Maria Apostol, fosta sefa a comunicarii la Pro TV, va coordona strategia de comunicare si branding a Antenei 3 - comunicat Intact

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 26 august 2014, 20:30 Economie | Media & Publicitate

Maria Apostol
Foto: Intact Media Group
Maria Apostol, fost director de comunicare in cadrul Pro TV, se va alatura Antenei 3, unde se va ocupa de strategia de marketing a canalului, dar si de divizia de Stiri, din care face parte Observatorul, potrivit unui comunicat remis redactiei de grupul Intact.

"Maria Apostol, unul dintre cei mai experimentati oameni de comunicare de pe piata media, s-a alaturat echipei Antena 3. Ea se va ocupa de strategia de marketing a canalului, dar si de divizia de Stiri, din care face parte Observatorul", se arata in comunicatul Intact, care mentioneaza ca Apostol este licentiata in Jurnalism si a studiat la London Business School, ca si-a inceput cariera intr-o agentie de presa, iar mai apoi a continuat in televiziune, avand o experienta de peste 13 ani in stabilirea strategiilor de marketing, comunicare si corporate affairs.

Maria Apostol a parasit televiziunea fondata de Adrian Sarbu in luna februarie a acestui an. Ea lucra de peste 13 ani in Pro TV si era renumita in piata pentru regulile stricte pe care le aplica in comunicarea si administrarea imaginii vedetelor Pro.

Surse din interiorul televiziunii au declarat atunci pentru HotNews.ro ca despartirea Mariei Apostol de Pro s-a facut cu acordul partilor si s-a petrecut abrupt, fiind o chestiune transata in doar cateva zile.

Plecarea ei a survenit pe fondul unui val de schimbari in conducerea Pro TV si a grupului-mama CME, dupa demisia lui Adrian Sarbu de la conducerea CME, in vara anului trecut. De la 1 decembrie 2013, conducerea Pro TV a fost preluata de lituanianul Aleksander Cesnavicius, care a inlocuit-o in functia de director general pe Anca Budinschi, ramasa director adjunct si director de programe. La scurt timp, Ciprian Stancu, seful vanzarilor CME, a parasit compania. La inceputul acestui an, si Elena Petre, directorul executiv al Pro TV, a parasit televiziunea.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

8343 vizualizari

  • +18 (30 voturi)    
    Unii oameni nu au constiinta, (Marţi, 26 august 2014, 20:52)

    Matrafirefox [utilizator]

    si incep sa cred ca e o tendinta la romani.

    Banul conteaza.
    • -5 (33 voturi)    
      nu (Marţi, 26 august 2014, 21:00)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Matrafirefox

      chiar daca nu ne place e ca la fotbal :mergi la echipa care da mai mult.la ProTV sunt probleme serioase si chiar nu e de mirare ca oamenii pleaca spre mai bine.e ca si cand i-ai acuza pe cei ce lucreaza in strainatate ca nu au constiinta.lipsa de constiinta e ce fac alde badea,gadea,& co care manipuleaza si se lauda cu asta.
      • +18 (24 voturi)    
        cand dai mana cu infractorii..... (Marţi, 26 august 2014, 22:39)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        .....inseamna ca esti asemenea lor .
        De acord cu acceptul unui castig mai bun dar nu in orice conditii. Daca acceptam astfel de scuze, inseamna ca suntem de acord si cu traficantii de droguri si cu asasinii platiti....etc, pentru ca, nu-i asa, e ca la fotbal, cine da mai mult.

        Intre astfel de oameni si mercenarii militari care lupta pentru bani, nu e nicio diferenta, doar ca mercenarii mediatici fac mult mai multe victime iar otrava lor are efecte de durata. Societatea romaneasca este exemplul cel mai graitor.
        • -5 (13 voturi)    
          da, si...? (Miercuri, 27 august 2014, 0:47)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          CARE dintre televizuini nu apartine vreunui infractor? sau nu s-a facut cu bani obtinuti din infractiuni?
          • +5 (5 voturi)    
            e simplu.. (Miercuri, 27 august 2014, 11:56)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

            TVR!
            si e televiziune publica.. toti oamenii care lucreaza in televiziunile din romania si-ar vinde sufletele ca sa lucreze pt BBC, dar la noi TVR e vazut ca o tembeliziune de mana a doua.. de asteptat, dupa ce a fost condusa atatia ani de psd..
          • +1 (1 vot)    
            PROtv...... (Miercuri, 27 august 2014, 13:57)

            translativus [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

            .....este televiziunea de care intrebati iar subiectul nostru, tocmai de acolo pleaca.
      • +14 (18 voturi)    
        fals (Miercuri, 27 august 2014, 0:29)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        nu e ca la fotbal. la fotbal toate echipele joaca acelasi joc, cu aceleasi reguli...
        sa te duci si sa muncesti pentru trustul intact inseamna ca il sustii efectiv pe gadea deci tu alegi sa faci rau unei natiuni care e si asa vai de capul ei, cu milioane de analfabeti gura-casca la tembelizor.
        ala care pleaca in strainatate nu face un rau, ci pur si simplu alege sa nu ii mai tina in spinare. faptul ca o faci pentru bani nu e o scuza. si hotul fura tot pentru bani..
      • +4 (4 voturi)    
        cam asta era si justificarea securistilor, (Miercuri, 27 august 2014, 11:25)

        __alex__ [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

        doar nu ei facusera legile... ei ziceau ca isi faceau doar meseria. Mergeau unde le era mai cald.
  • +11 (13 voturi)    
    parca ... (Marţi, 26 august 2014, 21:13)

    qwezczx [utilizator]

    ... protv e detinut de americani.

    Cum 'scapi' de un post made in usa ?

    Il cumperi sau daca nu poti ii 'cumperi' toate 'valorile'.
  • +20 (28 voturi)    
    Incompetenti din toata lumea, uniti-va! (Marţi, 26 august 2014, 21:14)

    neagoe [utilizator]

    Bravo, ProTV! A stiut ce a stiut ProTV-ul cand a pus-o pe liber si i-a dat juma de ora sa-si faca bocceluta. Cine se poate alatura unora care au spurcat jurnalismul? Doar cineva de aceeasi conditie. Bravo, ProTV!

    Haznaua 3 are nevoie de deratizare, dar singurele solutii eficiente nu pot fi aplicate pe oameni. ;-)))
    • -7 (17 voturi)    
      Bravo Aberezi cu brio (Marţi, 26 august 2014, 22:48)

      The Special One [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

      A lucrat 13 ani acolo !!!!!!!!!


      Sa vad eu cum ai sa reactiona tu cand dupa 13 ani de munca esti data afara (toata lumea stie ce e despartirea amiabila). Asta e meseria ei, prea multe alternative nu exista.

      Si nu ea face politica editoriala, deci nu ea manipuleaza lumea....
      • +11 (17 voturi)    
        Haznaua 3, alternativa? (Marţi, 26 august 2014, 23:47)

        neagoe [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

        Trebuie sa ai o anumita constructie sa poti face plecaciuni in fata lui Badea, Gadea & Co.

        Haznaua 3 nu e alternativa pentru un "pro". Sorry!
        • -7 (7 voturi)    
          pai nu "face plecaciuni" (Miercuri, 27 august 2014, 0:49)

          Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

          As zice chiar ca dimpotriva :D
          Si oricum, nu e treaba ei sa "faca plecaciuni" unor angajati ai redactiei - relatiile de lucru sunt de alta natura
      • +6 (10 voturi)    
        13 (Miercuri, 27 august 2014, 0:51)

        hollow [utilizator] i-a raspuns lui The Special One

        Aha. A lucrat 13 ani pentru că era foarte bună și nu era deloc idioată și incompetentă așa cum spune oricine a avut de-a face cu ea. Și n-a avut absolut nici o legătură faptul că și-o trăgea cu bătrânul Sârbu în prima parte a celor 13, era doar foarte bună pe meseria ei. Not.
  • +25 (31 voturi)    
    And good riddens (Marţi, 26 august 2014, 21:31)

    bogdan192 [utilizator]

    Injegosire placuta va urez, alaturi de noii dumneavoastra colegi si patroni. La cat mai multe salarii din bani furati.
    • +7 (7 voturi)    
      Cine se aseamana (Miercuri, 27 august 2014, 10:17)

      Matrafirefox [utilizator] i-a raspuns lui bogdan192

      se aduna.
  • +9 (11 voturi)    
    paguba in ciuperci (Marţi, 26 august 2014, 21:56)

    safalax [utilizator]

    ca am scos L3 de cand urla ciutacu la ala de la jandarmerie... o fi fost 2012, o fi fost 2013? habar n-am
    atunci era acolo, acum e la altii, sper sa-mi dea un singur motiv sa-i scot si pe aia

    mai am A1 doar pentru ceva filme.

    si da, nu sunt basist, na
  • +6 (12 voturi)    
    ...du-te fata ca doar nu te duci la sapa (Marţi, 26 august 2014, 22:05)

    Jupanu1970 [utilizator]

    ..who care !
    ba bine ca nu te-ai angajat la Alimentara...
  • +7 (13 voturi)    
    si... (Marţi, 26 august 2014, 22:52)

    Reshape [utilizator]

    Si asta inseamna ca ProTV va deveni un post privibil?
  • -5 (5 voturi)    
    Felicitari, Maria. (Miercuri, 27 august 2014, 11:03)

    Doru_T [utilizator]

    Eu chiar ii doresc succes. Care este jobul ei? Comunicare si branding. A avut succes la Pro si asta e o noua provocare. Priviti profesional, ca si ea. Nu priviti personal. Nu s-a dus sa-l serveasca pe Voiculescu ci sa faca un progres undeva, altundeva. Sper doar s-o faca pe bani mai multi si sa scoata idea de televiziune anti-basescu din A3.
    • +6 (6 voturi)    
      Haznaua nu se spala, se ingroapa. Brand! (Miercuri, 27 august 2014, 13:05)

      neagoe [utilizator] i-a raspuns lui Doru_T

      Un profesionist nu poate avea nimic de-a face cu cei care au batjocorit jurnalismul. A trece la Haznale nu este vorba de pragmatism sau provocare profesionala, ci este vorba probabil doar de constientizarea limitelor de competente.

      Sa faca mai multi bani? Ce pret are integritatea?

      Branding?!

      Haznaua e acea groapa din fundul curtii in care isi fac nevoile cei multi din mediul rural. Haznaua este nivelul maxim de civilizatie pe care l-au permis bandito-securistii poporului roman. Haznaua este cea care se infiltreaza in apa romanilor otravind-o. Asa cum Haznaua3 toarna rahat in mintea romanilor.

      Ca orice hazna, Haznaua3 nu se spala, ci se ingroapa la doi metri sub pamant si se marcheaza locul ca periculos sanatatii.

      Asta da, brand!
      • +1 (1 vot)    
        asa natie - asa brand (Miercuri, 27 august 2014, 13:46)

        Doru_T [utilizator] i-a raspuns lui neagoe

        Jurnalismul de la noi s-a batjocorit pe sine (evident, antenele au atins cele mai nasoale cote). Pro era la fel de hazna daca vrei. Gandeste-te ca au fost primii care au inceput sa difuzeze manele la ore de varf, primii care au indobitocit tara asta prin mijloace media. Antenele doar au copiat Pro. Si, da, asta e brand. Raporteaza-te la natia noastra, la gradul ei de educatie, si apoi vei vdea un brand. Stiu ca privesti doar partea politica. Sunt sigur ca Maria Apostol deloc. Obiectiv.
        • +1 (1 vot)    
          Ce fac Haznalele nu e politica, e mizerie (Miercuri, 27 august 2014, 17:26)

          neagoe [utilizator] i-a raspuns lui Doru_T

          Jurnalismul nu s-a batjocorit. Haznalele si cei care graviteaza pe acolo nu reprezinta jurnalismul.

          Sunt insa multi profesionisti care se respecta pe sine si nu se vand. A fi profesionist este SI o chestiune de alegere a echipei, iar Maria Apostol si-a gasit-o pe a ei: Observator - Haznaua3, elementul central al mizeriei.

          Nota. Televiziunea inseamna mult mai mult decat jurnalismul, iar emisiunile de manelele (entertainment) nu au pretentia de a face parte din aceasta categorie. Aaa, ca la Haznale, manelistii fac jurnalism, e alta poveste.