Viitor incert pentru emisiunile realizate la TVR de Moise Guran, Sorin Avram sau Cornel Nistorescu. Stelian Tanase:  "E o disputa pe independenta editoriala a TVR", sub influenta politica

de C. Ionescu     HotNews.ro
Joi, 18 septembrie 2014, 19:16 Economie | Media & Publicitate

Viitorul principalelor emisiuni de seara ale Televiziunii publice - inclusiv "Vorbeste liber" (realizata de Sorin Avram, gazda lui Traian Basescu de miercuri seara) sau "Biziday" (Moise Guran) - este sub semnul intrebarii. Neintelegerile dintre presedintele-director general al TVR si multi dintre membrii Consiliului de Administratie si ai managementului s-au transformat intr-o batalie pe care Stelian Tanase spera sa o rezolve pana luni si despre care spune ca este "o disputa pe independenta editoriala a TVR", sub influenta politica. El mai spune ca s-ar dori, la nivel politic, indepartarea lui Cornel Nistorescu si a lui Sorin Avram de la Televiziunea publica.

UPDATE Moise Guran, pe contul sau de Facebook:
  • "Eu fac emisiune in seara asta sa stiti... Aia cu Ponta care m-a dat afara de la TVR ma si cam ofenseaza... Adica, de patru ani, de cand sunt la TVR eu stiu ca am deranjat oameni mult mai grei decat Ponta:)".
  • "Comitetul Director a decis revenirea la grila de vara. Cum eu n-am fost peste vara, daca nu revin asupra deciziei pana luni, atunci luni nu o sa am emisie. Tehnic vorbind, toamna astronomica incepe pe 23 septembrie. Altfel insa, revenirea la grila de vara e o chestie usor iresponsabila. Nu ca ma scot pe mine, dar nici UEFA Champions League n-a fost peste vara. Si aia costa frate! Vine Curtea de Conturi peste ei. De aia zic, cred ca pana luni mai au timp si nu m-as ambala sa il fac pe Ponta atat de capabil incat sa determine TVR-ul sa se sinucida financiar."
  • Moise Guran a reluat aceste aprecieri si in emisiunea sa de joi seara

Mai multe site-uri (Inpolitics.ro, Reportervirtual.ro) au dat drept sigur, joi, ca principalele emisiuni de seara ale TVR - talk-show-ul "Vorbeste liber!", "Biziday" sau emisiunea lui Dragos Patraru, "Starea Natiei" - vor iesi din grila dupa ce Consiliul de Administratie a obiectat fata de programele si strategia propuse pentru aceasta toamna. Contactat de HotNews.ro, presedintele-director general Stelian Tanase, de care multi din actualul Consiliu de Administratie al Televiziunii s-au distantat in ultima vreme, a spus ca este o "disputa pe independenta editoriala a TVR". El a afirmat ca situatia ar urma sa se lamureasca "maine cand se reuneste grupul de lucru (pentru stabilirea grilei/structurii de programe a TVR din aceasta toamna, ce trebuie aprobata intr-o forma finala de CNA - n.red.) si luni, cand se intruneste C.A.".

  • Contactat la randul sau de HotNews.ro, realizatorul Moise Guran a spus ca "stiu ca in seara aceasta, joi, am emisiune. Daca pana luni vor decide sa o fac in continuare, o voi face".

Stelian Tanase acuza ca neintelegerile legate de programele de toamna ale TVR tin de presiuni politice si arata ca ar fi vizati jurnalistii Cornel Nistorescu si Sorin Avram. "Daca emisiunile lui Cornel Nistorescu si ale lui Sorin Avram ies, cineva trebuie sa dea o explicatie, iar explicatia trebuie cautata sus de tot, la nivel guvernamental", a afirmat Tanase pentru HotNews.ro. El a aratat ca actualul guvern are o reprezentare majoritara in CA al TVR, structura numita politic.
  • Nota: Cornel Nistorescu si Sorin Avram se numara printre jurnalistii adusi de Stelian Tanase din afara TVR sa faca emisiuni la Televiziunea publica, fapt ce i-a nemultumit pe multi din institutie, emisiunile realizate de jurnalistii acesteia fiind eliminate.

Seful TVR a tinut sa mai mentioneze obiectiile lui Corneliu Calota - membru in CA al TVR, numit recent purtator de cuvant al Guvernului Ponta - fata de emisiunile noi sau reintroduse cu un nou sezon in grila acestei toamne. "Obiectia domnului Calota - care am aflat cu surprindere ca este si membru al CA, si purtator de cuvant al Guvernului - sunt ca seara avem prea multe vorbe, ceea ce ar transforma profilul canalului", spune Tanase, care sustine ca aceasta interpretare ar fi "complet abuziva".

"Problema de fapt este ca este o disputa pe independenta editoriala a TVR - este televiziunea independenta editorial, sau editorialul este controlat de majoritatea politica?", a spus pentru HotNews.ro Stelian Tanase.

  • La inceputul acestei luni, grila de toamna a TVR a intampinat probleme la CNA, unde televiziunea publica a transmis documente neclare cu privire la grila, respectiv structura de programe. CNA a decis sa amane discutarea grilei pana cand situatia acesteia va fi lamurita la TVR. Tot atunci, Monica Gubernat, membra CNA, ridica obiectii fata de emisiunea Biziday a lui Moise Guran, care in opinia ei ar include publicitate mascata.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

18096 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    Tanase s-a aburcat pe musoroi si acum jeleste (Joi, 18 septembrie 2014, 19:19)

    Plagarus [utilizator]

    Proptit de Viorel la comducerea TVR, doar pt.. banetul ce-i facea cu ochiul, acum da din colt in colt si boceste a neputinta !
    • +2 (2 voturi)    
      se preface (Vineri, 19 septembrie 2014, 11:21)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      nu, doar se preface ca da din colt in colt. De fapt, este foarte multumit. Doar nu crezi ca are taria de caracter si boase proprii de a conduce cu adevarat institutia. Este si el o mica marioneta. L-am vazut pe strada, cand se tineau mitingurile in fata CC-ului; mai rar poti sa vezi atata nesiguranta al un om.
  • +59 (63 voturi)    
    Rahat (Joi, 18 septembrie 2014, 19:33)

    NicolaeA [utilizator]

    La emisiunea lui Moise Guran ma uitam si eu. Daca pleaca de la TVR, postul asta nu ma mai intereseaza . Pa !
    • -36 (42 voturi)    
      nasol moment (Joi, 18 septembrie 2014, 19:52)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Daca nici NicolaeA nu se mai uita la TVR, ce sens mai are viata?
      Macar de ar da meciuri de tenis, de folbal, de box si de tenis.
      • +3 (7 voturi)    
        Prietene, esti dobitoc (Vineri, 19 septembrie 2014, 10:13)

        indy2kro [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Cam asta ai inteles tu din faptul ca e de fapt un atac flagrant la integritatea presei/mass-media?
    • -11 (29 voturi)    
      asta e! (Joi, 18 septembrie 2014, 21:19)

      LaurentiuCatrina [anonim] i-a raspuns lui NicolaeA

      moise guran e cel mai bun de pe piata in domeniul respectiv. faptul ca nu are concurenta se simte.
      a ajuns un fel de mic dinozaur plin de autosuficienta.
      ma mir ca alte televiziuni nu-i fac concurenta. ar fi mai bine si ptr noi si ptr el.
      • +1 (1 vot)    
        "Ptr" noi ar fi bine (Vineri, 19 septembrie 2014, 16:31)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui LaurentiuCatrina

        Ca agramatii sa se abtina in a da calificative si indicatii profesionistilor adevarati
    • +25 (29 voturi)    
      PSD-ului putin ii pasa... (Joi, 18 septembrie 2014, 21:54)

      _cutare [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      PSD-ului putin ii pasa ca nu se mai uita oamenii la TVR sau ca se adanceste TVR-ul in datorii pentru ca raman doar cu emisiuni de doi bani. Conteaza ca nu mai este cineva acolo care sa-i "denigreze" la o audienta nationala. Urmeaza alegerile si trebuie sa se spuna doar lucruri bune despre Ponta.
    • +3 (3 voturi)    
      Hmmm (Vineri, 19 septembrie 2014, 10:52)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Problema nu se pune asa.
      Astia de la PSD incearca sa puna pumnul in gura unor ziaristi de marca.
      Metoda a fost (re)patentata de Nascase & comp.
      Brevetul original de inventie apartine comunistilor.

      Libertatea presei?!? Ciuciu!!!
      Libertatea de expresie?!? Ciuciu!!!
      Are omu' voie sa critice guvernarea?!? Ciuciu!!!
      Ciuciu! Ciuciu! Ciuciu!
      Traiasca Ceausescu partidul si poporul!
  • +39 (41 voturi)    
    jos cenzura! (Joi, 18 septembrie 2014, 19:43)

    un om [utilizator]

    jos cenzura! actiunile voastre ne alimenteaza ura!
  • +44 (46 voturi)    
    dA (Joi, 18 septembrie 2014, 19:47)

    Babilou [utilizator]

    La emisiunea d-lui Guran ma mai uitam din cand in cand, e singura interesanta si care spunea lucrurilor pe nume. Probabil asta a deranjat. Pacat.
  • +39 (41 voturi)    
    Era de asteptat (Joi, 18 septembrie 2014, 19:53)

    MPopa [utilizator]

    PSD-ul vrea doar laudatori la TVR si Radio Romania. Controlul acestor doua institutii a fost mereu in vizorul PDSR/ PSD.
    In afara de Garantat 100% si Biziday nici nu prea mai e mare lucru de vazut la TVR. Ma mai uit la Tele Enciclopedia, mai mult dintr-un sentiment de nostalgie pentru epoca cand auzeam vocea lui Pittis. Cat priveste stirile, am migrat de mult la cele ale Digi24.
    Trist lucru sa ajunga un jurnalist ca Moise Guran la mana unor politruci sinistri. Dar oriunde va decide sa mearga, eu il voi urmari.
    • +29 (31 voturi)    
      Controlul TVR si RR pe banii mei (Joi, 18 septembrie 2014, 21:02)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui MPopa

      Ticalosii
  • +31 (33 voturi)    
    ehhh... (Joi, 18 septembrie 2014, 20:43)

    Codruta N [utilizator]

    Rosia Montana Gold Corporation, deja miscoteste prin ministere, in speranta ca se termina o data si cu alegerile astea si dupa aia... trai, neneaca! or sa poata sa-si faca din nou de cap!! >:

    Pai, CUM sa nu-i deranjeze un Moise Guran, unul dintre FOARTE putinii care au facut emisiuni cat de cat obiective, ref. la Rosia Montana? >:

    Apropo: a mai existat un jurnalist la TVR, care a indraznit sa faca o emisiune cat mai obiectiva ref. la acest subiect: Mihai Radulescu! Ati mai auzit cumva ceva de el? :P
  • +31 (33 voturi)    
    cenzurăăă..... (Joi, 18 septembrie 2014, 20:59)

    timp tamp [utilizator]

    Ponta se întrece la democrație cu Ceaușescu, imnuri de slavă, ode, telegrame, scrisori muncitorești, emisiuni de slavă, nimic nu a rămas ne plagiat din epoca de tristă amintire. Dottore întrece în paranoia cuplul de tristă amintire
  • +30 (32 voturi)    
    Cum se poate ? (Joi, 18 septembrie 2014, 21:06)

    falcoind [utilizator]

    Cum se poate cere in mod clar si expres de catre publicul care vrea in continuare BIZIDAY-ul ca in cazul in care se scoate aceasta emisiune eu sa pot renunta la plata taxei TV e singura emisiune pt care nu imi pare rau ca platesc aceasta taxa , daca se scoate d.p.m.d.v. puteti inchide televiziunea asa zisa publica ca de fapt incet e doar PSD-ista.
    • +15 (17 voturi)    
      daca as fi mai aproape... (Joi, 18 septembrie 2014, 22:27)

      roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      eu as iesi in strada dragilor...
      Va amintiti ca acum 2-3 ani eram intrebati ce emisiuni dorim sa vedem la TVR? ... Daca tot e campanie sau chiar precampanie, de ce nu folositi ocazia sa iesiti in strada? TVR ravneste la A3...Se intrec in mojicii pe banii nostri. RUSINE TVR!!! V-ati molipsit de la sefa CNA, poporul este nesemnificativ fata de plagiator pentru voi???? Pana unde poate merge impertinenta unora...
      • -5 (7 voturi)    
        acum 2 ani si ceva (Vineri, 19 septembrie 2014, 8:28)

        urob [utilizator] i-a raspuns lui roman diaspora

        era alt guvern ....
        Eram in cea mai crunta perioada a dictaturii basiste !
        Nu uita ca pe atunci Dictatorul avea influenta mare in guvern in acea perioada.
        De aia te intrebau cam ce-ai dori sa vezi... din motiv de dictatura.
        • +2 (2 voturi)    
          DA! (Vineri, 19 septembrie 2014, 10:55)

          pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui urob

          Jos dictatorul!
          Sus plagiatorul!

          Intrebare de baraj:
          Astora de la PSD nu le era de ajuns poporul antenizat si analfabetizat de A3?!?
  • +19 (21 voturi)    
    ... (Joi, 18 septembrie 2014, 22:35)

    Sarmis [utilizator]

    Si mie imi place emisiunea lui Moise Guran.
    Si sunt sigur ca va exista o televiziune care sa o preia. A avut emisiunea si la Varan doar.

    @ ce zici Ponta? Daca pastrezi emisiunea poate afli si tu de la TV ce e MTO...nu doare:)
    • +4 (6 voturi)    
      ... (Vineri, 19 septembrie 2014, 0:28)

      Sarmis [utilizator] i-a raspuns lui Sarmis

      Oricine scrie astfel de articole la adresa micului oligofren (nu Titulescu) cum au unii vise ude, plateste:

      http://www.biziday.ro/2014/09/15/recesiune-planul-premeditat-al-unei-eminente-maronii/
  • +9 (11 voturi)    
    Si daca se inchide TVR (Joi, 18 septembrie 2014, 23:00)

    gigifisiune [utilizator]

    noi, generatia '80, ce ne facem? Noi unde ne mai uitam la Mihaela si Viorel? Pe antene?
  • +9 (11 voturi)    
    amalgamarea si un scenariu sinistru (Joi, 18 septembrie 2014, 23:34)

    anonim3 [utilizator]

    Nu inteleg cum pot fi pusi pe acelasi plan domnii Moise Guran si Sorin Avram. Nu voi lua in discutie pe dl. Guran, care a facut multe emisiuni bune si daca a mai dat din cand in cand o zbarca, a gresit probabil omeneste si fara rea intentie, dar dl Avram munceste din greu si cu tendinta pt victoria in alegeri a lui Victor Ponta si baga strambe la greu contra principalilor adversari ai acestuia. Si sunt convins ca dl. Tanase stie aceasta.
    Atunci, a-i pune laolalta are rostul doar de a anunta ca o mare victorie a independentei TVR ca din pacate emisiunea dlui Guran inceteaza, dar a fost pastrat in grila dl. Avram!
  • +8 (10 voturi)    
    no problem! (Vineri, 19 septembrie 2014, 0:00)

    Andrei Mincă [anonim]

    lasa Moise.
    ne uitma si pe net la tine :).
  • +9 (11 voturi)    
    ok (Vineri, 19 septembrie 2014, 0:01)

    rezis [utilizator]

    propun ca dl moise guran sa plece cu tot cu emisiune la pro tv si difuzat inainte de stiri sau inainte de voce romaniei! doar conteaza ratingul nu postul tv....
  • +20 (22 voturi)    
    Logic (Vineri, 19 septembrie 2014, 0:27)

    mariushn [utilizator]

    - Eu cumpar niste produse vandute de niste firme
    - Niste firme platesc reclama la tvr
    - Eu platesc reclama la tvr

    - Eu platesc TVA (aceleasi produse de mai sus), impozite si dari, adica alimentez bugetul
    - Bugetarii si Ponta primesc salariul din buget
    - Eu platesc bugetarii si pe Ponta

    - Eu platesc taxa TV
    - TVR mai primeste si bani de la buget
    - Eu platesc TVR

    - Lenesii si prostii primesc ajutoare sociale (nu vorbesc de cei care chiar sunt indreptatiti la ajutor)
    - Aj. sociale sunt distribuite din buget
    - Eu platesc lenesii si prostii

    - Ponta promite lenesilor si prostilor, la TVR
    - Prostii il voteaza pe Ponta
    - Eu nu-l vreau pe Ponta, ca e un 0
    - Prostii sunt multi
    - Ponta e ales (sper sa nu)
    - Ponta imi jumuleste banii mai departe

    Eu ii platesc pe toti.
    Ce primesc la schimb, ca sa-l deleg pe Ponta?
    Ce fel de contract social e asta?
    Ce fel de sistem e asta?
    • +2 (4 voturi)    
      Sistem (Vineri, 19 septembrie 2014, 10:22)

      Dan_V [utilizator] i-a raspuns lui mariushn

      Se numeste institutie bugetara intr-o democratie (poate una gaunoasa - communism cu fata democratica daca vrei sa-i spui, dar ne place sau nu astea sunt regulile jocului).

      Vb lui Negruzzi: Prosti, da' multi.
    • +2 (2 voturi)    
      Ciuciu! (Vineri, 19 septembrie 2014, 11:02)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui mariushn

      Ciuciu!
      Asta primesti.
      Ce esti nebun?!?
      N-ai inteles nimic din fabula cu greierele si furnica!
      Ce, vrei sa moara "lenesii si hotii" de foame iar tu sa huzuresti pe munca ta?!?
      Nu esti normal la cap...
  • +9 (11 voturi)    
    Invingator (Vineri, 19 septembrie 2014, 0:46)

    RedGuard [utilizator]

    De trebuie sa fac eu rost de studio, sa filmez, editez si sa-l difuzez pe net, Moise tot va avea emisiune!
  • +9 (11 voturi)    
    Cand se va termina acest cosmar numit Ponta? (Vineri, 19 septembrie 2014, 1:57)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    :(
    Ne nenoroceste țara lepra asta de om

    Stiam inca de pe cand erau in opozitie ca atunci cand o sa ajunga la putere o sa fie flamanzi de banii statului si o sa incerce tot felul de manevre, insa daca ma intreba cineva acum 3 ani ca asa se va intampla si asa va reactiona acest partid cu plagiatorul lui, nici in ruptul capului nu credeam....
  • +1 (5 voturi)    
    ??????? (Vineri, 19 septembrie 2014, 10:12)

    Paul_ [utilizator]

    "Starea Natiei" a lui este o emisiune care face concurenta cu succes la orice alta emisiune de la 23 la 24. Parca TVR-ul avea probleme financiare.

    De ce sa o scoata? Sa se uite lumea numai la Badea?
  • +1 (1 vot)    
    TVR (Vineri, 19 septembrie 2014, 10:36)

    603 [utilizator]

    Pai,de ce nu demisioneaza Tanase?Nu mai vorbim ca daca avea caracter nu accepta nimic de la psd.Dar n-are.Nici dizidenti nu suntem in stare sa-i avem cum trebuie.Deci,demisia.Si da-o afara pe ghiurco .Nu mi se pare normal sa platesc obligatoriu la cez pentru o televiziune care pupa in fund antena3
  • +4 (4 voturi)    
    Incepe... (Vineri, 19 septembrie 2014, 11:11)

    benicio [utilizator]

    Deci incepe taraboiul. Ne intoarcem la Epoca Nastase, de trista amintire a astupatului gurii presei? Asa se pare. Biziday se finanteaza singura, cel putin asa am inteles. Deci ce deranjeaza? Aaa, ca ridica niste probleme interesante si intr-o forma usor de inteles de catre toata lumea? Asta da, supara clica politica ce nu vrea altceva decat votanti idioti, tampi de-a dreptul. Asadar, vorba lui Radu "Ernesto Che" Mazare: de asta trebuie sa-l votam pe Ponta.
  • +5 (7 voturi)    
    dictatura neputinciosilor (Vineri, 19 septembrie 2014, 11:16)

    revo [utilizator]

    Moise Guran este un brand recunoscut si stimat de spectatori, o rara avis.
    Cat de disperati sunteti, psd-isti si pontaci nenorociti? Speriatilor, ati ajuns ca pe vremea lui Ceausescu, sa inabusiti pe oricine se remarca pozitiv, pe orice incearca sa fie independent, sa creeze, sa lase o urma in viata. Trebuie sa le taiati aripile, asa cum altora le-ati curmat si viata; cine nu urmeaza linia partidului si nu-l linge in cur pe maretul conducator, cine indrazneste sa se afirme, sa piara! PUTINISTILOR!
  • +5 (5 voturi)    
    Catre conducerea TVR (Vineri, 19 septembrie 2014, 12:52)

    manon [utilizator]

    Ce ati spune sa avem si noi optional plata acestui canal, al TVR? Cu siguranta v-ati gandi de doua ori inainte de a lua decizii care afecteaza pe cei care platesc si se uita la acest canal tv....ba mai mult ati fi direct interesati sa lvrati emisiuni care au rating. Dra asa, cand iei banii ca la stat pe stat-ul degeaba si facut nimic ....