Stelian Tanase: TVR News, TVR3 si TVR HD ar putea fi inchise, intrucat "sunt in afara legii"

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 17 iunie 2014, 12:38 Economie | Media & Publicitate

Stelian Tanase
Foto: Agerpres
Stelian Tanase, presedintele-director general al Televiziunii Romane, a declarat marti pentru Mediafax ca TVR News, TVR 3, TVR HD si TVR Moldova sunt in afara Legii 41 de functionare si organizare a SRTv, sugerand ca este posibila inchiderea lor, insa nu a fost luata o decizie in acest sens.

"Legea 41 prevede doar patru canale, 1, 2, TVR International si statiile locale. Restul sunt in afara legii. Luam in calcul sa revenim la cadrul legal, asa cum a fost el desenat de Parlament, in 1994. Despre TVR News nu se spune nimic, despre TVR 3 nu se spune nimic, despre TVR HD si TVR Moldova nu se spune nimic si legea-i lege. Dar sunt discutii intre noi, nu s-a luat nicio decizie", a declarat Stelian Tanase.

Intrebat daca ia in calcul inchiderea acestor televiziuni, care nu apar mentionate in Legea 41, Stelian Tanase a raspuns: "Luam in calcul respectarea legii, atat. O sa vedem, discutiile sunt abia la inceput, intre noi. Sunt propuneri. Cineva a propus, noi ne gandim. Inca nu s-a pus nici la vot in Comitetul Director sau in Consiliul de Administratie. Doar sunt discutii pe coridor intre noi".

Stelian Tanase a fost votat, luni seara, de plenul reunit al celor doua Camere ale Parlamentului, pentru functia de presedinte al Consiliului de Administratie al Societatii Romane de Televiziune, acesta primind 339 de voturi "pentru" si 45 "impotriva".

Initial, Stelian Tanase a fost numit director general interimar al TVR. El a fost numit in aceasta functie, de Parlament, pe 20 decembrie 2013.

Fostul Consiliu de Administratie al TVR, care era condus de presedintele-director general al televiziunii publice Claudiu Saftoiu, a fost demis pe 10 decembrie de Parlament, odata cu respingerea raportului de activitate al SRTv pe anul 2012.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2177 vizualizari

  • +4 (6 voturi)    
    evident! (Marţi, 17 iunie 2014, 13:04)

    cezy43 [anonim]

    mai ales HD-ul, ca prea ne-am boierit si atunci sa te tii rating!
  • +4 (6 voturi)    
    TVR fosta si L ! (Marţi, 17 iunie 2014, 13:16)

    gica43 [utilizator]

    Cel mai bine pentru noi ar fi sa inchida toata Televiziunea Romana,devenita o simpla anexa a psd-ului,in frunte cu tanase.
    • +1 (3 voturi)    
      sa inchida si SRR-ul (Marţi, 17 iunie 2014, 14:22)

      goptar [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      Si SRR, daca se poate. Sunt bani publici bagati ca sa isi tina Voiculescu fostii angajati ai EuropaFM. Muzica veche si proasta, repetata la aceleasi ore, zilnic. TVR HD era ultimul post de televiziune unde mai erau emisiuni de cultura (si ele repetate dar ... erau) dar era inutil ptr propaganda pontista. Bine ca prietenii lui Tanase, Iaru si Dinescu au supt ce au putut de acolo.
      • +2 (2 voturi)    
        Suntem condusi nu de culti ci de des-culti ! (Marţi, 17 iunie 2014, 17:11)

        gica43 [utilizator] i-a raspuns lui goptar

        Porcaria cea mai mare a fost desfiintarea TVR Cultural,de departe cel mai bun post de TV care putea fi urmarit in Romania.
  • +1 (3 voturi)    
    mostenitorii securitatii !!! (Marţi, 17 iunie 2014, 14:32)

    Animotos [utilizator]

    Uite asa o barba aveam, uite asa o pieptanam...... cam tarziu v-ati dat seama ca sunteti in afara LEGII dupa ce ati poluat campul RF cu canale de 2 lei.
    Cunoastem cat de greu si imposibil se poate obtine o frecventa de emisie de la ANCOM si CNA pt. un fraier care plateste taxe si impozite !!!! dar Trinitas , TVR 3, tvr news , tvr moldova se rezolva RAPID pe cale de PARTID. Mostenitorii securitatii sunt la BUTOANE , se stie !!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Fa pasi (Marţi, 17 iunie 2014, 17:25)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Animotos

      Tu macar stii ce vorbesti, sau iti dai cu parerea despre orice? Ce frecvente ocupa TVR News sau TVR Moldova? Cine nu are acces la frecvente, televiziunile de rahat cu "vedete" si cocalari pe banda rulanta? Ai auzit de televiziune digitala sau in secolul in care gandesti inca nu s-a inventat asta?
  • +3 (3 voturi)    
    teoria si practica (Marţi, 17 iunie 2014, 15:40)

    benicio [utilizator]

    Teoria spune ca un manager bun e cel care dezvolta, construieste, inventeaza. Si nu unul care inchide, distruge, desfinteaza. Daca legea e proasta, schimbati legea. Nu va mai ascundeti dupa ea, ca porcii-n papusoi. TVR HD a ramas singurul post quality din gama TVR, inchideti-l si pe asta si va intoarceti in epoca Televiziunii Romane Libere (vorba vine) din epoca Ilici Iliescu.
  • +2 (2 voturi)    
    Asa incompetentilor (Marţi, 17 iunie 2014, 16:28)

    A_Radu [utilizator]

    In timp ce Rep Moldova e bombardata propagandistic de posturile rusesti care ii spala pe creier ca Antena 3 la noi , voi vreti desfiintarea TVR Moldova ... halal patrioti .... si apoi sa ne mai miram ca "fratii" nostri de dincolo de Prut nu ne prea cunosc si nici frati nu prea ne considera ...
    • +1 (1 vot)    
      Stelian Tanase... (Marţi, 17 iunie 2014, 17:26)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui A_Radu

      Ce pretentii sa ai de la un retrograd.