sau antena4 si incep sa urle ca dictatorul le baga pumnu-n gura.
      • +1 (1 vot)    
        nu uita ca felix mai are bani si de la (Joi, 20 martie 2014, 15:51)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Crescent..si acolo e nitzel..fara numar..fara numar
      • +1 (1 vot)    
        Nu merge... (Joi, 20 martie 2014, 15:56)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        ... desi e logic ce spui.
        Amenzile vor fi contestate in justitie, si dupa cate stim, termenele de judecare se vor intinde pe catralioane de ani.
        Inchiderea tuturor antenelor e singurul lucru care ne mai poate salva. Sau, autoinchiderea, prin condamnarea la 100 de ani cu executare a varanului si confiscarea intregii averi.
  • +18 (18 voturi)    
    asta e si strategia (Joi, 20 martie 2014, 13:54)

    arthur_l [utilizator]

    deci primesc amenda de 30.000 de lei dar au facut rating si au castigat din reclame 100.000 de lei.

    deci deasta si folosesc acel limbaj ca le place. ca sa se ingvete minte ar trebui amendati cu 30.000 de lei in fiecare zi, adica ce castiga din rating prin injuraturi sa dea la amenda.

    altfel vor continua pentru ca e la fel ca zero tv
  • +12 (12 voturi)    
    Amenzile trebuie date in procente! (Joi, 20 martie 2014, 14:11)

    Andradda [utilizator]

    In functie de raspandirea pe plan national si implicit de audienta postului respectiv.
    5% din cifra de afaceri ar fi corect!
    Pt un oarecare post local, 5% pot sa insemne 5000 de euro.
    Insa, pt un post care apartine trustului Intact, 5% pot sa insemne chiar si 500.000 de euro. Abia atunci cei in cauza vor simti amenda si vor fi nevoiti sa ia masurile necesare.
    Asa, cu 30.000 de lei, amenda pt Intact e un fel de praf in ochi. Probabil ca cei 30.000 de lei reprezinta doar un sfert din salariile incasate lunar de Badea, Gadea sau Ciuvica la trustul Intact.
    Floare la ureche.
    • +2 (2 voturi)    
      corect (Joi, 20 martie 2014, 15:41)

      V44 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      In procente si progresiv:
      prima abatere 5%, a doua 10%, a treia 20%, ... si sa vad cum se descurca de la a 5-6-a abatere incolo!
  • +13 (13 voturi)    
    Rusine, Laura Georgescu! (Joi, 20 martie 2014, 14:34)

    mihailn [utilizator]

    Rusine, Laura Georgescu! Ce compromis, nu pot sa cred ca nu vedeti ce mizerie este aceasta emisiune alui gadea, iata si argumentele lui ciuvica, nu fac mai mult de doua parale, asta e omul, dar dumneavoastra cum va puteti compromite in asemenea masura? Cu astfel de sanctiuni nu faceti decat sa ii incurajati sa continue pe acelasi ton, asta e sanctiunea data acum, o incurajare: ziceti inainte, baieti, banul sa iasa, porcaiti cum va vine la gura!
    Sa va fie rusine!
  • +3 (3 voturi)    
    Ce trist! (Joi, 20 martie 2014, 15:39)

    ticbis [utilizator]

    Am trait o jumatate din viata in epoca totalitarismului ceausist din Romania. Marturisesc insa sincer ca n-am intalnit niciodata in anii aia persoane (cu functii sau fara) care sa se prostitueze si sa se prosterneze in halul asta din punct de vedere moral, etic si civic in fata unei puteri trecatoare si recunoscuta pe plan national si international ca fiind corupta, incompetenta si profund imorala.
    Este incredibil pentru o minte omeneasca normala sa digere asemenea decizii ale unei institutii care are ca principal scop sa asaneze spatiul media de laturile deversate constant si zilnic de golanismele predicate zilnic de golanii care populeaza studiourile Antenei 3.
    Este o sfidare la adresa bunului simt elementar. Le atrag atentia distinsilor membri CNA ca istoria ii va pedepsi crunt; ii va aseza in galeria personajelor negative din istoria Romaniei, alaturi de Nicolae Ceausescu, Ion Iliescu, Petre Roman, S. Ov, Vantu, Dinu Patriciu, Victor Ponta, Nicolae Vacaroiu, Adrian Nastase, Dan Voiculescu, etc.

    P.S.: Le dedic membrilor CNA un citat celebru dintr-un film romanesc din anii '70:

    "În nemernicia mea, ca un câine turbat, am mușcat mâna care m-a crescut și care m-a hrănit. Si-am privit razand cum ai mei se stingeau de sete pe ziduri!"

    Rusine, CNA!!!!!!!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Lasati in chiloti (Joi, 20 martie 2014, 17:54)

      MadameDuRecamier [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

      trebuie lasati acei membrii CNA, care, uitind ca trebuie sa reprezinte interesul public, lucreaza pentru potentatii zilei si slugile acestora. Cind vor fi sanctionati, in urma unor procese civile cu mari despagubiri materiale, vor intelege acesti lingai ai uslamului de partid si de stat, ca menirea lor de mizerabili numiti politic, e doar interesul celor multi, din banii carora traiesc si pe banii carora fac ilegalitati.

      De la mine un tovarasesc hai siktir, tovarasi uslamisti.
      Dar, si speranta ca Pora, Plesu si Sorina Matei, alaturi de alti beneficiari ai "dreptatii" CNA ii vor da in judecata.
  • +2 (2 voturi)    
    ANDREI PLESU (Joi, 20 martie 2014, 16:09)

    MihailNica [anonim]

    aceasta amenda este un compromis ? nu , este nivelul moralei membrilor cna .!
  • +2 (2 voturi)    
    "proportiile" (Joi, 20 martie 2014, 17:07)

    Dana Bob [anonim]

    B1 amendat cu 70000 ron ptr emisiunea cu Dan Puric!
    A 3 amendata cu 30000 ron ptr ceva care ma face sa opresc televizorul. Injurii , calomnii etc
    Sau pastrat proportiile intre cele 2 cazuri?
  • -4 (4 voturi)    
    Ma tot uit la voi basistilor, (Joi, 20 martie 2014, 17:13)

    xrogo [utilizator]

    si nu-mi vine sa cred ce vad,voi care sustineti ca vreti stat de drept vreti sa bagati pumnul in gura presei.
    Nu va convine ceva,nu va uitati,nici mie nu-mi convin multe la postul basist B1 si schimb canalul.
    • +3 (3 voturi)    
      De cind a3 si intact fac (Joi, 20 martie 2014, 17:22)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      parte din presa ?
    • -1 (1 vot)    
      xrogo (Joi, 20 martie 2014, 18:01)

      MihailNica [anonim] i-a raspuns lui xrogo

      dragoste neconditionata
    • +2 (2 voturi)    
      O Basista (Joi, 20 martie 2014, 18:29)

      Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui xrogo

      Nu vreau sa bag pumnul in gura presei !
      Vreau sa pot urmari o emisiune cap- coada si nu sa schimb canalul !
      Te puteai uita la OTV?
      Iar in ceea ce priveste CNA-ul as vrea sa aplice aceeasi unitate de masura!
    • +2 (2 voturi)    
      O basista (Joi, 20 martie 2014, 18:33)

      Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui xrogo

      Nu vreau sa bag pumnul in gura presei !
      Vreau doar sa urmaresc o emisiune cap-coada fara a fi oripilata de ceea ce se spune acolo!
      Te puteai uita la OTV?
      Si mai vreau ca CNA sa fie echidistanta si sa aplice aceleasi unitati de masura!
      Ma intelegi?