Antena 3 da in judecata B1 TV si cere daune morale de 500.000 de euro

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 3 iulie 2014, 19:04 Economie | Media & Publicitate

Antena 3 a decis sa actioneze in instanta postul de televiziune B1 TV si pe directorul acestuia, Sorin Oancea, solicitand daune morale in valoare de 500.000 euro, pentru "difuzare de informatii neadevarate, interpretare inexacta a faptelor si situatiilor, precum si acreditarea unor opinii fara suport factual drept fapte".

"Postul de televiziune B1 TV a fost notificat anterior in nenumarate randuri sa inceteze faptele de lezare a drepturilor Antena 3 S.A. Aceste aspecte au fost insa ignorate, ba chiar a fost observata o acutizare a pozitionarii demersurilor jurnalistice facute impotriva Antena 3 S.A in zona delictuala", afirma Antena 3, intr-un comunicat remis HotNews.ro.

"Ca urmare a prejudiciilor morale majore cauzate prin incalcarea repetata a drepturilor de imagine in cadrul emisiunilor difuzate de postul de televiziune B1 TV, Antena 3 S.A. cere daune de 500.000 de euro", se mai arata in acest comunicat.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

8514 vizualizari

  • +28 (30 voturi)    
    Din ciclul "prostul daca nu-i fudul (Joi, 3 iulie 2014, 19:07)

    Matrafirefox [utilizator]

    parca nu e prost destul", A3 nu isi da cu firma-n cap si continua serenada absurdului, pentru cei care nu sunt convinsi inca de vinovatia securistului Voiculescu si ilegitimitatea guvernului tiranic Ponta.
  • +26 (28 voturi)    
    ha ... (Joi, 3 iulie 2014, 19:09)

    maryus999 [utilizator]

    au nevoie de bani pt procesul cu sefa DNA ului :D
  • +26 (28 voturi)    
    hihihi (Joi, 3 iulie 2014, 19:12)

    TopCat [utilizator]

    sunt disperati varanii. sunt constienti ca se duce dracu tot.
  • +27 (29 voturi)    
    ce ne facem? :) (Joi, 3 iulie 2014, 19:12)

    dovlecel [utilizator]

    Hotul striga: - Hotii!
  • +25 (27 voturi)    
    ba baieti da voi aveti onoare la latrine ??? (Joi, 3 iulie 2014, 19:13)

    mnicku [utilizator]

    ..v-au sifonat onoarea ?
  • +24 (26 voturi)    
    Kafka, frate ! (Joi, 3 iulie 2014, 19:13)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Hotul striga "Hotii !"
  • +22 (24 voturi)    
    :)))))))))))))))))))) (Joi, 3 iulie 2014, 19:16)

    romania_curata [utilizator]

    Prostia ridicata la grad de,,,,LATRINE!
  • -15 (27 voturi)    
    hmm (Joi, 3 iulie 2014, 19:20)

    Mazeta [utilizator]

    Vin vremuri grele pentru presă. Pronosticul meu este că Ponta va închide Antenele și va pune stăpânire pe Hotnews.
    • +4 (4 voturi)    
      Pai si tu ce o sa mai faci? (Joi, 3 iulie 2014, 22:17)

      yol [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Unde o sa mai scuipi daca iti iese pronosticul?
  • +23 (25 voturi)    
    de, ma! (Joi, 3 iulie 2014, 19:22)

    Reshape [utilizator]

    De, ma, B1 TV, daca nu ati pus si voi, mic, acolo: "Aceasta emisiune un pamflet si trebuie tratata ca atare"! Daca puneati chestia asta puteati sa spuneti ORICE pe post.
    Uite, de exemplu Badea Mircea: in emisiune isi bate joc de cine vrea el, pentru ca scrie chestia aia cu pamfletul. Pe Facebook insa nu mai e disclaimer-ul si tot isi bate joc de cine vrea el si cum vrea el. De ce? Pentru ca nu-l da nimeni in judecata, d-aia.
  • +22 (24 voturi)    
    Care-i faza (Joi, 3 iulie 2014, 19:46)

    Băsistude Serviciu [anonim]

    că n-am inteles .Despre ce ”prejudicii morale majore cauzate prin incalcarea repetata a drepturilor de imagine” vorbesc lătrăii varanului ?
  • +18 (20 voturi)    
    Hotul striga hotul (Joi, 3 iulie 2014, 19:56)

    vasile78 [utilizator]

    Antena3 a dus manipularea si mizeria umana si politica la noi cote. Cand apare un concurent pe acelasi stil intra in panica. Hotul striga hotul!
  • +21 (23 voturi)    
    Asa cevaaa.... (Joi, 3 iulie 2014, 19:56)

    denvarel [utilizator]

    Cum au spus?
    "difuzare de informatii neadevarate, interpretare inexacta a faptelor si situatiilor, precum si acreditarea unor opinii fara suport factual drept fapte"?

    Pai asta este definitia emisiunilor A3, Ii acuza pe cei de la B1 de ce? Ca le-au furat patentu?

    B1, niste plagiatori palizi ai puternicului trust de presa premiat de CNN, BBC si OZN-UFO. Merita sa dea juma' de milion ca au indraznit sa faca copy-paste.
  • +21 (23 voturi)    
    culmea prostiei la astia (Joi, 3 iulie 2014, 20:05)

    torna_fratre [utilizator]

    No comment!
    deja mi-e sila sa ma comentez la adresa A3.
    Voma Pura.
  • +16 (18 voturi)    
    doar fum (Joi, 3 iulie 2014, 20:14)

    Adrian_. [utilizator]

    atata timp cat instanta de judecata nu e CNA, e doar o tactica de intimidare.
  • +12 (12 voturi)    
    Cad stelele varanului de-a valma ! (Joi, 3 iulie 2014, 21:37)

    Plagarus [utilizator]

    Pastorii media ai Felixului, au de dat probe de lucru, pe la Palatul Victoria, sub popoul Victorasului, noul idol al acestor maimutze urlatoare bine telecomandate!
  • +5 (5 voturi)    
    Au fost odata niste hahalere agatate de antene (Joi, 3 iulie 2014, 22:15)

    andreesanu [utilizator]

    Toate au un rost si-un sfirsit ,dar cind iti fortezi soarta ajungi sa-ti plingi de mila.
    Mizeria si dezbinare ,minciunile si balacarelile voastre v-au intors de unde ati plecat inapoi in mahala.
  • +4 (4 voturi)    
    Si pentru (Vineri, 4 iulie 2014, 0:17)

    coco04 [utilizator]

    faptul ca are audienta mai mare ,nu?