Meciurile din Liga 1 si din Cupa Ligii vor fi difuzate de UPC si Focus Sat in urmatorii 5 ani

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 5 iunie 2014, 13:44 Economie | Media & Publicitate

Compania UPC si platforma sa de satelit, Focus Sat, vor difuza toate meciurile din cadrul campionatului Ligii 1 si din Cupa Ligii in urmatorii cinci ani, potrivit unui comunicat citat de Mediafax.

Conform sursei citate, UPC si Focus Sat au semnat recent un acord de distributie cu Intel Sky Broadcast Ltd. pentru transmisia celor doua televiziuni Look TV si Look Plus.

"Am ajuns la un acord cu grupul care detine drepturile pentru Liga 1 si Cupa Ligii si vom transmite meciurile in perioada 2014 - 2019. In afara zonei de acoperire UPC, cele doua canale vor putea fi urmarite la nivel national prin platforma de satelit Focus Sat", declara Robert Redeleanu, Chief Marketing Officer (CMO) al UPC Romania.

Conform comunicatului, in urmatorii cinci ani, abonatii UPC si Focus Sat se vor bucura de cinci sezoane de fotbal.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

5573 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Traiasca! (Joi, 5 iunie 2014, 14:10)

    M. G. [utilizator]

    Traiasca piata libera a drepturilor TV! Oricum nu se mai uita nimeni la penibilitatea asta de campionat.
    • 0 (0 voturi)    
      se uita lumea (Sâmbătă, 14 iunie 2014, 17:49)

      mitza.p [utilizator] i-a raspuns lui M. G.

      Daca nu se uita lumea la Liga 1 nu mai investea UPC-ul milioane in drepturi de difuzare si parteneriate. Miscarea asta o sa le aduca multi abonati.
  • 0 (0 voturi)    
    neclar (Joi, 5 iunie 2014, 14:19)

    levierul [utilizator]

    adica si de UPC si Focus Sat?
    Look TV si Look + sunt deja pe RDS....
    • 0 (0 voturi)    
      nu vor mai fi (Joi, 5 iunie 2014, 17:55)

      minos [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      de la 1 iulie nu mai sunt libere la retransmisie.
    • 0 (0 voturi)    
      lamurire (Joi, 5 iunie 2014, 20:06)

      suporterul [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Umbla vorba in targ ca astora de la RCS li s-au golit sacii, de aia si baga publicitate la Digi, nu cred ca vor mai avea meciurile
      Parerea mea e ca s-ar putea sa nu mai fie in grila lor din toamna...
  • 0 (0 voturi)    
    TV (Joi, 5 iunie 2014, 14:22)

    MrOpinie [utilizator]

    Si uite asa ori vom incepe sa mergem la stadion sa vedem meciurile ori ne lipsim de Liga I...
  • 0 (0 voturi)    
    exclusivitate ?! (Joi, 5 iunie 2014, 14:27)

    DuiaDyndns [anonim]

    nu scrie nicaieri ca ar fi luat si exclusivitate. ne poate lamuri cineva?
  • +1 (1 vot)    
    "se vor bucura de cinci sezoane de fotbal" (Joi, 5 iunie 2014, 14:29)

    thebblack [utilizator]

    fotbal sau bambiliciul practicat in eterna si fascinanta romanie?
  • 0 (0 voturi)    
    nu este clar (Joi, 5 iunie 2014, 14:50)

    ddfro [utilizator]

    exclusiv????
  • 0 (0 voturi)    
    treaba buna (Joi, 5 iunie 2014, 15:04)

    Mariaaan [utilizator]

    Mai bine mai tarziu decat deloc, UPC-ule ti-ai dat seama ca romanii iubesc fotbalul
  • -1 (1 vot)    
    Informativ (Joi, 5 iunie 2014, 15:08)

    Anonim2013 [utilizator]

    Sa vedeti acum restructurari in cadrul Digisport, oameni care nu vor avea activitate si sa vedeti ce miscari pe partea comerciala.

    - agenti de la UPC care vor lua inapoi toti clientii care s-au mutat la Rcs pentru meciuri si au ignorat toate problemele tehnice pe care le-au avut, acum se vor muta la o firma care merita sa transmita aceste meciuri.
    Mesaj pt UPC - spor la vanzare si vizionare placuta celor care au decis acest lucru.


    - agenti de la Rcs trimisi la disperarea conducerii sa resemneze adica sa prelungeasca 90% din contractele lor care se pot rezilia in orice moment ( fiind fara clauze cu perioada determinata).

    Mesaj pt Rcs - s-a termintat cu datul spagii la liga si ati ramas cu ochii in soare, spor la rezilieri ( sa aveti cat mai multe :))
  • +1 (1 vot)    
    Daca Iorgulescu... (Joi, 5 iunie 2014, 15:50)

    Sting [utilizator]

    ...nu este presedinte de drept al ligii, iar acesta a incredintat drepturile de transmitere in aceasta perioada, atunci nu rezulta ca acel contract este nul de drept?!

    Chiar nu face nimeni investigatia asta? Stam ca prostii si inghitem toate rahaturile?
  • 0 (0 voturi)    
    ce sa intelegem? (Vineri, 6 iunie 2014, 15:00)

    croitorasul-cel-viteaz [utilizator]

    Ne poate lamuri cineva cu exactitate unde vom viziona Liga 1 incepand cu sezonul urmator?
    Vad ca nimeni nu spune ceva concret, doar un dialog contradictoriu de comentarii pe aici
    Eu am inteles ca UPC va avea exclusivitate, corect?
    • 0 (0 voturi)    
      intelegerea textului citit (Duminică, 8 iunie 2014, 8:35)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui croitorasul-cel-viteaz

      zice cat se poate de clar in textul articolului.

      "Conform sursei citate, UPC si Focus Sat au semnat recent un acord de distributie cu Intel Sky Broadcast Ltd. pentru transmisia celor doua televiziuni Look TV si Look Plus."

      looktv si look+ au dreptul de transmisie al meciurilor si upc a semnat un acord de distributie a celor 2 televizuini prin cele 2 platforme ale sale (digital, upc, si satelit, focus sat).

      ce nu zice in text este daca acordul de distributie este exclusiv, adica daca DOAR upc va distribui aceste 2 posturi, sau si alti distribuitori (rcs, romtelecom) le vor putea transmite.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari (Miercuri, 18 iunie 2014, 14:41)

    SorinBadescu [utilizator]

    Ma bravo, macar putem sa urmarim si noi meciurile undeva, daca jigodiile alea de la Digi s-au zgarcit la bani si nu au mai cumparat liga. Ce faceam daca nu-i lua UPC? Unde vedeam fotbal? La Dolce?