Replica lui Catalin Tolontan, dupa ce Negrea a publicat cat castiga la GSP: Nu simt decit compasiune pentru Elena Udrea. Nu-si rezolva astfel cazurile de la DNA

de R.P.     HotNews.ro
Joi, 4 septembrie 2014, 13:23 Economie | Media & Publicitate

Catalin Tolontan
Foto: Agerpres
"Jurnalistul Catalin Tolontan reactioneaza, dupa ce Stelian Negrea a publicat date din fisa sa fiscala potrivit carora ar fi castigat 35.000 de Euro lunar in perioada 2005-2010. "Au fost aruncate pe net documente din fisa fiscala personala. Evident ca nimeni nu mai sta sa vada ca sumele sint brute si ca, in plus fata de taxele obisnuite, din ele se scad atit TVA-ul retroactiv pe care statul l-a pretins la un moment dat, cit si enormele penalitati platite la Fisc atunci si mai departe. Mediile lunare sint, evident, false", scrie Tolontan, seful GSP, pe blogul sau.
  • Jurnalistul Stelian Negrea, fost angajat al trustului Intact, a publicat miercuri, 3 septembrie, pe pagina sa de Facebook extrase din fisele fiscale ale lui Catalin Tolontan. Pe baza acestora, Negrea sustine ca Tolontan "a castigat in perioada 2005-2010 circa 9,67 milioane de lei (aproximativ 2,52 milioane euro) venituri din activitati independente prin vanzarea drepturilor de autor".
  • Negrea a scris ca datele sunt din declaratiile de venit de la Administratiile Finantelor Publice, pe care le-a consultat "nu la ghiseul ANAF ci fiindu-mi furnizata de o sursa indignata de modul in care Catalin Tolontan a decis sa ma atace prin prieteni si interpusi dupa dezvaluirile mele legate de finantarea Gazetei Sporturilor din banii Securitatii lui Ceausescu".
  • Potrivit lui Negrea, Catalin Tolontan a restituit statului "intr-o singura zi 1,2 milioane lei (290.000 Euro)", dupa ce la finalul lui 2010 a fost supus unei inspectii fiscale care a stabilit ca in perioada 01.01.2005-31.12.2010 ar fi depasit plafonul de scutire de TVA pentru drepturile de autor incasate si nu s-ar fi inregistrat ca persoana impozabila.
In replica, jurnalistul Catalin Tolontan a scris astazi, 4 august, pe blogul sau, ca "prin aruncarea pe piata a unor calcule incorecte despre veniturile jurnalistilor, politicienii se iluzioneaza ca vor scapa de complicatiile penale". Seful Gazetei Sporturilor afirma ca "politicienii, stapinii veniturilor neexplicite, ajung sa foloseasca drept arma veniturile declarate ale celor din media, care ii critica".

"Am fost platiti excelent, nici vorba de sumele gresit calculate, dar oricum excelent, pentru ca am prestat o munca excelenta. Nu patronul a scos banii din buzunar, rezultatele companiei sint remarcabile. Voiculescu a inteles ca daca nu lasi pe nimeni sa cistige bine, nimeni nu va mai incerca sa faca asta. Si acesta e meritul lui indiscutabil", sustine Catalin Tolontan.

Acesta scrie: "Nu simt decit compasiune pentru Elena Udrea si pentru cei ca ea. Nu-si rezolva astfel cazurile de la DNA. Orice calcul fac ei, e prost. Daca ne-ar reduce pe noi la tacere, o iluzie, spera oare ca-i pot bloca pe procurori? Alta iluzie. Totul e o nebunie a unor oameni disperati. Si nici nu vor putea sa explice in veci de unde au banii, cum i-au cistigat si cum au fost ei impozitati. (...) Gala Bute va continua".

Seful GSP relateaza ca, in 2009, "la ordin politic, niste oameni dintr-o structura de forta a statului roman au fost siliti sa caute ceea ce se spera sa fie date compromitatoare. Odata obtinute, reziduurile murdare urmau sa tirasca impreuna cu ele la canal si investigatia Ridzi". Jurnalistul scrie ca "nu a fost vorba despre SRI. Nici in 2009 si nici acum. 'Lucrarea' a fost operata fara sa fie inregistrata in catastifele institutiei obligate sa faca asta, ca o operatiune neoficiala. (...) E adevarat ca Elena Udrea ma amenintase public, pe holurile Parlamentului, dar nu credeam ca are atita putere".

Amintim ca Gazeta Sporturilor a scris in aprilie 2014 ca Elena Udrea, fost ministru al Dezvoltarii, a intrat in atentia procurorilor DNA in dosarul organizarii Galei Bute. In august 2014, ziaristii Mirela Neag si Catalin Tolontan scriau intr-o investigatie a Gazetei Sporturilor ca oamenii cu care Elena Udrea a lucrat la Ministerul Dezvoltarii pentru organizarea Galei Bute au inceput sa dea detalii la DNA despre implicarea fostului ministru in presupusa extorcare a fondurilor europene.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

16537 vizualizari

  • +22 (34 voturi)    
    normal ca (Joi, 4 septembrie 2014, 13:52)

    victor L [utilizator]

    Elena Udrea este vinovata.
    Tolontan? dece sa fie vinovat? pen`ca a fost ex-cep-tio-nal?
    • +14 (30 voturi)    
      Aha si Udrea-i vinovata ca tu esti milionar! (Joi, 4 septembrie 2014, 14:25)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      Asa si ce treaba are Elena Udrea cu veniturile tale si ca un fost colg ti-a divulgat fisa discala? Am vrea sa stim si noi!!! Mai Tolontane, pai tu dragule ai castigat mai mult decat suma pe care a dat-o MDRT pentru promovarea brandului turistic la Gala Bute. E noapte mintii fratilor! Astia ai lui Voiculescu intorc banii cu furca, Tolo a semnat acte ilicite cu Varanul si dau vina pe Udrea ca EI AU FURAT???? Incredibil, nu au scrupule penalii!! Deci, Udrea e vinovata ca TOLONTAN ESTE MILIONAR IN EURO??
      • +6 (8 voturi)    
        Eu ma mir ca nu l-a gasit (Joi, 4 septembrie 2014, 20:10)

        Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        vinobat pe Basescu pentru citi bani a luat cam degeaba nea tolomac asta.
        • +3 (5 voturi)    
          cred ca (Joi, 4 septembrie 2014, 20:43)

          mercedes [utilizator] i-a raspuns lui Kecske

          se antreneaza pentru anul viitor cand probabil vom auzi ca Udrea e vinovata si daca ploua.
    • -15 (27 voturi)    
      O veste fff buna!!!!!!!!! (Joi, 4 septembrie 2014, 14:44)

      Cristiann80 [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      O veste in sfarstit inteligenta, pentru ca Macovei risca sa se faca de ras mai ceva ca la alegerile interne de la Conventia PDL! Poate asa vom uita cat a gresit fata de cei care i-au dat multe sanse si oportunitati. Udrea are deja si semnaturile stranse, cred ca va depasi si norma impusa de lege, este din ce in ce mai puternica si apreciata totodata, cu siguranta va fi in curand singurul candidat al Dreptei! http://psnews.ro/exclusiv-bomba-pe-scena-politica-macovei-s-ar-putea-retrage-si-si-ar-anunta-sustinerea-pentru-udrea/
      • -2 (10 voturi)    
        Da (Joi, 4 septembrie 2014, 15:52)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        Si va primi 3 voturi. Pe al tau, pe-al lui Base si pe al lui Boc.
        • -6 (8 voturi)    
          Nu cred. (Joi, 4 septembrie 2014, 16:27)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

          Nu cred ca Boc va da ei votul. Doar spune...
      • +3 (15 voturi)    
        care-i de fapt vestea? :) (Joi, 4 septembrie 2014, 16:38)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        cand udrea o sa aiba recunoastere internationala macar pe sfert cat are Macovei atunci ai putea sa te bucuri de sparlele scoase de tine aici.
        pana atunci, sustine o blonda care din punctul meau de vedere nu este prea departe de ponta.
      • +6 (8 voturi)    
        apropo de cum se face de ras (Joi, 4 septembrie 2014, 17:18)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

        io-te niste sondaje din casa pds-ului :)
        http://www.ziuaveche.ro/actualitate-interna/politica-interna/exclusiv-zv-sondaje-tinute-la-secret-cine-il-poate-bate-pe-ponta-246272.html/
        cam cat are udrea fata de macovei :))
        mi-e teama (bucurie) ca macovei o sa scoata foarte multi indecisi la vot. cei ce pana acum nu veneau la vot scarbiti.
        daca la sfarsitul lui august chiar avea atatea procente, cred ca dupa demisie a mai sarit cateva procente.
        o sa avem o surpriza uriasa :)))
    • +6 (10 voturi)    
      Tolo, te astepta Varanul ! (Joi, 4 septembrie 2014, 20:13)

      BogdanCojocaru1 [anonim] i-a raspuns lui victor L

      Ce s-a intamplat Tolontane? Te strang pantofii? Nu-ti face griji, ca la dilibau ti-i schimba cu saboti de lemn cu trei numere mai mari...tu ai grija " excelentule " si ascunde-ti banii bine prin Cipru, Malta, stie Varanul sa-ti spuna, ca vei fi fara discutie ascuns si vom scapa de " excelenta " ta activitate de jurnalist platit de scuritatea ceausista inca in viata!
  • +21 (45 voturi)    
    cataline (Joi, 4 septembrie 2014, 14:02)

    sucaa [utilizator]

    si de ce nu ne spui si noua care sunt mediile lunare. pt ca la acea suma si bruta sa fie, sub 20.000 de euro pe luna nu are cum sa scada.
    gala bute este mic copil fata de ce ai incasat tu :))
    nu mai dati vina pe altii cand sunteti prinsi cu pantalonii-n vine.
    • -6 (30 voturi)    
      bani de la stat? (Joi, 4 septembrie 2014, 14:38)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      Nu. Bani castigati legal!

      Nu mă mir că țuțerii Udrei au declanșat valul de înjurături la adresa lui Tolontan, mă mir că ea crede că va scăpa!
      • +12 (24 voturi)    
        da (Joi, 4 septembrie 2014, 16:28)

        sucaa [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        bani castigati legal de la crescend, nu?
        sau de la ICA...
        nu va place cand este prins cu mata-n sac?
        stiu, jigniti ca atat pot tuterii uslamisti...
        eu nu vreau sa scape nici udrea nici catalin. cine a gresit sa plateasca.
        ca tu ai impresia ca eu o apar pe udrea aici te inseli. este o catastrofa care l-a decimat putin cate putin pe base.
        problema mea este cu jurnalistii ce se dau onesti cand stiau foarte bine cati bani si de unde au incasat.
        cat timp esti in solda unui turnator si mai nou a unui infractor, nu cred ca este bine sa te dai impartial. nu te crede nici dracu...
        asa ca la loc comanda...
        • 0 (6 voturi)    
          te-ai simțit cu musca pe caciula? (Joi, 4 septembrie 2014, 16:50)

          king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

          Ca eu n-am facut referire directa la niciun comentator....


          Dar dacă nu a castigat bani legal, de ce mai este in libertate?

          (PS: Base n-a fost ministrul lui Iliescu?)
          • +5 (7 voturi)    
            pardon? (Joi, 4 septembrie 2014, 17:54)

            sucaa [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

            pai despre cine spuneai ca sunt bani castigati legal? nu despre tolontan? nu despre el era vorba?
            oricum nu inteleg exact ce vrei sa spui. ai citit inainte sa dai send? :)
            cu ce ar trebui sa ma simt eu cu musca pe caciula? nu eu sunt in solda unui turnator de familie si mai nou infractor de drept comun...
            iar ps-ul... este total off-topic. dar asa stiti voi sa argumentati :))
      • +12 (18 voturi)    
        mai sa fie (Joi, 4 septembrie 2014, 17:18)

        Gobelin [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        baietzas, directorul unei multinationale de telecom de la noi, nu dam nume, insa una mare, cu mii de angajati si cifra de afaceri de zeci de milioane, deci directorul general lua in dec. 2007 6.000 euro/luna.
        brut desigur, din care platea contributii, impozite, etc...
        sa comparam acum: putzoiul Tolontan, director la un prapadit de ziar proaspat infiintat cu bani "imprumutati" de ca Crescent, lua in 2005 35.000 euro/luna?
        si pe "drepturi de autor" ca un artist adevarat ce este, sa nu cumva sa plateasca contributii si impozite, nu?
        hai sa vedem, cat costa GSP in 2005? nu mai mult de 0.2 euro, deci 1 euro lunar.
        cite bucati de GSP se duceau doar pe salariul directorului? nu mai putin de 35.000.
        cate bucati de GSP s--au vandut lunar in 2005?
        intre 32.000 si 45.000.
        deci aproape tot ce lua din vazari, Voiculescu dadea pe salariul "directorului".
        bun, o mai fi si publicitatea, da' totusi nu-i cam exagerat?
  • +21 (43 voturi)    
    Tontolane, (Joi, 4 septembrie 2014, 14:06)

    mos ion roata [utilizator]

    se strange latul,daca varanul a ajuns acolo unde e locul lui,iti imaginezi ce te asteapta pe tine! Spre norocul tau si la brutarie se pot face misculatii.
    • +13 (25 voturi)    
      acolo va comenta LIVE (Joi, 4 septembrie 2014, 14:26)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      la megafonul Brutariei..ON AIR pariurile care ii tin in viata pe brutari !!!!!..va fi un GSP...dar...GS..Prison ))))))
    • -2 (6 voturi)    
      Compasiune ...?????!!!! (Joi, 4 septembrie 2014, 15:28)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Compasiune de ....LICHEA , nu ..?????
  • +16 (24 voturi)    
    Profituri (Joi, 4 septembrie 2014, 14:23)

    Rntmpx [utilizator]

    Ce profituri gigantice poate avea o companie de presă în România, de-și permite să plătească asemenea salarii? Am tot văzut în acești ani trusturi de presă intrate în faliment. S-au închis ziare. Dar la Gazeta Sporturilor unii iau salarii de nivelul celor din companii financiare multinaționale. Ceva nu se leagă. Tolontan o dă în sus și-n jos că s-a muncit, că a avut o echipă fantastică. Nu-l suspectez pe el personal de nimic, însă aici miroase a spălare de bani din partea patronatului.

    Cât despre investigația legată de Udrea, s-o dea înainte cu spor, că nu strică. Dimpotrivă.
  • +20 (30 voturi)    
    ba pe-a matii (Joi, 4 septembrie 2014, 14:27)

    Inuka [utilizator]

    Replica de gentleman a lui "tolo".
    Evident ca Udrea e de vina ca el a avut venituri de 2,5 mil euro pentru care nu si-a platit taxele la stat si a fost necesara o inspectie de la ANAF (comandata sau nu) ca sa le plateasca.
    Toate astea intro perioada de criza in care Gazeta dadea afara oameni pe banda rulanda si platea cu intarziere slariile celor care macar le primeau, iar sursa unor venituri de 500.000 eur/an erau banii de la Grivco aka Crescent aka "banii poporului furati de securitate"
    Interesant si cum observa jurnalistul ca publicarea informatiilor fiscale e ilegala dar el nu avea nicio tresarire morala cand a publicat convorbiri private din mailuri ale membrilor TVR.
    In final as fi curios si eu cam ce valoare adaugata a adus "tolo" care sa justifice venituri lunare de peste 40.000 euro. Un talent ca asta este unic pe piata media din Romania.
  • +20 (30 voturi)    
    hahaha (Joi, 4 septembrie 2014, 14:29)

    nash pandelica [utilizator]

    cata asemanare intre vocea lui tolo si a lui ursu, sau dumitrescu, sau bdea, ca la statura pastorului nu indraznes sa'l sui ! :))

    deci, se vorbeste de una, ei raspund cu alta.
    tolontane, pt. banii aia, conduci o gazeta de tot rahatu', in care majoritatea articolelor se dau anonime, cu zvonuri culese pe la coltzuri, cu osanale pt. bekalezi, steaua si dynamo, echipele ramase mostenire de la sportul popular.

    curand o sa dea faliment acea asa zisa gazeta.
    apropos, se pare ca viorica zgrebenciuca e mai aproape de mitica, decat dna nutzi.

    matrapazlacurile cu bute si gala sunt mici firimituri pe langa ce'ati facut voi varanu'n frunte.
    sau, mai bine zise, ce'a facut varanu, cu ajutorul vostru.
  • -7 (21 voturi)    
    Dreapta e o gluma (Joi, 4 septembrie 2014, 14:35)

    EXEs [utilizator]

    Ca reprezentant al dreptei tovarasa Udrea neaga dreptul persoanelor performante de a fi corect remunerate? Dupa Ungureanu care a negat dreptul la proprietate al fostilor proprietari, dupa Iohannis care s-a balbait cand a trebuit sa motiveze votul pentru suspendarea lui Basescu, si dupa Diaconescu care a mintit privind acelasi vot a aparut inca o paparuda care mimeaza verticalitatea dreptei. Nici paralela dnei Macovei cu Mandela nu a fost extrem de inteligenta asa ca era si logic ca daca stam atat de bine la prostia pe cap de locuitor, politrucii sa nu ne insele asteptarile si sa fie mai prejos.
  • +16 (24 voturi)    
    toloo (Joi, 4 septembrie 2014, 14:49)

    knock-knock [anonim]

    "prin aruncarea pe piata a unor calcule incorecte despre veniturile jurnalistilor, politicienii se iluzioneaza ca vor scapa de complicatiile penale".

    nu inteleg, ce treaba are sula cu prefectura? nimeni nu a spus ca nu esti bun in ceea ce faci, fiecare isi vinde pielea cat mai scump, bravo tie.

    totusi cam multi banuti ar spune unii :)
  • +10 (14 voturi)    
    o schema (Joi, 4 septembrie 2014, 15:16)

    andrei1245 [utilizator]

    des intalnita in media

    pentru a nu plati cas pentru salarii baga salariile ziaristilor pe drepturi de autor si mizeaza ca nu platesc TVA.

    nu arata baiatul asta a 30 000 de euro pe luna
  • +3 (9 voturi)    
    Tolontane (Joi, 4 septembrie 2014, 16:36)

    Tadeus [utilizator]

    Mergind si eu pe teoria conspiratiei ma gindesc si spun:
    Cu cazul Ritzi nu cumva ai facut in asa fel sa dea in gropi intrucit afecta alte interese.
    Cu patinuarul de la Brasov vad ca ai luat teapa.
  • +11 (15 voturi)    
    Iarsi se invoca manevre politice ? Jalnic Tolo (Joi, 4 septembrie 2014, 16:46)

    Plagarus [utilizator]

    Cruciatul Tolo ( nu plange ?)este plin de bube si solzi de-ai Varanului
  • +8 (8 voturi)    
    mizerie garantata pe multi bani (Joi, 4 septembrie 2014, 18:20)

    krampus [utilizator]

    "Voiculescu a inteles ca daca nu lasi pe nimeni sa cistige bine, nimeni nu va mai incerca sa faca asta. Si acesta e meritul lui indiscutabil", zice Tolontan. Chiar ma intrebam cum a ajuns presa la un asemenea nivel de abjectie; Tolontan a dat raspunsul: pentru bani, multi bani.
  • -2 (8 voturi)    
    pai (Joi, 4 septembrie 2014, 19:30)

    Manes [utilizator]

    tolontan nu e singurul pe care tzoapa blonda l-a amenintat cu servicile.....
  • -2 (2 voturi)    
    tolontan, stofa de politician... (Vineri, 5 septembrie 2014, 7:40)

    RoPe [utilizator]

    de azi Tolontan nu mai e ziarist pt mine ci o copie a lui Ponta. A abordat acelasi stil smecheresc si mare minune de nu va primi vreo functie in Ministerul Tineretului si Sportului, caci e croit din acelasi material ca politicienii...