UPDATE Postare stranie pe blogul si contul de Facebook ale lui Robert Turcescu: o asa-zisa "marturisire" ca ar fi fost ofiter acoperit

de Red. Stiri     HotNews.ro
Duminică, 21 septembrie 2014, 15:06 Economie | Media & Publicitate

Pe blogul jurnalistului Robert Turcescu a aparut duminica o postare intitulata "Marturisire si spovedanie", in care acesta scrie ca ar fi fost "lt.-colonel sub acoperire". Robert Turcescu are telefonul inchis si pana la ora publicarii acestei stiri nu a putut fi contactat, astfel incat nu este clar deocamdata daca postarea ii apartine sau pagina sa a fost sparta.

"Da, am fost lt.-colonel sub acoperire. Public mai jos citeva dintre statele de plata, cu sumele de bani pe care le-am primit. Am ales sa nu-l tradez pe bunul Dumnezeu si sa fac aceasta marturisire publica. Refuz sa fiu Iuda in fata lui Christos, chiar daca astazi, celor ce vor citi si vor vedea acest text poate ca nu le va fi foarte clar ce se intimpla. Rugati-va pentru mine si cu mine sa fim iertati si izbaviti. Sint pregatit sa indur oprobiul public, il merit, dar sper sa avem parte de legi si de judecatori drepti. Cu Dumnezeu inainte si va fi bine! Va cer iertare tuturor", se arata in postarea de pe blogul lui Turcescu.

La aceasta sunt atasate scanuri cu presupusele state de plata si livretul militar, in acesta din urma mentionandu-se ca Turcescu ar fi fost avansat in 2010 la gradul de locotenent-colonel de Unitatea Militara 02515 B (indicativul Directiei personal si mobilizare din Statul Major General, Bucuresti - n.r.).

Postarea este cu atat mai stranie cu cat dezvaluirea calitatii de ofiter acorperit al unui serviciu de informatii, chiar si de catre cel in cauza, reprezinta o incalcare a legii.

UPDATE 2 B1 TV anunta ca Robert Turcescu este invitat de la ora 21.00 in emisiunea Sorinei Matei.

Cum suna promo-ul de la B1: "In aceasta seara, jurnalistul Robert Turcescu... si poate mai mult decat atat... este invitatul Sorinei Matei la Actualitatea Romaneasca, de la ora 21.00."

UPDATE
Un cititor al blogului lui Turcescu semnaleaza ca fotografia de pe asa-zisele documente este decupata din fotografia de prezentare a lui Turcescu de pe site-ul sau.

Vom reveni cu detalii.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

27809 vizualizari

  • +10 (16 voturi)    
    jenant (Duminică, 21 septembrie 2014, 15:30)

    Bogdan Radu [utilizator]

    Evident ca e o goanga (de ce ar trebui sa publice "dovezi", daca marturiseste? plus ca, din cate am vazut la o ocheada fugara, unele dintre "dovezile" alea nu demonstreaza nimic, iar celelalte cred ca pot fi fabricate relativ usor. iar sumele par penibile). Singura intrebare e daca e a lui sau a altora - vezi sugestia din articol, cu spargerea contului. Faptul ca nu raspunde la telefon ar sugera ca e a lui. Probabil vrea sa "demonstreze" el prostioare de genul ziarele preiau fara sa verifice, oricine poate arunca orice in spatiul public, nimeni nu se uita atent bla-bla. Presupun ca in "demonstratia" de dupa va explica si faptul ca el n-ar scrie niciodata "oprobiu" :) Plictisitor si usor jenant.
    • -11 (35 voturi)    
      într-adevăr (Duminică, 21 septembrie 2014, 16:41)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan Radu

      Informația trebuie să fie falsă. Eu n-am găsit niciodată nimic adevărat pe blogul lui Robert Turcescu.
      • +15 (21 voturi)    
        Ca sa-ti vina (Duminică, 21 septembrie 2014, 17:54)

        canuta [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        inima la loc,uita-te pe blogul lui Ponta.
        Iti mai trece si tie jalea.
      • +6 (8 voturi)    
        Nu te supara ca te-ntreb ! (Duminică, 21 septembrie 2014, 19:32)

        MirceaComan [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

        Ce cautai acolo ? Te-ai ratacit cumva ?
        • +7 (9 voturi)    
          Ei na si tu acum.. (Duminică, 21 septembrie 2014, 19:45)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui MirceaComan

          Nu s-a dus de "placere" si nici de "curiozitate": a fost trimis, ca si aici.
  • +6 (8 voturi)    
    Interesant (Duminică, 21 septembrie 2014, 15:36)

    EmanuelPlesa [anonim]

    http://www.realitatea.net/robert-turcescu-va-cere-oficial-sa-i-se-retraga-rangul-de-ofiter-al-armatei-romane_955019.html
  • -7 (17 voturi)    
    memorie (Duminică, 21 septembrie 2014, 15:39)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Nu mai tin minte ce grad e mai mare: lt.-colonel sau colonel?
    • +5 (9 voturi)    
      Ierarhie (Duminică, 21 septembrie 2014, 16:43)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      Colonelul este superior in grad. Studiaza aici de exemplu:

      http://ro.wikipedia.org/wiki/Grad_militar
    • -2 (2 voturi)    
      asta-i la misto? (Duminică, 21 septembrie 2014, 18:18)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      Apropo de gradul oferit nu demult - si retras apoi? >:)
      • -1 (3 voturi)    
        Nu (Luni, 22 septembrie 2014, 1:11)

        Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Ma gindeam la Chiovesi...
    • -3 (7 voturi)    
      Iti reamintesc eu (Duminică, 21 septembrie 2014, 19:39)

      Bazil [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      - matroz
  • +8 (16 voturi)    
    Este un fals clar (Duminică, 21 septembrie 2014, 15:49)

    marius v [utilizator]

    I-a fost spart blogul. Acei fluturași pot fi ai oricui. Nu-i trecut niciun nume pe ei. Acel livret (sau ce vrea să fie) nu are semnătura titularului, ci doar al comandantului. Turcescu a recunoscut că n-a știut de acordarea unui grad militar de către Gabriel Oprea; nici măcar nu a executat serviciul militar (ca militar în termen). Apoi, în maximum 3 ore, se poate face un livret identic pe computer.
    Dar argumentul tare este că Robert Turcescu știe limba română la perfecție. N-ar fi scris niciodată "oprobiul" în loc de "oprobriul'. Dar, ce să spun, nice try!
    • +3 (11 voturi)    
      Se poate (Duminică, 21 septembrie 2014, 16:55)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui marius v

      Mai ales printre femei, probabil ca sint ofiteri acoperiti, fara stagiul militar satisfacut. Crezi ca e obligatoriu sa tragi cu arma ca sa aduci servicii secrete valoroase statului roman?

      Robert Turcescu a precizat CLAR ca nu a fost ... ce? Ofiter al armatei romane! Deci atentie. Cind imbecilul de Oprea a acordat grade militare ciudate si mari in armata romana, a fost de fapt un gest MULT mai grav. A fost o lista dezvaluita, o eroare intentionata a ministerului apararii. Asta a fost, desi toata tevatura a ramas in ceata. Daca ne uitam pe lista aceea, sa vezi surprize!

      Acuma imi dau seama ca poate Robert Turcescu si-a sacrificat prestigiu printr-o destainuire ciudata. Dar nu degeaba!!! TREBUIE sa vedem lista aceea. Cine erau ofiterii lui Oprea? Si de ce ancheta ministerului nu a facut lumina? Cineva va plati greu.

      Eu cred ca postarea lui Turcescu e reala.
  • +7 (13 voturi)    
    Fals (Duminică, 21 septembrie 2014, 16:00)

    sinner [utilizator]

    Macar de stia putina editare grafica omuletul care s-a ocupat... fals penibil, ori e promo, ori e o gluma
  • +1 (17 voturi)    
    Nu cred ca e gluma (Duminică, 21 septembrie 2014, 16:06)

    Daniels22026 [utilizator]

    Robert este sigur santajat. Iar actiunea in forta a PSD-istilor (numai ei pot fi, n-are cine alcineva) este o masura de contrabalansare a dezvaluirilor pe care urmeaza sa le faca presedintele Basescu.

    Cred ca Robert a ales cea mai inteleapta atitudine. Marturisirea e teribila pe termen scurt, dar utila pe termen lung.

    Oare SRI-ul a tradat? Ceva e putred. Atit de putred incit e posibil sa se lase cu dosare penale GRELE! Cine a tradat si a santajat, trebuie sa plateasca in fata legii. NU CRED ca Robert Turcescu face marturisirea de bunavoie. SIGUR este santajat.

    De asemenea, sper ca dezvaluirile presedintelui Basescu sa nu se bazeze pe informatii din cadrul SRI. Ar fi tot caz de puscarie. Oricum, Basescu nu a prevazut aceasta miscare a PSD-istilor. Trebuie sa aflam neaparat cine a sifonat informatii din SRI, si sa aflam tot mecanismul, pina la comanda politica. Cine a dat comanda politica de santajare a lui Robert?
    • +2 (2 voturi)    
      Daca mai postezi vreodata (Duminică, 21 septembrie 2014, 23:04)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

      cu nickul asta pe HN, eu unul o sa fiu f. atent :))
  • +9 (13 voturi)    
    : )) (Duminică, 21 septembrie 2014, 16:14)

    Tomis [utilizator]

    Hai sa fim seriosi.
  • +14 (22 voturi)    
    Eu cred că este clar... (Duminică, 21 septembrie 2014, 16:20)

    CosminMaricari [utilizator]

    ...că blogul a fost spart. Poza din ”livretul militar” este decupată din imaginea postată chiar pe blog, dacă apăsați butonul ”Despre”. De asemenea, e prima imagine la căutarea numelui Robert Turcescu pe Google imagini.

    Comparație: http://i.imgur.com/pg6lDi6.jpg
    • +5 (5 voturi)    
      Comparatie (Duminică, 21 septembrie 2014, 17:10)

      SandrinoAndrei [anonim] i-a raspuns lui CosminMaricari

      Comparatie: http://imgur.com/Hxq91xB
      • +5 (7 voturi)    
        Da (Duminică, 21 septembrie 2014, 17:36)

        CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui SandrinoAndrei

        Aici se vede și mai bine, eu am făcut doar un decupaj în grabă în Paint. :)
        • +2 (4 voturi)    
          da (Duminică, 21 septembrie 2014, 19:29)

          DanDa [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

          In graba au facut-o si ei. Macar daca indreptau putin poza sa nu mai fie asa intr-o parte. (pentru asta nu le ajungea paint)
    • +3 (9 voturi)    
      ai mare dreptate (Duminică, 21 septembrie 2014, 17:26)

      mihaiff [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

      un ochi foarte bun cosmin, multumesc.
      • -2 (2 voturi)    
        sau invers... (Duminică, 21 septembrie 2014, 18:23)

        Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui mihaiff

        A pis pe blig aceeasi poza din livretul militar :D
        Pe de alta parte, la cate fonfleuri se vehiculeaza prin presa... CE mai conteaza o farsa mica, pentru a mai obtine ceva rating? >:)
    • 0 (4 voturi)    
      ei, na...!! (Duminică, 21 septembrie 2014, 18:21)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui CosminMaricari

      CINE ar risca sa sparga un blog, tinand cont de au cui este, de imprejurari, de mesaj - samd.?
      Este caz PENAL - CAT de prost ar fi cineva sa faca una ca asta?!!
      • +1 (3 voturi)    
        Nu știu (Duminică, 21 septembrie 2014, 20:28)

        CosminMaricari [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Cine riscă să fure, să primească mită, să ucidă etc.?
  • +5 (9 voturi)    
    hmm (Duminică, 21 septembrie 2014, 16:22)

    Pink Z [anonim]

    "oprobiul"... poate "oprobriul" ! mai pune si aia cu public (pleonasm) si te intrebi: asta e analfabet sau a consumat ceva ?
  • +11 (15 voturi)    
    pai e facatura (Duminică, 21 septembrie 2014, 16:35)

    eek [utilizator]

    De cand a devenit Turcescu asa de religios?
  • +3 (5 voturi)    
    Ca punct de plecare (Duminică, 21 septembrie 2014, 17:52)

    Jimmy Hoffa [utilizator]

    De pe site-ul lui Turcescu:

    "Lambada says:
    September 21, 2014 at 5:12 pm
    De ce fotografia din livret e aceeaşi cu cea din rubrica Despre? :)

    Andrei says:
    September 21, 2014 at 5:14 pm
    http://imgur.com/Hxq91xB "

    Asadar...
  • +12 (18 voturi)    
    Uite asa incepe... (Duminică, 21 septembrie 2014, 18:00)

    AliB [utilizator]

    Daca o sa fim toti ocupati sa discutam despre ce-a fost sau n-a fost Turcescu, nu-i asa ca n-o sa ne mai pese de ce a fost sau n-a fost Ponta?
    Asta e diversiune.
    Sorry, my target is still Ponta.
    • +1 (3 voturi)    
      Yap! (Duminică, 21 septembrie 2014, 19:01)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui AliB

      Mine too!
      I have my eyes on pompa!
    • -4 (6 voturi)    
      Cine este? (Duminică, 21 septembrie 2014, 19:38)

      adi67ro [utilizator] i-a raspuns lui AliB

      Turcescu doar un ciine care isi apara stapinul care ii da de mincare. S-a stiut clar si nu s-a ferit sa tina partea cuiva. Sa fim atenti la alegeri. Mai e cineva ofiter. Cine este?
  • -2 (2 voturi)    
    poi, na... (Duminică, 21 septembrie 2014, 18:24)

    Codruta N [utilizator]

    Nu l-a avansat Basescu "colonel"?
    Trebuia sa fi avut ceva "gred", ca sa aiba de unde sa-l avanseze :P

    Pe de alta parte, seamana mai mult a farsa (jucata chiar de EL). Apopo: a verificat cineva? mai traieste? >:)
  • 0 (2 voturi)    
    livret facatura (Duminică, 21 septembrie 2014, 18:29)

    gima [utilizator]

    este o facatura pentru discreditare si defaimare in momente cheie ,multi nehotarit pot fi convinsi de emisiunile si atitudinea lui sa vina la vot .evident ca votul se va duce in patea....care trebuie.si niste glumeti cu capu, au inventat o poveste interesanta.chiar daca turcescu neaga cu vehementa,indoiala a fost plantata.
    oare o fi adevarat?
  • 0 (2 voturi)    
    Clarificare (Duminică, 21 septembrie 2014, 18:39)

    Dana Bob [anonim]

    Diseara la 21 Turcescu va clarifica situatia !
    Pe B 1 asa ca" putintica randare"
  • +2 (4 voturi)    
    Mai ales partea cu bunul Dumnezeu... (Duminică, 21 septembrie 2014, 19:18)

    ac [utilizator]

    ... e clar lamuritoare. Ce mai, Antena3 vegheaza.
  • +1 (3 voturi)    
    Cea mai tare e poza.... (Duminică, 21 septembrie 2014, 19:19)

    ac [utilizator]

    http://www.turcescu.ro/wp-content/uploads/2014/09/LM2.jpg

    In livretul cu specialitatea e o poza de cel mult 5 ani. Deci ori Turcescu a facut armata la 35 de ani, ori dreptunghiul ala cu poza e pus (vizibil...) pe deasupra.
  • +1 (3 voturi)    
    Eu, spun sa mai avem rabdare... (Duminică, 21 septembrie 2014, 19:38)

    Lucky1 [utilizator]

    Cred ca va fi ceva interesant, revelant.
    Sa vedem ce surpriza ne-a pregatit Robert.
    • 0 (2 voturi)    
      Experiment jurnalistic (Duminică, 21 septembrie 2014, 20:40)

      marianmarian [utilizator] i-a raspuns lui Lucky1

      Va spune ca a vrut sa vada reactiile oamenilor la un fost ofiter acoperit. Pentru ca mai apoi sa le compare cu reactiile pe care le va avea lumea cand Viorel al nostru va fi dat in gat. Si sa puna in lumina dubla masura cu care mai toti care-l spurca acum il vor apara pe dottore, invocand fel de fel de argumente si "uitand" cum l-au spurcat pe el. Simplu :)

      Cred insa ca a vrut sa fie cu bataie mai lunga, nu doar pe net, ci sa smulga niste reactii vehemente de la o parte a presei, doar ca pentru asa ceva trebuie facut ceva mai profi, nu un decupaj. Din cateva mii de oameni e de ajuns sa se prinda unul si gata comedia..
  • +1 (3 voturi)    
    CNP-ul (Duminică, 21 septembrie 2014, 19:44)

    Razvan S. [utilizator]

    În afară de poză, un alt indiciu că este vorba de o făcătură este CNP-ul, care este diferit de CNP-ul lui Robert Turcescu. Cifrele de după data nașterii indică faptul că CNP-ul ar fi fost emis în București, nu în Argeș (unde s-a născut Robert Turcescu).
    • +1 (1 vot)    
      CNP (Duminică, 21 septembrie 2014, 20:12)

      Dana Bob [anonim] i-a raspuns lui Razvan S.

      CNP-ul a fost emis acolo unde erai la data emiterii lui si nu dupa locul nasterii!
      Eu sunt in situatia asta : nascuta in jud Cluj si cu CNP de DB!
  • -2 (4 voturi)    
    TEASING (Duminică, 21 septembrie 2014, 20:04)

    derblauereiter [utilizator]

    schema clasica de marketing pe care Turcescu o aplica cum poate si el; imi aminteste de Andrei Gheorghe care cu ani in urma isi crease un format de emisiune tv in care le facea politicienilor SWAT :)

    oricum, in economie dupa teasing se vine cu marfa; sper s-o faca si el.
  • +5 (5 voturi)    
    ce imi place ca multi isi dau cu parerea (Duminică, 21 septembrie 2014, 21:40)

    Miky60 [utilizator]

    dar toti ati luat teapa :)
  • 0 (0 voturi)    
    eh... (Duminică, 21 septembrie 2014, 22:40)

    y_daddy [utilizator]

    Eu zic ca l-a gasit pe Dumnezeu. Si cand Il gasesti pe El nu mai poti trai in minciuna. Vor mai urma si altii, cu siguranta, pentru ca Dumnezeu are planuri mari cu tara noastra.
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Luni, 22 septembrie 2014, 5:07)

    rerenenegate [utilizator]

    Cred ca avea un breton nasol in livret, si a inlocuit poza cu cea de pe blog... Oamenii publici tin la imagine. Asemanator a facut si Nastase, care si-a tras un glont in gat, si nu in cap (iesea rau la inmormantare si nu-si mai aducea aminte lumea cum era)...