Inca un caz de jurnalist concediat de la Digi 24 pentru comentarii pe Facebook. ActiveWatch ia pozitie in cazul lui Cristi Citre

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 18 iulie 2014, 15:32 Economie | Media & Publicitate

Un alt jurnalist de la Digi 24, Ana Iorga Mihail, a declarat, vineri, pentru site-ul DCNews ca in urma cu o luna a fost data afara in urma unui comentariu facut pe pagina sa de Facebook. Tot vineri, organizatia ActiveWatch ia pozitie in cazul jurnalistului Cristi Citre, concediat saptamana aceasta de la Digi 24 pentru opiniile exprimate pe Facebook.

  • Ana Iorga Mihail povesteste, pentru Dcnews.ro, ca in urma cu o luna conducerea postului i-a cerut sa stearga de pe Facebook un comentariu si, pentru ca a refuzat, a fost concediata. Comentariul se referea la o greseala aparuta pe post, la Digi 24, intr-o emisiune realizata si prezentata de Radu Paraschivescu. "Urmarea: cateva zile de presiuni din partea conducerii Digi24, pentru a sterge de pe "peretele" meu Facebook postarea. Am refuzat sa o retrag si am fost concediata", spune ea pentru site-ul citat, comentand: "La Digi24, cenzura nu mai e un accident, ci devine o nefericita traditie". Spre deosebire de Cristi Citre - al carui comentariu pe Facebook se referea la Victor Ponta - Ana Iorga Mihail scrisese despre o greseala a colegilor ei de post.
  • Tot vineri, organizatia ActiveWatch a luat pozitie in cazul jurnalistului Cristian Citre, afirmand intr-un comunicat de presa ca acesta a fost concediat "abuziv". "ActiveWatch considera ca aceasta decizie a fost una abuziva, disproportionata si arbitrara, de natura sa incalce drepturile angajatului media si libertatea de exprimare a acestuia. Mai mult, acest caz demonstreaza inca o data cat de mult vulnerabilizeaza statutul jurnalistului in redactie - contractele pe drepturi de autor si lipsa unor documente de autoreglementare (coduri etice, regulamente interne, certificate de bune practici jurnalistice etc.). In masura in care aceste coduri etice etc. nu sunt negociate si agreate de angajatorii si angajatii media, orice masura administrativa luata ca reactie la exprimarea unei opinii, indiferent de forma pe care aceasta o ia, la adresa unor politicieni, echivaleaza cu o forma de cenzura", arata ActiveWatch.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

10798 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    Se poate lasa cu puscarie (Vineri, 18 iulie 2014, 15:40)

    JohnnyBee [anonim]

    Seful ala de la Digi ce concediaza jurnalistii pe baza opiniilor exprimate ingradeste libertatea de exprimare asa cum este special mentionat in Constitutia Romaniei.

    Sa stea un pic stramb si sa gandeasca drept - il paste puscaria.
    • 0 (14 voturi)    
      care drept la opinie?! (Vineri, 18 iulie 2014, 16:49)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBee

      Este vriba despre BANI!
      Asa cum la nunta, cel care plateste lautarii le comanda ce sa se cante, asa si in presa sacrisa, la Radio sau televizuni, patronul este cel ce decide politica editoriala!
      Daca varanul le ordona tonomatelor sa atace pe presedinte si sa sa faca propaganda pentru Putin, acestia se executa.
      La fel, daca le ordona sa foloseasca un limbaj murdar, sau sa scrie / vorbeasca agramat, angajatii sunt obligati sa se execute!
      Ca de aceea sunt platiti!
    • -3 (11 voturi)    
      ha ha (Vineri, 18 iulie 2014, 16:51)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBee

      Puscarie pentru seful de media care isi doreste angajati impartiali din punct de vedere politic ? Cum vine asta ? Nu asta cere si legea in Romania, de la posturile TV, impartialitate, echidistanta...

      Si daca i-a dat afara, nu i-a cenzurat, dimpotriva..., acum sunt liberi sa-si sustina parerile politice cat vor si cum vor :))...Doar ca nu vor face asta pe banii patronului care cere impartialitate contra salariu.
      • +3 (5 voturi)    
        impartialitate (Vineri, 18 iulie 2014, 18:02)

        boromir [utilizator] i-a raspuns lui jescu

        Sa inteleg de la tine ca impartialitate inseamna
        sa-l vorbesti pe Ponta doar de bine? In alta ordine de idei, parca omu' postase ceva pe facebook despre Ponta, daca retin bine.
      • +5 (5 voturi)    
        Se observă câteva lacune... (Vineri, 18 iulie 2014, 20:48)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui jescu

        în argumentația Dvs:
        - din articol reiese că postarea d-nei AMM nu avea conotații politice, deci nu echidistanța politică a fost urmărită prin concedierea sa;
        - ziariștii nu scriau pe blogul personal pe banii patronului. Plata salariului este nerelevantă în raport cu libertatea de exprimare.
        - cenzura a existat și s-a manifestat în momentul în care relația angajat-angajator a fost condiționată de ștergerea postărilor de pe contul personal de Facebook. Dacă faptele sunt adevărate, nu este vorba numai de cenzură, ci de-a dreptul de șantaj.
        - echidistanța nu este reglementată prin lege. Ea ține de deontologia profesională și de regulamentele interioare.
        - cerința "imparțialitate contra salariu" e legitimă, dacă e inclusă în contractul de muncă. O asemenea prevedere ar fi cam greu de implementat; cel mai probabil, contractul nu o conține.
        • +1 (7 voturi)    
          Esca... (Vineri, 18 iulie 2014, 22:34)

          ghest [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

          ...ai auzit-o vreodata sa isi dea cu parerea intr-o directie sau alta dpdv politic ? Nu; pentru a-si mentine imaginea de impartialitate cand prezinta stiri, isi suprima opiniile pe mediile acestea publice. Pur si simplu nu sunt compatibile cu pozitia ei de la un jurnal de stiri obiectiv si impartial.

          Asa si la digi24, ei tin la imaginea lor de prezentatori de stiri complet impartiali. Prezinta stiri si lasa cometariile politice legate de persoane publice deoparte.
          • +3 (3 voturi)    
            O eroare logică (Vineri, 18 iulie 2014, 23:24)

            Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui ghest

            Pentru a infirma o regulă, este suficient să găsiți un contraexemplu.
            Pentru a o confirma însă, un singur exemplu nu e suficient. Aveți de confirmat regula pe întreg domeniul de definiție al său. În cazul de față, mulțimea jurnaliștilor români.
            Ceea ce nu e posibil, pentru că, iată, vă dau un contraexemplu, un jurnalist care face politică pe conturile personale din rețelele sociale: dl. M. Gâdea.

            Dacă d-na Esca nu a simțit nevoia să se exprime politic în afara serviciului, sau dacă a fost împiedicată de condițiile contractului său, e mai puțin relevant.

            Domnii de la DG24 au tot dreptul să-și impună politica editorială. Acest drept are însă două limite:
            - una este limita acțiunilor impuse sau interzise oficial prin relația angajat-salariat. Într-adevăr, salariaților li se pot îngrădi, în baza propriului consimțământ, anumite libertăți de acțiune.
            - o alta limită e definită de spațiul în care angajatul își desfășoară activitatea pentru care este plătit, și în care este obligat să se conformeze regulilor angajatorului său.
            Și acesta poate fi definită și mărginită prin înțelegerea scrisă între angajat și firmă.
            Numai că din comunicatul companiei nu rezultă încălcarea vreunei clauze contractuale, ci doar niște referiri cu caracter general la standarde nedefinite.
            Într-o confruntare pe tărâm legislativ, argumentele din declarație ar fi insuficiente pentru a susține decizia de concediere.
        • -2 (2 voturi)    
          santaj? (Vineri, 18 iulie 2014, 23:44)

          Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

          Fiecare este liber sa critice pe oricine, pe banii lui sau ai altuia. Nu-l tine cineva legat. Comentariul meu nu are legatura cu ponta sau politica.

          Cu atat mai mult ca in cazul lui AMM nu exista nicio legatura cu politica... si este absolut LIBERA sa se duca la cronica carcotasilor (cum era candva), deci nema santaj...

          Daca ai urmarit povestea, vei vedea ca li s-a spus inca de la angajare ca fb/blog/etc doar in masura in care nu se rasfrange asupra postului. Daca nu s-a pus in scris, nu inseamna ca postul nu a fost fair. Un agreement si o strangere de mana nu se mai respecta si toti deontologii/parerologii se reped la ce scrie in contract... mda... De parca nu pot sa rad postul din schema si pe angajat din firma, conform codul muncii si contract, bineinteles.
          • +2 (2 voturi)    
            Întocmai (Sâmbătă, 19 iulie 2014, 17:13)

            Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

            Înțeleg că nu disputăm dreptul la critică.
            Prin urmare, suntem de acord că nici îngrădirea lui nu e corectă.

            Tocmai acest lucru s-a produs prin condiționarea menținerii în funcție de ștergerea postărilor.
            O acțiune ilogică, din moment ce postările nu implicau punctul de vedere al companiei și, mai ales, compania nu avea drepturi asupra acestora.

            Existența unei înștiințări verbale la angajare nu îmi pare a fi suficientă pentru a justifica o concediere.
            Un motiv este acela că termenii săi sunt vagi și interpretabili. O astfel de înștiințare poate avea efecte cel mult tot la nivel verbal sau, dacă nu se aplanează conflictul, cerințele firmei pot fi transpuse în contract, regulament sau fișa postului.
            Nici în acest caz, însă, nu ar fi firească aplicarea retroactivă a normelor scrise actualizate.

            Argumentul libertății obținute de angajat prin concediere este un sofism. Libertatea de exprimare nu este un cadou al angajatorului, ci este garantată prin drepturile fundamentale, constituție și legi. A susține că s-a urmărit eliberarea angajatului de unele incompatibilități ar avea sens dar dacă desfacerea contractului de muncă s-ar fi produs la cererea acestuia din urmă, ori cu acordul ambelor părți. Din informațiile citite în presă n-am dedus că așa ar sta lucrurile.

            Una peste alta, măsura luară de dl. Prelipceanu îmi pare a fi bazată mai mult pe propriile dorințe și interpretări, decât pe un cod sau normă; e o tendință periculoasă pentru stabilirea unor relații corecte de muncă.
            • -2 (2 voturi)    
              deci? (Duminică, 20 iulie 2014, 4:13)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Mihail_AD

              Daca eu iti spun de la bun inceput ca daca vrei sa lucrezi la mine ai niste ingradiri, te trezesti ca nu mai poti sa te exprimi liber cand de fapt tu ti-ai incalcat cuvantul?!?

              Repet, li s-a spus de la angajare de aspect si si-l asumasera. Au si recunoscut. Daca nu li s-ar fi spus, da... nu mai aveam discutia asta. Pentru mine conteaza un agreement verbal, cum conteaza si o stragere de mana. Te sucesti, te-am calcat pe cap. Cu acte si cu legea. Gasesc eu cum. Da stiuuuu, tot eu ala rau :D

              Nu este vorba de punctul de vedere al companiei, este vorba ca ii poate fi atribuit. Mai ales in domeniul media, dar se aplica in mai multe.
    • -3 (7 voturi)    
      pari a nu intelege ce e libertatea de exprimare (Vineri, 18 iulie 2014, 17:02)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui JohnnyBee

      ca sa intelegi cum e cu libertatea de exprimare can d mai vezi un politist te rog sa-l injuri
      o sa-ti explice el cum e cu libertatea de exprimare
      • +3 (3 voturi)    
        Să recapitulăm (Vineri, 18 iulie 2014, 20:59)

        Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui miss sloane

        Văd un polițist că, în timp ce se presupune că ar fi ocupat cu menținerea ordinii publice, face paradă cu armele din dotare.

        Mă întorc spre prietenii care mă însoțesc, și zic:
        - Omul trebuie să fie bolnav și nesimțit.

        Nu văd aici nici un motiv pentru care vreun drept fundamental s-ar cere afectat, iar dacă cineva ar trebui concediat în acest tablou, aș spune că acela ar fi polițistul.
  • +7 (11 voturi)    
    Domnule Hurezeanu, incalcati dreptul la opinie? (Vineri, 18 iulie 2014, 16:06)

    Metec [utilizator]

    Aceste concedieri pentru "delicte de opinie" surprind, mai ales ca ele vin de la un trust admirat pentru corectitudine si echidistanta, flori rare in peisajul media romanesc. Iata ca se practica cenzura de opinie si la case mari, conduse de jurnalisti umblati pe la Europa Libera si Deutsche Welle...
    • +11 (13 voturi)    
      ? (Vineri, 18 iulie 2014, 16:43)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      De unde ai scos-o pe asta cu "corectitudine si echidistanta"? Astia trag cu useleul de cind s-au nascut.
  • +4 (10 voturi)    
    informare (Vineri, 18 iulie 2014, 16:15)

    uncetateansimplu [utilizator]

    Eu nu inteleg de ce nu se intra in profunzime cu acest subiect Digi si afacera din spate.
    1. cum au obtinut terenul unde au sediu, a se verifica istoria terenului si felul cum s-a obtinut autorizatia pe un monument istoric.

    2. cum fac afaceri cei de la rcs si dau bonusuri sau spaga contracte/servicii gratuite catre X persoane importante.

    Iar dupa ce se fac aceste analize si gasit un raspuns real, analizati '' impartialitatea '' acestor mincinosi de 2 lei....
  • +4 (8 voturi)    
    Alo Procuraratura? (Vineri, 18 iulie 2014, 18:13)

    alex4321 [utilizator]

    Alo Procuraratura?

    Va rog sesizati-va din oficiu in cazul DIGI24 -Prepliceanu

    -------------------------------------------------------
    Infractiunea se numeste DISCRIMINARE
    -------------------------------------------------------
    A da afara pe cineva "pentru opiniile personale spuse nu la servici ci pe paginile sale personale"

    E ca si cum ai da afara pe cineva de la serviciu pentru ca e NEGRU.
    -------------------------------------------------------

    Neaparat trebuie acuzati Penale pentru Digi24 si Prepliceanu
  • 0 (0 voturi)    
    Oare cum era (Luni, 21 iulie 2014, 9:00)

    fdaniel [utilizator]

    Oare care era pozitia Digi24 daca Citre publica pe FB o oda inchinata lui Ponta? si cati din cei care-l apara ar fi solicitat concedierea lui? Ma intreb si eu.....