UPC, dupa consultari cu Protectia Consumatorilor: Pachetul Extra Fotbal cu meciurile din Liga 1 va fi tarifat doar cu acordul prealabil al clientilor

de C.I.     HotNews.ro
Miercuri, 23 iulie 2014, 13:57 Economie | Media & Publicitate

Compania UPC a anuntat, miercuri, ca pachetul Extra Fotbal, ce include Look TV, postul care va difuza meciurile din Liga 1, va fi tarifat doar "cu acordul prealabil, clar si explicit al clientilor sai" incepand din luna august. Initial, pachetul a fost oferit gratuit clientilor de televiziune digitala ai UPC in luna iulie si contra cost, in mod automat, incepand din august, iar cei care nu erau interesati de acest pachet ar fi trebuit sa ceara sa nu-l primeasca si, deci, sa nu-l plateasca.

UPC anunta ca in iulie pachetul optional "Extra Fotbal" va ramane gratuit, iar din august cei care il doresc trebuie mai intai sa-si exprime acordul. Din comunicatul UPC:

  • "In urma consultarilor cu Autoritatea Nationala pentru Protectia Consumatorilor (A.N.P.C.), pe marginea sesizarilor primite, si din dorinta de a veni in intampinarea intereselor consumatorilor, venim cu urmatoarea clarificare.
  • Pachetul optional Extra Fotbal va fi tarifat de UPC doar cu acordul prealabil, clar si explicit al clientilor nostri. Dupa expirarea perioadei gratuite, UPC nu va aplica tariful de 10 lei pe luna, TVA inclus, decat in cazurile clientilor care si-au manifestat dorinta de a avea aceasta optiune in abonament. In ceea ce priveste clientii care nu isi manifesta interesul explicit pentru optiunea Extra Fotbal sau ne comunica faptul ca nu doresc acest pachet, acestia vor avea aceeasi valoare a facturilor. "


UPC mentioneaza ca "postul Look Plus, care va difuza aproximativ jumatate din meciurile din Liga 1, a fost adaugat in grilele de televiziune analogica si digitala, acest lucru insemnand ca toti clientii nostri se pot bucura de o parte din meciuri." Cand si-a informat clientii ca televiziunea Look Plus si inca una, Disney Junior, erau incluse in grila, UPC a anuntat si o majorare cu 3 lei a pretului abonamentului.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5306 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    ce chestie (Miercuri, 23 iulie 2014, 14:11)

    coor [utilizator]

    initial , pe acelasi principiu ,ar fi trebuit ca cei de la upc sa fi luat niste scatoalce , pe care apoi sa ceara sa nu le ia !!! toti vor numai sa te fure !!!
    • 0 (2 voturi)    
      PR genial (Miercuri, 23 iulie 2014, 20:51)

      mitza.p [utilizator] i-a raspuns lui coor

      Pai cred ca de la inceput au planuit sa mearga pe varianta asta ... numai ca au anuntat altceva pentru a beneficia de ceva promovare gratuita. Toata presa a scris de ABUZUL upc. Dar de fapt toata lumea a aflat ca UPC este singurul operator mare de teleocm care da LIGA 1. Acum HOP vin cu anuntul asta si calmeaza apele. PR genial.
  • +1 (9 voturi)    
    LIGA 1 neamule (Miercuri, 23 iulie 2014, 14:27)

    mitza.p [utilizator]

    I-a tras ANPC-ul de urechi un pic :). Oricum rezultatul este unul care multumeste pe toata lumea. Abonatii primesc Liga 1 si UPC scapa de mosii care ar fi sunat sa faca scandal ca li s-a marit factura.
  • +12 (14 voturi)    
    Multumesc, NU ! (Miercuri, 23 iulie 2014, 14:34)

    Plagarus [utilizator]

    La ce fotbal transmiteti, nici pe gratis nu merita vizionat!
    • -2 (2 voturi)    
      Fotbal (Miercuri, 23 iulie 2014, 15:32)

      croitorasul-cel-viteaz [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Pai ce vrei sa intre ei in locul jucatorilor? :)))))
    • -1 (1 vot)    
      Putin probabil (Miercuri, 23 iulie 2014, 20:55)

      mitza.p [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Pasiunea bate calitatea. Semifinala campionatului mondial Argentina-Olanda a avut audienta mai mica decat Supercupa Romaniei. E fotbalul nostru ...cu bune si rele.
  • +8 (10 voturi)    
    Nu e prima incercare de furt de la UPC (Miercuri, 23 iulie 2014, 14:38)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Aproape lunar au "oferte" la care iti cere, impotriva oricarei legi si a bunului simt, nu sa fii de acord ci sa cauti unde trebuie sa renunti la oferta lor altfel iti maresc automat abonamentul. De alfel au marit abonamentul si fara servicii suplimentare.
  • +4 (4 voturi)    
    ... (Miercuri, 23 iulie 2014, 14:57)

    rerenenegate [utilizator]

    Faza e ca deja au facut o chestie asemanatoare: cunosc persoane care au primit un e-mail prin care li se anuntau ca au primit un mesaj in platforma MyUPC. Multi probabil ca n-au dat nici o atentie. Dar daca intrai pe mesaj, vedeai ca ti s-au pus 2 programe in plus pentru care mai trebuie sa platesti 3 ron. Mai jos scria ca daca nu esti de acord trebuie sa te prezinti la ei la sediu in 30 de zile :)

    Dau si unul dintre mesaje, de ex:

    "
    Iti multumim ca esti alaturi de noi si te asiguram ca punem pe primul loc dorintele tale: iti oferim cele mai multe canale pentru copii si canale de documentare precum si cele mai valoroase canale HD disponibile prin cablu.

    Suntem fericiti sa te anuntam ca din iulie iti oferim doua noi canale premium – Disney Junior si Look PLUS – pentru tine si intreaga ta familie.

    Incepand cu 1 august, abonamentul tau se va majora cu cu 3 lei (TVA inclus).

    Ne bucuram sa te avem alaturi, de aceea vom continua sa iti oferim serviciile digitale de cea mai buna calitate.



    Multumim

    Echipa UPC

    In conformitate cu prevederile articolului (51) alineatul (7) din Ordonanta de Urgenta nr. 111/2011 privind comunicatiile electronice, cu modificarile si completarile ulterioare, in cazul in care nu esti de acord cu modificarea pretului abonamentului, ai dreptul să denunti unilateral contractul fara despagubiri in termen de 30 de zile de la primirea prezentei scrisori. In acest sens trebuie sa te prezinti personal in orice magazin UPC pentru a depune cererea."
    • +1 (1 vot)    
      Taxa stalp (Joi, 24 iulie 2014, 10:16)

      mitza.p [utilizator] i-a raspuns lui rerenenegate

      Aia 3 lei sunt pentru taxa pe stalp a lu' Pontache ...va fi introdusa de toti operatii de calblu.
  • 0 (2 voturi)    
    RDS????? (Miercuri, 23 iulie 2014, 15:09)

    Dinu AdrianLupu [anonim]

    RDS ne lasa fara fotbal ? Ei sunt singurii care nu anunta nimic pe subiectul asta.
  • +2 (2 voturi)    
    simtiti pana la urma (Miercuri, 23 iulie 2014, 15:11)

    frenezia [utilizator]

    Macar s-au trezit la timp. Oricum, in 5 ani cat transmit ei Liga 1, vor avea timp clientii sa isi activeze optiunea.
  • -1 (3 voturi)    
    Normalitate (Miercuri, 23 iulie 2014, 17:54)

    Emi14 [utilizator]

    In sfarsit au inteles ca vor castiga mai mult daca au clienti multumiti. Respect.
    • +3 (3 voturi)    
      Respect ?? (Joi, 24 iulie 2014, 10:44)

      a_l [utilizator] i-a raspuns lui Emi14

      Respect ??

      Adica ei nici mai mult nici mai putin decat au incalcat legea prin vanzarea de servicii nesolicitate, si au fortat clientii sa depuna cereri de dezactivare, iar cand valul de nemultumire a atins cote inalte si s-a ajuns la ANPC, au dat inapoi, iar unora asta li se pare tratament respectuos la adresa clientilor.

      Uau. In ce tara traim...
  • +2 (2 voturi)    
    RDS (Luni, 28 iulie 2014, 17:57)

    misa2002_2006 [utilizator]

    rds ne-a linistit.. ei au scos programul din pachet si cu asta basta..ne convine bine, nu iar bine!
    pai cablistii astia isi fac de cap, dar ii trage cineva de urechi pt ce fac?
    pe dracu!
    traim intr-o tara in care fiecare furnizor face ce vrea maciuca lui..
    si noua clientilor, chiar daca nu ne convine, stam si inghitim mizeria, si scoatem bani din buzunar de cate ori este nevoie..pt ca lasam sa se stipuleze in contracte "distribuitorul modifca grila si pretul functie de piata"..
    pana la urma 3 lei nu e o avere..dar de ce sa platesc in plus, daca acel program era inclus in pachetul pt care am semnat contractul?
    probabil pt acelasi motiv pt care platesc abonament tv in factura lui enel, cu toate ca platesc un abonament la cablu, in care am inclus si programul tvr1,2
    numai furaciuni! mi-e sila de tara asta si de poporul ei, atat de las!
    tara asta in care toate se fac cu voia noastra, a platitorilor de abonamente,taxe si impozite!
    zici ca am intrat in somnul de veci, nu mai miscam in front de peste 20 de ani!
    meritam tot ce ni se intampla atata vreme cat majoritatea romanilor am uitat cum e sa avem o coloana vertebrala!