Dan Musetoiu, director de programe la The Money Channel, vrea sa lanseze Russia Today in Romania

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 5 septembrie 2014, 21:21 Economie | Media & Publicitate

Dan Musetoiu, director de programe al postului TV The Money Channel, intentioneaza sa lanseze un proiect editorial cu numele Russia Today, acelasi cu al televiziunii de stiri din Rusia, scrie Reporter Virtual.

Potrivit sursei citate, Musetoiu a depus pe 28 august o cerere la Oficiul de Stat pentru Inventii si Marci (OSIM) in vederea inregistrarii brandului "Russia Today". Contactat de DailyBusiness.ro, el a confirmat ca intentioneaza sa lanseze un produs editorial cu acest nume.

Intrebat daca proiectul va fi in colaborare cu televiziunea rusa ce poarta acelasi nume, Dan Musetoiu a spus ca deocamdata nu poate da mai multe detalii. Avand in vedere ca inregistreaza la OSIM un brand utitlizat in alta tara este posibil ca acest proiect sa fie realizat in parteneriat cu rusii, mai scrie sursa citata.

Russia Today este considerat de occidentali un post de propaganda al Kremlinului.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

​VIDEO: Batrana, capra Sofica si cenzura comunista

Filmul Baloane de curcubeu, in regia lui Iosif Demian, respins de cenzura comunista, a avut lansarea dupa 35 de ani la Sibiu, in cadrul Festivalului Astra. Cu aceasta ocazie, in cadrul conferintei ce a precedat proiectia oficiala, am putut afla de la regizorul Iosif Demian cum functiona cenzura comunista asupra filmelor, cum a fost distribuit in rol actorul Dorel Visan sau povestea batranei si a caprei Sofica.

4691 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    Solutie mai simpla (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:30)

    nano2k [utilizator]

    Afilierea A3 la RT, buna idee, nu?
  • +27 (29 voturi)    
    agentii (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:34)

    andimi [utilizator]

    si uite asa scot capul la lumina agentii de influenta! Si sunt multi!
  • -25 (33 voturi)    
    si ce-i rau in asta? (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:42)

    Gustav666 [utilizator]

    Avem CNN-ul, de ce sa nu avem si Russia Today?
    Ar fi spectacol, care minte mai abitir?
    • +23 (27 voturi)    
      hehe (Vineri, 5 septembrie 2014, 22:04)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Poate-aşa vom avea ocazia să vă vedem pe voi la faţă, sunt convins că tu, patton, mazeta, sasha, kostasp, nyk1 aţi face nişte dezbateri pe cinste. Cât despre CNN - poţi scrie cât pofteşti. Apropo, cât pofteşti?
      • -19 (23 voturi)    
        hi hi (Vineri, 5 septembrie 2014, 23:40)

        Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

        Ce-mi plac mie astia care sunt tzutzeri sefi si-i fac pe altii tzuteri. Sau crezi ca parfumul tau maro miroase a floricele de zici ca al lor pute?

        Conflictul din Siria a fost mai corect acoperit de RT si cnn nu a putut pune batista pe tambal si manipula in voie. Se vede ce inseamna ISIS azi si ca atunci cand Assad zicea ca sunt criminali, cnn zicea ca el este un om rau care defaimeaza luptatorii "independenti" pentru "libertate".

        Da, stiu... adevarul doare pentru tzutzeri, mai ales cand realitatea te paleste in fata.

        Ca RT e pentru situatia din ukraina un fel de cnn pentru Siria, e o alta poveste. Dar asta nu inseamna ca nu poti sa urmaresti ambele versiuni si sa-ti faci o parere proprie, in loc sa imbratisezi neconditionat una, fara pic de gandire. Stii ce e aia gandire proprie sau este un fel de termen strain, eventual interzis?
        • +2 (8 voturi)    
          hahahaha (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 0:07)

          Stars_and_Stripes [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          Cind ai nevoie de TV ca sa gindesti, aia nu se cheama "gindire proprie".
          • +3 (5 voturi)    
            ai nevoie de informatie ... nu stiai ? (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 8:13)

            adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Stars_and_Stripes

            si cand informatia vine doar din o directie , si e coafata bine ..se cheama 'spalare in cap' ...

            deci .. mai incearca cu "gindire proprie" .
          • 0 (4 voturi)    
            ihi (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 19:31)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Stars_and_Stripes

            Ai nevoie de tv si net ca sa gandesti. Nu toti iau informatia DOAR din UNA bucata sursa si se inchina la ea, pentru ca... stars and stripes.
            Tie-ti vin stirile in cutia postala sub forma de punctaj?
        • +7 (13 voturi)    
          aha (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 0:28)

          ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

          "Conflictul din Siria a fost mai corect acoperit de RT"

          Au acoperit şi anexarea Crimeei?
          • 0 (6 voturi)    
            faci pe 'desteptul' .. (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 8:12)

            adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

            dar daca citeai ce a scris , vedeai si : 'Ca RT e pentru situatia din ukraina un fel de cnn pentru Siria, e o alta poveste' .. da ce sa faci .. e greu cu cititul !
            • -1 (5 voturi)    
              ce sa le ceri (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 19:32)

              Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

              Altii care voteaza. La astia e mai naspa, ca sunt d'aia care se si cred dashtepti si educati in cap. Macar la turma psd stii din prima si nici macar ei nu se dau altceva.
          • -1 (5 voturi)    
            ai citit ce am scris? (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 19:28)

            Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

            Sau scrii dupa dictarea altora si gandire proprie nexam? Vezi ca ti-a mai subliniat cineva ce am zis. Stiu, e greu pentru tine. Tocmai ai dovedit-o...
  • +22 (24 voturi)    
    varanu nu e mort (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:43)

    looser72 [utilizator]

    varanu se transforma...
    • +2 (4 voturi)    
      ala e postul lui >?? (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 0:29)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui looser72

      parca era al lui vintu.

      e aprope mort.
      cu Russia today, pot sa'i cante prohodul.
      nu stiu daca se uita cine va el.
      • +1 (3 voturi)    
        Se vor uita (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 8:15)

        Sakura [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

        Da, se vor uita, şi încă mulţi. Ştiu o mulţime de persoane fascinate de Rusia sovietică, care urmăresc cu sufletul la gură ştirile de dincolo. Dar fantastic de ipocriţi în acelaşi timp. Proprii copii nu-i trimit la Moscova nici măcar într-o excursie. Nu, pe ei îi trimit la muncă în Franţa, Germania, sau la ajutoare sociale în Austria sau UK. Chiar zilele trecute mi-a trecut prin mână o adeverinţă scoasă de un viteaz din acesta pentru ca odrasla să primească ajutor social în occident. O eventuală apariţie a RT în România (chiar şi pe ruseste, nu contează) le-ar depăşi şi cele mai erotice vise.
  • -21 (29 voturi)    
    Excelenta idee ! (Vineri, 5 septembrie 2014, 21:44)

    lalaverim [utilizator]

    Sa mai vedem si partea cealalta a comentariilor. Intotdeauna adevarul e la mijloc.
    Da, vrem RT in grila de programe !
    • +16 (18 voturi)    
      A3 (Vineri, 5 septembrie 2014, 22:54)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui lalaverim

      A3 e in deruta!!!
  • -5 (11 voturi)    
    plumb (Vineri, 5 septembrie 2014, 23:07)

    revo [utilizator]

    Asta echivaleaza cu invazia tancurilor rusesti. Aceasta situatie se poate rezolva foarte simplu si eficient, din fasa, cu cheltuieli minime. Este nevoie de un singur plumb.
    DAR, daca aceasta grozavie va prinde viata, inseamna ca Europa a fost deja impartita inca o data de mai marii lumii, ordinele au fost transmise catre structurile de conducere si securitate ale tarii, se indeplinesc conform planului, iar Romania a fost sacrificata din nou.
  • +13 (19 voturi)    
    CNA (Vineri, 5 septembrie 2014, 23:14)

    Snitzelvienez [utilizator]

    RT a fost interzisa in cateva state baltice, si se vorbea de posibilitatea interzicerii in UK datorita dezinformarii
    • +5 (7 voturi)    
      sper ca sa se intample si la noi asta (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 2:25)

      urob [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      ne ajunge spalatii pe creier de A3.Daca mai vine inca un pachet de spalati si de RT nu mia ramane decat sa intram in U. Euroasiatica...Banueisc ca asta se si urmareste cu o asemenea miscare .
      Oricum individul Musetoiu e clar un om vandut
  • +12 (14 voturi)    
    pai bine, ma! (Vineri, 5 septembrie 2014, 23:23)

    Reshape [utilizator]

    Noi, in loc sa scoatem Antena 3, bagam RT???
  • +12 (16 voturi)    
    Dan Musetoiu (Vineri, 5 septembrie 2014, 23:30)

    Snitzelvienez [utilizator]

    Mujicii si-au activat cozile de topor in Romania. Banuiesc ca individul este 24h sub supraveghere SRI, SIE .
    In UK se discuta interzicerea RT -lui.
    CNA are obligatia sa analizeze atent situatia postului RT care relateaza stramb situatiile tensionate defavorabile Kremlinului
    • -11 (17 voturi)    
      RT si CNN relateaza stramb (Vineri, 5 septembrie 2014, 23:47)

      Gustav666 [utilizator] i-a raspuns lui Snitzelvienez

      Iar CNN relateaza stramb situatiile tensionate defavorabile Washingtonului.
      Ia spune, ce mai zice CNN despre doborarea avionului malaiezian?
      • +7 (11 voturi)    
        sa compari CNN cu RT (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 1:08)

        denvarel [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

        Este ca si cum l-ai compara pe Beethoven cu Fernando de la Caransebes.
        Sa spui ca amandoi fac muzica si este bine sa-i asculti pe ambii pentru a te culturaliza cu adevarat ne arata doar cat de incult esti de fapt.

        Confunzi stirile cu propaganda.

        Stirile poate nu arata intotdeauna 100% adevarul.
        Propaganda nu-ti arata niciodata adevarul.

        Adevarurile propagandei (atunci, cateodata, cand sunt prezentate) sunt intotdeauna adevarurile care convin sursei. Tot un fel de a te mintii dar prin omisiune. Macar stii ca exista si acest mod de a mintii?
  • +5 (9 voturi)    
    Trepadusi... (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 0:41)

    Emiliom [utilizator]

    ...platiti de FSB, noi nu suntem atat de tampiti pe cat vreti voi! Aici comenteaza oameni cu un intelect dezvoltat ( exceptie voi ) asa ca obositi-va cu tampeniile "scroafa today" la cei care voteaza cu voi pentru doua sepci si trei galeti!
  • +3 (7 voturi)    
    Superb (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 2:07)

    Wanheda [utilizator]

    Daca cloaca A3 baga dezinformare de balta o sa aiba romanii ocazia sa vada cu e cu dezinformarea la cele mai inalte standarde, calita in cei aproape 100 de ani de bolshevism.
  • +1 (9 voturi)    
    Ce tupeu! (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 2:15)

    Daniels22026 [utilizator]

    Voi va dati seama ce tupeu au rusii in Europa si in Romania? In plina criza ucrainiana, sa propui lansarea Russia Today intr-o tara NATO??!!

    SRI-ul ar trebui sa-l cheme imediat la audieri. Sa ceara imediat nume, date, detalii, cine da banii, persoanele de legatura. Si toata arestarea TREBUIE sa aiba loc public. Punerea sub acuzare miine dimineata, la prima ora, cu presa si tot tam-tam-ul, national si international. Asta-i tradare de tara, evidenta. Vreau sa aud in citeva zile si citeva nume rusesti expulzate nu din Romania, ci din UE.

    Oare o sa aplicam legea? O sa ne protejam, asa cum e normal, fata de dusmanii nostri rusi? Gata, e oficial. Rusii ne sint inamici militari. Dormim in pantofi?
    • +2 (2 voturi)    
      WOW (Duminică, 7 septembrie 2014, 12:50)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      rusii sunt mici copii fata de modul tau de gandire. O pastiluta, ceva?

      Sa-i aresteze pe ce baza si pentru CE? Arestare, tradare, acuzare, expulzare... wtf? O mica tortura, nu? Musai PUBLICA, ca arestarea care TREBUIE!

      Ca sa te simti impacat, de maine o sa sustin expulzarea lui Tolstoi. Are nume rusesc si sigur a facut ceva bolsevic, da'l d.r.acu

      PS: cazarea s-a facut non-voluntar sau de catre apartinatori?
  • -2 (8 voturi)    
    forumului (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 4:31)

    zar-zar [utilizator]

    Daca am sa va spun ca sunt inginer roman plecat de mult din Romania, probabil ca n-o sa ma credeti. Si nu conteaza, atita timp cit veti incerca sa intelegeti ce urmeaza.
    De la inceput, ca un principiu: nu sunt deacord cu media straina la fel cum nu sunt deacord cu investitia straina, in tara. In orice tara.
    Din toti cei care au postat pina aici sunt deacord cu doi: nevermind si lavarim. Nu inseamna ca sunt contra celor spuse de seilalti: s-au spus si bune si rele si aiureli.
    am sa enumar ce mi-a retinut atentia: Antena 3, agentii, avem CNN, cit poftesti, parfumuri (= propaganda), gindire proprie, Siria si Crimeea, adevarul este la mijloc, plumb, interzicere, euroasiatica, Consiliul National al Audiovisualului (adica televiziunea), propaganda, tupeu.
    Inteleg ca cu totii suntem constienti ca in Romania, ca si oriunde in lume, exista un conflict de interese, doua dintre ele sun majore - Rusia si restul lumii. Chiar daca nu este intocmai, cred ca este mai interesant. Logica si experienta universala spune ca adevarul este la mijloc, si nu cred ca este grsit sa credem asta. Dar pe nimeni nu intereseaza adevarul, oricare ar fi el, fiecare si-l are pe al lui, si nu va renunta la el.
    Sa interzici o sursa de informatii, ar fi ca si cum ti-ai taia ... o sursa de informatii si nu conteaza ce afli cit conteaza ca afli. Ca este vorba de minciuna sau propaganda sau provocare sau ceva care iti convine, iarasi nu conteaza. Pentru ca poti gindi si judeca singur, ai matewrialul si iti cunosti propriul interes - deci ai nevoie de televizor ca sa gindesti (nu cum sa gindesti).
    Urmaresc si CBC, si CNN, si BBC si TVRi (care recent am inteles ca este facut special pentru cei de afara, si asta m-a contrariat foarte mult - de ce afara trebuie sa primesc alte informatii decit cei din tara?), si altele din cind in cind. Internetul iarasi este o sursa cu o baza de date imensa si variata. Asa cum vad opiniile dvs le vad si pe ale altora. Dupa o experienta de o viata disting cu o precizie acce
    • +2 (4 voturi)    
      Aurea mediocritas (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 14:17)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui zar-zar

      Modestia si cumpatarea sint virtuti. Dar calea de mijloc e inteleapta atunci cind nu prea stapinim subiectul si n-avem cum sa-l studiem.

      N-ar exista cale de mijloc daca n-am exagera, daca n-am gresi, daca nu ne-am bate capul sa gasim solutii, daca nu ne-am compara ideile intre noi. Fara competitie si dezbatere, si un dram de suflet, nici macar n-ar exista cale de mijloc.
      • +1 (1 vot)    
        Imi pare rau (Marţi, 9 septembrie 2014, 18:00)

        zar-zar [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        ca nu am avut rafinamentul sa fi scris aceste rinduri ("modestie ... suflet"). Asa este, numai printr-o diplomatica cale de mijloc pot fi atenuate si depasite conflictele de tot felul. Iar Romania, intre rusi si americani, nu poate alege o solutie mai buna decit sa stea in doua luntrii. Pe loialitatea americana nu se poate pune nici o baza, iar pe rusi, romanii i-au zgindarit cam mult in ultima vreme.
        Si totusi parca nu se potriveste cu postarea "ce tupeu". Incisivitate necumpatata. Exagerare pina la greseala. Pai daca este CNN, nu-i firesc sa fie si RT. Sau nici una nici alta. Unde este tradarea evidenta? Si unul si altul vor minti, dar interesul romanului este sa nu se puna rau nici cu unul nici cu altul - n-ai de unde sa stii care cistiga. Si la urma, explicatia este simpla: mi-a fost frica - si-i adevarat, ce-i de condamnat in asta?
        Ca sa vezi cit de contradictoriu poate fi omul citeodata.
    • +1 (3 voturi)    
      exact (Duminică, 7 septembrie 2014, 13:07)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui zar-zar

      O sursa de informatie este o sursa de informatie. Indiferent de culoarea ei si poate cateodata este bine sa existe contrapondere la culori prea dominante.

      Internetul este, dupa cum ai spus, o sursa buna de informatii. Insa stii la fel de bine ce greu se ajunge la informatia reala (cat de cat), primele linkuri/pagini fiind "sponsorizate".

      Sunt contra interzicerii oricarui fel de post tv, inclusiv otv. Macar tinea inteligenta Romaniei departe de strazi. De tampit, nu avea cum s-o faca mai mult. Ca acum o parte se uita la "mireasa pentru baiatul meu" (sau cum s-o numi) si altele de genul.

      Ai mentionat niste posturi. Euronews era intr-un timp destul de echidistant sau macar incerca.
      • +1 (1 vot)    
        informatia reala (Marţi, 9 septembrie 2014, 18:22)

        zar-zar [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Inteleg ca va referiti la informatia originala, care si aia poate fi o minciuna. Uitati de exemplu:

        Actiunile lui Basescu = facatura din Romania (Victor Ponta, la Antena 3)
        “Eu am obținut pentru România .. cel mai important portofoliu din Comisia Europeană pentru noi, dezvoltarea regională înseamnă toate fondurile, programele de coeziune și structurale în perioada 2014-2019 .. eu negociez cu președintele Junker și cu ceilalți prim-miniștri .. a obținut cel mai bun portofoliu pe care l-am fi dorit” a spus miercuri, Victor Ponta, la Palatul Parlamentului. Si este numita Corina.
        Corina Creţu, comisar european: la inceputul “tranzitiei” termina Cibernetica la ASE, cu repartitie lucreaza cam un an ca economist la Blaj, dar revine in Bucuresti ca .. jurnalist. Dar dupa vreo doi ani devine .. purtatoare de cuvint a presedintelui Iliescu. Intre 1992 si 2004 ajunge si seful Relatiilor cu Publicul, si intra si in Consiliul de administratie al Televiziunii. Fiind deja senator si membra al Comisiei afacerilor externe, a reusit sa ajunga si membru al … Organization for Security and Co-operation in Europe. Si cu chestia asta, pe unde n-a umblat: a instructat iordanezi pentru pozitii de .. purtatori de cuvint in .. Iraq, a fost observator in R. Moldova, si prin 2006 a .. observat si Bosnia si Hertegovina.
        Si acuma Basescu si cu Blaga se lupta contra “blondei”. De ce? Ca cealalta vrea sa fie Presedinte. Numai asa in sic. Acuma si Pacepa (care nu-i altceva decit un tradator cu diploma) bate moneda pe “capcane sexuale”, care de fapt pare sa explice ascensiunea vertiginoasa a “kgbistei”. Ce inseamna sa fii si blonda, si “ca economist”, si “ca jurnalist”, si “purtatoare de cuvinte”, si “membra” in toate alea. Na acuma ajungi de bacanie. Dar ce-i pasa, iaca-ta este si comisar european, care “reprezintă interesele și ale portughezilor și ale irlandezilor și ale românilor, în egală măsură”.
        Un mic detaliu:
        "Mark Sullivan, primul secretar al Ambasadei SUA la Bucuresti, a refuzat să ...
      • +1 (1 vot)    
        să coopereze cu (Marţi, 9 septembrie 2014, 18:28)

        zar-zar [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        Moscova și a fost rechemat la Washington”; "o operațiune încununată de succes a fost colaborarea în cazul Harold Nicholson, șef al stației CIA în România între 1990 și 1992, recrutat de seriviciile ruse de spionaj cu ajutorul celor românești. În 1997, Nicholson a fost condamnat la 23 de ani și 7 luni de închisoare pentru spionaj" - deci nici sa refuzi nu-i bine si nici sa accepti. Sa dea dracii, decit spion mai bine politicean. Acuma chiar ca-mi pare rau ca n-a fost sa fie Colin Powell si este Barak Obama (kenyanul). Dar despre Powell "the 31-year-old Army major was given the assignment of investigating the My Lai massacre. In this incident, more than 300 civilians were killed by U.S. Army forces. Colin Powell's report seemed to refute the allegations of wrongdoing and stated, "Relations between American soldiers and the Vietnamese people are excellent" , fara sa stim inca din ca parte a Africii provine, observam ca este un tip flexibil care simte pulsul. Deci atentie la acesti "national security adviser" care se mai ocupa si de "covert and illegal shipments of U.S. weapons to Iran in exchange for the release of hostages". Toti au potential sa ajunga oameni mari. Dar nici cu Basescu nu mi-e rusine.
        Dar mergind pe urmele "rindunicii" dau de "Larry L. Watts este un istoric american care se ocupǎ în mod special de istoria României în perioada comunistă" (uite cine ne-a bagat "istoria" in manuale, dar si pe website) care nici mai mult nici mai putin , pe vremea lui Iliescu, a fost "Consilierul lui Talpeș pentru probleme americane", care general Ioan Talpes, era si el "consilier pentru securitate națională" al Presedintelui. Ce mica este lumea, vorbim de KGB (acum redenumit FSB sau Serviciul Federal de Securitate) si dam de CIA.
        Istoria romanilor, scrisa de Larry: "Cassandra Română" este o carte anti-semită care are scopul de a-l reabilita pe dictatorul nazist Ion Antonescu, care a contribuit la uciderea a aproximativ 300.000 de evrei şi ţigani şi care, ...
      • +1 (1 vot)    
        in mod justificat, (Joi, 11 septembrie 2014, 1:18)

        zar-zar [utilizator] i-a raspuns lui Nevermind

        a fost executat în 1946 ca un criminal de război". Si nu de mult Henry Kissinger, former U.S. Secretary of State, prezicea (prin 2012) ca in 10 ani Israel va fi doar istorie.
        Cum spunea Caragiale: "Traiasca coana Joitica, ca-i ... dama bine!"

        Si acuma pot spune ca am o informatie adevarata, pura. Mai departe la ce-mi foloseste? Comisarul european din partea Romaniei este o fosta kgbista, istoria romaniei in versiune americana este in manuale.
        Citi stiu despre discriminarea negrilor in America de astazi? Citi stiu ca scotienii se lupta de ani de zile sa-si dobindeasca independenta de UK? Citi stiu ca ucrainenii ne-ar calca in picioare fara nici o ezitare, iar noi le plingem de mila? samd.
        Canadienii nu se au bine cu americanii, o rica veche. Britanicii au rarit-o cu americanii de cind acestia au rostogolit o parte din problemele lor financiare peste bancile britanice.
        Era sa uit treaba cea mai importanta: americanii au ras Ploiestiul si voiau sa faca acelas lucru si cu Bucurestiul, desi stiiau ca nemtii cam fusesera matrasiti de romani, pina sa vina rusii - de fapt voiau sa distruga totul in calea rusilor, romanii fiind un "colateral damage".
        Deci ce facem? Ca in aparatul de stat avem si de aia si de aia. Asta explica intr-o anumita masura debandada.
        Pe alte bloguri, ti se impune una din linii: Basescu sau Ponta. Parerea mea este ca nici unul nu a dovedit nimic deosebit. Fiecare s-a dus dupa interesul sau. Nici nu stiu de fapt ce au de impartit. Cel putin Basescu cu Nastase au avut "flota" (in principal).
        Depolitizarea tarii ar fi un pas sanatos si pe urma modificarea Constitutiei pentru promovare democratiei directe.
        Euronews si inca citeva bloguri iti prezinta informatii "flat", fara moderare sau formare de opinie, ca la chiori.
  • -1 (7 voturi)    
    tot eu (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 5:05)

    zar-zar [utilizator]

    o precizie acceptabila cine este lingusitor/periuta, cine crede in ce spune (indiferent ce) sau cine este platit sa spuna (propagandist, provocator, filator).
    Cu totii stim ca media este subventionata, nu poate supravietui din taxele contribuabililor. Chiar si televiziunea nationala, in orice tara. Imi amintesc ca Putin, la Washington, luat intre taisuri de reporteri (Cum este cu libertatea presei in Rusia?), la care raspunsul a venit spontan si ferm: La fel ca peste tot, cine plateste 80% primeste ceia ce doreste! Daca stiti ca un reporter care nu aduce "nimic" o sa-i chioraie matele, atunci veti intelegeti ca linistea care s-a last era adevarul - adevarat.
    Despre tot felul de evenimente, precum Siria, Crimeea, ISIS, samd sa stiti ca la fel ca dvs comenteaza si canadienii, si americanii, si israelienii si britanici si germani samd. Deci daca cu adevarat vreti sa stiti mai mult, trebuie sa cititi mai mult. Asa veti reusi sa dcapatati discernamint. Dar cum am mai mentionat: adevarul nu conteaza (chiar asa de mult).
    Ce conteaza este ce vrea fiecare (si nu este vorba de cit poftesti) de la viata lui, pentru viitorul copiilor sai si eventual pentru viitorul tarii si poporului sau. Nici unuia nu trebuie sa i se puna pumnul in gura, iar daca se intimpla asa ceva, acel pumn trebuie muscat.
    In cazul specific al UE, esentialul este ca nu trebuie confundata majoritatea europeana cu majoritatea fiecarei tari in parte - de la inceput si pina la sfirsit, fiecare popor isi are pamintul sau si ciolanul sau. Egoistic dar real. Desi, din motive de statistica (chiar si cind este corect facuta, tot o stiinta pentru mintit ramine - in inginerie obisnuim sa folosim coeficienti de siguranta, si pentru probabilitate unor evenimente tehnice sau naturale posibile dar si pentru ca nu avem certitudinea colectiei de date), majoritatea este un termen aproape nesemnificativ (ori ca nu participa toti, ori ca sunt abtineri pe care le urasc, ori ca alesul voteaza altceva decit ce prevede mandatul
  • -1 (7 voturi)    
    iaras eu (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 5:30)

    zar-zar [utilizator]

    prevede mandatul incredintat de proprii sai alegatori, ori pur si simplu se mai fac si erori intentionate sau nu) si totusi in lipsa de altceva, majoritatea poporului este cea care trebuie sa decida.
    Dupa parerea mea, exista o singura cale de a elimina necesitatea folosirii majoritatii: bunul simt si democratia directa. Am mai postat pe ici pe colo, asa ca nu ma voi repeta.
    In inginerie, mai ales in sfera de proiectare, este un proces tipic, pe care cei patiti au invatat sa-l respecte: te asiguri ca ai inteles exact ce vrea clientul, te asiguri ca ai tot ce-ti trebuie, proiectezi sau cel putin consideri mai multe variante din care selectezi pentru client cam 3-5 optii (si din respect dar si in caz ca i-a venit vreo ideie creata de care nu stiai), i i prezinti schitarea loe sau le discuti si dupa decizia finala de necontestat faci proiectarea unica, pe care ei paralele.
    Cu asta am vrut doar sa spun ca nu faci nimic pina nu stii ce vrei sa faci ca altfel faci degeaba si o sa-ti para rau.
    Treaba cu postul rusesc nu este corecta. Dar deja nu sunt corecte nici altele prin Romania. Sunteti deja napaditi din toate partile. Ori va pliviti ograda, ori treceti printre buruieni cu grija. Si sa stiti ca buruienile cres pina ori nu mai iesiti din casa, ori nu mai puteti intra pe poarta.
    Eu as curata ograda. Este a mea.
  • +1 (7 voturi)    
    Portal de stiri - global (Sâmbătă, 6 septembrie 2014, 11:29)

    dana_s [utilizator]

    Pentru o informare cat de cat obiectiva, poate ca ar fi bine sa avem acces simultan la toate versiunile unei anumite stiri, la un moment dat: stirea zilei sa fie tradusa in romaneste (sau in limba materna) avand ca sursa Agerpres, CNN, BBC, Al Jazeera, media de news din Japonia, China, Australia, Rusia etc.
    Puse in paralel si citite. Comunicate prin radio, tv.
    Si atunci, vom putea intelege mai bine unde si cum arata adevarul, modul in care un eveniment este preluat-inteles-interpretat-formalizat-retransmis in toate colturile lumii, din mai multe unghiuri.
    Cred ca avem lacune mari de comunicare. Si mai cred ca exista discrepante mari intre oamenii de rand si "elitele politice", mai peste tot.
    • +1 (1 vot)    
      lacune de comunicare (Joi, 11 septembrie 2014, 1:23)

      zar-zar [utilizator] i-a raspuns lui dana_s