Remus Pricopie, tinta ironiilor, dupa ce a afirmat ca Romulus si Remus au fost crescuti de o vulpe: De la Roma pan' la Nistru, tot romanul e Ministru!

de C. Ivanov     HotNews.ro
Luni, 15 septembrie 2014, 19:47 Economie | Media & Publicitate

Vulpoaica lui Traian - Facebook
Foto: Facebook
Ministrul Educatiei, Remus Pricopie, a ajuns in atentia presei de satira dupa ce, intr-o emisiune televizata a spus ca Romulus si Remus au fost crescuti in padure de o vulpe in loc de lupoaica. Pana si Antena 3 a ironizat gafa ministrului. In timpul emisiunii "La ordinea zilei" pe burtiera au aparut mai multe mesaje ironice: "Domnule ministru, de ce are vulpea coada?", "Pricopie, decat un ministru" si o imagine in care ministrul tine o vulpe in brate.

Captura Antena 3 - 15 septembrie 2014
Foto: HotNews.ro
Times New Roman a scris ca "Pricopie a introdus in programa scolara 10 noi lecturi obligatorii, despre care el insusi spune ca l-au marcat profund: "Moartea girafei", de Nicolae Labis; Fabula "Greierele si albina", de La Fontaine; "Strutul", de I. Al. Bratescu-Voinesti; Romanul istoric "Fratii Ratoni", de Sadoveanu; "La bufnite!", de Gala Galaction; "Vulpea de stepa", de Hermann Hesse; "Ursuletul schiop", de Elena Farago; "Fram, rasul polar", de Cezar Petrescu; "Serpoaica tanara, iubirea", de Nichita Stanescu si "Capra cu trei miei", de Ion Creanga" ca sa fie prost pana la capat. 

Academia Catavencu scrie "De la Roma pan' la Nistru, tot romanul e Ministru!", un pamflet in care propune un test cu intrebari grila pentru viitorii candidati pentru acest post. Printre intrebarille propuse se numara:
Ce fel de frati au fost Romulus si Remus?
 a) Gemeni.
 b) Siamezi.
 c) Nu stiu, frate, da' de ce ma-ntrebi?!

Cum il chema pe bunicul celor doi?
 a) Numitor.
 b) Numitor Comun, cred ca era rom, nu roman.
 c) Eu nu l-am apucat nici pe bunica-miu, de unde sa stiu de ala?!

 Cine i-a mai hranit, alaturi de lupoaica?
 a) O ciocanitoare.
 b) Ciocanitoarea Woody.
 c) Cred ca lupul a facut si el ceva, nu?


Nici pe Facebook Pricopie nu a scapat de ironii, pe reteaua de socializare aparand o imagine in care lupoaica din bratele imparatului Traian, la statuia din fata Muzeului National de Istorie a Romaniei, a fost inlocuita cu o vulpe.























21767 vizualizari

  • +29 (29 voturi)    
    Well ... tot un fel de Adormitzei ... ministru la (Luni, 15 septembrie 2014, 20:01)

    MiticaPalarierul [utilizator]

    Well ... tot un fel de Adormitzei ... ministru la Intunecare si Indobitocire, insa tot ministru se chiama ca este, din linie pura de Mang, Tontonica, si altii asemenea.

    "Patria si Dreptul Meu!"
    .
    • +21 (21 voturi)    
      stupid people (Luni, 15 septembrie 2014, 20:16)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      Si il cheama si REMUS... ar trebui sa stie de unde vine numele lui!!!! Macar din auzite!
      • +3 (5 voturi)    
        Urcul pacalit de ...Remus ! (Marţi, 16 septembrie 2014, 10:59)

        Aquariuss [utilizator] i-a raspuns lui fit

        Nu ştiu de ce vă râdeţi atâta ?! Omul are dreptate şi ştie ce vorbeşte! Pe Romulus şi Remus i-a alăptat o vulpe ! Pe Remus i-l mai cheamă şi Pricopie ! Dar pe Romulus...?! Romulus şi mai cum ? O mai fi având fraţi din ăştia pe acasă!?!!
      • 0 (2 voturi)    
        Urcul pacalit de ...Remus ! (Marţi, 16 septembrie 2014, 10:59)

        Aquariuss [utilizator] i-a raspuns lui fit

        Nu ştiu de ce vă râdeţi atâta ?! Omul are dreptate şi ştie ce vorbeşte! Pe Romulus şi Remus i-a alăptat o vulpe ! Pe Remus i-l mai cheamă şi Pricopie ! Dar pe Romulus...?! Romulus şi mai cum ? O mai fi având fraţi din ăştia pe acasă!?!!
        • 0 (4 voturi)    
          i-l mai cheama...? (Marţi, 16 septembrie 2014, 12:24)

          Gheorghescu [utilizator] i-a raspuns lui Aquariuss

          Si tu razi de Remus?
          Corect se scrie "il mai cheama...".
          Esti bun de ministru al educatiei in guvernul pesedist al lui Tonto, in locul lui Remus.
    • +12 (12 voturi)    
      Regrete tarzii (Luni, 15 septembrie 2014, 20:17)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      De ce n-am rămas noi la Mang?
      O fi el outsider in domeniul lui, dar nici din lupoaica n-ar fi facut vulpe zburatoare.Poate mangusta?.
    • +23 (23 voturi)    
      Situatia asta e grava (Luni, 15 septembrie 2014, 20:37)

      RaduConstantin [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      iar romanii fac poante pe seama ministrului needucat de la educatie. Se mai mira apoi de ce "progreseaza" Romania cu viteza melcului.

      Gasesc insultator si lipsit de resepct faptul ca niste impostori ca Pricopie, Ponta etc pretind ca ne conduc destinele,astazi. Am ajuns foarte, foarte rau si poate fiindca n-am atins inca limita de jos, noi inca nu ne ingrijoram.
      • +11 (11 voturi)    
        Ai dreptate, Radule! (Marţi, 16 septembrie 2014, 5:50)

        Phil Austin [utilizator] i-a raspuns lui RaduConstantin

        "Ne" radem, ca suntem mai destepti, dar politicienii merg inainte, netulburati de indignarea noastra inecata in amuzament esuat-corectiv. Vorba "Cine rade la urma rade mai bine" se aplica si aici. Noi nu radem de actualii politicieni, ci de generatiile urmatoare de romani, care, conform educatiei de azi, vor munci, vor sustine economia nationala si ne vor sustine social ca pensionari. Ar fi comic daca nu ar fi tragic.
    • +22 (22 voturi)    
      Cu asa prim ministru (Luni, 15 septembrie 2014, 21:11)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      nu te poti astepta ca ministrii sa fie altfel.
    • +13 (13 voturi)    
      Rromanika anno 2014 (Luni, 15 septembrie 2014, 21:17)

      potaissa [utilizator] i-a raspuns lui MiticaPalarierul

      /// la putere, Tractoristii sint ministri.Trist.
      • +4 (4 voturi)    
        Nu te-ai prins ca traiesti in neocomunism? (Marţi, 16 septembrie 2014, 9:47)

        NameInFlame [utilizator] i-a raspuns lui potaissa

        Esti intelectual, ghinion, traieste-ti frustrarea ca ai atatia prosti in jurul tau care iti decid soarta.
  • +21 (21 voturi)    
    Nu radeti de un ministru pus pe treaba! (Luni, 15 septembrie 2014, 20:39)

    ofCAER [utilizator]

    A zis asta ca aia doi a fost alaptati de vulpe? Ei si ce?! Pai nu a afirmat dr. Ponta-prim-ministrul si cu ministrul de la educatie, asta care-i tot el insusi, ca vor face REFORMA IN EDUCATIE?! pai la ce reforma va asteptati voi de la un plagiator si de la gasca lui?
    Ei se tin de cuvint iar voi faceti misto... pai e crestineste?!
  • +19 (19 voturi)    
    Întrebare: În ce cuib a fost găsit Pricopie? (Luni, 15 septembrie 2014, 20:43)

    Kentt [utilizator]

    Răspuns: În cuibul PSD.

    Întrebare: Cine l-a crescut la rangul de ministru?
    Răspuns: Victor Viorel Ponta.
    • +10 (10 voturi)    
      Fabula Corbul si vulpea, dupa Pricopie (Luni, 15 septembrie 2014, 23:17)

      Mihai Bucur [utilizator] i-a raspuns lui Kentt

      Doi corbi stateau de vorba pe o craca; deodata trecu in zbor o vulpe. "Oare visez?" intreaba unul dintre corbi. "Ce te miri asa?" raspunde celalalt, "o fi vreun cuib de vulpi prin apropiere".
  • +17 (17 voturi)    
    "Guvernul cel mai cinstit analfabet ! (Luni, 15 septembrie 2014, 20:45)

    gica43 [utilizator]

    Nu tinta ironiilor ar fi trebuit sa fie ,ci tinta unui picior in c....dar cine sa i-l dea,un Plagiator ???
    • +4 (4 voturi)    
      detaliaza c... (Marţi, 16 septembrie 2014, 2:21)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      Sunt mai multe variante ok, dar una mai dureroasa si preferabila. Daca are...
    • +2 (4 voturi)    
      "un picior in cur... cine sa i-l dea,un Plagiator? (Marţi, 16 septembrie 2014, 9:17)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      Nu, stimate domn, nu plagiatoru' ci intreg boboru'!
  • +11 (13 voturi)    
    ministrul asta (Luni, 15 septembrie 2014, 20:58)

    eGerula [utilizator]

    a terminat un colegiu din asta ...
  • +13 (13 voturi)    
    De fapt, ministrul a emis două gugumănii: (Luni, 15 septembrie 2014, 21:20)

    Kentt [utilizator]

    Prima: Vulpe în loc de lupoaică.
    A doua: Cuib în loc de vizuină.

    Chiar dacă ar fi fost vulpe, adăpostul vulpii nu este un cuib, ci o vizuină.
    • 0 (0 voturi)    
      de ce (Marţi, 16 septembrie 2014, 15:52)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui Kentt

      ca el sta in barlog si nu in casa.....
  • +12 (12 voturi)    
    asta inseamna reforma (Luni, 15 septembrie 2014, 21:33)

    Dily [utilizator]

    Bravo domnule ministru, ati promis reforma si vad ca va tineti de cuvant, sincer ne-am plictisit sa tot auzim ca Stefan s-a luptat cu turcii, ca Dunarea se varsa in Marea Neagra, ca avem hidrogen in apa sau ca Pitagora a facut nu stiu ce teoreme... Asa nu ne mai plictisim, acum am aflat ca o vulpe i-a alaptat pe Romulus si Remus, felicitari si multumim! Un pas mic pentru omenire, un pas mare pentru prostie!
  • +10 (10 voturi)    
    ce sa-i faci.... (Luni, 15 septembrie 2014, 21:34)

    CetateanulRoman [utilizator]

    nu a citi cartea, nu a apucat sa vada filmul.... a vazut daor statuia din fata Muzeului de Istorie. E bine ca a zis vulpe, fiindca aratarea din fata muzeului e greu de caracterizat. Asa ca sinistru' poate fi confuzat! Mai ales ca apare si Traian in opera.......... Greu sa reprezinti istoria cind nu ai o columna!
    don sinistru;daca mai une cineva intrebarea " Alba Longa" e raspunsul. Si Lupoaica ar fi continuarea. Nu va mai luati dupa stauia aia, e din partea a 3-a a filmului.
  • +18 (20 voturi)    
    in tara vesela dar trista... (Luni, 15 septembrie 2014, 21:55)

    thebblack [utilizator]

    ...cretinul asta e ministru.
    • +13 (13 voturi)    
      Se poate...plagia epigrama lui Pastorel: (Marţi, 16 septembrie 2014, 5:49)

      gica43 [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

      "Caligula Imperatot"
      "A facut un cal senator'
      Victor Ponta,mai sinistru,
      "A facut un bou ministru"!
      • 0 (0 voturi)    
        daca (Marţi, 16 septembrie 2014, 15:53)

        Manes [utilizator] i-a raspuns lui gica43

        ar fi fost numai unul.....
  • +10 (10 voturi)    
    eh (Luni, 15 septembrie 2014, 22:42)

    ampersand [utilizator]

    Vulpea, când ajunge la Romulus şi Remus, zice că sunt acri.
    • +4 (4 voturi)    
      Adevarat: 50 %! (Marţi, 16 septembrie 2014, 9:20)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Ca nu dispunem de informatii despre contactul dintre vulpe si Romulus...
  • +9 (9 voturi)    
    De asemenea ... (Marţi, 16 septembrie 2014, 0:01)

    LianBerthold [anonim]

    ... piesa de șah care la începutul jocului stă între turn și nebun se va numi de acum încolo "pisoi"

    Nu mai vorbim de alte opere clasice cum ar fi "Hipopotamul soldatului", "Melcul păcălit de boa", "Elefant cu părul creț / fură-amiba din coteț", sau de personaje celebre gen Richard Inimă de Sconcs, portarul Lobonț zis Găina, Sandokan Crapul Malaieziei, sau chiar presa în ansamblu, știută ca fiind papagalul de pază al democrației.
  • +11 (11 voturi)    
    //\\ (Marţi, 16 septembrie 2014, 1:05)

    LiviuP01 [utilizator]

    Un bou.
    Politica renumita a PSD-ului. Dezinformarea.
    La asa ministru, asa educatie. Ei spun ca editurile sunt de vina ca nu au mai fost manuale de 10-15 ani. Total gresit. Asta este o DEZINFORMARE publica prin care se TRANSFERA tot esecul Ministerului Educatiei pentru actuala situatie din invatamant.. O editura ar putea scoate cate un manual in fiecare an, dar daca nu are avizul ministerului ce ii confera dreptul de a fi folosit la clasa de care invatatori este egal cu 0 (zero).
    Mafia auxiliarelor scolare?! O gaselnita pentru a prosti electoratul. (alo, cati dintre voi va uitati numai la Antena 3?) Auxiliarul ajuta invatatorul sa lucreze in clasa la ceea ce lucreaza cu copii dupa. manual. Un invatator, daca vrea, isi poate face fisele de lucru fara a avea nevoie de auxiliar. Deci, auxiliarele mentionate de desteptul de Pricopie nu sunt OBLIGATORII
    Cu alte cuvinte, ce mi-e vulpe, ce mie lup????
  • +8 (8 voturi)    
    priCOPIE a mumei Abramburica,by Viorel premier (Marţi, 16 septembrie 2014, 8:48)

    Plagarus [utilizator]

    Din famelia telectuala garantata de Vanghelie, numai la educatie se putea instala acest Remus de scoala noua !
  • +1 (1 vot)    
    piata Romana (Marţi, 16 septembrie 2014, 13:37)

    open [utilizator]

    Pricopie tata du-te in piata Romana si fotografiaza-te la statuie. Tu cand mergi cu soferul prin oraş esti ca ochii in tableta sau telefon. Bouleeeeeeeee cara-te !!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Cum e turcul si chistolul (Marţi, 16 septembrie 2014, 22:20)

    PBuzau [utilizator]

    Se pare ca ministrii PSD-sti ai invatamantului sunt un fel de Ebola ai stiintei de carte.
    Unii plagiatori, altii standfordisti si uite acum ne pricopesiram si cu Remus in cuibusorul sau cu vulpi. Macar sa-l fi chemat Costica, ca sa aiba o scuza politica.
    Situatia ar fi comica, daca n-ar fi tragica. Nu peste multi ani si copii nostri vor fi la fel de culti ca domnul ministru. Tel maître, tel élève, sau cum ar spune romanul cu umorul sau firesc, cum e turcul si chistolul.
    Pache